Daphile Music Server

26 June 2006
14,830
Athens
Έχει παρουσιαστεί καθόλου το daphile (www.daphile.com) εδώ μέσα?

Το δοκιμάζω αυτή τη στιγμή - μετά από το σπάσιμο νεύρων από τις ανεπιτυχείς προσπάθειες εγκατάστασης του mpd - και έχω μείνει με ανοικτό το στόμα από τις δυνατότητές του!

Τρομερό μπάσο για αρχή...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: πολύ εύκολο στήσιμο MPD server -- mpdPup

Προς το παρόν, το daphile αποδεικνύεται η καλύτερη (ανέξοδη) λύση αναπαραγωγής στο χώρο μου με ήχο που ξεπερνά μάλλον το ελιτίστικο PurePlayer από το υπάρχον σετάπ (Asus B202/ Windows XP)!

Θέλω και άλλες γνώμες προτού ανοίξω νέο νήμα...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

- bit perfect αναπαραγωγή
- πολύ καλό γραφικό περιβάλλον!!
- headless!!!
- android app (orange squeez) για control
- απαιτεί boot media μόνο (stick)
- ΑΣΤΕΙΟ σετάπ!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.diyaudio.com/forums/pc-based/240040-daphile-audiophile-music-server-player-os.html
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: πολύ εύκολο στήσιμο MPD server -- mpdPup

καλό και διαφορετικό άκουσμα (το daphile) αλλά τελικά κάποια μουντάδα τη χρεώνεται. Δεν είναι ευχάριστο αυτό μετά από πολύωρα ακρόαση...
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: πολύ εύκολο στήσιμο MPD server -- mpdPup

τελικά δεν το κατάφερες το mpdpup?
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: πολύ εύκολο στήσιμο MPD server -- mpdPup

δυστυχώς όχι. Η ευκολία εγκατάστασης με το daphile είναι η μέρα με τη νύχτα.

δοκίμασέ το και πες μου εντυπώσεις. Σε θέματα UI και ευκολίας χειρισμού επίσης δεν παίζεται.

Έχει θετικότατες αξιολογήσεις από τους χρήστες στο diyaudio.

Κάπου είδα και τον δικό μας Zakman....
 
26 June 2006
14,830
Athens
Το βράδυ θα γίνουν περισσότερες δοκιμές μιάς και το συγκεκριμένο software διαθέτει πολλές επιλογές παραμετροποίησης που εχθές μου διέφυγαν.

Μακάρι να το κάνω να παίξει καλύτερα (σε όλα) από το PurePlayer, μιάς και η σχεδίασή του είναι πολύ προσεγμένη και με audiophile κριτήρια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ο ήχος του χαρακτηρίζεται από μία φυσικότητα μαζί με μία ελαφρά δόση "μουντάδας" που συνοδεύεται από ένα ισχυρότατο μπάσο. Και μιλάμε για εγγυημένο bit perfect.

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν θέλω να το εγκαταλείψω εύκολα...

Θα εκτιμούσα και τη δική σας γνώμη.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Asus B202 (Atom N270)/ Windows XP/SP3 + 2 GB RAM + PurePlayer + non-bit perfect. Αρχεία μέχρι 24/96 (από ODAC/Salas).

Πολύ καλύτερη (δηλαδή λιγότερο "σκληρή") αναπαραγωγή από το Foobar2000.

Να σημειώσω - για να σε προλάβω Σωκράτη - ότι οι διαφορές υπέρ του PurePlayer ίσχυαν ακόμα και όταν είχα το M2Tech / CS4390 diy συνδυασμό με bit perfect αναπαραγωγή (KS).
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Daphile Music Server

Asus B202 (Atom N270)/ Windows XP/SP3 + 2 GB RAM + PurePlayer + non-bit perfect. Αρχεία μέχρι 24/96 (από ODAC/Salas).

Πολύ καλύτερη (δηλαδή λιγότερο "σκληρή") αναπαραγωγή από το Foobar2000.

Να σημειώσω - για να σε προλάβω Σωκράτη - ότι οι διαφορές υπέρ του PurePlayer ίσχυαν ακόμα και όταν είχα το M2Tech / CS4390 diy συνδυασμό με bit perfect αναπαραγωγή (KS).

Αυτό το non-bit perfect,δεν το κατάλαβα.
Εννοείς πως χρησιμοποιείς ρυθμιστικά έντασης,DSP,ή κάτι τέτοιο;
Γιατί αλλιώς γιατί να μην είναι;
 
26 June 2006
14,830
Athens
Δεν είναι γιατί απλά το volume των Windows δουλεύει + μπορούν να ακουστούν και άλλοι ήχοι παράλληλα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης, το ODAC δεν έχει δικό του driver ώστε να επιλέξω να παρακάμψω τον mixer.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Daphile Music Server

Δεν είναι γιατί απλά το volume των Windows δουλεύει + μπορούν να ακουστούν και άλλοι ήχοι παράλληλα.

:a0210:
Αυτό ,δεν μόνο πως δεν είναι bit perfect.
Σημαίνει πως δεν αναλαμβάνει αποκλειστική λειτουργία.
Το foobar τουλάχιστον,το δοκίμασες με αποκλειστική λειτουργία;
Wasapi πχ;

Ρωτάω,για να έχουμε ένα σωστό μέτρο για την σύγκριση με το daphile,όχι γιατί αμφιβάλω πως παίζει καλύτερα το Linux.
Το ίδιο έχω διαπιστώσει κι ο ίδιος άλλωστε (όσον αφορά την "φυσικότητα" τουλάχιστον) με άλλο πακέτο φυσικά.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Όπως είπα πριν, με το Hiface /diy DAC δούλευα σε KS mode αλλά και πάλι το Pureplayer ήταν ανώτερο.

