Βαρέθηκα τα ηχεία μου (BW 801Fs) Τι να πάρω;

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,468
Βοηθήστε please.

Ζω με τα 801Fs κάπου 20 χρόνια!
Έχω αλλάξει πολλές φορές ενισχυτές, πικάπ, CD κλπ, αλλά ποτέ τα ηχεία! Πάντα μου άρεσε ο ήχος τους και δεν σκέφτηκα να τα αλλάξω, αλλά ξαφνικά νομίζω πως θέλω να περάσω σε έναν νέο ήχο, να ανανεωθώ λιγάκι. Και για να πω την αλήθεια δεν θα με πείραζε να μην έχω πια τον "€œmonitor"€ χαρακτήρα τους που αποκαλύπτει ανελέητα τις φτωχές ηχογραφήσεις. Ίσως κουφάθηκα και λίγο, αλλά χρειάζομαι κάτι πιο εντυπωσιακό.

Τα δεδομένα είναι:

  • Ένα δωμάτιο 5,5 επί 7,5 (δλδ κάπου 40τμ) με τα ηχεία τοποθετημένα ελευθέρα στο χώρο, περίπου στο μέσο της μεγάλης διαστάσης.
  • 70% κλασική μουσική και το υπόλοιπο Jazz και λίγη pop, ethnic κλπ.
  • Ενισχυτής: Hegel H200 και πηγές κυρίως το iMac με το MyTek, και DVD, SACD και αρκετά βινύλια μέσω του Linn.
  • Οι εντάσεις συνήθως χαμηλές προς μέτριες (ποτέ υψηλές)

To budget μου είναι κάτω από 5000 και δεν θα με ενοχλούσε καθόλου να αγοράσω μεταχειρισμένα.

Το μόνο που θέλω είναι μια ριζική ανανέωση του ήχου.

Κάθε βοήθεια και πρόταση ευπρόσδεκτη :)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,799
Μεσευρώπη
Σε μιά τέτοια ερώτηση μόνο μιά απάντηση μπορεί να πάρεις: ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΗΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Πέραν της πλάκας, εμένα πάντα μου άρεσαν τα Triangleειδικά για κλασσική μουσική. Τα φέρνει ο Ορφέας, αν γίνει η έκθεση μπορείς να τα ακούσεις εκεί.
 

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,468
:)

Εννοείται πως μετά από τόσα χρόνια θα πάω να ακούσω διαφορα
Τα Triangle δεν μου είχαν περάσει από το μυαλό καθόλου. Στα υπόψη λοιπόν.

:) Thanks
 
26 June 2006
14,830
Athens
Θα κοίταζα το μικρούλι Raidho (X1) και τα Tune Audio Prime. Σίγουρα ανατρεπτικά ακούσματα, εφόσον μιλάμε για χαμηλές εντάσεις!
 

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,468
Ενδιαφέρουσες προτάσεις. :)

Τα CHARIO πολύ ωραία αλλά έκτος budget :(
Tα DYNAUDIO κάπως περίεργα αισθητικά .

Raidho X1 και Tune Audio Prime δεν τα γνώριζα. πάω να διαβάσω σχετικά.


Ξέχασα να πω πως ένα ηχείο που μου άρεσε αλλά είναι έκτος budget (και μου φάνηκε και κάπως υπερκοστολογημένο) είναι το Joseph (http://www.josephaudio.com/pulsar/)
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Αφού θέλεις νέο ήχο άκουσε και μεμβράνες. Για παράδειγμα Martin Logan. Παίζουν φανταστικά την jazz!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Αφού ακούς κλασική μουσική και jazz θα έλεγα τα tannoy αλλά είναι δύσκολο να ταιριάξουν με όλα τα ενισχυτικά .
Επιζητούν καθαρότητα από τα ενισχυτικά ακόμη και αν η υλοποίηση προέρχεται από λάμπες.
Το αναφέρω αυτό γιατί δεν έχω ακούσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή .
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Με χώρο αρκετά μεγάλο,στην μεγάλη διάσταση και χαμηλές προς μέτριες εντάσεις,εγώ πρώτα από όλα θα κοιτούσα ηχείο με μεγαλούτσικες μονάδες.
Αλλά το πιο σημαντικό,θα κοιτούσα ηχείο που γεμίζει από χαμηλά,ειδικά στο χαμηλό και με καλή οριζόντια διασπορά.

