The Verge: XT-1 vs iPhone 5s

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
http://www.theverge.com/2014/8/22/6055591/iphone-vs-pro-camera

To The Verge έκανε ενα ασυνήθιστο συγκριτικό μεταξύ της ΧΤ1 και του iPhone. Προβοκατόρικο και σε κάποιο βαθμο παραπλανητικό με τον τρόπο που έγινε. Παρόλα αυτά βγαίνουν κάποια χρησιμα συμπεράσματα.

Ενα απο τα πιο εμφανή για μένα είναι οτι σε καλό φως, το ΟΟC Jpeg της ΧΤ1 δεν έχει εκθαμπωτική διαφορά απο το iPhone. Ειδικά στο Auto Mode, μιας και για μένα η έκθεση σε μερικές απο αυτές θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη...

Για την υπεροχή της ΧΤ1 στα σκοτεινά δεν έχει νόημα να πούμε, ήταν λογικό και αναμενόμενο.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,786
Kingdom of Rain
Προσωπικά, αν και πιστεύω ότι το iphone κάνει εξαιρετική δουλειά (έχω το 5), η διαφορά στην εικόνα είναι μεγάλη ακόμη και στις λήψεις με πλούσιο φωτισμό.
Βλέπω haze, όχι τόσο καλό focus και φυσικά δεν μιλάω καθόλου για το βάθος πεδίου.
Η διαφορά στην τιμή βέβαια είναι χαοτική (το iphone δεν είναι μόνο φωτογραφική εξάλλου) πράγμα που κάνει τις διαφορές εύκολα αποδεκτές από κάποιον που δεν είναι χομπίστας.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,231
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: The Verge: XT-1 vs iPhone 5s

Αυτός ειναι ο λόγος που πέσαν παγκοσμίως 40% oi compact ,

Τα κινητά πλέον ειναι εξοπλισμένα με πολυ καλές δυνατότητες για τους περισσότερους που δεν θέλουν να κουβαλάνε μηχανουλα μαζι...
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
εγω παλι , ολες τις διακοπες τις εβγαλα με το iphone 5s και 1-2 φακους addons για το κινητο που χωρανε στο τσαντακι μου, εκτος απο 2-3 με την σονυ α6000 + 10-18 .... και του χρονου ελπιζω ΜΟΝΟ με το Iphone 6! ¨π

εδω κασποιος που εχει δοκιμασει τα παντα και τελευταια τραβαει πολυ με κινητα....

http://soundimageplus.blogspot.gr/2014/08/picture-making-choices-fuji-x100s-nokia.html

http://soundimageplus.blogspot.gr/2014/08/pushing-nokia-lumia-1020-just-how-good.html

http://soundimageplus.blogspot.gr/2014/08/sansung-galaxy-2-camera-nokia-lumia.html


ΥΓ... πριν 3-4 μηνες ειχα λαβει μερος σ εναν διαγωνισμο φωτογραφιας με θεμα " ενα ονειρο, μια στιγμη".... που κατελαβα τη τριτη θεση (me sony nex).... ο πρωτος ειχε τραβηξει τη φωτο που κερδισε με Iphone!:2thumb22sup:
H φωτογραφια δεν ειναι μονο τεχνικη (ειναι και τετοια), ειναι τεχνη !
 
Last edited:

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Και να φανταστώ δεν εχεις φωτογραφία από τις φετινές διακοπές σου μετα την Δύση του ηλίου... :p

Βεβαια δε ξερω τι δουλεια κανουν οι 1-2 φακοι και ποσο σου στοίχισαν, έγω στον όγκο αυτό έχω την xz-2 και ένα τριποδάκι πάντα στο τσαντάκι μου. Αν έχεις κανενα νυχτερινο δειγμα, βαλε να δουμε, ειμαι περιεργος!

Και ο τύπος που λες, φαντάσου ποσο καλύτερες θα ηταν οι φωτο χωρις επεξεργασια που κρυβει τις ατελειες και τραβηγμένες με καλύτερη μηχανή. Και δε βλεπω καμια νυχτερινη, καθολου τυχαιο... ;) Εγω αυτο παρακαλάω οταν τραβαω μια καλη φωτο με το 5s, να την ειχα τραβηξει εστω με την xz-2.

Για να δουμε το iPhone 6, και γω το περιμενω ελπίζω να υπάρχει βελτιωση έστω στις βραδινές.

