Στις 5 Μαρτίου το Σχέδιο Νόμου για την νέα ΕΡΤ ΑΕ.

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,224
Σάμος
Στις 5 Μαρτίου θα καταθέσει η κυβέρνηση το Σχέδιο Νόμου για την ίδρυση της ΕΡΤ ΑΕ.

http://www.protothema.gr/greece/art...ou-to-shedio-nomou-gia-tin-idrusi-tis-ert-ae/



Νίκος Παππάς: Aύξηση του ανταποδοτικού τέλους για την επαναλειτουργία της ΕΡΤ


http://www.protothema.gr/politics/a...tikou-telous-gia-tin-epanaleitourgia-tis-ert/

(Προφανώς, μαζί με την ΕΡΤ θα επιστρέψει και η συζήτηση για την πληρωμή των λογαριασμών της ΔΕΗ χωρίς το σχετικό χαράτσι...)
 
Last edited by a moderator:

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Στις 5 Μαρτίου το Σχέδιο Νόμου για την νέα ΕΡΤ ΑΕ.

Για τη ΝΕΡΙΤ δεν είπε τίποτα.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Στις 5 Μαρτίου το Σχέδιο Νόμου για την νέα ΕΡΤ ΑΕ.

Έχει πλάκα πάντως να ακούς τους δημοσιογράφους της Νεριτ να διαβάζουν κυβερνητικές ανακοινώσεις κατά της Νεριτ.

Και φυσικά "Δεν δημιουργείται δημοσιονομική επιβάρυνση στον κρατικό προϋπολογισμό" με την επαναπρόσληψη, ας είναι καλά η...ΔΕΗ.
Ελπίζω τουλάχιστον να πιάσουν τόπο τα λεφτά και η νέα ΕΡΤ ( στο εξής "Ν-ΕΡΤ") να έχει πάνω απο 1,5 κανάλια.
 
Last edited:

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,224
Σάμος
Σε Δημόσια Διαβούλευση ως την Πέμπτη 12 Μαρτίου τέθηκε το νομοσχέδιο για την επανασύσταση της ΕΡΤ

http://www.opengov.gr/ypep/?p=206

http://www.opengov.gr/ypep/wp-content/uploads/downloads/2015/03/sxedio_nomou_ert.pdf

Το μηνιαίο τέλος παραμένει στα 3 ευρώ, ενώ εντύπωση μου έκανε η φράση του νομοσχεδίου:

10. Στα μέσα που η Ε.Ρ.Τ. Α.Ε. μπορεί να χρησιμοποιήσει για την εκπλήρωση των σκοπών της περιλαμβάνονται ιδίως:

ζ) η παροχή υπηρεσιών μετάδοσης και πολυπλεξίας του προγράμματος τηλεοπτικών σταθμών εθνικής, περιφερειακής ή τοπικής εμβέλειας με ψηφιακή τεχνολογία.
 

anastazio

Established Member
5 November 2009
133
Ιωάννινα
Aντε μπράβο... επιτέλους μετά απο 40 μέρες διακυβέρνησης του "πρώτη φορά" τέθηκε σε δημόσια διαβούλευση το νομοσχέδιο για το σημαντικότερο πρόβλημα της χώρας απο την εποχή του πολέμου !
Paksat ,με το εδάφιο ζ δίνει στο νέο φορέα το δικαίωμα να ανταγωνιστεί εκ του ασφαλούς (με τα λεφτά του ανταποδοτικού τέλους) την Digea μέχρι να την κλείσει οριστικά ...
Είπαμε...νέα ηθη !
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Καθολου να μην την ανοιξουνε, με ποιο δικαιωμα μας τα παιρνουνε απο την ΔΕΗ...με το ετσι θελω, καποιος ειχε πει παλαιοτερα να τα κανουνε συνδρομητικα και εκει δικαιως οποιος θελει...να τους τα ακουμπαει, ειμαι εγω και ο οποιοσδηποτε υποχρεωμενοι, να πληρωνουμε...αερα κοπανιστο;
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Καθολου να μην την ανοιξουνε, με ποιο δικαιωμα μας τα παιρνουνε απο την ΔΕΗ...με το ετσι θελω, καποιος ειχε πει παλαιοτερα να τα κανουνε συνδρομητικα και εκει δικαιως οποιος θελει...να τους τα ακουμπαει, ειμαι εγω και ο οποιοσδηποτε υποχρεωμενοι, να πληρωνουμε...αερα κοπανιστο;

Να ηξερες φιλε μου ποσα πληρωνεις για τα ιδιωτικα χωρις να το ξερις και σου κανουνε και πληση εγκεφαλου,θα ειχες διαφορετικη αποψη.Εκτος και θελεις διαληματα διαφημισεων με προσθηκη λιγου προγραμματος.
 

anastazio

Established Member
5 November 2009
133
Ιωάννινα
Δημοσιεύτηκε σήμερα και η πρόσκληση ενδιαφέροντος για το Νεο ΔΣ που λήγει την Δευτέρα το μεσημέρι.
Αν αφαιρέσεις τις 3 αργίες ,μένουν 24 ώρες !!! στους ενδιαφερόμενους για να υποβάλουν αίτηση.
Και εις ανώτερα κύριοι της νεας διακυβέρνησης
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εγώ θέλω να είμαι απο μια μεριά για να δω πως θα υποδεχθούν τους "νέους" οι παλιοί της ΝΕΡΙΤ, αυτοί που έτρεξαν να πιάσουν θέσεις μόλις άνοιξε το καινούριο κανάλι ξεχνώντας την αγανάκτηση για το κλείσιμο της ΕΡΤ
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Σε ποιους ακριβώς απευθύνεται η αίτηση; Αφού οι παλιοί εργαζόμενοι υποτίθεται ότι ξαναπροσλαμβάνονται.

Edit: Άκυρο, τώρα είδα ποιους αφορά.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Ας μας πει κάποιος (αν ξέρει).
Ήδη πληρώνουμε τη ΝΕΡΙΤ μέσω ΔΕΗ. Θα προστεθεί και η ΕΡΤ?
Η ΝΕΡΙΤ δεν θεωρείται κρατική τηλεόραση? Αν όχι τι?
Τέλος αντέχει η τωρινή μας κατάσταση κι άλλο κρατικό κανάλι (ή κανάλια)?
Με λίγα λόγια, τι σκέφτονται εκεί στο Μαξίμου για τη συνέχεια?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Η ΝