Pioneer VSX-924 (Eντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Παραλαβή σήμερα του εν λόγω. Λόγω αντικατάστασης του παλιότερου 921 με τον οποίο δεν τα πήγαμε και ποτέ καλά.
Εγκατάσταση του σε 10 λεπτά, μιας και τα πράγματα ήταν απολύτως γνώριμα σε επίπεδο συνδεσμολογίας κτλ κτλ
Φυσικά είναι νωρίς για να κάνω κρίση επί του θέματος του ήχου. Ακουσα μετα βίας 10 λεπτά..
Πρώτες εντυπώσεις είπα να μεταφέρω.
Θετική η συμπερίληψη του BT στις δυνατότητες του δέκτη, όπου όμως όταν έχεις ανοιχτό και το δίκτυο, γίνεται ένα τουρλομπούκι με το airplay δηλαδή το στριμαρισμα μέσω δικτύου με τον δέκτη και ο μέσος χρήστης δεν ξέρει εάν στριμάρει με το bt ή με το δίκτυο, εκτός και εάν δει την πρόσοψη του ενισχυτή ή το αντίστοιχο app για το ποια πηγή έχει ενεργή.
ΙΔΙΩΣ στο ipad application που βγήκε/αναβαθμίσθηκε πολύ πρόσφατα διακρίνω μια προσπάθεια βελτίωσης του interface που έπαψε να θυμίζει windows του 99.. Προστέθηκαν αρκετές δυνατότητες παραμετροποίησης και εχουν εκλαικευθεί άλλα τζιβιτζιλίκια υπερ του μέσου χρήστη.
Για παράδειγμα περισσότερες ρυθμισεις για το hdmi passthrough (μέλλει να δούμε κατά πόσο λειτουργεί σωστά - προς το παρόν με το που ανάβω τον ενισχυτή για να ακούσω ραδιόφωνο, η τηλεόραση σβήνει τον ήχο της και τον στέλνει στον ενισχυτή, ενώ όταν ξαναστέλνω τον ήχο στην τηλεόραση, ο ενισχυτής κλείνει!!!! κάτι τέτοιες $%^&*( απωθούν τον μέσο χρήστη από την τεχνολογία και τον στέλνουν απίκο σε κάτι all in one με το εκατοστάρικο υλοποιήσεις της κάθε lg).
Θετική και η ακόμη μεγαλύτερη ποικιλία ραδιοφώνων στο vtuner της pio... κάνεις λίστα αγαπημένων στο Π και Φ και γενικώς ενώ ήμουν απογοητευμένος που δεν έχει tunein ραδιόφωνο (αγαπημένο σε μακ και ipad/iphone) τελικώς το βρήκα μια χαρα

Μείον που παρατήρησα προς το παρόν:
Η ασύρματη λειτουργία του δεν είναι τίποτα περισσότερο από ενα AP που δίνει η pioneer. Κάτι είναι και αυτό θα μου πείτε, άσχετα εάν στην αγορά με 10-20 ευρώ βρίσκεις μια χαρά τέτοια μηχανάκια. Σωστό. Αρκεί να δούλευε όμως. Δυστυχως το δικό μου, αυτό που είχε συσκευασία δηλαδή, ΔΕΝ δούλεψε ποτε με το router μου. Και τελικώς ΑΛΛΟ είναι να μπαίνεις στο μενού του ενισχυτή σου και να ρυθμίζεις την ασύρματη σύνδεση, βάζοντας password κτλ και άλλο να πρέπει να ρυθμίσεις πρώτα σε υπολογιστή το μαραφέτι και μετά να το ξανασυνδέεις με τον ενισχυτή. Προσωπικά, τελικώς έκανα μια ενσύρματη σύνδεση και ξεμπέρδεψα. Εξάλλου το ρουτερ είναι δίπλα-κολλητά με τον ενισχυτή. Ασχετο τώρα εάν δεν έχει διαθέσιμες θύρες-εξου και σκύλιασα για να κάνω έστω μια ασύρματη σύνδεση. Ας είναι καλά στην τελική τα switchακια.. Θα βάλω ένα και τελείωσε.. Εξάλλου ποτέ δεν εμπιστεύομαι την ασύρματη για στριμάρισμα περιεχομένου ήχου/εικόνας.
Δεύτερο μείον: Καλό το spotify κτλ κτλ, αλλά λεει θέλει PREMIUM account για να δουλέψει. Τερμα το τσάμπα δηλαδή?? Δεν το κατάλαβα.. γιατί;;Στον υπολογιστή μου πως λειτουργώ μια χαρά χωρίς να έχω πληρώσει και δεν μπορώ στον ενισχυτή μου; Χώρια ότι οι ρυθμίσεις και η χρήση θα πρέπει λεει να γίνεται μέσω υπολογιστή ή smart πλατφόρμας.. Πιασε το αυγό και κούρευτο..
Στο τέλος, αντιμετώπισα και το παρακάτω: http://avclub.gr/forum/showthread.php/117718-Samsung-UE-H6400-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια/page33
Λογικά όμως είναι πρόβλημα της samsung και όχι του ενισχυτή...

Στο τέλος άφησα την κοροίδια της αντιπροσωπίας.. Εξακολουθεί να κάνει του κεφαλιού της.. Γράφει ότι το μηχάνημα έχει ένα χρόνο εγγύηση και για τις αγορές μέχρι 31/12/2014 δίνει άλλον έναν χρόνο εγγύησης..
Τι μας λέτε;; Το άλλο με τον Τοτο το ξερετε;;; Η εγγύηση βάσει νομοθείσας σε όλη την ΕΕ είναι διετής.. Χατήρια δεν κάνουν σε κανέναν.. Εύχομαι να είναι αχρείαστοι (και που ήταν βέβαια χρειαζούμενοι στον 921, φως δεν είδαμε, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)...


Η ουσία όμως είναι στον ήχο..
Εντυπώσεις αργότερα.. ΔΕΝ αρκεί η εγκατάσταση με macacc θέλει και άλλα για να στρώσει το πράγμα...
Για τον ήχο λοιπόν.. αργότερα..
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Pioneer VSX-924

Ξέχασα να προσθέσω ότι συνδέοντας το iphone 5 με το καλώδιο του στην μπροστινή θύρα του usb του ενισχυτή, είχε ως αποτέλεσμα να κολλήσει ο ενισχυτής και να μην ακούσω απολύτως τίποτα.
Στον 921 μου είχαν δώσει ειδικά καλώδια για σύνδεση του ipad/iphone/ipad. Εδώ τώρα η συσκευασία δεν είχε τίποτα. Πάντως, κόλλησε και δεν δούλεψε. Θα το ξαναψάξω...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Το αξεσουάρ που δίνει για μετατροπή σε ασύρματο LAN είναι όντως δύσκολο στο σετάρισμα. Θέλει reset και ξανά reset μέχρι να δουλέψει. Καλύτερα ενσύρματα. Στο πι και φι γίνονται όλα και κυρίως είναι πιο secure. Αυτό το τελευταίο ισχύει λίγο πολύ σε όλους τους AV.
Στη δοκιμή δεν το είχα διαθέσιμο, αλλά το θυμάμαι από τον LX-87 που ήταν... ναζιάρικο.
Επίσης σε όλους τους AV το spotify που χρειάζεται είναι το premium. Δεν είναι ιδιαιτερότητα της Pio αυτό.
Στο θέμα με τη Sammy δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αλλά γιατί δεν ακολουθείς την κλασική οδό, όλα στον AV και όταν δεν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις, standby through; Με τον άλλο τρόπο δεν ξέρεις τι μπορεί να στέλνει η sammy κάθε φορά στο ARC, το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι εκεί για να αντικαθιστά την οπτική (δηλαδή hd audio γιοκ).
Για τα θέματα μεταξύ HDMI CEC μάλλον πρέπει να δεις και τα δύο μενού, της TV και του ενισχυτή και να δοκιμάσεις πως δουλεύουν.

Μεγειά ξέχασα να σου πω... .