Σωκράτη, δοκίμασε το Daphile σε παρακαλώ γιατί σε μένα οι (άγνωστοι) παράμετροι διαφοροποίησης δεν με οδηγούν σε ασφαλές συμπέρασμα.

Η φιλικότητα του προγράμματος είναι Α-Π-Α-Ι-Χ-Τ-Η!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και δεν έχει Wasapi γιατί έχω XP.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Daphile Music Server

Όπως είπα πριν, με το Hiface /diy DAC δούλευα σε KS mode αλλά και πάλι το Pureplayer ήταν ανώτερο.

Σωκράτη, δοκίμασε το Daphile σε παρακαλώ γιατί σε μένα οι (άγνωστοι) παράμετροι διαφοροποίησης δεν με οδηγούν σε ασφαλές συμπέρασμα.

Η φιλικότητα του προγράμματος είναι Α-Π-Α-Ι-Χ-Τ-Η!

Σταύρο μου,σε καμιά δεκαριά μέρες θα μπορώ πάλι να κάνω δοκιμές,κι αυτές δεν θα είναι ασφαλείς (όσο ασφαλή είναι τα δικά μου υποκειμενικά συμπεράσματα τέλος πάντων) αφού αλλάζω κάποια πράγματα.

Αλλά σίγουρα θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία!

(Σωστά για το Wasapi,όλο τα παραβλέπω τα XP γαμώτο! )
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Με ταλαιπώρησε λίγο το setup του wifi. Δεν καταλάβαινα τι έπρεπε να βάλω στην αρχική οθόνη και κολλούσε στο booτ λέγοντας establishing network connection. Τελικά έβαλα καλώδιο δικτύου μπουτάρησε κανονικά και από το http://daphile.local (είμαι σε linux mint) μπήκα και μετά σέταρα το wifi από τα settings. Έβαλα το δίσκο με τις μουσικές στη usb και αμέσως άρχισε να κάνει scan. Το μενού είναι πολύ βολικό κατηγοριοποίηση κατά καλλιτέχνη, άλμπουμ, χρονολογία genre , κλπ ενώ πολλά που είναι VA τα έχει βάλει στη συλλογή compilations.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Έχει πολύ φυσικό ήχο. Συμφωνείς?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στην δική περίπτωση το setup ήταν τελείως αυτοματοποιημένο. Καμία παρέμβαση εκ μέρους μου.

Boot από USB με το iso, αυτόματη εγκατάσταση και χειρισμός από τη ταμπλέτα / κινητό μέσω Orange Squeez app ή μέσω laptop από το http://daphile.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Περίεργο πράγμα αυτός ο daphile. Όσο περισσότερο ακούς, τόσο περισσότερο σε γοητεύει!

Φυσικότητα και ζωντάνια στο μάξιμουμ χωρίς περιττούς εντυπωσιασμούς.

Μάλλον πολύ διαφορετικό απ' ότι έχω ακούσει μέχρι τώρα...
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Το είχα δοκιμάσει από την πρώτη έκδοσή του. Είχε πολλά προβλήματα συμβατότητας (από τα τρία laptop που είχα μόνο στο ένα έβλεπε το wifi), αλλά και η ποιότητα του ήχου δεν ήταν καλή.

Στην τελευταία έκδοση που άκουσα ήταν πριν 4 μήνες περίπου, (τότε είχα το hiface two) ο ήχος του ήταν διαυγές χωρίς "σάλτσες". Στα δικά μου αυτιά ήταν καλύτερο από foobar ή Pureplayer, αλλά πολύ κοντά με το Jriver.

Δυστυχώς με το Usb που χρησιμοποιώ τους τελευταίους μήνες (Cmedia), αρνείται πεισματικά να παράγει μουσική, παρά το ότι το βλέπει κανονικά, οπότε προς το παρόν μένω με το Jriver.

Αν το hardware σας είναι συμβατό, αξίζει σίγουρα μια δοκιμή.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Μάλλον πέτυχα λαχείο στη συμβατότητα: Asus b202 (Atom N270), 2 GB RAM, Lexar USB (boot), NetGear router, Belkin USB hub (music HDDs), Orange Squeez (controller app).

Κανένα πρόβλημα διακοπής αναπαραγωγής, κολλήματος. τίποτα.

Η φυσικότητα αναπαραγωγής, η ανάπλαση του χώρου, η μεγάλη (μουσική) λεπτομέρεια και το ασυμπίεστο των δυναμικών μου προξενεί μεγάλη εντύπωση πάντως.

Θα τολμούσα να πω ότι μου θύμισε το άκουσμα Viva Numerico > Egoista > LCD-3 / Hifiman στο fest!!

Σχέδια για diy τροφοδοσία και boot από micro SD κάρτα....
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Τα προβλήματα συμβατότητας Σταύρο είχαν να κάνουν με το ενσωματωμένο wifi του εκάστοτε laptop (αν δεν έχεις σύδεση lan) και το usb interface που χρησιμοποιεί ο καθένας. Τα xmos δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα.