Aπορια για Creek Destiny + sub

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Καλησπερα, αγορασα προσφατα ενα μικρο sub της jamo το 210. Εχει συνδεθει στo preamp out section του ενισχυτη. Το sub στη συσκευασια του ειχε ενα μονό καλωδιο rca για τη συνδεση (οχι left right). Μετα απο 1 ημερα ακροασης καταλαβα πως εχανα απο το ενα καναλι του ενισχυτη περιπου το 10% της δυναμης αλλα γινοταν αντιληπτο μονο οταν ανεβαζα ενταση πανω απο το 20%. Συνεβη το ιδιο και με cd, και με το pc, και με phono, και ακουστικα. Οταν στα τεστ που εκανα αφαιρεσα το sub ο ενισχυτης επαιξε σωστα. Εβαλα ενα καλωδιο interconnect που ειχα αυτη τη φορα διπλο (left right) και συνδεσα το sub με αυτο. Τωρα παιζει ισορροπημενα αλλα χανω λιγο δυναμη συνολικα. Σκεφτηκα πως η μικρη πτωση εντασης συμβαινει επειδη εχω αφησει συνδεδεμενο το preamp και το power amp section του ενισχυτη οπως ειναι default απο την εταιρια. Το manual γραφει πως σε ορισμενες περιπτωσεις οπως π.χ. σε συνδεση sub ισως να χρειαστει να παρακαμψετε αυτη τη ρυθμιση και να γινει διαχωρισμος του preamp και power amp (υπαρχει κουμπακι που το κανει). Οταν το κανω ομως αυτο χανω τον ηχο απο τα ηχεια και παιζει μονο το sub. Αν καποιος γνωριζει και μπορει να μου εξηγησει τι συμβαινει θα ηταν πολυ καλο για την ψυχικη μου υγεια. Εχω κανει λαθος τη συνδεση? Ειναι φυσιολογικο να χανει δυναμη ο ενισχυτης με ενεργο sub? Εχει καποιο προβλημα ο ενισχυτης και δεν εχει ηχο οταν γινεται διαχωρισμος preamp και power amp? Παραθετω link με το manual. Ευχαριστω προκαταβολικα.

http://www.creekaudio.com/instructions/destiny_amp.pdf
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για να ησυχάσεις,τουλάχιστον για το ένα από τα δύο θέματα σου,είναι φυσιολογικό να μην έχεις ήχο όταν διαχωρίζεις τον προ από τον τελικό.
Το παράξενο θα ήταν να είχες.
Την απώλεια από το κανάλι πως την διαπίστωσες;
Με το αυτί;Τραβάει η εικόνα δηλαδή,είναι τόσο ακουστό;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Με ένα στερεοφωνικό rca από το pre out του ενισχυτή στο line in L-R του sub καθάρισες. Με το μονό rca χάνεις από το ένα κανάλι το περιεχόμενο των χαμηλών και ένταση στο sub.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Re: Απάντηση: Aπορια για Creek Destiny + sub

Για να ησυχάσεις,τουλάχιστον για το ένα από τα δύο θέματα σου,είναι φυσιολογικό να μην έχεις ήχο όταν διαχωρίζεις τον προ από τον τελικό.
Το παράξενο θα ήταν να είχες.
Την απώλεια από το κανάλι πως την διαπίστωσες;
Με το αυτί;Τραβάει η εικόνα δηλαδή,είναι τόσο ακουστό;

Ναι, ειναι ξεκαθαρο πως χρειαζεται left right για να παιξει σωστα. Με τα ακουστικα φανηκε παρα πολυ οσο ανεβαζα την ενταση... Τα φορεσα κι αναποδα μηπως ειχα κανενα θεμα με τα αυτια μου... Ναι τραβαει εικονα πολυ εβαλα και τα ακουστικα μηπως με ξεγελουσε ο χωρος..
Ο διαχωρισμος για ποια χρηση γινεται ? Ρωταω γιατι λεει στο manual για sub. Εννοει παθητικο?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με ένα στερεοφωνικό rca από το pre out του ενισχυτή στο line in L-R του sub καθάρισες. Με το μονό rca χάνεις από το ένα κανάλι το περιεχόμενο των χαμηλών και ένταση στο sub.

