Ίδιες ρυθμίσεις , διαφορετικό αποτέλεσμα ......

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Τι μπορεί να έχει συμβεί και ενώ χρησιμοποίησα τρίποδο και χρονοκαθυστέρηση (νομίζω 5 sec) , βγήκαν διαφορετικές φωτογραφίες ;

_A183097.JPG


_A183098.JPG


Βγήκαν αρκετές σαν την δεύτερη και δυστυχώς δεν το πρόσεξα εκείνη την στιγμή ώστε να ξαναπροσπαθήσω .
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Άρα η θολούρα σε εστιασμένη φωτογραφία (διότι μου έχει ξανατύχει αλλά όχι σε ίδιες λήψεις ) οφείλεται στην φωτομέτρηση . Είχα την εντύπωση πως εάν δεν γίνει σωστή φωτομέτρηση , θα έχω πολύ φωτεινό , ή πολύ σκοτεινό αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ Βλάση .
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Μικρη στιγμιαια μειωση του ηλιακου φωτος λογω μετακινησης αραιης νεφωσης. (?)
Βλεπω τα συννεφα του φοντου οτι εχουν μετακινηθει αρκετα.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Εχει διαφορετική καμπύλη τονικότητας βασικά
1. Highlights 0, -7, 7 - Shadows 0, -7, 7, 0, 0, 0, 0
2. Highlights -7, -7, 7 - Shadows 7, -7, 7, 0, 0, 0, 0

Kαθαρά η δεύτερη έχει ρύθμιση για μειωμένα highlight και ανεβασμένα shadows εξ ου και το πολύ μειωμένο κοντραστ. .. Πρωτο βραβείο σωστής εκτίμησης Alex ;)

To WB αλλάζει ελάχιστα 1η -> R: 2,063 B: 1.656 - 2η -> R: 2,063 B: 1.648 αν τόπισε ο Ntin Nton δικαιούται all time βραβείο παρατηρητικότητας :grinning-smiley-043

Καλά που δεν βρέθηκε και κανένας να πεί οτι η εστίαση είναι διαφορετική 1-> 21,005μ 2-> 17,73μ :flipout:

Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι πως ακι γιατί παρόλο τις σταθερές μάνιουαλ ρυθμίσεις έκθεσης το αυτοματο πρόγραμμα αλλάζει τις ρυθμίσεις τονικότητας ?.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: Ίδιες ρυθμίσεις , διαφορετικό αποτέλεσμα ......

2. Highlights -7 - Shadows 7

Kαθαρά η δεύτερη έχει ρύθμιση για μειωμένα highlight και ανεβασμένα shadows εξ ου και το πολύ μειωμένο κοντραστ.

Μπράβο Ηλία , διαβάζοντας το παραπάνω θυμήθηκα πως κάποια στιγμή πείραξα την εν λόγω ρύθμιση της μηχανής . Μόλις έκανα δοκιμή βγάζοντας δύο φωτό και όντως η θολούρα - απώλεια contrast (όπως θέλει ας το ερμηνεύσει κανείς) εμφανίστηκε στην φωτό με highlight -7 και shadows +7 .
Δυστυχώς (για αυτό έχω πολλές φωτογραφίες τέτοιες) έχω απενεργοποιημένη την προεπισκόπιση φωτό στην μηχανή για να μπορώ να ξανατραβήξω άμεσα (απώλεια οπτικού σκόπευτρου βλέπετε), ελέγχω που και που την έκθεση μόνο πατώντας του κουμπί preview .
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι , τι στο καλό έβαλαν αυτή την επιλογή ρύθμισης στην μηχανή , όταν αλλοιώνει τόσο το αποτέλεσμα .
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Aρα τουλάχιστον δεν κάνει τα δικά της απο μόνη της η μηχανή, ήταν επιλογή του χρήστη ;)

Τωρα βλέποντας αυτά τα στοιχεία καταλαβαίνω οτι είναι μια παραμετρική ρύθμιση της καμπύλης τονικότητας. Ομως η λογική λέει οτι οταν τραβάμε RAW θέλουμε μια αναπαράσταση του RAW στο preview αρα κατατοδυνατόν ουδέτερες ρυθμίσεις και το Highlights 0, -7, 7 - Shadows 0, -7, 7, 0, 0, 0, 0 απέχει αρκετά απο το ουδέτερο.
Ποιό είναι το εύρος αυτής της ρύθμισης ?? (-10 έως +10 ?) Αν το +/- 7 είναι πάνω απο την μέση πρόκειται για μια καμπύλη με πολύ κοντραστ αλλά και συμπίεση σε περιοχές .. είναι κατι έτοιμο-συνιστώμενο απο την μηχανή ή είναι επιλογή του χρήστη ?.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Aπό -7 έως +7 πάει και φυσικά εκεί φαίνεται και η διαφορά (φωτίζονται επαρκώς τα σκοτεινά , δίχως να καίγονται τα λευκά) , ξεπλένεται πολύ η εικόνα όμως . Ποιος άραγε θα το επεδίωκε αυτό και βάλανε αυτή την ρύθμιση ;
Υπάρχει κουμπί για αυτή την ρύθμιση (κάνει και άλλα πράγματα , αλλά εργοστασιακά επεμβαίνει άμεσα σε αυτή) δίπλα από το κλείστρο .
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Άνοιξα τα raw στο pc με το πρόγραμμα της Olympus και μαντέψτε................φαίνεται η ρύθμιση Highlights -7 και Shadows +7 και μάλιστα μπορώ να επέμβω . Τα έβαλα στο 0 και επανήλθε η καθαρότητα στις φωτογραφίες . Έσωσα όλες όσες έβγαλα έχοντας ξεχάσει την ρύθμιση έτσι . Τέλος καλό , όλα καλά .