Meze κανείς?

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ΟΚ, το λογοπαίγνιο ηταν ευκολο αλλα τα ακουστικά δεν δείχνουν ασχημα, απ οτι καταλαβα ειναι Ρουμανικής κατασκευης. Λογικα πρεπει να περνουν απο καπου μοναδες και να αναλαμβάνουν το υπολοιπο της κατασκευής. Εμπειρία κανεις?

http://www.mezeheadphones.com/

meze88classics.jpg


meze11deco.jpg


Οι τιμες εδω http://www.mezeheadphones.com/shop-eu.html
 

FaRMaX

Established Member
9 December 2009
256
Δεν ειμαι ακουστικαριος αλλα λιγο σαλακι ετρεξε :flipout:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
Κοίταξα στα review, αλλά είδα μόνο κάποια άρθρα σε περιοδικά και site lifestyle. Στο head fi υπάρχει αυτό το νήμα, όπου αποδεικνύεται ότι τα ακουστικά είναι κάτι κινέζικα μιας εταιρείας ονόματι esmooth. Τα οποία μπορείς να αγοράσεις από το ebay στη μισή περίπου τιμή. Ο Meze υποστηρίζει ότι τα δικά του ακουστικά έχουν καλύτερα υλικά, αλλά ποιός ξέρει;
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ειχαν έρθει και στην έκθεση της Αθήνας πριν λιγους μηνες, περασαν μαλλον απαρατήρητοι.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Νέο μοντέλο από τη Meze, flagship μάλιστα, παρουσιάζεται αύριο στη Νέα Υόρκη

https://www.facebook.com/events/2003378116595327/

At CanJam NYC 2018, we will be revealing our new flagship, Meze Empyrean – The First Isodynamic Hybrid Array Headphone.
With a driver developed exclusively for Meze Audio by Rinaro Isodynamic, Empyrean is one of the most technologically innovative planar magnetic headphones in the world.
Come by our stand, in Uris room, to hear how 30 years of progression sound like!

28056758_1591083914261576_7853989506026665548_n.jpg

 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Είμαι πολύ περίεργος να το ακούσω. Θα είναι βέβαια αρκετά ακριβό γύρω στα 3 χιλιάρικα αν δεν κάνω λάθος και θα είναι διαθέσιμο μέσα στην άνοιξη από ότι μου είπαν.
Κρίμα αν είχε βγει λίγο νωρίτερα η aurion θα μας το είχε σίγουρα στην έκθεση. Αναμένουμε με ενδιαφέρον
 

jamca

New member
13 June 2014
94
Τα άκουσα στην έκθεση και μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασαν.
 

jamca

New member
13 June 2014
94
Εννοείς τα Empyrean? (Ζηλεύω)


εννοώ τα 99 classic ... τα ξύλινα. Εξαιρετικό εύρος σκηνής, πολύ πλούσιος ήχος, διαυγής με αναλυση πολύ καλή. Ειχα τα nad PH50 που είναι ίσως τα καλύτερα κλειστά έχω ακούσει ( μετά τα akg k271 studio) και τώρα έχω τα momentum over ear της sennheiser( που ειναι βολικά και ξεκούραστα για πολύωρη youtube ακροαση). Η εντύπωση που ειχα ( μιας και δεν τα ειχα ολα μαζεμένα για να κάνω αξιολόγηση, αλλά ούτε το περιβάλλον της εκθεσης ευνοούσε) ειναι ότι ειναι καλύτερα όλων ( με εξαίρεση τα akg που εχουν και τελειως διαφορετικό χαρακτήρα...) . Στα χρήματα αυτά ειναι μια πολύ σίγουρη επιλογή που δυσκολα μαλλον μετανοιώνει κανεις.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Ωραία τα Empyrean...

Πήγα μια βόλτα στην Aurion σήμερα όπου έχει ένα demo o κ. Γιάννης Δήμου. Εγώ ήθελα να μιλήσουμε για φωτογραφία κυρίως (για όποιον δεν γνωρίζει, ο κ. Δήμου θεωρείται ένας από τους σπουδαιότερους Έλληνες φωτογράφους, αλλά και σημαντικός εκδότης φωτογραφικών βιβλίων μέσω του ιστορικού πρακτορείου Apeiron), άντε να ρίξω και μια ματιά στα Questyle, αλλά άλλη τροπή πήρε η επίσκεψη...
Ακουσα τα Empyrean, τα Quad Era-1 αλλά και ένα ζευγάρι HD600 μια και δεν είχα μαζί μου τα δικά μου 650, σε συνδυασμό με τον Questyle 800i αλλά και τον Quad PA-One. Η ναυαρχίδα της Meze με τάραξε λίγο (η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν είχα ξανακούσει ακουστικά αντίστοιχης τιμής), αλλά επίσης μου άρεσε πολύ και ο Quad (επίσης δεν είχα ξανακούσει λαμπάτο ενισχυτή - μιλάμε για τόσο πρωτάρης!) :ears:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σκεφτόμουν και εγώ να πάω μια από αυτές τις μέρες τώρα που έχου κάποιο χρόνο.
Για πες λεπτομέρειες για τα Empyrean
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Σκεφτόμουν και εγώ να πάω μια από αυτές τις μέρες τώρα που έχου κάποιο χρόνο.
Για πες λεπτομέρειες για τα Empyrean

Τι λεπτομέρειες, είμαι άμαθος σε critical listening... Χοντρά χοντρά να πω ότι σε σχέση με τα άλλα δύο σετ, μου φάνηκε να ακούω πιο πολλές λεπτομέρειες, πιο καθαρά φωνητικά (μεσαίες υποθέτω), πιο "σωστό" μπάσο, πιο γεμάτο και πιο τρισδιάστατη αίσθηση. Jazz άκουσα κυρίως. Ειδικά με τον Quad ήταν πιο γλυκός ο ήχος, αλλά αυτό το παρατήρησα και με τα άλλα ακουστικά και υποθέτω είναι χαρακτηριστικό των λαμπάτων.

20190109_144919.jpg
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Δεν με ενδιαφέρει αν είσαι "άμαθος" ή "μαθημένος".
Iσως καμιά φορά είναι καλό να ακούς από "άμαθους" γιατί παίρνεις μια original άποψη χωρίς τις προδιαθέσεις που αποκτούν με τον καιρό οι "μαθημένοι"...
Thanks