Meridian Explorer 24-bit/192kHz USB Dac & Headphone Amp

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Τρέμε Dragonfly?

http://www.meridian-audio.com/en/collections/products/explorer-1000/4/

Explorer replaces your computer’s sound card with a USB-powered DAC (Digital to Analogue Converter) featuring Meridian’s high quality audio circuitry and design derived from Meridian’s award-winning Reference Series components, along with a powerful headphone amplifier with on-board analogue volume control. Whatever your choice of content – iTunes, Spotify®, YouTube® or a High Resolution downloaded file, Explorer makes it sound its best. Simply by plugging it in and listening with it, you’ll experience significantly higher sound quality.

Σημείωση: Μιχάλη (Domie...) και Dac και ενισχυτής σε μικρό μέγεθος και μαμάω-τάο αισθητική. Νομίζω ότι σίγουρα πρέπει να το σκεφθείς...
explorer-front-right-gallery.png

Screen_shot_2013_02_12_at_12_46_49.png


Screen_shot_2013_02_12_at_12_46_53.png



Asynchronous USB Audio Class Compliant 2.0 HS 480Mb/s for best-in-class performance

Highest resolution on the market (24-bit/192kHz)

192kHz fixed & variable analogue and 96kHz optical outputs

6-layer circuit board with audiophile-grade components throughout

USB-powered; plugs into any computer with a USB port


Inputs
USB mini type B.

Outputs

3.5mm combination analogue/digital jack with mini Toslink digital optical <96 kHz output and 2-ch analogue line out, fixed 2v RMS.
3.5mm jack with variable-level headphone output, 130mW into 16Ω.

Construction

Extruded Aluminium shell with moulded plastic endcaps and rubber foot.

Power

USB, nominal 5V at <500mA.

Indicators

Three white LEDs show connected state and audio stream rate.

Implementation

USB audio class compliant 2.0 HS 480Mb/s bandwidth.
Asynchronous: device is the clock source for high quality.
Firmware upgrade via USB.
Windows drivers provided, no drivers required for Macintosh OS X or Linux.
Analogue volume control for headphone output, controlled from PC, control law modified to match connected OS.
S/PDIF output downsamples 4x (192/176.4kHz) to 2x (96/88.2kHz).

OS requirements

Macintosh OS X 10.6.4 (Snow Leopard) or later
Windows XP SP3, Windows 7 SP1 or Windows 8
Linux kernel 2.6.37 or later and ALSA version 1.0.32 or greater




Τιμούλα: 224 ($299.95)

:a0210:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Κάπου αναφέρει πως αν είχε κυκλοφορήσει την ίδια στιγμή με το Dragonfly,μάλλον θα του στερούσε τα βραβεία.
Κρατάμε μικρό καλάθι βεβαίως μιας και αγγλικό προϊόν που ως γνωστόν...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τα Meridian είναι ποιοτικά μηχανήματα και αξίζουν τα λεφτά τους... στην Ελλάδα όπως πολλά άλλα μηχανήματα δεν τυγχάνουν ευρείας εκτίμησης...

Σαν κάτοχος μερικών μοντέλων ξέρω ότι η ποιότητα τους τόσο ως υλικά, αλλά και η ηχητική είναι δεδομένη...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Chris και εγώ την meridian την εκτιμώ πολύ

Να ευχαριστήσω και για τα εσωτερικά!

Τελικά παντού υπάρχει ένα XMOS :)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ πάλι το βρίσκω τουλάχιστον άξιο προσοχής. Δεν είναι τυχαία εταιρία... τα specs μοιάζουν πέραν του ικανοποιητικού... αν ακούγεται και όμορφα, τότε γιατί να μην απολαμβάνω ΚΑΙ lifestyle? :a0210:

Τα Ovale πάντως είναι επιεικώς απαράδεκτα! :slapface:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Εγώ πάλι το βρίσκω τουλάχιστον άξιο προσοχής. Δεν είναι τυχαία εταιρία... τα specs μοιάζουν πέραν του ικανοποιητικού... αν ακούγεται και όμορφα, τότε γιατί να μην απολαμβάνω ΚΑΙ lifestyle? :a0210:

Τα Ovale πάντως είναι επιεικώς απαράδεκτα! :slapface:
Ακριβως επειδη δεν εινιαι καθολου τυχαια εταιρια, για αυτο εκτιμω οτι εξαργυρωνει τον προτερο εντιμο βιο, σε μια αρενα χωρις απαιτησεις.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Egώ πάλι βλέπω τα στικοντακάκια να γίνονται το αμέσως επόμενο Hot προιόν στον ήχο μετά τα ακουστικά. Έξυπνη η κίνηση της Meridian να του έχει εξωτερικό καλώδιο Usb, να δείτε ππου δεν θα αργήσει να κυκλοφορήσει το καλώδιο για iPad/Pod κλπ και τότε να δείτε πού θα πάνει οι πωλήσεις του Dragonfly.

Πόλεμο μεγάλο βλέπω μεταξύ των κατασκευαστών και βουτιά στις τιμές μέσα στο έτος, όντως τελικά φέτος θα είναι η χρονιά που η αγορά των dac θα εκραγεί..

Το σίγουρα καλό είναι ο εκδημοκρατισμός των τιμών επιτέλους, και έπεται και συνέχεια!! :Banane0:
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
χμμμ ... Αντώνη (Gojakla) γιατι να το σκεφτώ; εννοεις για φορητό;

ομολογω πως πάντα η meridian μου εκανε κλικ

θα παιζει αραγε με Android;

πολύ σωστη η παρατήρηση του Astoboy για τα εν λόγω μηχανάκια και σε σχέση με iPad κλπ

Σε specs το Dragonfly υπολειπεται αλλα απο την άλλη ο ανθρωπος πίσω του δεν ειναι κανενας τυχαίος στα ψηφιακά -ουτε η Meridian βεβαια- ... μου φαινεται γρηγορα θα βγει κανενα D/f ΙΙ με xmos και sabre!!!

Αισθητικά ειναι κουκλί ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
οταν διαβαζω αυτα τα highest resolution n the market 24/192 θελω να παω καπου κρυφα να γελασω...
οσο δε για το σχημα...απο που ψωνιζουν σχεδιαστες μωρεεεε
φυσικα ως μηχανακι με τροφοδοσια απο πισι εχει απορριφθει απο μενα....
αλλα....μη μου δινετε σημασια...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
οταν διαβαζω αυτα τα highest resolution n the market 24/192 θελω να παω καπου κρυφα να γελασω...
οσο δε για το σχημα...απο που ψωνιζουν σχεδιαστες μωρεεεε
φυσικα ως μηχανακι με τροφοδοσια απο πισι εχει απορριφθει απο μενα....
αλλα....μη μου δινετε σημασια...

μα δεν το πουλάει για να χτυπήσει την dcs ... ως μια φορητή, "φτηνη" λύση στους μετακινουμενους audiophiles το δίνει ... κ εσυ δεν είχες την prodigy cube ενα φεγγάρι; ε;
το ίδιο και το Dfly βεβαια...

το ιδανικο βεβαια θα ήταν να του έδιναν την δυνατότητα και για εξωτερική τροφοδοσία (και μπαταρίας)!!
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
μα δεν το πουλάει για να χτυπήσει την dcs ... ως μια φορητή, "φτηνη" λύση στους μετακινουμενους audiophiles το δίνει ... κ εσυ δεν είχες την prodigy cube ενα φεγγάρι; ε;
το ίδιο και το Dfly βεβαια...

το ιδανικο βεβαια θα ήταν να του έδιναν την δυνατότητα και για εξωτερική τροφοδοσία (και μπαταρίας)!!



βεβαια
μονο οου κοστιζε 95 ευρω
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
νάμαστε και πάλι να συζητάμε για ένα μηχανάκι που κανείς δεν έχει ακούσει...