WD TV (2014)

spyrakos

AVClub Enthusiast
16 January 2010
708
Και που λέτε, έκανα αναβάθμιση του wd tv remote στο android smartphone μου και μου εμφάνισε μία ακόμα συμβατή συσκευή πάνω από το WD TV Live. Το όνομα αυτής: WD TV (μα πώς το σκέφτηκαν...). Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
 

spyrakos

AVClub Enthusiast
16 January 2010
708
Με μια πιο προσεκτική ματιά, το νέο WD TV είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το WD TV Live SMP, τόσο εμφανισιακά όσο και στο hardware. Οι διαφορές που εντόπισα είναι η απουσία Netflix στο καινούριο και η υποστήριξη Miracast. Ειδικά το δεύτερο, αν δουλεύει σωστά, μου έχει κάνει ένα "κλικ"...
 

coolgreek

Senior Member
9 March 2012
390
Re: Απάντηση: WD TV (2014)

τι επεξεργαστή έχει;
Τον ίδιο επεξεργαστή (Sigma Designs SMP8670AD 700MHz processor with 512MB of DDR2 memory from Nanya) με προσθήκη της λειτουργίας Miracast και νέο inteface, αυτά ΜΟΝΟ! Στην ουσία δεν το λές και νέο...
Δείτε και εδώ:
http://www.fullhd.gr/home-cinema/players/item/16973-western-digital-wd-tv-personal-edition.html
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
WD TV Announced on May 27, 2014 the availability of their latest WD TV media player: The WD TV Personal Edition.

http://www.wd.com/en/products/products.aspx?id=1270
http://www.wdc.com/en/company/pressroom/releases/?release=a8d341a9-2672-414f-a974-4d8b0be73440

WD has dropped the "Live" moniker that has existed since 2009 with the introduction of the WD TV Live HD Media Player (the Gen 1.)

Other players in that line:

WD TV Live Plus HD Media Player (2010)
WD TV Live Hub (2011)
WD TV Live Streaming Media Player (A/K/A "Gen 3" or "SMP") (2012)

The introduction of the WD TV Play met with little fanfare in 2013, and I suspect the 2014 WD TV PE will be met with the same lack of interest.

Major changes:

WD and NetFlix have parted company, so this player does not have NetFlix.
This is the first player with published SDK / API specifications for public app development and USB installation
The PE uses the same user interface as the WD TV Play (WD Code Name: Arsenal)

... but includes many (most?) of the same bugs as the existing WD TV Live SMP, indicating the underlying core firmware is the same lineage as the Hub and SMP.


http://www.avsforum.com/t/1533544/official-wd-tv-personal-edition-a-k-a-gen-4-media-player

Ένα facelift είναι του ξεπερασμένου προ πολλού wd live SMP. Και 90 ευρώ να έχει και πάλι πολλά είναι.
 

kropilack

Senior Member
Παιδια το πηρα! (WD TV (ή WD TV 2nd Gen) (WDBPUF0000NBK) που κυκλοφόρησε τον 7/2014.)

Δεν ειχα στο παρελθον media player τετοιου τυπου (με ιντερνετ κ.τ.λ), δεν ειναι και τα αγγλικα μου τοσο καλα.. και εχω χασει την μπαλα!

Στο Firmware λεει
Currnet Version: 1.00.42
New Version: 1.01.30
Αλλα νομιζω πως (ισως να κανω λαθος και να εχω μπερδευτει με αλλα μοντελα) η τελευταια αναβαθμιση ειναι η _1.06.43.

Τι να κανω?
Να κανω αναβαθμιση απο το ιντερνετ? (την 1.01.30)
Η απο Usb?
Και ποια να περασω?

Ελληνικο μενου δεν εχει, ετσι?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: WD TV (2014)

Μπορω κατα την αναπαραγωγη να προχωραω ("πηδαω", ξερω γω..) ανα 2 - 3 λπτα?
Η μονο χ2, χ4 κ.τ.λ (γιατι δεν βρισκω κατι τετοιο)

Ενώ βρίσκεσαι σε αναπαραγωγή π.χ. x2, πάτώντας >>l πηδάει μπροστά σε διαστήματα των 10 λεπτών. Επίσης, αν πατήσεις το OK κατά την αναπαραγωγή, μαζί με την progress bar εμφανίζεται και μια επιλογή skip to desired time, όπου πληκτρολογείς το ακριβές χρονικό σημείο που θέλεις να πας...
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: WD TV (2014)

Μπορω κατα την αναπαραγωγη να προχωραω ("πηδαω", ξερω γω..) ανα 2 - 3 λπτα?
Η μονο χ2, χ4 κ.τ.λ (γιατι δεν βρισκω κατι τετοιο)

Εννοείς δεν σε βολεύει το χ2,χ4, υπάρχει και η επιλογή skip to desire time πατώντας το οκ κατα την αναπαραγωγή θα την δεις δεξιά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με προλαβες!
 

kropilack

Senior Member
Απάντηση: Re: Απάντηση: WD TV (2014)

Ευχαριστω..

Την εκανα την αναβαθμιση. Δεν μπορω να καταλαβω αν αλλαξε κατι..


Ενώ βρίσκεσαι σε αναπαραγωγή π.χ. x2, πάτώντας >>l πηδάει μπροστά σε διαστήματα των 10 λεπτών.
Καταλαβα.. Δεν παει ομως, κατα τον ιδιο τροπο, και πισω 10 λεπτα..
Επίσης, αν πατήσεις το OK κατά την αναπαραγωγή, μαζί με την progress bar εμφανίζεται και μια επιλογή skip to desired time, όπου πληκτρολογείς το ακριβές χρονικό σημείο που θέλεις να πας...
Αυτο το ειχα βρει.

Ειδα οτι εχει επιλογη για ταινιες, εικονες, μουσικη.
Οπου αν επιλεξω να τα βλεπω σε φακελο, και παω για παραδειγμα στον φακελο movies, μεσα σε αυτον τον φακελο βρισκω μονο την ταινια και οχι και την φωτογραφια (συγκεκριμενα την περιληψη που εχω φτιαξει με το YaDis).
Ετσι, αν θελω να δω πρωτα την περιληψη απο μια ταινια, θα πρεπει στην αρχη να παω στο Photos και μετα στο movies για να δω την ταινια.
Μηπως υπαρχει επιλογη να τα βλεπω ολα σε ενα φακελο (ταινια-φωτο)? (οσα media pleyer ειχα παλια την ειχαν)
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: WD TV (2014)

Καταλαβα.. Δεν παει ομως, κατα τον ιδιο τροπο, και πισω 10 λεπτα..

Πάει, απλά ξεκινάς πρώτα το ανάποδο 2x με το << και μετά πατάς l<<...

Ειδα οτι εχει επιλογη για ταινιες, εικονες, μουσικη.
Οπου αν επιλεξω να τα βλεπω σε φακελο, και παω για παραδειγμα στον φακελο movies, μεσα σε αυτον τον φακελο βρισκω μονο την ταινια και οχι και την φωτογραφια (συγκεκριμενα την περιληψη που εχω φτιαξει με το YaDis).

Αν θέλεις απλά να εμφανίζεται η φωτό ως thumbnail, αρκεί να είναι jpeg και να της δώσεις την ίδια ονομασία με το αρχείο. Αν θέλεις να εμφανίζονται moviesheets, ενεργοποιείς τις αντίστοιχες επιλογές από το setup και αυτό θα κατεβάσει από μόνο του. Αν έχεις έτοιμα moviesheets από άλλη εφαρμογή, νομίζω υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να τα κάνουν μετατροπή σε συμβατό φορμά με το WDTV...
 

kropilack

Senior Member
Αλλαξα ονομασια και φαινεται.. αλλα ειναι πολυ μικρη η φωτο και δεν μπορω να διαβασω τι λεει.
Ποια επιλογη θα πρεπει να ενεργοποιησω για να εμφανίζονται moviesheets?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: WD TV (2014)

Αλλαξα ονομασια και φαινεται.. αλλα ειναι πολυ μικρη η φωτο και δεν μπορω να διαβασω τι λεει.
Ποια επιλογη θα πρεπει να ενεργοποιησω για να εμφανίζονται moviesheets?

Τα Movie Library στο On και Get Content Info στο Auto, αν δεν με απατά η μνήμη μου...

Συνδέεις τον δίσκο και το αφήνεις, κάποια στιγμή που θα σταματήσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι του δίσκου, θα έχει τελειώσει...
 

kropilack

Senior Member
Οκ. Το εκανα.
Ευχαριστω!
Ομως.. πως μπορω να βλεπω την περιληψη, που εχω φτιαξει εγω με το YaDis, στα ελληνικα?
Χωρις να πηγαινω πρωτα στον φακελο με τις φωτογραφιες.
2mmcs5u.jpg
 

kropilack

Senior Member
Το βρηκα! (κατα καποιο τροπο..)
Ειναι λιγο Οδυσσεια βεβαια, αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος..
Για να μπορω να βλεπω στον ιδιο φακελο και το αρχειo βιντεο και τη φωτογραφια..
Επιλεγω στο
Setup
το
Appeaance
εκει στο
User Interface Themes
επιλεγω το
Mochi
εκει εχει επιλογη
Files, που δεν την εχει, η δεν την βρισκω εγω, οταν στο User Interface Themes εχω σαν επιλογη το grid (Default).
Στο Files λοιπον, μεσα στον φακελο που εχω την ταινια και την φωτο, μπορω να δω και τα δυο αρχεια.
Ομως για να δω την φωτο (περιληψη) δεν αρκει να μετακινηθω απλα πανω στο αρχειο με την φωτογραφια, αλλα θα πρεπει να το επιλεξω για να ανοιξει. Επισης δεν υπαρχει η επιλογη με το κιτρινο πληκτρο (που αλλαζει την εμφανιση προβολης)
Μικρο το κακο γιατι υπαρχει η επιλογη για το μπλε πληκτρο που σε παει στο grid (Default) και εκει βλεπεις οπως σου αρεσει (λιστα, εικονιδια κ.τ.λ)

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.
Παντως ειναι πιο απλο απ' ο,τι το περιεγραψα..
 

kropilack

Senior Member
Παω στην επιλογη Media Sever, επιλεγω USER-PC: User 1: (τον υπολογιστη μου) και βαζω να παιξει μια ταινια απο τον δισκο D:(συνδεση με ATA) τον οποιο τον εχω συμπεριελαβει στην Βιβλιοθηκη.
Η ταινια παιζει κανονικα αλλα δεν βλεπω υποτιτλους (με την ιδια ονομασια κ.τ.λ).
Με το Universal Mesia Server που δοκιμασα εβλεπα υποτιτλους κανονικα. Αλλα δεν θελω να φορτωσω τον υπολογιστη μου.
Η συνδεση ειναι με καλωδιο.
Δεν μπορω να δω τους υποτιτλους απο το USER-PC: User 1: ?