Mac Mini Αξίζει η αγορά του???

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Καλησπερα!Επειτα απο 5 χρονια το vaio μου με χαιρετησε και εχω μεινει...Η σκεψη μου ειναι αρχικα για laptop παλι,με γαργαλαει και η ιδεα να παω επιτελους σ"ενα mac,απο τα οποια βεβαια δεν εχω ιδεα.Τα μονα που ειναι προσιτα σε μενα ειναι τα air με την 11αρα οθονη και την 4 gb ram η οποια απ"οτι βλεπω δεν αναβαθμιζεται οποτε,μαλλον το αφηνω.Ετσι καταληγω να σκετομαι και το μινι,το οποιο μπορω να το αναβαθμισω.Αν προχωρησω στην αγορα του θα συνδεθει σε μια σονυ 55αρα,υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα ασυμβατοτητας,γιατι εχει παρει και κατι τετοια το αυτι μου και γενικα πιστευετε οτι αξιζει η αγορα του για να ειναι ο κυριος και μοναδικος μου υπολογιστης?Αλλη απορια,μαλλον χαζη αλλα δεν το"χω γενικα με τα mac,τορεντς μπορω να κατεβαζω κανονικα???
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Το λειτουργικό του θα σε ξενίζει λίγο στην αρχή αλλά θα το συνηθίσεις.
Torrents κανονικά.
Συνδέεται κανονικά παντού χωρίς πρόβλημα.
Πήγαινε σε κανα mediamarkt ή public να δεις κανα Mac ζωντανά σε λειτουργία κ παίξε λίγο μαζί του.
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Re: Απάντηση: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Το λειτουργικό του θα σε ξενίζει λίγο στην αρχή αλλά θα το συνηθίσεις.
Torrents κανονικά.
Συνδέεται κανονικά παντού χωρίς πρόβλημα.
Πήγαινε σε κανα mediamarkt ή public να δεις κανα Mac ζωντανά σε λειτουργία κ παίξε λίγο μαζί του.

Eυχαριστω κατ"αρχην!!!Αξιζει πιστευεις σαν αγορα ως ο ενας και μοναδικος υπολογιστης στο σπιτι?Δεν δεσμευομαι να αγορασω πληκτρολογιο και ποντικι apple ετσι δεν ειναι,γιατι θελω ενα 150αρι μονο γι"αυτα.Αντοχη και διαρκεια στο χρονο θα εχει,μιας και παιρνει αναβαθμισεις???Ολο ερωτησεις ειμαι,τι να κανω....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,805
Μεσευρώπη
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Για σύνδεση με μεγάλη τηλεόραση δεν το συνιστώ, το δικό μου δε με ικανοποίησε, ενώ σε όλα τα άλλα είναι άψογο. Ποντίκι και πληκτρολόγιο μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,467
Μεταμορφωση
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Για την ποιότητα σύνδεσης σε μεγάλο μόνιτορ/τηλεόραση δεν έχω άποψη.
Αν όμως έχεις συνηθίσει σε Windows και σκοπεύεις το Mac mini να είναι ο μόνος υπολογιστής σου, καλό θα είναι να έχεις πολλή υπομονή διότι είναι εντελώς διαφορετικό από αυτά που έχεις συνηθίσει.
Αρχικά μπορεί να σου φανεί όμορφο με το ωραία σχεδιασμένο περιβάλλον και τα gestures, αλλά οι πολλοί περιορισμοί σε σχέση με τα win , εμένα για πχ με έφεραν στα όρια μου (έλλειψη καλού file manager αν και πρόσφατα έκαναν κάποιες αλλαγές, έλλειψη ποικιλίας προγραμμάτων, κλειστό λειτουργικό, συγχρονισμοι, άλλη φιλοσοφία γενικότερα)

Καλό είναι να πας να το ψαχουλέψεις από κοντά για αρκετή ώρα , όπως σου έγραψαν και παραπάνω.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
806
Καλαμάτα
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Είναι καθαρά θέμα συνηθειας δεν θα σου πάρει πάνω απο ένα μήνα το πολύ να το συνηθίσεις και να βρείς οτι αντίστοιχο είχες σε win για να κάνεις αυτά που θέλεις , όπως εγραψε και παραπάνω είναι αλλη φιλοσοφία.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Αυτά τα περί κλειστού λειτουργικού μην τα λάβεις υπόψιν, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος.
Ειναι καθαρά προσωπική άποψη, όπως όλα τα καταναλωτικά προϊόντα.
Αναβαθμισεις κανονικά κ με κάθε νέο λειτουργικό να ειναι πια δωρεάν.
Περιφερειακά συνδέεις ότι θες εσύ.
Άλλη φιλοσοφία στο λειτουργικό πράγματι.
Αν δεν έχεις παρωπίδες κ είσαι ανοιχτός σε νέα ήθη κ έθιμα, τότε κανε το βήμα. Άλλωστε αν δεν σε ικανοποιήσει, το βάζεις αγγελία κ θα το δώσεις σαν ζεστό ψωμί χωρίς ιδιαίτερη απώλεια χρημάτων.
Το φορητό MacBook Pro μου του 2010 δουλεύει χωρίς κολληματα μέχρι σήμερα όπως την 1η μέρα. ;)
 

Carculas

Established Member
22 May 2011
171
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

εχω mac mini mid 2011 και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.πριν ενα χρονο του έκανα και fusion drive me 128 giga SSD και πραγματατικά ειναι αρκετα γρηγορο, απροβληματιστο και δουλευει οπως την πρώτη μέρα.Για πέρασμα απο win σε os ειναι προσωπικο θεμα και αέναη συζήτηση.έγω δεν ξαναγυρίζω πίσω από μακ ουτε με σφαίρες.αρνητικά υπάρχουν αλλα με τις καταλληλες εφαρμογες όλα λύνονται και μόνιμα.Η δοκιμή σε ενα μαγαζί δε νομιζω οτι θα σου δώσει κατι.μονο ενα μεγαλο διαστημα συμβίωσης με τον υπολογιστή στο χώρο σου.εκει θα ανακαλύψεις αν τεριαζει στις ανάγκες σου.ετοιμασου και για μονιτορ παντως γιατι 55 ίντζες ειναι καλές για μουντιαλ και όχι για χάζεμα στο ιντερνετ.εγω το έχω με μια Dell u2412m και θεωρω οτι ειναι αψογος συνδιασμός(για τα λεφτά που ηθελα να δώσω πάντα) Ο μινι και ο imac ο 26αρης ειναι πραγματα που αξίζουν τα λεφτά τους από προοϊόντα της Apple.
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τι δεν σας ικανοποιει ρε παιδια στη συνδεση με μεγαλη οθονη και πρεπει να στραφω σε λυση μονιτορ?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Εννοείται ότι του περνας και Win, αν θες (dual boot - bootcamp όπως το λεειη Apple) και εχεις τα καλά και των 2 κόσμων...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,805
Μεσευρώπη
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τι δεν σας ικανοποιει ρε παιδια στη συνδεση με μεγαλη οθονη και πρεπει να στραφω σε λυση μονιτορ?

Πολλά σπασίματα στην κίνηση, ειδικά σε γρήγορες σκηνές.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,805
Μεσευρώπη
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Και σ"αυτο φταιει η 55 τηλεοραση???

Όχι βέβαια. Το macmini φταίει. Απλά στη μεγάλη τηλεόραση φαίνεται και ενοχλεί, στο μονιτοράκι όχι. ένα macbook του 2011 δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, παίζει μιά χαρά.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,681
Mets, Athens
Απάντηση: Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Μην το σκέφτεσε καθόλου. Θα πάθεις πλάκα με το Mac mini και την 55''
Έχω ακριβώς αυτό το setup στο σπίτι
LG 55’’ LM760S ... monitor 4 Mac mini i7 quad-core 2.3GHz - RAM 8GB



2013-06-22 22.10.12.jpg
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Re: Απάντηση: Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Μην το σκέφτεσε καθόλου. Θα πάθεις πλάκα με το Mac mini και την 55''
Έχω ακριβώς αυτό το setup στο σπίτι
LG 55’’ LM760S ... monitor 4 Mac mini i7 quad-core 2.3GHz - RAM 8GB



View attachment 105356

Εσενα δεν σου κανει τα σπασιματα που αναφερουν τα παιδια πιο πανω???Γιατι για εμενα ειναι αρκετος λογος ετσι ωστε να μην το αγορασω,δεν υπαρχει χωρος για να μπει αλλου μονιτορ μεσα στο σπιτι.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,681
Mets, Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Πλακα κανετε? Σπασιματα το Mac mini?
Ειχα του '10 του '11 και τωρα το τελευταιο του 2012
ΚΑΝΕΝΑ δεν εκανε αυτο που γραφετε εδω, κανενα! Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε εδω
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Kαταλαβα νεος κυκλος διαφωνιων...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Ούτε το δικό μου (late 2009) σε -33αρα όμως- κάνει σπασίματα... Όχι πως ασχολούμαι και πολύ με την εικόνα δλδ, αλλά ότι ταινία έχω δει μια χαρά την έπαιξε.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Μινι του '10 σε 50ρα... κανένα σπάσιμο είτε σε 720 είτε σε 1080.
Δεν βλέπω όμως blu-ray rips κλπ full spec αρχεία...