[Επίσημο] HTC Nexus 9

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,117
Λιβαδειά


Specification

OS
- Android™ 5.0 Lollipop

Display
- 8.9" IPS LCD
- 4:3 aspect ratio
- 2048 x 1536 QXGA
- Gorilla Glass 3
- Double tap to wake

CPU
- 64-bit NVIDIA Tegra K1 processor

GPU
- Kepler GPU

RAM Memory
- 2GB RAM

Memory
- 16GB
- 32GB storage

Rear Camera
- 8MP
- F/2.4
- Auto-focus, LED flash

Front Camera
- 1.6MP
- F/2.4

Ports & Connections
- Micro-USB 2.0
- 3.5mm audio
- Dual front-facing speakers with HTC BoomSoundTM
- Dual microphones

Sensors
- GPS
- Ambient light sensor
- Gyroscope
- Accelerometer
- Magnetometer

Telephony
- Quad-band GSM
- CDMA
- Penta-band HSPA
- LTE

Battery & Charging
- 6700 mAh

- Wi-Fi Browsing: Up to 9.5 hours
- LTE Browsing: Up to 8.5 hours
- Video Playback: Up to 9.5 hours
- Wi-Fi Standby: Up to 30 days
- LTE Standby: Up to 30 days

Color
- Indigo Black
- Lunar White
- Sand

Size
- 153.68 x 228.25 x 7.95 mm

Weight
- 425gr (Wi-Fi)
- 436gr (LTE)




Nexus 9 color.jpg





. .

.

. .






 
Last edited:
Επιτέλους (φαίνεται να είναι) premium κατασκευή, να χαίρεσαι να την κρατάς. Όχι πως το 7FHD ήταν κακό, απλά αυτό φαίνεται καλύτερο.

Έχει αποδειχθεί (δις) ότι με τα tablet δεν τα πάω καλά, τα παίρνω, τα χαίρομαι λίγες μέρες και μετά τα παρατάω στο κρεβάτι για λίγο surfing πριν κοιμηθώ. Άρα θεωρητικά δεν πρέπει να το πάρω. Κάτι με τρώει όμως....... :AFADF0:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
ΙΜΗΟ ο ερώτημα ή εν πάση περιπτώσει το άγνωστο κατά την άποψή μου είναι
Η κατανάλωση του Tegra K1 processor
Έχουμε ακούσει αρκετές φήμες ότι καίει κάτι παραπάνω από τα συνηθισμένα SoC
Θα δούμε και πιο αναλυτικά τα στοιχεία αυτονομίας , και τα τεστ που θα γίνουν

16GΒ είναι λίγα πια, μόνο για μέσα στο σπίτι με αποθήκευσε σε lan/nas.

Η ανάλυση, ότι να ‛ναι τους βγήκε στο 4:3
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Πάντως το 8,9" το 4:3 και γενικότερα το design μάλλον προς iPad μεριά μου κάνει ότι πάει να μιμηθεί....

16 και 32 ΧΩΡΙΣ κάρτα;

Κρίμα. ΜΗΔΕΝ καινοτομία.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
ενα γρήγορο 9"αρι ,με high-res οθονη 4:3 , ελαφρύ και με μια ωραία slim θηκη-keyboard ειναι το nexus tablet που περίμενα.

Δεν με ενδιαφέρει καποια καινοτομία, αν βγεί καλός ο Tegra μου φτάνει και μου περισσεύει!
 
Μετά τη νιλα που έπαθα με το s4 και την πανάκριβη κάρτα μνήμης που του είχα βάλει, άρχισα να αναθεωρώ περί της αναγκαιότητας της. Και βέβαια μην την συγχεουμε με καινοτομία. Θα προτιμούσα βεβαίως τα 16gb να μην υπάρχουν καν ως επιλογή εν ετει 2014.
 
Αρχίσαν τα όργανα...:afro:


Nexus 9 Benchmarked: As Powerful as a 2012 Mac Pro

(ψιλοχαριτωμενιά το άρθρο βέβαια αφού η σύγκριση μπάζει από παντού, αλλά έχει το χάζι του)



Nexus 9 storms through Geekbench, Tegra K1 outperforms Apple iPhone 6's A8

(για πιο σοβαρή σύγκριση με τον παρόντα ανταγωνισμό)


Το μόνο που περιμένω είναι να ακούσω σχόλια για τη μπαταρία, και μπήκε στο καλάθι...
 
