Ηχεία 10cm για Polo

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Καλησπέρα παιδιά. Δεν είμαι πολύ ικανοποιημενος από τον ήχο που έχω στο Polo 6N μου και έχω την εντύπωση ότι όλη τη ζημιά την κάνουν τα 2 ηχεία που είναι πάνω στο ταμπλό. Ειδικά σε μεσαίες εντάσεις δεν έχουν καθόλου ανάλυση.
Αυτή τη στιγμή φοράει αυτά στις φώτο και έχω αυτή την πηγή (βαριέμαι να γράφω μοντέλα :p). Αν δώσω έως 100 για ένα ζεύγος θα δω διαφορά ή δεν αξίζει; Έχω και έναν ενισχυτή στην άκρη (Cadence Q400), ηχεία αυτού του κόστους τον αντέχουν; Η εγκατάσταση του αναβάλλεται για αργότερα γιατί μου ζήτησαν 80 .. Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε αυτά τα λεφτά; Ευχαριστώ!

ΥΓ. sorry για τη σκόνη! uploadfromtaptalk1410626402845.jpguploadfromtaptalk1410626418066.jpg
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Τα ηχεια ειναι αρκετά μικρά σε διάμετρο οπότε δύσκολο για ποιοτικό ήχο. Δεν ξέρω αν στο αμάξι σου έχεις κ αρκετό βάθος, γιατί ένα λίγο ποιοτικότερο ηχείο, θα εχει κ μεγαλύτερο μαγνήτη, οπότε θέλει βάθος.
Αν βάλεις τον ενισχυτή τότε πρεπει απο τώρα να προσέξεις το ηχείο που θα βάλεις, να μπορεί να παίξει, μην τυχόν κ στο κάψει απο υπέρ οδήγηση.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Re: Απάντηση: Ηχεία 10cm για Polo

Τα ηχεια ειναι αρκετά μικρά σε διάμετρο οπότε δύσκολο για ποιοτικό ήχο. Δεν ξέρω αν στο αμάξι σου έχεις κ αρκετό βάθος, γιατί ένα λίγο ποιοτικότερο ηχείο, θα εχει κ μεγαλύτερο μαγνήτη, οπότε θέλει βάθος.
Αν βάλεις τον ενισχυτή τότε πρεπει απο τώρα να προσέξεις το ηχείο που θα βάλεις, να μπορεί να παίξει, μην τυχόν κ στο κάψει απο υπέρ οδήγηση.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Απ' όσο θυμάμαι έχει κι άλλο βάθος αλλά θα το κοιτάξω αύριο για σίγουρα. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο;
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Re: Απάντηση: Ηχεία 10cm για Polo

Τα ηχεια ειναι διαιρουμενα ; Δλδ το tweeter ξεχωριστό σε κάποιο αλλο μέρος του ηχειου προς το ταμπλό;
Καλά που έκανες επεξήγηση :p. Όχι δε νομίζω, ηχεία έχω πάλι μόνο στις πόρτες 2 17αρια.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Ωραία.
Άρα πάμε μια ανάλυση του τι έχεις:
Έχεις ηχεια στις πόρτες μπροστά κ στο ταμπλό;
Ξέρεις πως συνδέονται αυτά μήπως πάνω στην πηγή σου ;
Μπορείς δλδ απο την πηγή σου να επιλέξεις αυτά του ταμπλό μόνο, πχ με το fader ;
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Re: Απάντηση: Ηχεία 10cm για Polo

Ωραία.
Άρα πάμε μια ανάλυση του τι έχεις:
Έχεις ηχεια στις πόρτες μπροστά κ στο ταμπλό;
Ξέρεις πως συνδέονται αυτά μήπως πάνω στην πηγή σου ;
Μπορείς δλδ απο την πηγή σου να επιλέξεις αυτά του ταμπλό μόνο, πχ με το fader ;
2 10αρια στο ταμπλό.
2 17αρια μπροστά στις πόρτες
2 13αρια στην εταζερα.

Τα μπροστά σε ταμπλό και πόρτες παίζουν το ίδιο, δε διαχωριζουν. Διαχωρισμός γίνεται μόνο με τα πίσω της εταζερας. Ελπίζω να βγάζω νόημα :D
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Οκ, κάτι κάνουμε τώρα.
Τα ηχεια μπροστά ειναι είτε διαιρουμενα, δλδ αυτά στις πόρτες παίζουν τις μεσοχαμηλές συχνότητες κ αυτά στο ταμπλό τις υψηλές, είτε ειναι σε σειρά κ παίζουν όλα το ίδιο που ειναι κάκιστη συνδεσμολογία.
Προτείνω να αγοράσεις κανονικά διαιρουμενα ηχεια, πόρτες κ ταμπλό, με ότι σου περιγράφω παραπάνω κ θα δεις μεγάλη διάφορα!
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Re: Απάντηση: Ηχεία 10cm για Polo

Οκ, κάτι κάνουμε τώρα.
Τα ηχεια μπροστά ειναι είτε διαιρουμενα, δλδ αυτά στις πόρτες παίζουν τις μεσοχαμηλές συχνότητες κ αυτά στο ταμπλό τις υψηλές, είτε ειναι σε σειρά κ παίζουν όλα το ίδιο που ειναι κάκιστη συνδεσμολογία.
Προτείνω να αγοράσεις κανονικά διαιρουμενα ηχεια, πόρτες κ ταμπλό, με ότι σου περιγράφω παραπάνω κ θα δεις μεγάλη διάφορα!

Λογικά αυτά σε ταμπλό και πόρτες παίζουν το ίδιο. Θα προσπαθήσω να το επιβεβαιωσω. Έστω ότι είναι έτσι, αυτό που μου λες είναι ότι κάπως πρέπει να αλλάξω καλωδίωση ώστε ταμπλό και πόρτες να διαχωριζουν και στη θέση των 10cm στο ταμπλό να βάλω tweeter; Sorry για την ασχετιλα!
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Βασικά, όταν αγοράσεις κανονικά διαιρούμενα, αυτά έχουν δική τους συσκευή διαχωρισμού συχνότήτων (crossover) και ξέρει ποιά συχνότητα πάει σε ποιό ηχείο. :)
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Νομίζω πως παίζουν το ίδιο. Ενδιαφέρον αυτό που λες! Υπάρχει κάτι αξιόλογο σε αυτό το budget ή το ξεχνάω;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Παίζουν το ίδιο, άρα παίζουν όλα τα ηχεία χάλια... κ γιατί το λέω ; Γιατί παίρνει σήμα από την πηγή για ένα ηχείο και το "σπάει" στα δύο ηχεία... κάκιστη συνδεσμολογία δλδ !

Διαιρούμενα ηχεία πολλά και για όλα τα βαλάντια.
πχ
http://www.ixokinisi.gr/index.php?p...category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=9
http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct2.aspx?Id=752519
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=11_106_405&products_id=24927