Η μεγάλη διάσταση απαλλάσσει μεν από κάποια προβλήματα συμμετρίας,κλπ,αλλά ακούγεται "φτωχή" αν το ηχείο είναι ¨στενό".

Από κει θα άρχιζα το ψάξιμο αν ήμουν στην θέση σου. (Που σχεδόν είμαι,απλώς με λίγο μεγαλύτερο χώρο. )
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Απάντηση: Βαρέθηκα τα ηχεία μου (BW 801Fs) Τι να πάρω;

εφόσον θα την κάνεις που θα την κάνεις την αλλαγή, χτύπα ένα ζευγαράκι magnepan να σε δει κι ο Θεός!

Δεν θέλουν πολύ ρεύμα τα magnepan για να αποδώσουν χαμηλά ? Θα παίξουν σωστά με τον Hegel ?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
τι ηθελες και ρωταγες!!! παρέλαση ...ολες οι μαρκες στο τραπεζι....χαχαχα..(αστειεύομαι βεβαια)
μιας και θα γινει η εκθεση/σεις περνα μια βολτα και παρε μια πρωτη γευση απ οοτι υπαρχει εκει....
μετα αν μπορεις ...παρε ανα χείρας τον ενισχυτή σου και αμολήσου στους αντιπρόσωπους και ακου.....
ακου απο ολα χωρις προκαταληψεις ...τα παντα....
μονο τοτε θα καταληξεις στο τι θες να παρεις .....
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εν τω μεταξύ,ο άνθρωπος μας λέει πως θέλει να φύγει από τον μόνιτορ χαρακτήρα και βλέπω τουλάχιστον 4 προτάσεις που πλησιάζουν το μόνιτορ.:flipout:
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βαρέθηκα τα ηχεία μου (BW 801Fs) Τι να πάρω;

Δεν θέλουν πολύ ρεύμα τα magnepan για να αποδώσουν χαμηλά ? Θα παίξουν σωστά με τον Hegel ?

Ακόμα και κάποιο της σειράς 3 να πάρει με 200/8 και 350/4 νομίζω ότι θα είναι more than adequate!

Και νομίζω ότι είναι και πολύ καλόηχος ο hegel, θα ταιριάξει!

3.5ρι, 3.6 μπορεί να βρει μεταχειρισμένο με 2000 άνετα.

Παλιότερα μοντέλα ακόμα και στα μισά (και η γνώμη μου είναι ότι τα παλιά μοντέλα δεν είναι καθόλου μα καθόλου άσχημα!)
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Ενδιαφέρουσες προτάσεις. :)

Τα CHARIO πολύ ωραία αλλά έκτος budget :(
Tα DYNAUDIO κάπως περίεργα αισθητικά .

Raidho X1 και Tune Audio Prime δεν τα γνώριζα. πάω να διαβάσω σχετικά.


Ξέχασα να πω πως ένα ηχείο που μου άρεσε αλλά είναι έκτος budget (και μου φάνηκε και κάπως υπερκοστολογημένο) είναι το Joseph (http://www.josephaudio.com/pulsar/)

Όλα τα προαναφερθέντα σωστά και ωραία, αλλά για εμένα - νομίζω και για τους περισσότερους - μια είναι η σωστή οδός. Να τα ακούσεις στον χώρο σου.

Μπορεί αυτά που ακούγονται και ταιριάζουν σωστά σε ένα χώρο, στο δικό σου να φανούν ανεπαρκή. Εκμεταλλεύσου την επερχόμενη έκθεση...