Last edited:
Mα η πεσμένη τιμή του Air είναι τόσο (ενώ δεν ξέρουμε πως θα διαμορφωθεί η τιμή του Nexus σε βάθος τριμήνου - αν και συνήθως η google παίζει σύστημα Apple και τις κρατάει ψιλοσταθερές).

Περί ορέξεως σπανακοτυρόπιτα εννοείται, αλλά δε νομίζω ότι θα πλήρωνα για τεχνολογία ενός έτους στην ίδια κλίμακα τιμής με κάτι ολοκαίνουριο.
 

DJTaurus

Established Member
29 September 2010
150
Εκτός του παρακάτω το Nexus 9 δεν θα έχει αφαιρούμενη μπαταρία και flash player.... χαρακτηριστικά που κάποτε γινόταν χαμός για κάποια άλλη εταιρία.

Sadly, you can’t expand that storage through microSD, so we’d recommend opting for the 32GB SKU.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,467
Μεταμορφωση
Εκτός του παρακάτω το Nexus 9 δεν θα έχει αφαιρούμενη μπαταρία και flash player.... χαρακτηριστικά που κάποτε γινόταν χαμός για κάποια άλλη εταιρία.

Μα τι γραφεις τώρα?Απο ποτε υπηρχε απαιτηση για αποσπωμενη μπαταρια σε ενα ταμπλετ?
Για το flash και τωρα υπάρχει απαίτηση απο πολλούς.Στο android τουλάχιστον αν θες το πετυχαινεις ανετα και χωρις root (dolphin + flash.apk install).
Βλέπω και τα ποστ σου στο νημα του iphone.Αν εισαι fan , μπραβο σου και καλά κανεις.Μην μας γράφεις ομως κουλα για μπαταρίες σε τάμπλετ.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: [Επίσημο] HTC Nexus 9

Εκτός του παρακάτω το Nexus 9 δεν θα έχει αφαιρούμενη μπαταρία και flash player.... χαρακτηριστικά που κάποτε γινόταν χαμός για κάποια άλλη εταιρία.

φίλε μου έχεις πάρει σερί τα google/nexus/android θέματα και γράφεις... εχμ πως να το πω όταν αναφέρεις για αποσπώμενες μπαταρίες σε τάμπλετ, για διαφημίσεις στο google search engine (λες και υπάρχει πλέον άλλο τόσο δυνατό ψαχτήρι + site με δέσιμο όλων των δυνατοτήτων προφίλ - email - κλπ)...
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
για μένα είναι η απολύτως ιδανική διάσταση και ως προς ίντσες και ως προς το aspect ratio - το τέλειο.

σε 8.9 είχε βγάλει και η samsung το πρώτο tab και ήταν μακράν το καλύτερο στα χέρια μου... πολύ πιο χορταστικό από τα 7αρια που μου έμοιαζαν παιχνίδια αλλά όχι τόσο μεγάλα (και δύσχρηστα) όσο τα 10αρια.

όσον αφορά το aspect ratio, έχοντας στο σπίτι και 8αρι galaxy tab και ipad mini, είναι εμφανές ότι το 4:3 είναι πολύ καλύτερο για τις περισσότερες εφαρμογές

αν έπαιρνα tablet σήμερα, θα περίμενα να πάρω αυτό....
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
to sygkritiko ειμαι με τον Α8 του iphone 6 και όχι του ipad Air 2 με τον Α8x .... οποτε κρατα μικρο καλάθι.


Αρχίσαν τα όργανα...:afro:


Nexus 9 Benchmarked: As Powerful as a 2012 Mac Pro

(ψιλοχαριτωμενιά το άρθρο βέβαια αφού η σύγκριση μπάζει από παντού, αλλά έχει το χάζι του)



Nexus 9 storms through Geekbench, Tegra K1 outperforms Apple iPhone 6's A8

(για πιο σοβαρή σύγκριση με τον παρόντα ανταγωνισμό)


Το μόνο που περιμένω είναι να ακούσω σχόλια για τη μπαταρία, και μπήκε στο καλάθι...
 
Δε θεωρώ ότι ο A8x θα έχει μεγάλη διαφορά από τον Α8 επί της ουσίας. Απλά -λογικά- θα είναι πουσαρισμένη εκδοχή του για να ανταπεξέρχεται στα μεγαλύτερα δεδομένα ανάλυσης του iPad, κάνοντας την εμπειρία χρήσης iPhone και iPad αντίστοιχη. Δεν έχω ιδέα, βεβαίως, θα δούμε.