Ποδόσφαιρο
1. Super League: ΠΑΟΚ (-2023), Άρης (-2025), ΠΑΣ Γιάννινα (-2023), Αστέρας Τρίπολης (-2023), Ατρόμητος (-2023), Λεβαδειακός (-2023): Μετάδοση εντός έδρας αγώνων (3 αγώνες κάθε αγωνιστική) σε κανονική διάρκεια και πλέι-οφ, πλέι-άουτ + μετάδοση εντός έδρας προκριματικών αγώνων στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις των ομάδων αυτών + μετάδοση επιλεγμένων φιλικών αγώνων των ομάδων αυτών (Τα δικαιώματα Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού, ΑΕΚ, Ιωνικού, ΟΦΗ, Βόλου, Παναιτωλικού, Λαμίας τα έχει η COSMOTE TV)
2. Premier League (-2028): Μετάδοση όλων των αγώνων (όσοι αγώνες δε μεταδίδονται ζωντανά, υπάρχει μαγνητοσκοπημένη μετάδοση τους) (Ζώνες μετάδοσης: Παρασκευή 22:00, Σάββατο 14:30, Σάββατο 17:00, Σάββατο 19:30, Κυριακή 16:00, Κυριακή 18:30, Δευτέρα 22:00) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής + κανάλι Novasports Premier League με καθημερινό πρόγραμμα
3. Primera Division (-2026): Μετάδοση όλων των αγώνων (όσοι αγώνες δε μεταδίδονται ζωντανά, υπάρχει μαγνητοσκοπημένη μετάδοση τους) (Ζώνες μετάδοσης: Παρασκευή 22:00, Σάββατο και Κυριακή 15:00, 17:15, 19:30, 22:00, Δευτέρα 22:00) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής
4. Bundesliga (-2025) + DFL-Supercup (Σούπερ Καπ Γερμανίας) (-2024): Μετάδοση όλων των αγώνων (όσοι αγώνες δε μεταδίδονται ζωντανά, υπάρχει μαγνητοσκοπημένη μετάδοση τους) (Ζώνες μετάδοσης: Παρασκευή 21:30, Σάββατο 16:30, Σάββατο 19:30, Κυριακή 16:30, Κυριακή 18:30, Κυριακή 20:30) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής + μετάδοση μπαράζ υποβιβασμού
5. Πρωτάθλημα Γαλλίας (-2024) + Trophee des Champions (Σούπερ Καπ Γαλλίας) (-2023): 6 αγώνες κάθε αγωνιστική (Zώνες μετάδοσης: Παρασκευή 22:00, Σάββατο 18:00, Σάββατο 22:00, Κυριακή 14:00, Κυριακή 18:05, Κυριακή 21:45) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής + μετάδοση μπαράζ υποβιβασμού
6. Πρωτάθλημα Ολλανδίας: 2 με 3 αγώνες κάθε αγωνιστική - μετάδοση των ματς των τριών μεγάλων (Άγιαξ, PSV Αϊντχόβεν, Φέγενορντ) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής
7. Πρωτάθλημα Βελγίου + Μετάδοση Πλέι-οφ 1: 2 με 3 αγώνες κάθε αγωνιστική (Με μετάδοση δύο αγώνων συνήθως κάθε Παρασκευή ή Σάββατο στις 21:45 και κάθε Κυριακή στις 14:30) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής
8. 2η Κατηγορία Ισπανίας + Μετάδοση Πλέι-οφ ανόδου (-2026): 2 με 3 αγώνες κάθε αγωνιστική (με μεταδόση δύο αγώνων συνήθως Παρασκευή στις 22:00 και Δευτέρα στις 22:00) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής
9. Bundesliga 2 (-2025): 3 αγώνες κάθε αγωνιστική - 1 αγώνας κάθε ημέρα από Παρασκευή μέχρι Κυριακή (Ζώνες Μετάδοσης: Παρασκευή 19:30, Σάββατο 21:30, Κυριακή 14:30) + μετάδοση μπαράζ ανόδου με 1η Κατηγορία
10. 2η Κατηγορία Ιταλίας + Μετάδοση Πλέι-οφ ανόδου (-2024): 1 αγώνας κάθε αγωνιστική (ένας αγώνας συνήθως Κυριακή στις 17:15)
