Tivoli model 2 και συμβατότητα με υποψήφιο προς αγορά turntable.

fr33z3r

New member
29 April 2008
15
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα εαν είναι εύκολο τα φώτα σας,

1] Μιας και το Budget είναι περιορισμένο και υπάρχει διαθέσιμο το Τivoli model two(με το subwoofer + το cd player Της Τivoli) σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω ως ηχοσύστημα (τελικός / ηχεία) με την προσθήκη ενος turntable που προτίθεμαι να αγοράσω για να μπορέσω και πάλι να απολαμβάνω τη δισκοθήκη μου(με παραπάνω απο 2.000 βινύλια).
Πιστευέτε πως θα είναι εφικτός ο συνδιασμός; Αξίζει το κόπο να το κάνω; Το έχει δοκιμάσει κανένας;

Οσον αφορά το turntable καταλήγω προς το Audio-Technica AT-LP120-USB που μου φαίνεται Best value for money.
Σας φαίνεται μια αξιοπρεπής επιλογή; Το έχει κάποιος απο εσάς να μας πει τη γνώμη του;
Εχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως που να μην ξεπερνάει όμως τα 300-350 ευρώ;

Επειδή ήμουν επί σωρεία ετών dj με ενδιαφέρει το direct drive της παραπάνω επιλογής και του οτι είναι dj friendly equipment αν και η δισκοθήκη μου δεν είναι dance και ως επι το πλείστον αποτελείται απο 70's/80's/90's ( και τώρα βρίσκεται σε διαδικασία καθαρισμού της με το σύστημα της Knosti :)

Κάθε καθοδήγηση και βοήθεια θα είναι πολύ καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.
[h=1][/h]
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Απο πικαπ στα 300-350 οπως εχουμε πει και στο παρελθον εξυπνη αγορα ειναι ενα Rega η ενα Project. To ΑΤ που αναφέρεις ειναι για dj και παροτι αρκετα καλοφτιαγμένο δεν νομιζω να πιανει σε ηχο τα προαναφερθέντα.

Το model 2 εχει μια εξτρα εισοδο αλλα ειναι line και θα χρειαστείς ενα ενισχυτή κεφαλης (phono stage). Καποιος εισαγωγικός NAD, Project η Musical Fidelity θα σε καλύψει αρκετα καλα. Για να παρεις ολο τον πλουτο της συλλογής σου ομως θα πρεπει να ανέβεις σε ενισχυτή και ηχεια καποια στιγμή.
 

fr33z3r

New member
29 April 2008
15
Ναι έχω υπόψιν μου τα Rega και Project αλλά τα απέρριψα αν και ήταν σαφώς ποιοτικότερες επιλογές από το audio technica επειδή με ενδιαφέρει να έχω το dj option (έχω επιπλέον των προαναφερθέν των άλμπουμς και περισσότερα από 1500 dance/club orientated 12ιντσα ) και ένα belt drive σύστημα δεν είναι και ότι καλύτερο και για τέτοια χρήση.
Το audio technica έχει ενσωματωμένο προενισχυτή, λέτε να μην με καλύψει και να χρειαστώ extra phono stage?
Σαφώς και εννοείται πως για ποιοτικότερη απόδοση χρειάζεται πολύ υψηλότερο budget αλλά με τρία μωρά να μεγαλώνουν τριγύρω μου, δεν με παίρνει για καλύτερη επιλογή προς το παρόν για να ξανακούσω τα αγαπημένα μου άλμπουμς. Για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας ώστε να με βοηθήσετε να πάρω το καλύτερο δυνατό στο διαθέσιμο budget.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές much appreciated. :)
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εάν θες και για dj προχωρά με το ΑΤ χωρίς πολύ σκέψη.

Αν και με τα ίδια και λιγότερα χρήματα έχουν περάσει και μερικά μκ2 που προέρχονταν από σπιτικό περιβάλλον..
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη για το SL 1200 ΜΚ2 ,αρκεί να προέρχεται από σπιτικό περιβάλλον ...Άσε που σηκώνει πολλές αναβαθμίσεις...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Συμπαθητικό το αρθρο αλλα λιγο εκτος πραγματικότητας. Απλα γιατι το γνησιο σε ποιοτητα δεν το βλεπει κανένα απο αυτα. Και αν ειχε συνεχίσει να το παραγει η Matsushita κανενα απο αυτα δεν θα πούλαγε ουτε ενα κομματι, δεν θα ειχαν βγει καν στην παραγωγή.

Οταν οι εργαλειομηχανές εφτασαν να θελουν χοντρη συντηρηση-αλλαγη οι Ιαπωνες αποφασισαν οτι δεν εχει νοημα γιατι το βινυλιο ηταν στον κατήφορο. Τωρα που βλεπουν τους αλλους να πουλανε φτηνές ρεπλικες που σε πραγματική επαγγελματική χρηση δεν βγαζουν οχι σεζον, ουτε μηνα και με facebook group να ξαναζηταει την εναρξη παραγωγης το ξανασκεφτονται.. (βεβαια αν ξαναβγει στην γνωστή ποιοτητα η τιμη του θα ειναι σαφως μεγαλυτερη απο εκει που το αφησαμε)

Γνωμη μου ειναι να βρεις ενα μετ/σμενο, που να μην ειναι απο ραδιο/κλαμπ/επαγγελματια dj. Εχω δει κομματια σε near mint κατασταση να φευγουν στα 250 ευρω (εξαιρετικη τιμη) αλλα μεχρι τα 300 ειναι σωστη. Παραπανω μονο αμα ειναι καποιο πολυ προσφτατο με τα κουτια του.

Με 50-100 ευρω παιρνεις και ενα ενισχυτή κεφαλης και εκλεισες.

Μετα θα θες και δεύτερο, ενα μικτη, μεγαλύτερα ηχεια, δυνατότερο ενισχυτή αλλα αυτη ειναι η γνωστή ιστορια του χομπυ μας.....
 

fr33z3r

New member
29 April 2008
15
Εάν θες και για dj προχωρά με το ΑΤ χωρίς πολύ σκέψη.

Αν και με τα ίδια και λιγότερα χρήματα έχουν περάσει και μερικά μκ2 που προέρχονταν από σπιτικό περιβάλλον..

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη για το SL 1200 ΜΚ2 ,αρκεί να προέρχεται από σπιτικό περιβάλλον ...Άσε που σηκώνει πολλές αναβαθμίσεις...

Παιδιά με ενεργή θητεία ως dj από το 87 εως το 11, με διεύθυνση δυο ραδιοφωνικών σταθμών στη ζωή μου και συμμετοχή μου ως παραγωγός σε άλλους δυο, με την διεύθυνση σύνταξης σε 2 μουσικά περιοδικά που αφορούσαν στην ηλεκτρονική/club κουλτούρα και με την ιδιότητα μου ως club owner σε δυο bar/clubs μέχρι σήμερα πιστέψτε με πως έχουν περάσει από την κατοχή μου περισσότερα απο 10 ζευγάρια SL 1200 ΜΚ2 και έχω παίξει σε περισσότερα απο 300 διαφορετικά dj booth με SL 1200 ΜΚ2 στο set up τους.
Σας γράφω τα παραπάνω οχι να εντυπωσιάσω αλλά απλά για να κάνω κατανοητό πως γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει SL 1200 ΜΚ2 για κάποιον που έχει επαγγελματική σχέση με την club σκηνή η απλά είναι vinyl freak.
Η εμπειρία μου έμαθε πως δεν αγοράζεις ΜΚ2 οταν δε γνωρίζεις το ιστορικό του ή τον ιδιοκτήτη του. Σαφώς και θα υπάρχουν καλές ευκαιρίες εκει έξω.Ατυχώς όμως σήμερα που έχω αλλάξει τρόπο ζωής δεν έχω ούτε τα contacts που είχα κάποτε, ούτε και το απαιτούμενο χρόνο για να το ψάξω.
Ετσι επέλεξα μια εν γνώση μου μία αρκετά πιο low-budget λύση που ελπίζω να μου "βγει" αξιοπρεπής χωρίς το ρίσκο της αγοράς ενος αγνώστου προελεύσεως ΜΚ2 και για αυτό εχω προσανατολιστεί προς τα Audio-Technica (που αν αποβεί οκ μπορεί και να ζευγαρώσει;-)



Ευχαριστώ πολύ για τα συγκριτικά. Πολύ χρήσιμα.:2thumb22sup:

Νομίζω πως εντός της εβδομάδας θα κλείσω το Audio-Technica -εκτός συνταρακτικού απροόπτου- και θα ενημερώσω την κοινότητα με τη γνώμη μου.
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για το engagement.:cool4:
 
Last edited:

fr33z3r

New member
29 April 2008
15
Καλή εβδομάδα παιδιά,
τελικά αγόρασα το Audio-Technica AT-LP120-USB, το οποίο συνδέθηκε απροβλημάτιστα με το Τivoli model two και κατάφερα έτσι να ξαναστήσω ενα σχετικά αξιοπρεπές σύστημα ακρόασης των βινιλίων μου.
Το Audio-Technica AT-LP120-USB είναι τίμιο, με πολλές ευκολίες και αρκετά ποιοτικό για τα λεφτά του (φυσικά δε συγκρίνεται με την ποιότητα,τη δύναμη και την αξιοπιστία ενος SL 1200 ΜΚ2 ). Νομίζω πως έκανα αρκετά καλή επένδυση και μόνο η ευκαιρία που μου έδωσε να ξαναπαίξω αγαπημένα δισκάκια που είχαν να ακουστούν πάνω από μία-δύο δεκαετίες αρκεί ως ανταμοιβή.
Οτι θέλετε ίσως να ρωτήσετε για το AT-LP120-USB στη διαθεσή σας.

off topic: Πώπω βρε παιδιά η αποκατάσταση της δισκοθήκης είναι τελικά αρκετά χρονοβόρα διαδικασία (πλύσιμο των δίσκων με το knosti,στέγνωμα,καθάρισμα και συντήρηση εξωφύλλων,αλλαγή inner sleves etc)ολόκληρο Σαβ/κο αφιέρωσα και κατάφερα να καθαρίσω περίπου 35-40 βινύλια. Δεν πιστεύω να φθάσει το 2014 για να καθαρίσω όλη μου τη δισκοθήκη...καλό μου κουράγιο)
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολυ ωραια. Καλη αγορα, επόμενο βημα θα ελεγα ενα σωστό phono stage και οποτε υπαρξει η ανεση ενα σοβαρότερο ενισχυτή και ηχεια. Εν ευθετω χρονο.

Καλως ήρθες και παλι στον κόσμο του βινυλιου!

υγ περιμενουμε και φωτο..
 

fr33z3r

New member
29 April 2008
15
@ leo1964 ευχαριστώ πολύ, ναι μια χαρά αξιοπρεπές μου ακούγεται το συστηματάκι ( μέχρι να οξυνθεί πάλι η ακοή και να αρχίσω να ψάχνομαι περαιτέρω :) / @ Dr Pan K νάσαι καλά φίλτατε,το θέμα είναι πως το πείραμα πέτυχε και κάναμε την αρχή, κρατάω στην ακρη τις πολύτιμες συμβουλές σου για phono stage και λοιπά upgrades μιας που μας άνοιξε για τα καλά η όρεξη ;-)

ορίστε και μια photo με το Audio-Technica εν δράσει

 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολυ ωραία!

Η πρώτη εύκολη αναβάθμιση βεβαία θα ειναι μια κεφαλή..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Διασκεδασε το για τωρα, ασε την να στρώσει και μετα εδω ειμαστε ολοι οι συμπασχοντες..
 

fr33z3r

New member
29 April 2008
15
Νάσαι καλά, το άκουσμα παλιών και αγαπημένων βινυλίων είναι φαίνεται very inspiring, εξού και η ωραία photo :p