Για την ιστορία και γω είχα κερδίσει ένα διαγωνισμό με θέμα το ψάρεμα πριν κανα 2 χρόνια, με το ταπεινό iPhone 4, και 2ο, 3ο βραβείο ήταν με dslr δε θυμαμαι μοντέλα. Παρακαλάω όμως να είχα την ίδια φώτο τραβηγμένη με καλύτερη μηχανη.

menidi.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,341
Αθήνα
Από κοντά ακολουθούν και τα microstocks που έχουν ανοίξει ειδικό τμήμα και σχετικές εφαρμογές για android και iphone.
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
εγω παλι που συγκρινα ενα iPhone 4s με την fuji x100s, γελαγα...
 

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
paИ-baL;1057163750 said:
εγω παλι που συγκρινα ενα iPhone 4s με την fuji x100s, γελαγα...

Εδω λεμε γελαμε με συγκριση 5s και XZ-2, εσυ εκλεψες εκκλησια...
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
κυνηγαω τη "τελεια" εικονα, φωτο, τηλεοραση κλπ πανω απο 20 χρονια τωρα....

Τελευταια αρχισα να αναθεωρω καπως τις αποψεις μου, σ αυτο συνεβαλλαν πολλα.
Απο τηλεοραση εκλεισα με την Pioneer Kuro , απο προβολεα με τον JVC HD350... τωρα με τις φωτο η sony A6000 ειναι πια ιδανικος συντροφος!

Αλλα στις διακοπες , οπως και σε αλλες καταστασεις , το iphone μου αρκει . Αν το iphone 6 βελτιωθει στα βραδινα, τοτε του χρονου θ αφησω σπιτι την Α6000 στις διακοπες.:2thumb22sup:

Μερικες φωτο λοιπον απο τις φετινες διακοπες (ολες με iphone) .... για μενα πια το "συναισθημα" που βγαζουν μετραει περισσοτερο.
Δυστυχως υπαρχουν και καποιες αλλες , αρκετα καλες φωτο , αλλα ειναι πιο προσωπικες...

https://www.flickr.com/photos/toxotis70/sets/72157646565548608/

IMG_0577.jpg by toxotis70, on Flickr



IMG_0022.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0047.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0303.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0214.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0213.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0534.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0576.jpg by toxotis70, on Flickr
 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Πραγματικά σε χαίρομαι τόσο καιρό Γιάννη που μοιράζεσαι μαζί μας εμπειρίες, γνώσεις και συναισθήματα.
Ναι η φωτογραφία για εμένα είναι συναίσθημα, είναι η διάθεση που σου βγάζει η στιγμή που θες να την αιχμαλωτίσεις,να την κανείς δική σου,να την μοιραστείς με άλλους.
Εκεί το κινητό βολεύει παντού και είναι πάντα έτοιμο να καταγράψει κάθε στιγμή.
Μέχρι εκεί όμως μόνο για το αυθόρμητο, στις προγραμματισμένες στιγμές θέλω το καλύτερο που μπορώ, θέλω φωτογραφική μηχανή.
Πολλές φορές φέτος κουβάλησα μαζί την fuji στην παραλία έτσι για να υπάρχει και όμως έβγαλα υπέροχες φωτογραφίες γιατί με ώθησε να τραβηξω ενώ το κινητό μου που είχα πάντα μαζί δεν το δούλεψα φωτογραφικά παρά μόνο στην ανάγκη.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Η φωτογραφικη σιγουρα αποτελει και για μενα το ασικο "εργαλειο" , ειδικα σ εκδηλωσεις , στημμενα σκηνικα και φυσικα σε πιο "επαγγελματικες" στιγμες.
Απλα το κινητο, το εχεις παντα μαζι σου και ειδικα το iphone δε σε προδιδει ποτε, θα βγαλεις σιγουρα αυτο που θελεις , εστω και "κουτσουρεμενα" .
Οι πιο πανω φωτο για μενα , ειναι απολυτως αποδεκτες πια..... και ελπιζω σε καλυτερες του χρονου!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,231
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: The Verge: XT-1 vs iPhone 5s