Από ήχο είναι καλύτερος από τον 921. Σαβράκι έχει αντί Μπερ μπράουν.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Ευχαριστώ φίλτατε για τις ευχές και συμβουλές..
Τον αντάπτορα τον δοκιμασα και σε άλλο ρουτερ και τελικά παίζει. Είναι ιδιότροπος πράγματι και τελικά έβαλα το switchακι στο μοντεμ και κούμπωσα ένα ακόμη καλώδιο στον ενισχυτή και τελείωσε η ιστορία. Απλά, ήταν για το κάρφωμα στο μυαλό.. Είχα κολλήσει να το κάνω να δουλέψει αλλά δεν.. σαφώς καλύτερο το καλώδιο..
Επί όσων λές για το arc συμφωνώ...
Και τελικώς έκανα το πολύ απλό..
Hol tv απευθείας παραμένει στην τηλεόραση. Την κούμπωσα στον av αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά ουσίας ως προς τον ήχο.. στερεο έχει, με στέρεο θα μου το στείελι η σαμι με arc...
Τον solo2 τώρα τον κούμπωσα στον ενισχυτή. Ιδεα μου είναι η εικόινα παίζοντας από τον πιο είναι ελαφρώς καλύτερη ακόμη και στα hd??
Δεν ξέρω, μπορεί..
Συνέβη όμως ένα περίεργο πράγμα.. Του ορίζω ότι στο hdmi2 είναι το sat/cab και συνδέω στην θυρα αυτή τον solo2. Προηγουμένως είχα κουμπώσει και το hol στην θύρα dvd.
Ενεργοποίησα τα pass through και του είπα παντα να κανει pass through το sat/cab
Και ολα καλα.. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Στέλνω ηχο από τηλεόραση στον πιο, ανοιγει ο ενισχυτής και ενώ αρχικά συνδέεται στον sat/cab ξαφνικά συγχρονίζει με το... DVD!!!
που το βρήκε τώρα και τι σκάλωμα έφαγε δεν μπορω να καταλάβω..
τι έβγαλα το ούτως άλλως αχρηστο καλώδιο από πίσω που είχαν προσσωρινά συνδεσει για να δω τι γίνετια με το hol
Τι του όρισα άλλες θυρες του solo μπας και φταίει αυτός
Τι εκανα το dvd input αγνότηση μπας και δουλέψει
Τι ξετσέκαρα την επιλογή του dvd να συνέεται στο hdmi..
TIPOTA
O PIO πηγαίνει και αφού στην αρχή φαίνεται να συνδέεται σωστά στην θύρα 2 που ονομάζετια sat/cable τελικώς κάνει ένα τσαφ και συν´δεεται στην θύρα 1 που ήταν ορισμένη για dvd..
Τελικώς έκανα το πιο απλό, με´τα από ώρες παιδεματος.: εβγαλα το καλώδιο από την θύρα 2 και το κο κουμπωσα στην θύρα 1 dvd και τώρα δουλέυει σωστά..
ΕΧΕι όμως σημασία να ξερω γιατι το κάνει. Αυριο μεθαύριο αν έχω και άλλα καλώδια (δεν έχω τίποτα άλλο εκτός το hol mytv και από ένα ps3 που το έχω απευθείας στην τηλεόραση λόγω του ότι είανι fat και δεν έχει pass through και δεν θέλω τον ήχο υποχρεωτικά στον ενισχυτή) και εάν βάλω ένα Blue ray τι διαολο θα κάνει; Θα συνδέεται όπως θέλει αναγκαστικά στην θύρα hdmi1 ανεξάρτητα από το τι θέλω να κάνω;;;
Δεν ξέρω τι φτάιει... καμία ιδέα κανείς???

περισσότερα για τον ήχο, το σ/κ που περιμένω να ακαούσω.. και να δω εάν υπάρχει πρόβλημα με τα iphone/ipad σε απευθείσας σύνδεση καλωδίου...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Τον solo2 τώρα τον κούμπωσα στον ενισχυτή. Ιδεα μου είναι η εικόινα παίζοντας από τον πιο είναι ελαφρώς καλύτερη ακόμη και στα hd??
Δεν ξέρω, μπορεί..

Μάλλον έχεις ενεργοποιημένη κάποια επεξεργασία στην εικόνα μέσω του 924. Ναι, ξέρω, τα μενού είναι χαώδη μέχρι να τα συνηθίσεις και άντε να θυμάσαι πιο shortcut είναι που.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Μάλλον... αν και υποτίθεται πως ο upscaler του σολο και της σαμι είναι πολυ καλοί και τους έχω στην μέση της βελτίωσης λόγω παραμόρφωσης περαιτέρω, βλέπω πως με τον πιο επάνω, η εικόνα είναι πιο ζωντανή, αναλυτική και βαθιά.. θα το δω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να έχω 3 διαφορετικες αναβαθμίσεις εικόνας.
Το μενού, πράγματι είναι ΧΑΟΣ και η pio ΜΑΛΑΚΩΔΩΣ (σορυ, αλλα ετσι είναι) επιμένει να πρέπει να πατήσεις 2 κουμπιά (που δεν είναι και προφανές) για να ανοίξεις το μενου ρυθμίσεων του ενισχυτής..
ΕΛΕΟΣ...
Ευτυχώς, το ipad app είναι ευρηματικό. Λες και γράφηκε για άλλον ενισχυτή..
Τώρα προβληματίζομαι με τα παραπάνω περί καλωδίων και συγχρονισμού.. Σπάσε πλάκα να πάρω κανέναν BD και να μου κάνει τίποτα περίεργα και να συντονίζεται με όποια πηγή γουστάρει αυτό.. θα πέσει πολύ γέλιο.. Η μήπως να πάρω καμία φέτα BD της Pio για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;;;