Κατι τετοιο εχω κανει τελικα... Αλλα δεν μου αρεσε που η συσκευασια ειχε μονο αυτο το καλωδιο μεσα... Φτηνο sub θα μου πεις... Στην αρχη νομιζα πως ειχε θεμα ο ενισχυτης ημουν ετοιμος να τον παω για chek..
 
Last edited:

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Δεν είναι θέμα φτηνού η ακριβού, το μονό καλώδιο αφορά μονό το LFE κανάλι σε πολυκάναλο ενισχυτή.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Aπορια για Creek Destiny + sub

Με το μονό rca χάνεις από το ένα κανάλι το περιεχόμενο των χαμηλών και ένταση στο sub.

Αυτό είναι λόγω κάποιας ρύθμισης;
Γιατί κανονικά το preout πρέπει να δουλεύει ανεξάρτητα.

Έχει δηλαδή ο ενισχυτής κάποιο σένσορα που καταλαβαίνει πως συνδέθηκε sub και κροσάρει αυτόματα;Και σε τι συχνότητα;
Λίγο τρελό μου ακούγεται...
Εκτός αν είναι θέμα ρύθμισης ξαναλέω..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να συμπληρώσω το γιατί απορώ:
Το preout,δεν είναι μόνο για sub.
Μπορεί κάποιος να συνδέσει ένα eq πχ.,με loop.
Δεν μπορεί να δίνει κροσαρισμένο σήμα λοιπόν.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: Aπορια για Creek Destiny + sub

Αυτό είναι λόγω κάποιας ρύθμισης;
Γιατί κανονικά το preout πρέπει να δουλεύει ανεξάρτητα.

Έχει δηλαδή ο ενισχυτής κάποιο σένσορα που καταλαβαίνει πως συνδέθηκε sub και κροσάρει αυτόματα;Και σε τι συχνότητα;
Λίγο τρελό μου ακούγεται...
Εκτός αν είναι θέμα ρύθμισης ξαναλέω..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να συμπληρώσω το γιατί απορώ:
Το preout,δεν είναι μόνο για sub.
Μπορεί κάποιος να συνδέσει ένα eq πχ.,με loop.
Δεν μπορεί να δίνει κροσαρισμένο σήμα λοιπόν.

Και τα manual δεν βοηθουν σε αυτα... αντε να βρεις ακρη...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
PRE/ POWER CONNECTIONS
The pre-amp output and the power amp inputs are available through RCA sockets on the rear panel. This is helpful if you wish to bi-amp the
Destiny. The default setting from the factory is with the pre-amp connected to its power amp. However, when using an external device, such as a
sub-woofer or graphic equaliser etc. it may be necessary to separate the pre and power amps.
To do this there is a switch placed next to the two sets of sockets, recessed behind the rear panel to avoid accidental use. To join or separate the
sockets, push the recessed button with a matchstick or similar device. When joined the button is in the out position.
N.B. Switch the amplifier off before making any changes in order to avoid any pops, clicks or other unwanted noises.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω έχει διακόπτη που ενώνει τα τελικά στάδια με τον προενισχυτή του. Αν επρόκειτο για loop σύνδεση είτε σε κάποιο eq είτε ακόμα και σε sub (στο δικό σου δεν γίνεται) θα έπρεπε να το έχεις στη θέση που διαχωρίζει τον τελικό από τον προ.
Φυσικά εσύ χρειάζεσαι τον προ να οδηγεί τα τελικά στάδια του ενισχυτή άρα θα το έχεις joined.

Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι μειώνεται η ένταση σε τι ακριβώς, δεν κατάλαβα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχει δηλαδή ο ενισχυτής κάποιο σένσορα που καταλαβαίνει πως συνδέθηκε sub και κροσάρει αυτόματα;Και σε τι συχνότητα;
Λίγο τρελό μου ακούγεται...

Σε ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία της dali συνέβαινε αυτό ακριβώς. με το που έβαζες το βύσμα στην έξοδο sub out άλλαζε το roll-off των ηχείων.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Re: Απάντηση: Re: Aπορια για Creek Destiny + sub

Και τα manual δεν βοηθουν σε αυτα... αντε να βρεις ακρη...

Τελείωσες έμεινε να βρεις το σωστό cross στο sub και την ένταση..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό είναι λόγω κάποιας ρύθμισης;
Γιατί κανονικά το preout πρέπει να δουλεύει ανεξάρτητα.

Έχει δηλαδή ο ενισχυτής κάποιο σένσορα που καταλαβαίνει πως συνδέθηκε sub και κροσάρει αυτόματα;Και σε τι συχνότητα;
Λίγο τρελό μου ακούγεται...
Εκτός αν είναι θέμα ρύθμισης ξαναλέω..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να συμπληρώσω το γιατί απορώ:
Το preout,δεν είναι μόνο για sub.
Μπορεί κάποιος να συνδέσει ένα eq πχ.,με loop.
Δεν μπορεί να δίνει κροσαρισμένο σήμα λοιπόν.


Δεν είναι ειδικό pre out χαμηλών συχνοτήτων. Το όπιο κροσάρισμα θα γίνει από το sub.
Η ένταση στο sub μειώνεται λόγο απουσίας του ενός καναλιού.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
PRE/ POWER CONNECTIONS
The pre-amp output and the power amp inputs are available through RCA sockets on the rear panel. This is helpful if you wish to bi-amp the
Destiny. The default setting from the factory is with the pre-amp connected to its power amp. However, when using an external device, such as a
sub-woofer or graphic equaliser etc. it may be necessary to separate the pre and power amps.
To do this there is a switch placed next to the two sets of sockets, recessed behind the rear panel to avoid accidental use. To join or separate the
sockets, push the recessed button with a matchstick or similar device. When joined the button is in the out position.
N.B. Switch the amplifier off before making any changes in order to avoid any pops, clicks or other unwanted noises.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω έχει διακόπτη που ενώνει τα τελικά στάδια με τον προενισχυτή του. Αν επρόκειτο για loop σύνδεση είτε σε κάποιο eq είτε ακόμα και σε sub (στο δικό σου δεν γίνεται) θα έπρεπε να το έχεις στη θέση που διαχωρίζει τον τελικό από τον προ.
Φυσικά εσύ χρειάζεσαι τον προ να οδηγεί τα τελικά στάδια του ενισχυτή άρα θα το έχεις joined.

Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι μειώνεται η ένταση σε τι ακριβώς, δεν κατάλαβα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Σε ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία της dali συνέβαινε αυτό ακριβώς. με το που έβαζες το βύσμα στην έξοδο sub out άλλαζε το roll-off των ηχείων.

Οταν εχω συνδεσει το sub με τον ενισχυτη χανω ενα μικρο μερος της εντασης στον ηχο. Να το πω πιο παραστατικα, αν ακουσω ενα κομματι με το sub αποσυνδεδεμενο και μετα το συνδεσω, για να φτασω στο επιπεδο εντασης που ειχα πριν χρειαζομαι περιπου ενα με δυο κλικ αυξησης της εντασης με το controller για να καταλαβεις. Αυτο συμβαινει ακομα και αν το sub ειναι κλειστο... με το που συνδεσω τα rca. Δεν ειναι προβλημα αυτο, εχω παραπανω απο αρκετη δυναμη (δεν τον γονατιζει). Απλα δεν ξερω αν ειναι νορμαλ η' υπαρχει καποιο θεμα, η' κακη ρυθμιση - συνδεση απο πλευρας μου.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Είναι θέμα πώς διαχειρίζεται τα προενισχιτικά του στάδια ο ενισχυτής σου. Ταυτόχρονα με τα ενισχυτικά στάδια του ενισχυτή όταν έχεις συνδεδεμένο το sub πηγαίνει το ίδιο σήμα και στο sub. Τελείως φυσιολογικό.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Είναι θέμα πώς διαχειρίζεται τα προενισχιτικά του στάδια ο ενισχυτής σου. Ταυτόχρονα με τα ενισχυτικά στάδια του ενισχυτή όταν έχεις συνδεδεμένο το sub πηγαίνει το ίδιο σήμα και στο sub. Τελείως φυσιολογικό.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο και τις διαφωτιστικες απαντησεις ολων σας. Παρεπιπτοντως αν δεν θελετε να ξεσηκωσετε τον κοσμο αυτο ειναι ενα μικρο προσεγμενο sub με πολυ ωραιο ηχο. Καλο βραδυ σε ολους.