Πηγή : SONY CDXS-2250

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα
Έχω ένα suzuki baleno πρ.άδεια 1/96 . Μου το χάρισε πριν 5 χρόνια ο πατέρας μου και οσο δεν ζητάει το συντηρώ . Πριν περίπου 8 χρόνια αγόρασα ένα sony cdx-s 2250 για να απαλλαγεί ο πατέρας μου από το αναλογικό ραδιόφωνο και την κασέτα . Πριν λίγες εβδομάδες και χωρίς να συμβεί κάτι (χτύπημα ,νερό) και ενώ οδηγούσα παρατήρησα ότι δεν έδειχνε την ώρα ως συνήθως και η οθονη ήταν μάυρη . Πηγα να βαλω ραδιόφωνο , τίποτα cd ομοίως . Βγάζοντας την πρόσοψη υπάρχει ενα κουμπάκι που κάνει reset . Το πιέζω με ένα στυλό , ξαναβάζω πρόσοψη . ξεκινάει ενα σύντομο demonstration και τίποτα , ότι και να πατήσω στην πρόσοψη μόλις τελειώσει το demo πέφτει για υπνο το μηχανάκι . Εκανα μερικά reset ακόμα αλλά τα ιδια . Ειναι προφανές , για μένα τουλάχιστον οτι εχει θέμα η πρόσοψη και η εντολες δεν περνάνε στην κύρια μόναδα . Άνοιξα την πρόσοψη αλλα ουσιαστικά είναι ένα τυπωμένο με τον αποκοκωδικοποιητή οθόνης .Δεν υπάρχει κάτι να πεις οτι κουνήθηκε εσπασε . Ετριψα με μια οδοντοβουρτσα και λίγο σπρευ για επαφες τα αρσενικά πιν και αντιστοιχα θηλυκά στην μονάδα . Τίποτα .Μερικές απορίες
1. Υπάρχει/υπήρχε κουσούρι με τα τα συγκεκριμένα radiocd ? Να λύσω μπαταρία υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει από τη στιγμή που δεν βοηθάει το reset ?
2. Αν πω να το βγάλω , εχει κάποιο κόλπο , θέλει ειδικό εξωλκέα και αν ναι που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο ?
3. Αν πάρω ένα σύγχρονο sony θα είναι plug and play πίσω οι φίσες ή θα θέλουμε μετατροπες , φυσάκια και πρέσα ? Υπάρχει κάποιο λινκ . Το αυτοκίνητο εχει τα κλασσικά 4 ηχεία , 2 στις πόρτες και 2 πίσω και πριν υπήρχε ενα πανάρχαιο philips με κασσέτα . Δεν ξέρω ο εγκαταστάτης που έβαλε το sony τι έκανε .Για το baleno μπορώ να βρω διαγράμματα ?
4.Επειδή λυπάμαι να δώσω 50 και 80 εβρα για ενα καινούριο radiocd που ενδεχομένως ανπαρω καινουριο αυτοκινητο σε μερικά χρόνια θα πάει στο ράφι , υπάρχει καπου εκτός χρυσης ευκαιρίας που να έχει μεταχειρισμένα ?

Ενδεχομένως να πάω και σε καποιον εγκαταστατη να ρωτήσω και να πάρω τιμές , θα προτιμούσα για την χαρά και μόνο να ασχοληθώ μόνος μου .

Ευχαριστώ



 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: SONY CDXS-2250

Τα μηχανήματα των αυτοκινήτων συνήθως δεν κρατούν πάρα πολλά χρόνια κ αυτό γιατί με τους κραδασμούς τους αλλά και την πολύ σκόνη & βρωμιά(καυσαέρια κτλ), κάποια στιγμή χαλάνε. Τα 8 χρόνια που αναφέρεις είναι πολλά ήδη, οπότε θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος, έβγαλε τα λεφτά του που λένε.
Από εκεί κ πέρα, για να βγει θέλει από τα δύο πλαϊνά του, να πιεστεί η βάση που το κρατά στην θέση του, συνήθως γίνεται είτε με ειδικό εξωλκέα, είτε με λεπτά κατσαβιδάκια, με προσοχή όμως για να μην χαράξεις το πλαστικό.
Από εκεί κ πέρα, αγοράζεις όποια πηγή θες κ μπορείς να βρεις καινούργιες οικονομικές, κάτω από τα 100 ευρώ, που αν αλλάξεις αμάξι κάποια στιγμή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αν το νέο αμάξι δεν έχει ήδη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να σου πω επίσης ότι το να βάλεις μόνο σου μια πηγή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Μάλιστα σε παλιότερης γενιάς αμάξια είναι ευκολότερο. Αν βγάλεις με προσοχή την παλιά πηγή, η οποία φαίνεται ότι κάηκε η πρόσοψή της, το να μπει η νέα είναι σχετικα εύκολο. Ρεύμα, κεραία & ηχεία είναι.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: SONY CDXS-2250