BTW τον σκληρό που έχω και στον οποίο προτίθεμαι να βάλω κάποιες ταινίες κτλ, σε τι φορμα να τον φορμάρω ώστε να παίζει ΚΑΙ στον PIO και στην σαμι χωρίς πρόβλημα??? Ξέρει κανείς???
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Αντιμετωπίζω κάποια ζητήματα "διαλείψεων" όταν στριμάρω από κινητό ή ipad μέσω BT ή μέσω airplay.. Κάνει δηλαδή κενά το τραγούδι εκεί που παίζει...
Θα δω τι μπορεί να φταίει..
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
εχοντας κλειστό το BT το airplαy δουλεύει άψογα. κάποιος μου είπε πως επειδή BT & Wifi δουλεύουν στην ίδια συχνότητα αυτό μπορεί να δημιουργεί διαλείψεις..
δεν ξέρω εάν ισχύει.. Πάντως το πρόβλημα με το διακεκομμένο στριμάρισμα, φαίνεται να έχει αποκατασταθεί...
 

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Καλημέρα. Έχω τον ίδιο ενισχυτή και προσπαθώ να συνδέσω την δεύτερη έξοδο hdmi με προβολέα, χωρίς επιτυχία. Το έχεις δοκιμάσει και αν ναι με τι τρόπο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Καλησπέρα, ηθέλα να ρωτήσω αν ο ενισχυτής μπορείς να αποκωδικοποιήσει αρχεία (κυρίως εικόνες) με AAC ...βέβαια στα specs λεει για gapless playback οτι υποστηρίζει ΑΑC. Αυτό σημαίνει οτι εχει την δυνατότητα αν η ταινία ειναι με AAC να την παίξει σωστά?
 

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Καλησπέρα, σε συνέχεια της ερώτησης που έκανα για την δεύτερη έξοδος hdmi, να ενημερώσω ότι με πολύ προσπάθεια κατάφερα κατά τύχη να την ενεργοποιήσω και να παίξει. Δεν το ξαναακουμπάω μην χάσω την ρύθμιση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Αν κρίνω από το πόσο καιρό έχει να ξαναγράψει ο wave1975 στο νήμα, μπορώ να υποθέσω ότι είτε τον έχει συνεπάρει ο 924 είτε προσπαθεί να τον ρυθμίσει μέσα από το MCACC. :flipout:

Εδώ είναι ένας οδηγός σχετικά με το τι κάνουν οι τρεις εκδόσεις του MCACC. Ο 924 έχει τη μεσαία έκδοση.

http://www.pioneerelectronics.com/ephox/StaticFiles/PUSA/Files/Home/2014_MCACC_Ref_Guide.pdf
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Η αλήθεια είναι πως ο ήχος του είναι εξαιρετικός.
Και σίγουρο πιο εύκολο διαχειριζόμενος από τν 921 που ήταν στριφνός.
Περισσότερες ευκολίες κτλ
Πράγματι θέλω να ασχοληθω λίγο ακόμη με το mcacc γιατι το 10ιντσο υπογούφερ μου βαράει αρκετά. Δεν ξέρω εάν φταίει αυτο.
Πάντως δουλεύει απροβλημάτιστα...
Θα διαβάσω τον οδηγό και θα επανέλθω...Να είσαι καλα...
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
515
Παιδιά παρακολουθώ το νήμα κ γω σαν κάτοχος του 922 (που ευτυχώς μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα..)

Περί ηχητικής απόδοσης κ mcacc. Άραγε υπάρχουν διάφορες απο τον 922 στον 924; Έχουν προστεθεί κ άλλες λειτουργίες στο med level mcacc την τελευταία διετία;
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
515
I see.. Ψαγμένο setting μου φαίνεται αυτο. Ισως σε μουσική βοηθάει αν ο χρήστης ξέρει τι κανει. -Βγαίνοντας λιγο εκτός θέματος- Μήπως ξέρουμε αν το mcacc λαμβάνει υπόψην το ύψος των ηχείων κατα την ισοσταθμιση; Εχω σκοπό να βάλω τα surround αρκετά ψηλά σε σχέση με τα μπροστινά κ φοβάμαι μήπως δεν υπάρχει ομοιομορφία στον ήχο...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Αν εννοείς να μετρά καθ' ύψος με διαφορετική θέση στο μικρόφωνο, όχι. Ούτε στο pro συμβαίνει αυτό αν και έχει επιπλέον θέσεις για μέτρηση αυτό.
Δεν ξέρω πως τις εννοείς τις ανομοιομορφίες. Υποτίθεται ότι γι' αυτό γίνεται η ισοστάθμιση εξ' αρχής. Εάν πρόκειται για ακραία περίπτωση βέβαια, θα προσπαθήσει να διορθώσει ακραία. Κλίση θα τους έδινα προς τη θέση ακρόασης οπωσδήποτε.
Ένας από τους λόγους που κάνει αρκετή ώρα μετρήσεις, παρά τη μία θέση του μικροφώνου, είναι ότι διορθώνει σε πραγματικό χρόνο. Σε άλλα συστήματα αυτό δεν συμβαίνει έτσι. Συνήθως ακούνε και προσαρμόζουν αναλόγως των αλγόριθμων με τα οποία είναι προγραμματισμένα.

Δεν είναι και τόσο ψαγμένο το sub EQ. 4 συχνότητες γραφικού ισοσταθμιστή και ένα trimm έχει. Στο pro αυτό κάντο εις διπλούν λόγω ξεχωριστής διαχείρισης των δύο sub, συν ένα παραμετρικό γενικά για το SW.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
515
Εννοώ αν η ισοσταθμιση μπορει να με κανει να νομίζω οτι ο ήχος έρχεται απο πισω μ κ οχι απο πισω-πανω μου. Δλδ αναφέρομαι στην ομοιομορφία που θα είχε ο ήχος αν όλα τα ηχεία είχαν το ίδιο ύψος. Δεν ξερω πόςο βοηθάει η περιγραφή μ. :p
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Κατά κύριο λόγο η ισοστάθμιση με την πραγματική έννοια της λέξης κάνει τον ήχο πιο ομοιογενή. Το MCACC διορθώνει και άλλα πράγματα στο πεδίο του χρόνου. Μαγικά όμως δεν κάνει.
Στον 924 τα δύο ύψους αφορούν τα εμπρός και όχι τα πίσω.
Ο γενικός κανόνας είναι να τοποθετούμε τα ηχεία όσο το δυνατόν εκεί που πρέπει και μετά να τρέχουμε το MCACC. Και μετά να επεμβαίνουμε εμείς χειροκίνητα όπου δεν θεωρούμε ότι μας ταιριάζει το αποτέλεσμα.
Μια μεγάλη διαφορά που θα πάρεις εάν τρέξεις το MCACC είναι το phase control. Γρήγορα εύκολα και απλά, δουλεύει πάντα προς το καλύτερο, με απλή επιλογή on/off.

Από κει και πέρα μην περιμένεις να έχεις αποτέλεσμα ηχείων οροφής όπως στο Dolby Atmos με δύο απλά ηχεία εμπρός ύψους. Άσε που αν είχες, θα ανακάλυπτες ότι σε pioneer δεν σου επιτρέπει άλλα DSP να εφαρμόσεις.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,629
Απάντηση: Re: Pioneer VSX-924 (Eντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

.........................................................
Τον solo2 τώρα τον κούμπωσα στον ενισχυτή. Ιδεα μου είναι η εικόινα παίζοντας από τον πιο είναι ελαφρώς καλύτερη ακόμη και στα hd??
Δεν ξέρω, μπορεί..
...............................

Με τον Yamaha 677 (...θυσιασθηκε τελικα...) η εικονα ηταν εμφανως χειροτερη, οχι πολυ, αποδεκτη μεν μα αρκετα διαφορετικη!
 
Last edited by a moderator: