Taga Harmony + Aune X2 MK2 + Fiio X5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία μου μαζί σας και να μου λύσετε και μία απορία.

Εχω το Fiio X5 και ψάχνω λύσεις για ηχεία για το PC μου όπου το X5 θα παίζει το ρόλο του DAC έτσι το σάββατο επισκέφθηκα ένα μαγαζί με το μυαλό μου να βρω ενεργά ηχεία 4" ή 5" (monitor) για το γραφείο μου. Λοιπόν πηγαίνοντας στο μαγαζί δεν είχε στημένο monitor ηχείο και ψιλοαπογοητεύτηκα είναι η αλήθεια και μου βάζει να ακούσω ενα ζευγάρι passive 4" με εναν class D mini ενισχυτή και το fiio μου ως πηγή.

ΛΟΙΠΟΝ όχι μονο δεν απογοητεύτηκα αλλά ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν έχω ξανακούσει τέτοιο ήχο και κυρίως τέτοια σκηνή!!!!!!!!!! ξεχώριζα όλα τα όργανα και κυριότερα το καθένα ήταν στο χώρο του μπροστά μου σε διαφορετικές αποστάσεις ΟΛΟΖΩΝΤΑΝΑ!!!!!!! Ημουν μεσα στη σκηνή. Ειλικρινά παιδιά δεν έχω ξανακούσει τέτοια πραγμα και το βασικό είναι οτι σπίτι έχω ενα πολυκαναλο (κακως βέβαια για hifi μουσικη) yamaha rx-v1500 και τα μπροστά τα ηχεία είναι τα klipsch RF-35. καμία μα καμία μα ξανα καμμίααααααααααααα σχέση, sorry για τον ενθουσιασμό μου αλλα παιδιά μου έπεσε το σαγόνι. και έτσι ξεκίνησαν οι ερωτήσεις τι ηχεία ακούμε τι ενισχυτή ????

Και εκεί ήρθε το δευτερο εγκεφαλικό.

Ηχεία Taga Harmony Platinum One
Amp Aune X2 MK2

και κόστος 400 ευρώ και τα 2 και στο σπιτι το setup μου είναι των 2000 ευρώ και σαν σκηνή σαν ζωντάνια καμία σχέση.
δεν ξέρω αν πάθαν τίποτε τα αυτιά μου αλλά ευτή είναι η εμπειρία μου.

Τα ηχεία ηταν σε μεγάλη απόσταση και μεταξύ τους και απο μπροστά μου, οποτε το θέμα είναι και η ερώτηση όταν αυτά θα μπουν σε ενα γραφείο με απόσταση το πολυ τα 90εκατοστά μεταξύ τους θα χάσω απο την έκταση της σκηνής και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το ζήσω ξανά αυτό έχοντας μουσικη στο γραφείο μου και στον υπολογιστή μου.


Πληροφορίες και reviews βρηκα κανα δυο αλλά στα αυτια μου μαζί με το fiio ήταν κάτι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!!!!!!!!

Και φυσικά ο εμπορος μου είπε οτι τον ήχο αυτόν δεν θα μπορέσω να τον ακούσω με ενεργά ηχεία για αυτό και μου προτεινε αυτά.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία μου μαζί σας και να μου λύσετε και μία απορία.[...]

Γι αυτό που άκουσες,υπεύθυνα κατά 90% ήταν το στήσιμο και ο χώρος.
Και το δικό σου σεταπ να πήγαινες εκεί κάτι ανάλογο θα άκουγες,με άλλη γεύση ίσως αλλά ανάλογο.

Αυτό που κάνει ο σωστός χώρος δεν το κάνει κανένα ηχείο και καμιά αναβάθμιση.
Δυστυχώς.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Απάντηση: Taga Harmony + Aune X2 MK2 + Fiio X5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δηλαδή να είναι σαν να είμαι μες στη σκηνή και να ακούω έτσι τα όργανα πως έχει να κάνει με τον χώρο , διότι δεν ήταν κάποιο dedicated δωμάτιο και μαλλον δεν απείχε πολύ απο το χώρο του σπιτιού μου, απλά ότι τα ηχεία ήταν σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, sorry αλλα οι γνώσεις μου δεν είναι πολυ ικανές να κρίνω απλα αυτό που άκουσα ηταν το κάτι άλλο
 
26 June 2006
14,830
Athens
Κατά την άποψή μου δεν είναι 90% ο χώρος.

Αλλά περισσότερο το ματσάρισμα των μηχανημάτων και η σχεδίαση του ηχείου (περιορισμένη κατευθυντικότητα, near field,..).

Σίγουρα ο χώρος θα μεταμορφώσει τον ήχο σε κάθε περίπτωση, αλλά το σύστημα του φίλου δεν θα απέδιδε το ίδιο στον χώρο του καταστήματος, ΙΜΟ (Σωκ. :) ).
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Taga Harmony + Aune X2 MK2 + Fiio X5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κατά την άποψή μου δεν είναι 90% ο χώρος.

Αλλά περισσότερο το ματσάρισμα των μηχανημάτων και η σχεδίαση του ηχείου (περιορισμένη κατευθυντικότητα, near field,..).

Σίγουρα ο χώρος θα μεταμορφώσει τον ήχο σε κάθε περίπτωση, αλλά το σύστημα του φίλου δεν θα απέδιδε το ίδιο στον χώρο του καταστήματος, ΙΜΟ (Σωκ. :) ).

Μάλλον έχεις δίκιο,το ποσοστό χώρου και στησίματος πρέπει να είναι ακόμα μεγαλύτερο.
Να το πω αλλιώς.
Το χειρότερο ηχείο θα παίξει καλύτερα στον ιδανικό χώρο από ότι θα παίξει το καλύτερο ηχείο στον χάλια χώρο.
Δυστυχώς αυτόν ακούμε.
Και τον ακούμε κάποια msec ακριβώς μετά το ηχείο,βάζει τα όρια και καθορίζει το αποτέλεσμα δραματικά.
Κι επίσης δυστυχώς,θέλει κόπο και χρήμα για να έρθει εκεί που πρέπει ακόμα κι όταν κατασκευάζεται επί τούτου.
Καλά είναι να ονειρευόμαστε και να κρυβόμαστε,καλύτερο είναι όμως να λέμε την σκληρή αλήθεια.

Δεν αμφιβάλω πως στο ίδιο χώρο το σύστημα του φίλου δεν θα απέδιδε έτσι.
Όπως επίσης δεν αμφιβάλω πως το σύστημα του καταστήματος δεν θα ακουγόταν το ίδιο στο σπίτι του αν το έστηνε όπως το δικό του.
Αυτό λέω.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
To AUNE με τα JohnBlue JB3 πως σας ακούγεται, όλοι τα προτείνουν με kingrex αλλα και ο class d δεν θα τα καταφέρει να παίξει εξίσου καλά ??? ????
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Το πρώτο είναι η ηχογράφηση. Ότι βάζεις - βγάινει,ακόμη και στο τελευταίο σύστημα.Πόσο μάλλον αν μιλάμε για αναλυτικών...φιλοδοξιών σύστημα.

Μια πολύ καλή ηχογράφηση με λίγα όργανα-ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε μπαζοηχογραφήσεις,μπορεί να σε κάνει να σου πέσουν τα σώβρακα κι όχι μόνο τα σαγόνια.

Γι' αυτό λέμε ότι πάμε να ακούσουμε με δικά μας δισκάκια και μουσικές που ξέρουμε πολύ καλά.Πωα αλλιώς θα κρίνεις;Μ' άγνωστο πρόγραμμα;

Πρώτη ερώτηση λοιπόν είναι το τι άκουσες;Μετά όλα τ' άλλα.:captain:
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Απάντηση: Taga Harmony + Aune X2 MK2 + Fiio X5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Acoustic Mania - Birdland
Christy Baron - Ain't No Sunshine
Candy Dulfer & Dave Stewart - Lily Was Here
Eagles 1994-04-28 Hotel California

κάποια απο τα κομμάτια που άκουσα, εννοείται όλα σε flac
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,162
127.0.0.1
Και φυσικά ο εμπορος μου είπε οτι τον ήχο αυτόν δεν θα μπορέσω να τον ακούσω με ενεργά ηχεία για αυτό και μου προτεινε αυτά.

Εμένα πάντως φίλε μου, αυτό και μόνο θα με έκανε να φύγω τρέχοντας... :smile:

Ψάξε το όσο μπορείς και άκουσε όσα περισσότερα setup μπορείς πριν καταλήξεις οπουδήποτε.