Ευχαριστώ για την βοήθεια .
Λέω να ξαναπάρω SONY ελπίζοντας πως η φισα πίσω θα είναι ίδια . Οτι φθηνότερο έχω βρει με CD είναι αυτό : http://www.e-shop.gr/sony-cdx-g1000u-cd-usb-radio-p-PER.771332 . Νομίζω πως θα υπερκαλύψει τις ανάγκες για μερικά χρόνια . Αν και οι καιροί είναι δύσκολοι , σκέφτομαι επί της ευκαιρίας μήπως έβαζα και ένα ζευγάρι καινούρια ηχεία πίσω , ίσως να έριχνα και καινούρια καλώδια ηχείων , πιο πολύ για την ευχαρίστηση του DIY παρά από πραγματική ανάγκη . Μερικές ερωτήσεις και όποιος έχει την ευχαρίστηση με βοηθάει :
1. Τα ηχεία που έχει τα αυτοκίνητο πίσω είναι τα μαμά και είναι αυτά :Fujitsu TEN a1671G , SG1671EXI , 4Ω NOM 15W Music 45W , Fujitsu ten limited ,made in Japan
Να υποθέσω οτι και τα δυο ηχεία στις πόρτες είναι ίδια ή εκεί περιμένω να βρω μικρότερα ?
2. Από αυτά τα ηχεία http://www.e-shop.gr/car-speakers-h...D7%C5%C9%C1+%C1%D5%D4%CF%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5 είτε ζεύγος για πίσω , είτε τετράδα , σε σχέση με τα μαμά ποιο αποτελεί ουσιαστική αναβάθμιση , όχι τόσο σε ένταση αλλά "ποιότητα" ( στην ίδια ένταση να εργάζονται πιο άνετα , καλύτερο μπάσο , λιγότερη παραμόρφωση κλπ)
3. Αν βάλω μια φωτογραφία από το εσωτερικό της πόρτας , υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει πως αφαιρείται το πάνελ για να φτάσω τα ηχεία ? Οσο και να έψαξα για στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν βρήκα κάτι , και μια και μιλάμε για πολυκαιρισμένα πλαστικά μια λάθος κίνηση και κρακ ..
4. Αν πω οτι με την συγκεκριμένη πηγή βάζω και μια "καλή" τετράδα ηχεία . Το αποτέλεσμα θα είναι ανταγωνιστικό σε σχέση με το μαμά ηχοσύστημα ενός μικρομεσαίου οικογενειακού των 15000 . Ρωτάω με την λογική ότι οι κατασκευαστές σήμερα οτι βάζουν μέσα είναι κατά κανόνα δεύτερη "ποιότητα" και ότι υπάρχει ενδεχόμενο να αλλάξω αυτοκίνητο πολύ σύντομα . Καταλαβαίνω οτι ρωτάω πολλά αλλά θα με ενδιέφερε η άποψη σας ...

Ευχαριστώ


ΕΔΙΤ: Δεν εχω καποια ιδιαίτερη προτίμηση στο eshop απλά επειδή μένω Μύκονο ειναι σχετικα ευκολοι στις παραγγελίες και στο σαιτ τουλάχιστον έχουν ποικιλία επιλογών .
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: SONY CDXS-2250

Ασχολήθηκα λίγο και εβγαλα το χαλασμένο ραδιο cd . Χρησιμοποίησα δύο μαχαίρια και κάμποσο σπρώξιμο . Μια ψιλοζημία την έκανα αλλά την επόμενη φορά δεν θα επαναληφθεί . Λέω να αποφύγω την sony για αλλαγή και εχω καταλήξει στα παρακάτω 2 εισαγωγικά μοντέλα
- Pioneer DEH-1600 BG ένα συνηθισμένο player αυτοκινήτου με USB , έχει και CD σαν πλεονέκτημα . Επίσης μ' αρέσει που δεν έχει LW .
- Alpine UTE-81R επίσης συνηθισμένο player , χωρίς cd , αλλά σαν πλεονέκτημα οτι η USB του σηκώνει μέχρι 1000mA φόρτιση σε κινήτο η μπορεί να δουλέψει μεγάλος εξωτερικός σκληρός .
Εδώ υπάρχουν σε σε σύγκριση http://www.ixokinisi.gr/index.php?o...y_id=&product_id=4663&func=&page=shop.compare

Αν έχετε κάποια σχόλια η παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα . Μερικές ερωτήσεις :
1. Ολα τα ηχοσυστήματα ερχονται με τον ISO ανταπτορά τους ? Δυστυχως στα specs δεν αναφέρουν κατι . Σε διάφορα unboxing που ειδα πάντα υπήρχε ανταπτορας .



2. Για το pioneer βρήκα αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=vE3Kd9swcpI .

Στο 4.25 παει να βάλει την κεραία η οποία ειναι απο ότι βλέπω ενα αρσενικό κάποιου τύπου και δεν μπαίνει . Πιο κάτω στα σχόλια δείχνει ότι χρησιμοποίησε έναν ανταπτόρα της HAMA , αυτόν εδώ : https://de.hama.com/bilder/00042/abb/00042629abb.jpg .Θα το χρειαστώ και εγώ ? Πιο κάτω φαινεται η φύσα της κεραίας μου καθώς και του παλιού ράδιο cd.





Σχετικά με το Alpine δεν βρήκα κανένα βίντεο . Μπορώ να ρωτήσω για την ύπαρξη iso στην συσκευασία αλλά τώρα αντε να εξηγήσω απο το τηλέφωνο τι βύσμα κεραίας έχω ....

Ευχαριστώ
 
Last edited:

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: SONY CDXS-2250

Γεια χαρά
Μια μικρή βοήθεια και πάλι . Απ' όταν εγκατέστησα το radio mp3 αν δεν κινήσω το αμάξι , στις 3-4 βαριά 5 μέρες κλατάρει η μπαταρία και δεν παίρνει εμπρός . Η μπαταρία είναι μία varta με το ζόρι διετίας . Μέτρησα τι τραβάει το ράδιο σβηστό και είδα πως κρατάει μόνιμα 70 mA . Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι κακώς πήρα ρεύμα από μπαταρία ( το ράδιο δουλεύει με το κλειδί εκτός) και ότι κανονικά έπρεπε να πάρω διακοπτόμενο ή να βγάζω την πρόσοψη . Επειδή το αυτοκίνητο δεν το κινώ συχνά , υπάρχει κίνδυνος να ξεχάσω να την αφαιρέσω οπότε πάει η μπαταρία .Το αυτοκίνητο είναι παλιό , αναμονή διακοπτόμενη ούτε για πλάκα οπότε μοναδική λύση να πάρω παράλληλα με τον αναπτήρα . Ήθελα να ρωτήσω αν και φαντάζομαι γίνεται , αν σηκώνει ο αναπτήρας το ράδιο mp3 . Η ασφάλεια στην είσοδο της συσκευής είναι 10 Α . Η πλάκα είναι ότι μου είπανε ότι ακόμα και έτσι θα κρατάει μνήμες , να έχει ενσωματωμένη μπαταρία ή άλλου τύπου μνήμη ?

Ευχαριστώ
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: SONY CDXS-2250

Ότι να 'ναι . Παραλλήλισα στον αναπτήρα , και έπαιξε μια χαρά . Αλλά χάνεις τους σταθμούς και όλες τις ρυθμίσεις . Επίσης μόλις δει τα 12 V ανοίγει στο ράδιο και 87.5 . Εξαιρετικά ενοχλητικό .Έχω μόνο μια υποψία και όποιος ξέρει βοηθάει . Στο παλιό radio cd , ο τότε εγκαταστάτης επειδή το αυτοκίνητο προφανώς δεν είχε (?) iso φύσα για ρεύματα , είχε βάλει μία στην οποία είχε βραχυκυκλώσει τα κόκκινο (διακοπτόμενα 12V) και κίτρινο (μπαταρία συνεχές 12V) με ένα καλώδιο 12V συνεχές απο μπαταρία . Εγώ κράτησα αυτό το set up απλά άλλαξα τα συνεχή 12V με διακοπτόμενα από τον αναπτήρα . Μήπως πρέπει τελικά να βγάλω το κίτρινο (συνεχές 12V για μνήμη) στον αέρα και να μείνει μόνο το κόκκινο διακοπτόμενο για τροφοδοσία ? Μήπως έχει κάποιο εσωτερικό κύκλωμα ή μπαταρία που μόλις δει 12V στο κίτρινο της μνήμης γυρίζει στην μπαταρία του αυτοκινήτου και κάνει reset ? Επίσης αν το κάνω όπως στο μανιουλ δηλαδή διακοπτόμενα στην τροφοδοσία και συνεχές στην μνήμη θα έχω πάλι τέτοια κατανάλωση stand by να μου ρίχνει την μπαταρία ? Είναι δυνατόν ? Το παλιό sony με συνεχή τροφοδοσία και στο κόκκινο και στο κίτρινο ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα . Τα φώτα σας