iphone κλειδωμένο σε ξένο πάροχο

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
μου ζητάει φίλος να του ξεκλειδώσω iphone 4s το οποίο είχε αγοραστεί με σύνδεση στην αγγλία και το συμβόλαιο έχει λήξει πλέον.
η συσκευή έχει γίνει reset και κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης σταματάει στο τελευταίο στάδιο γιατί δεν αναγνωρίζει την ελληνική sim.
λόγω του παραπάνω δε μπορώ να δω ούτε την έκδοση ios ούτε το ΙΜΕΙ.

γνωρίζει κανείς να μου πει τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μπορέσει να λειτουργήσει με ελληνική sim?
 

johnkont

Senior Member
20 February 2010
365
Μια επικοινωνία με την apple θα σε βοηθήσει να στο ξεκλειδώσει η ίδια η εταιρεία.
 

typeDan

New member
8 May 2013
79
Δεν ξεκλειδωνει η apple τα τηλεφωνα.
imei.info και πληρωνεις μεσω paypal ενα μικρο ποσο για να μαθεις σε ποια εταιρεια ειναι κλειδωμενο. Αναλογως, chekmend.com για να μαθεις αν εχει δηλωθει κλεμμενο η χαμμενο.
Αποφευγεις τα παραπανω αν τα γνωριζεις ηδη (παροχος στο uk κλπ)
Μετα εχεις δυο λυσεις. Η rsim (προσωρινη λυση και φτηνη) η official unlock (μονιμο ξεκλειδωμα αλλα ακριβο αναλογα με τον παροχο).
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Το είχα ψάξει κι εγω στο παρελθόν. Αν θυμαμαι καλα ζητάνε γύρω στα 100-150 για ξεκλειδωμα. Τα imei.info και checkmed τα είχα δοκιμάσει και δουλεύουν όντως. Rsim δεν έχω δοκιμάσει αλλα έχω ακούσει οτι εχει κάποια θεματακια
 

typeDan

New member
8 May 2013
79
Το ποσο που θα ζητηθει εξαρταται απο τον εκαστοτε παροχο και ναι μπορει να φτασει ακομα και τα 150 .
Οι rsim δουλευουν, αρκει κανεις να παρει την σωστη για το μοντελο του. Το μονο θεμα ειναι οτι για να εχεις 3g πρεπει να γινει jb η συσκευη για να περαστει ενα patch.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Τελικά βρήκαμε λύση και την ποστάρω μήπως το χρειαστεί κάποιος στο μέλλον:
το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο από την Ο2 στην Αγγλία. Η διαδικασία για το ξεκλείδωμα είνα απλή, είναι δωρεάν και παίρνει το πολύ 72 ώρες:
Ο κάτοχος μπαίνει στη σελίδα http://www.o2.co.uk/help/phones-and-devices/unlocking-your-iphone-and-using-it-on-another-network
Συμπληρώνει τα στοιχεία που του ζητούνται.
Εντός 72 ωρών ενημερώνεται με SMS ότι η συσκευή ξεκλειδώθηκε.
Όλα τα παραπάνω χωρίς χρέωση για συνδρομητές συμβολαίου, ενώ για τα καρτοκινητά είναι 15 λίρες το κόστος.