Πηγή : Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Epicuros

New member
15 May 2008
40
Κορωπί
Καλημέρα,
Πριν ένα χρόνο περίπου εγκατέστησα το σύστημα Pioneer DEH-80PRS στο όχημα καιι από τότε προσπαθώ να το ρυθμίσω, αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμη. 'Εχω σχεδόν παραιτηθεί... Νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ. Σ' αυτό συμβάλλει και η αυνήθιστη (για μένα) ορολογία του manual (π.χ. αναφέρεται σε networks και μάλλον εννοεί τα τρία μεγάφωνα tweeter-mid-subwoofer, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...). Σ' αυτό το manual σου δίνει οδηγίες πώς να ρυθμίσεις τα φίλτρα Low pass και High pass για κάθε περιοχή συχνοτήτων, χωρίς να σου δίνει κανένα κριτήριο ή κατεύθυνση για τη ρύθμιση. Στις προσπάθειες που έκανα να το κάνω με το αυτί δεν πέτυχα τίποτε και εξακολουθώ να έχω ένα άσχημο υπερβολικά δυνατό και παραμορφωμένο μπάσο, χωρίς να μπορώ να βρω μιά ισορροπημένη σχέση συχνοτήτων. Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας, εξοικειωμένος με αυτό το μηχάνημα, που θα μπορούσε να μου κάνει τις ρυθμίσεις, έναντι αμοιβής, φυσικά. Η Intersys δεν ασχολείται καθόλου με το θέμα αυτό και ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση δεν φαίνεται να ξέρει πολύ περισσότερα από μένα, σ' αυτό το θέμα. Οποιαδήποτε σχετική πληροφρία θα με βοηθήσει. Ευχαριστώ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Ο Μανώλης ο Καστρουνής ασχολιόταν παλιά με το θέμα, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.
 

Epicuros

New member
15 May 2008
40
Κορωπί
Re: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

@ spcav: Ευχαριστώ για την πληροφορία. Προσπάθησα να βρω τρόπο επικοινωνίας με τον Μ.Κ. αλλά δεν τα κατάφερα. Στο site του δεν δίνει ούτε τηλέφωνο ούτε e-mail (αναρωτιέμαι πώς τον βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι!). Αν ξέρεις e-mail ή τηλ. θα με υποχρεώσεις.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

@ spcav: Ευχαριστώ για την πληροφορία. Προσπάθησα να βρω τρόπο επικοινωνίας με τον Μ.Κ. αλλά δεν τα κατάφερα. Στο site του δεν δίνει ούτε τηλέφωνο ούτε e-mail (αναρωτιέμαι πώς τον βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι!). Αν ξέρεις e-mail ή τηλ. θα με υποχρεώσεις.

Εχεις pm
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες στον χώρο που ασχολούνται με αυτά.
Συνήθως όλοι οι εγκαταστάτες των μηχανημάτων ξέρουν.
Μου κάνει εντύπωση που αυτός που στο εγκατέστησε δεν ξέρει.
Μπορώ να σου δώσω κ τον άνθρωπο που πηγαίνω εγώ στον Πειραιά, αν σε ενδιαφέρει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Απάντηση: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Συνήθως όλοι οι εγκαταστάτες των μηχανημάτων ξέρουν.
Μου κάνει εντύπωση που αυτός που στο εγκατέστησε δεν ξέρει.
Εμενα δεν μου κανει την παραμικρή εντυπωση.

Η γνωμη μου είναι ότι (όπως στα περισσότερα επαγγελματα στην Ελλαδα) υ πλειοψηφία των εγκαταστατών είναι, στην καλύτερη περίπτωση, μέτριοι γνώστες του αντικειμένου (τους)....
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Μηπως το παρακατω βιντεο βοηθησει καπως μεχρι να δεις τι θα κανεις. ?

 

Epicuros

New member
15 May 2008
40
Κορωπί
Re: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμβολή. Δεν Απάντησα ενωρίτερα λόγω πορβλημάτων με τον υπολογιστή.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Pioneer DEH-80PRS (Αυτοκινήτου)

Είναι υπόθεση 6.5 λεπτών η ρύθμιση. Βάλε τον διακόπτη στο standard κ όχι στο network κ ακολούθησε τις οδηγίες για το αυτόματο eq που υπάρχουν σε βίντεο στο site της pioneer κ διάβασε κ το manual σε αυτή την ενώτητα. Μετά μπες στο EQ2 κ παίξε με τα εκουαλάιζερ για να το φέρεις εκεί που θέλεις. Ελάχιστα πράγματα θα χρειαστεί μετά το αυτόματο ρύθμισμα πάντως.