11. Κύπελλο Ιταλίας (-2024) + Supercoppa Italiana (Σούπερ Καπ Ιταλίας) (-2023) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα της κάθε φάσης
12. Κύπελλο Βελγίου + Σούπερ Καπ Βελγίου
13. UEFA Nations League 2022/23, 2024/25, 2026/27: Μετάδοση όλων των αγώνων - με εκπομπή λεπτό προς λεπτό κάθε ημέρα (παράλληλη μετάδοση των αγώνων της Εθνικής Ελλάδας αλλά και άλλων σημαντικών αγώνων με Alpha τις σεζόν 2022/23 και 2024/25) - Μετάδοση τελικής φάσης Nations League (ο τελικός της διοργάνωσης μεταδίδεται παράλληλα και από τον Alpha τις σεζόν 2022/23 και 2024/25) + Μετάδοση πλέι-άουτ υποβιβασμού League C + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής
14. Προκριματικά Euro 2024, Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 και Euro 2028: Μετάδοση όλων των αγώνων - με εκπομπή λεπτό προς λεπτό κάθε ημέρα (παράλληλη μετάδοση των αγώνων της Εθνικής Ελλάδας αλλά και άλλων σημαντικών αγώνων με Alpha στα Προκριματικά Euro 2024 και Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026) + εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με τα στιγμιότυπα όλης της αγωνιστικής
15. Μετάδοση φιλικών αγώνων προετοιμασίας των εθνικών ομάδων πριν από Euro 2024, Παγκόσμιο Κύπελλο 2026, Euro 2028 αλλά και μέσα στο διάστημα Ιούνιος 2022-Ιούνιος 2028 σε κάθε παράθυρο εθνικών ομάδων: Μετάδοση όλων των αγώνων (παράλληλη μετάδοση των αγώνων της Εθνικής Ελλάδας αλλά και άλλων σημαντικών αγώνων με Alpha το διάστημα Ιούνιος 2022-Ιούνιος 2026)
16. Finalissima (-2028): Μετάδοση διηπειρωτικού Σούπερ Καπ μεταξύ πρωταθλήτριας Euro και πρωταθλήτριας Copa America (διεξάγεται κάθε τρία χρόνια - 2025, 2028)
17. Εθνική Γυναικών Ελλάδας *: Μετάδοση εντός έδρας αγώνων και επιλεγμένων εκτός έδρας αγώνων για προκριματικά διεθνών διοργανώσεων
18. Μετάδοση αγώνων (κυρίως ντέρμπι) από μικρές ηλικιακές κατηγορίες Superleague (από τις ομάδες των οποίων έχει τα δικαιώματα) + μετάδοση των τελικών φάσεων αυτών των κατηγοριών
19. Premier League Asia Trophy: Καλοκαιρινό φιλικό τουρνουά που διεξάγεται στην Ασία κατά τη διάρκεια των προετοιμασιών
Μπάσκετ
1. EuroLeague (-2023): Αποκλειστική μετάδοση όλων των αγώνων
2. EuroCup (-2023): 2 με 8 ματς κάθε αγωνιστική (Μετάδοση όλων των αγώνων του Προμηθέα) + μετάδοση Ημιτελικών και Τελικών
3. NCAA: Μεταδόσεις αγώνων κανονικής σεζόν + March Madness + Final Four
4. Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Μετάδοση όλων των αγώνων, παράλληλη μετάδοση των αγώνων της Εθνικής Ελλάδας και άλλων σημαντικών αγώνων από ελεύθερο κανάλι
5. Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: Επιλεγμένες μεταδόσεις αγώνων απ' όλο τον κόσμο (μ' έμφαση στην ευρωπαϊκή ζώνη), οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδας μεταδίδονται παράλληλα μέσω ελεύθερου streaming στο κανάλι YouTube Nova Greece και μέσω προωθητικών ελεύθερων ενεργειών της EON πλατφόρμας
6. ΠροΟλυμπιακό τουρνουά 2024 (Άνδρες και Γυναίκες): Μετάδοση επιλεγμένων αγώνων, παράλληλη μετάδοση των αγώνων της Εθνικής Ελλάδας από ελεύθερο κανάλι
7. EuroBasket 2025: Μετάδοση όλων των αγώνων, παράλληλη μετάδοση των αγώνων της Εθνικής Ελλάδας και άλλων σημαντικών αγώνων από ελεύθερο κανάλι
8. Προκριματικά EuroBasket 2025: Επιλεγμένες μεταδόσεις αγώνων, οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδας μεταδίδονται παράλληλα μέσω ελεύθερου streaming στο κανάλι YouTube Nova Greece και μέσω προωθητικών ελεύθερων ενεργειών της EON πλατφόρμας
9. EuroBasket 2023 και 2025 Γυναικών: Κάλυψη σημαντικών αγώνων + αγώνων Εθνικής ομάδας αν προκριθεί στην τελική φάση
10. Παγκόσμια Κύπελλα u-19 και u-17 Ανδρών και Γυναικών: Μετάδοση τελικής φάσης, από προημιτελικούς ως Τελικούς
Βόλεϊ
1. Volleyball Nations League Ανδρών και Γυναικών (επίπεδο Εθνικών Ομάδων): Μετάδοση επιλεγμένων αγώνων από τη φάση των Ομίλων καθώς και των τελικών φάσεων Ανδρών και Γυναικών
2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συλλόγων Ανδρών και Γυναικών: Μετάδοση ημιτελικών και Τελικού
Τένις
1. Wimbledon: Αποκλειστική μετάδοση του τουρνουά
2. WTA 1000: Πλήρης κάλυψη όλων των τουρνουά
3. WTA 500: Πλήρης κάλυψη όλων των τουρνουά - Από κάποια τουρνουά μεταδίδεται μόνο η τελική φάση τους (προημιτελικά και έπειτα)
4. WTA 250: Κάλυψη των περισσότερων (από τα 29) τουρνουά - από κάποια τουρνουά μεταδίδεται μόνο η τελική φάση τους (προημιτελικά και έπειτα)
5. WTA Finals
6. Αγώνες Μαρίας Σάκκαρη στο WTA Tour (Από την αρχή του κάθε τουρνουά)
7. Davis Cup: Μεταδόσεις αγώνων των Finals από την τελική φάση + μετάδοση αγώνων στη φάση των Ομίλων (Κύπελλο Εθνικών Ομάδων Ανδρών)
8. ATP Cup: Διοργάνωση με αγώνες εθνικών ομάδων
9. Αγώνες επίδειξης
Γκολφ
1. The Masters
2. PGA Championship
3. US Open (Ανδρών και Γυναικών)
4. The Open
Υπόλοιπα
1. DTM *: Μετάδοση των αγώνων από κάθε γκραν πρι (Σάββατο και Κυριακή στις 14:30) + μετάδοση προκριματικών αγώνων + μεταδόσεις από υποστηρικτικούς αγώνες DTM Trophy
2. Πυγμαχία: Μετάδοση αγώνων από τη σειρά Global Titans με κορυφαίους πυγμάχους
3. Μαχητικά σκορ MMA: Ζωντανή μετάδοση αγώνων από Bare Knuckle Fighting Championship, Fight Globe Invicta, National Fighting Championship και αγώνες ΜΜΑ
4. Winter X Games: Ετήσιοι χειμερινοί αγώνες extreme sports
5. Ιστιοπλοΐα-Ράλι Αιγαίου: Στιγμιότυπα
6. Διεθνή μίτινγκ Στίβου και Μαραθώνιοι + Προβολή μαγκαζίνο με ειδήσεις
7. Στιγμιότυπα από Ράλι, Ιππασία, Χειμερινούς αγώνες Audi Quattro, Freesports (εναλλακτικά αθλήματα), Ιστιοπλοΐα, Kiteboard, Formula 1 Powerboat, Tour Auto Optic 2000, UIM-ABP Aquabike, Τρίαθλο, Καγιάκ, Ποδηλασία (Γύροι και Ορεινή Ποδηλασία), Μπιλιάρδο
8. Εκπομπές - Ανασκοπήσεις - Αγώνες από παλιότερες εποχές