Παντως η γυναικα μου απο συνηθεια τις 2 πρωτες ημερες στις διακοπες εβγαζε κατα 70-80% το iphone 5 για φωτο απο συνηθεια, μεχρι να φυγουμε η μικρη GM1 (και αφου εξοικιωθηκε λιγο) δεν ξεκολαγε απο το χερι της οταν ειδε τις φωτο στο tablet της και το laptop που ειχε παρει μαζι, ειδικα τις νυχτερινες, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση της, κριμα που η 40αρα υποβρυχια θηκη εφτασε Ελλαδα μετα την επιστροφη μας.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
το 5s ειναι πολυ καλυτρεο, κυριως γρηγοροτερο απο οποιαδηποτε αλλο κινητο και ειδκα τα παλιοτερα iphone.
Σαφως και υστερει σε low light...ελπιζω το 6 να ειναι καλυτρεο σ αυτο το τομεα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ayto που θα δωσει επισης ωθηση στο νεο iphone (και οχι μονο) einai to neo ios 8 kai το ανοιγμα της εφαρμογης της καμερας σε τριτους , με manual ρυθμισεις που μεχρι τωρα δεν ηταν εφικτη.
 
Last edited:

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Οι 2. 3, 4 και 5 τρώγονται οι υπόλοιπες δεν, τα κινητά είναι για επικοινωνία και τραβας και καμιά φωτό σε έσχατη ανάγκη
Ο Κοτσόβολος πουλά μίξερ και οι Φωτογραφικές μηχανές τραβούν Φωτογραφίες.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Γνωμη σου φυσικα.... σεβαστη.

Εγω παντως που τις ειδα και τις εδειξα σε γνωστους σε 40" Tv, μια χαρα ηταν.
Δεν τις δειχνω σε 100% μεγεθυνση , ουτε σε "ειδικους" , οπως εδω μεσα.
Εχουμε χασει λιγο τη μπαλα νομιζω ... γνωμη μου παντα.

ΥΓ.. ελπιζω να ειδατε και τις υπολοιπες στο album του flickr.
https://www.flickr.com/photos/toxotis70/sets/72157646565548608/


IMG_0052.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0047.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0039.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0030.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0021.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0156.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0162.jpg by toxotis70, on Flickr

IMG_0334.jpg by toxotis70, on Flickr
 
Last edited:

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Γιαννη, πιστευω οτι απλα επειδη η φωτογραφία αποτι εχω καταλαβει ειναι και αντικειμενο της δουλειας σου, κατα καποιο τροπο στις διακοπες σου θελεις να κανεις διακοπες και απο την χρηση φωτογραφικων μηχανων, και κατα καποιο τροπο συμβιβαζεσαι με το αποτελεσμα του κινητου. Αποκλειεται βεβαια και συ ακομη, αν ειχες παει καποιο ταξιδι για διακοπες στο εξωτερικο οπου τα θεματα θαταν περισσοτερα απο οικογενειακες στιγμες στην θαλασσα, ναχες αρκεστει μονο στο αποτελεσμα του κινητου.

Το iphone ειναι πολυ καλο. Για κινητο. Απο κει και περα πιστευω αξιζει ναχει καποιος εστω μια καλή compact στο τσαντακι του αντι για επιπλεον φακους για κινητο.

Στο 6αρι διαβαζω για καμερες που θα εξεχουν απο το κυριως σωμα αρα σιγουρα θαχει γινει καλυτερη δουλεια απο το 5s.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αyto που θα δωσει επισης ωθηση στο νεο iphone (και οχι μονο) einai to neo ios 8 kai το ανοιγμα της εφαρμογης της καμερας σε τριτους , με manual ρυθμισεις που μεχρι τωρα δεν ηταν εφικτη.

Κανε και ενα jb, και θαχεις οργασμο manual ρυθμισεων.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
μπορει κα να εχεις δικιο... επειδη ασχολουμαι καθημερινα με το θεμα, στις διακοπες , θελω να κανω "διακοπες" απ ολα! :p

JB κανω απο τη πρωτη μερα, δεν μπορεις δυστυχως να πειραξεις τιποτα λογω ελλειψης API για developers, μονο "μαιμου" manual ρυθμισεις μπορεις να κανεις.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
μπορει κα να εχεις δικιο... επειδη ασχολουμαι καθημερινα με το θεμα, στις διακοπες , θελω να κανω "διακοπες" απ ολα! :p

JB κανω απο τη πρωτη μερα, δεν μπορεις δυστυχως να πειραξεις τιποτα λογω ελλειψης API για developers, μονο "μαιμου" manual ρυθμισεις μπορεις να κανεις.

Γιάννη έχεις ένα θεματάκι με τους ορίζοντες...

αισθητικά πάντως οι φωτο είναι ωραίες!