Πρόβλημα με Mac mini

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Kαληπέρα στην παρέα. Έχω αγοράσει ένα macmini i5 εδώ και λίγους μήνες απο το πλαίσιο. Του έχω βάλει και 16giga μνήμη με σκοπό να το χρησιμοποιήσω κυρίως σαν τράνσπορτ για το Mytek dac στο σύστημα μου αλλα δευτερευόντως και σαν υπολογιστή σαλονιού (Youtube για τις μικρές κλπ..)

Σε γενικές γραμμές παράπονο δεν έχω εκτός απο ένα εκνευριστικό πρόβλημα..

Το έχω σνδέσει με hdmi στην τηλεόραση και ανα τακτά χρονικά διαστήματα μου χαλάει το χρώμμα (τραγικά) και εκφυλίζεται σε ένα απροσδιόριστο ρασινοκίτρινο πράγμα.. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις τίποτα έπαιξα με τις αναλύσεις τίποτα.. Και όταν δείχνει την εικόνα κανονικά δείχνει εξαιρετικά.. Παρατήρησα οτι αλλάζοντας κανάλι επανέρχεται το πρόβλημα. Επίσης ενεργοποιώντας τον screensaver του mac τα φαινόμενα αυτά εξαφανίζονται σχεδόν (αλλα όχι εντελώς) τελείως..

Τι να συμβαίνει άραγε;..

H Tηλεόραση είναι μια philips τετραετίας LCD...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Kαληπέρα στην παρέα. Έχω αγοράσει ένα macmini i5 εδώ και λίγους μήνες απο το πλαίσιο. Του έχω βάλει και 16giga μνήμη με σκοπό να το χρησιμοποιήσω κυρίως σαν τράνσπορτ για το Mytek dac στο σύστημα μου αλλα δευτερευόντως και σαν υπολογιστή σαλονιού (Youtube για τις μικρές κλπ..)

Σε γενικές γραμμές παράπονο δεν έχω εκτός απο ένα εκνευριστικό πρόβλημα..

Νά δοκιμάσεις άλλο καλώδιο hdmi καί εναλλάκτικα καί τήν άλλη έξοδο μέσω τού αντάπτορα πού έχει στη συσκευασία[νομίζω]

Το έχω σνδέσει με hdmi στην τηλεόραση και ανα τακτά χρονικά διαστήματα μου χαλάει το χρώμμα (τραγικά) και εκφυλίζεται σε ένα απροσδιόριστο ρασινοκίτρινο πράγμα.. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις τίποτα έπαιξα με τις αναλύσεις τίποτα.. Και όταν δείχνει την εικόνα κανονικά δείχνει εξαιρετικά.. Παρατήρησα οτι αλλάζοντας κανάλι επανέρχεται το πρόβλημα. Επίσης ενεργοποιώντας τον screensaver του mac τα φαινόμενα αυτά εξαφανίζονται σχεδόν (αλλα όχι εντελώς) τελείως..

Τι να συμβαίνει άραγε;..

H Tηλεόραση είναι μια philips τετραετίας LCD...

Νά δοκιμάσεις άλλο καλώδιο hdmi καί εναλλακτικά καί τήν άλλη έξοδο μέσω τού αντάπτορα πού έχει στη συσκευασία[νομίζω]

Επίσης μήπως έχεις 2 οθόνες συνδεδεμένες συγχρόνως;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Συνονόματε οχι, μία μόνο,την τηλεόραση.

Το δοκιμάζω το τελευταίο μισάωρο με άλλο καλώδιο. So far so good.. Θα επανέλθω σε καμια ωρίτσα. Αν δεν μου κάνει κουσουκέλες, το τσάκωσα.. (το πρόβλημα)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μου το ξαναέκανε στο σαρανταπεντάλεπτο περίπου (σκ*τ*..) Αλλαγή καναλιού και όλα οκ... Τώρα το έχω βάλει να παίζει YOUTUBE για να δώ τι θα γίνει.. Αν "κρατήσει χαρακτήρα" όλα καλά εξάλου αυτή θα είναι και η κύρίως δευτερεύουσα χρήση του.. Για να δούμε.. περίεργο όμως..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάλι τα ίδια ρε γμτ.. Τώρα επανήλθε και μόνη της η εικόνα..
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Μήπως είμαι θέμα σωστής επαφής των βυσμάτων;
Στο δικό μου κάτι κουφά που έκανε με την οθόνη (έχανε το σήμα) έφταιγε το ότι είχε κουνηθεί λίγο το βύσμα...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Συνονόματε οχι, μία μόνο,την τηλεόραση.

