Sunilda Phono Stage

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,146
Αλλος ενας κύκλος ανταλλαγών (μετρητά δεν εχει κανένας μέσα στην κρίση) με φέρνει κοντά στο phono της Αudio Valve το Sunilda.
http://hometheaterreview.com/audiovalve-sunilda-phono-amp-reviewed/
To εχει ακούσει κανείς αυτο το phono stage?
Tα reviews λενε καλά λόγια (οπως ολα τα reviews εξάλου). Αξιζει τα χρηματα του?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,146
Παρότι δεν το εχει ακουσει κανείς το τόλμησα και χωρις να το ακουσω (μεγα λάθος) το πήρα.
Ημουν τρομέρά τυχερός πραγματικά το καλύτερο phono που ειχα ποτέ. Αναλυτικό χωρίς να κουράζει στις πολυωρες ακροάσεις σχεδον σαν τρανζιστοράτο αλλα με το βάθος και τις αρμονικές της λάμπας.
Ενα πρόβληματάκι με βασανίζει, ενας υψισυχνος ηχος απο το tweeter και το midrange μάλλον βόμβος γείωσης. Δοκίμασα τα κλασικά χωρίς τη γείωση απο το πικάπ, χωρίς γείωση στο σούκο, χωρίς καμία απο τις δύο γειώσεις αλλα η ψιλή τσιριδούλα εκεί. Μετα εκανα το αναποδο το πολύμπριζο μου ενα Furutech εχει εξωτερικά βιδάκι για γείωση στο σασί, ενωσα και εκεί το phono και μείωσα ενα 30% την τσιριδα.
Ακόμα ομως σε πολυ χαμηλά περάσματα της μουσικής ακουγετε . Καμια αλλη ιδέα???
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Απάντηση: Re: Sunilda Phono Stage

Συγχαρητηρια για την επιλογη σου. Εχω τους ενισχυτες (Challenger 115) και τον προ (Eclipse) της εταιριας. Εχω αριστες εντυπωσεις. Για το θεμα σου, εχεις προβληματιστει μηπως εχει καποιο προβλημα καποια λυχνια? Ο θορυβος που ακους ειναι και απο τα δυο ηχεια?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,146
Re: Απάντηση: Re: Sunilda Phono Stage

Eπιτέλους το βρήκα ηταν αναποδα τα 2 απο τα 4 καλώδια της κεφαλής.
Για πες μου λιγα λογια πως παιζουν οι ενισχυτες?
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Sunilda Phono Stage

Ονειρο! Εχουν τα παντα. Αυτο που ξεχωριζει ειναι το εξαιρετικο μπασο που διαθετουν. Χωρια που αν εχεις δυο τρια διαφορετικα ειδη λυχνιων κανεις παιχνιδια. Τωρα εχω μονο EL 34. Παλιοτερα ειχα και τις 6550 SVETLANA. Περισσοτερο δυναμη οι 6550, αλλα κατα την γνωμη μου οι EL34 για ευαισθητα ηχεια εχουν πλεονεκτημα. Ο προενισχυτης (Eclipse) ειναι επισης καταπληκτικος. Τα ηχεια μου ειναι τα SPL ARMONIA 1, με 95 db ευαισθησια. Με τους ενισχυτες εδεσαν πολυ καλα.

Οταν ειδα το μηνυμα σου, στην αρχη νομισα οτι ηταν αγγελια για πωληση και ειπα ωωπ, εδω ειμαστε! Μετα εφαγα κρυαδα, αλλα δεν πειραζει. Χαιρομαι που καποιος εντος Ελλαδος εχει τον Sunilda. Εγω εχω ενα phonostage του αειμνηστου Μιχαλη Σπερτου, ειμαι ευχαριστημενος, αλλα δεν σου κρυβω πως αν βρω σε καλη τιμη τον Sunilda θα ηθελα να ειχα ολο το πακετο της Audio Valve! Δυστυχως ο κατασκευαστης πριν λιγα χρονια εκανε αυξηση στις τιμες σε ολα τα προιοντα. Βλεπω οτι το phono το πουλαει παραπανω απο 4.000 ευρω. Οταν πρωτοκυκλοφορησε τον πουλουσε λιγο παραπανω απο 3.000. Γενικα κανει πολυ καλη δουλεια με τα μηχανηματα του, αλλα στις τιμες τσουζουν!
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,146
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Sunilda Phono Stage

Ονειρο! Εχουν τα παντα. Αυτο που ξεχωριζει ειναι το εξαιρετικο μπασο που διαθετουν. Χωρια που αν εχεις δυο τρια διαφορετικα ειδη λυχνιων κανεις παιχνιδια. Τωρα εχω μονο EL 34. Παλιοτερα ειχα και τις 6550 SVETLANA. Περισσοτερο δυναμη οι 6550, αλλα κατα την γνωμη μου οι EL34 για ευαισθητα ηχεια εχουν πλεονεκτημα. Ο προενισχυτης (Eclipse) ειναι επισης καταπληκτικος. Τα ηχεια μου ειναι τα SPL ARMONIA 1, με 95 db ευαισθησια. Με τους ενισχυτες εδεσαν πολυ καλα.

Οταν ειδα το μηνυμα σου, στην αρχη νομισα οτι ηταν αγγελια για πωληση και ειπα ωωπ, εδω ειμαστε! Μετα εφαγα κρυαδα, αλλα δεν πειραζει. Χαιρομαι που καποιος εντος Ελλαδος εχει τον Sunilda. Εγω εχω ενα phonostage του αειμνηστου Μιχαλη Σπερτου, ειμαι ευχαριστημενος, αλλα δεν σου κρυβω πως αν βρω σε καλη τιμη τον Sunilda θα ηθελα να ειχα ολο το πακετο της Audio Valve! Δυστυχως ο κατασκευαστης πριν λιγα χρονια εκανε αυξηση στις τιμες σε ολα τα προιοντα. Βλεπω οτι το phono το πουλαει παραπανω απο 4.000 ευρω. Οταν πρωτοκυκλοφορησε τον πουλουσε λιγο παραπανω απο 3.000. Γενικα κανει πολυ καλη δουλεια με τα μηχανηματα του, αλλα στις τιμες τσουζουν!

Eτσι ακριβώς μια πολυ καλη εταιρία πρεπει να την βρείς στο ξεκίνημα, πριν γίνει hi-end στις τιμές. Εχω πάθει πλάκα με το phono το οποιο πραγματικά δεν το περιμενα τοσο καλό.