Το δοκιμάζω το τελευταίο μισάωρο με άλλο καλώδιο. So far so good.. Θα επανέλθω σε καμια ωρίτσα. Αν δεν μου κάνει κουσουκέλες, το τσάκωσα.. (το πρόβλημα)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μου το ξαναέκανε στο σαρανταπεντάλεπτο περίπου (σκ*τ*..) Αλλαγή καναλιού και όλα οκ... Τώρα το έχω βάλει να παίζει YOUTUBE για να δώ τι θα γίνει.. Αν "κρατήσει χαρακτήρα" όλα καλά εξάλου αυτή θα είναι και η κύρίως δευτερεύουσα χρήση του.. Για να δούμε.. περίεργο όμως..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάλι τα ίδια ρε γμτ.. Τώρα επανήλθε και μόνη της η εικόνα..

Δοκίμασες καί τήν άλλη έξοδο;
Μήπως τό καλώδιο είναι πολύ μεγάλο;
Επίσης τσεκάρισε θερμοκρασίες[αν καί τό θεωρώ απίθανο]

Οταν γράφεις αλλαγη καναλιού τί εννοεις; η hdmi πάει σε μία είσοδο της τηλεόρασης [πιθανον 3-4 εισόδους hdmi],αυτήν αλλάζεις;
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Απάντηση: Re: MAC MINI ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ???

Δοκίμασες καί τήν άλλη έξοδο;
Μήπως τό καλώδιο είναι πολύ μεγάλο;
Επίσης τσεκάρισε θερμοκρασίες[αν καί τό θεωρώ απίθανο]

Οταν γράφεις αλλαγη καναλιού τί εννοεις; η hdmi πάει σε μία είσοδο της τηλεόρασης [πιθανον 3-4 εισόδους hdmi],αυτήν αλλάζεις;

Nαι αυτήν αλλάζω. Τοκαλώδιο είναι ενάμισι μέτρο και δοκίμασα και με άλλο ενω δοκίμασα και σε άλλη είσοδο HDMI.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Είχα καί εγω κάποιο παρόμοιο πρόβλημα πού λύθηκε μέ άλλο καλώδιο hdmi.Σέ μένα -αν θυμάμαι καλά- δέ τό έκανε στο μόνιτορ ,αλλά μόνο στή τηλεόραση.
Για νά σου φύγει η περιέργεια γιατί δέν κάνεις τό online test της apple?εκεί θά φανεί αν υπάρχει πρόβλημα από hardware


http://support.apple.com/kb/PH14291
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Πετρο σημερα το συνδεσα με μια μικρουλα Sony Bravia που εχω στο υπνοδωματιο και το αφησα επιτηδες γυρω σην μια ωρα και δεν εκανε κιχ..

Αρα υποθετω οτι καποιο θεμα ασυ βατοτητας της καρτας γραφικων θα ειναι με την μεγαλη tv. Αν και ανακουφιστηκα απο τον κυριως φοβο μου που ηταν να εχει προβλημα στην καρτα γραφικων το mac mini, ελπιζω οτι ενα software update που του εκανα να εχει διορθωσει το προβλημα..

Σε καθε περιπτωση θα ενημερωσω.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με Mac mini

Πετρο σημερα το συνδεσα με μια μικρουλα Sony Bravia που εχω στο υπνοδωματιο και το αφησα επιτηδες γυρω σην μια ωρα και δεν εκανε κιχ..

Αρα υποθετω οτι καποιο θεμα ασυ βατοτητας της καρτας γραφικων θα ειναι με την μεγαλη tv. Αν και ανακουφιστηκα απο τον κυριως φοβο μου που ηταν να εχει προβλημα στην καρτα γραφικων το mac mini, ελπιζω οτι ενα software update που του εκανα να εχει διορθωσει το προβλημα..

Σε καθε περιπτωση θα ενημερωσω.

Γιατί δε κάνεις τό τέστ μέ τό λίνκ πού σού έδωσα;θά ησυχάσεις
Βέβαια τό ότι δούλεψε μέ άλλη τηλεοράση είναι εξαιρετικά καλό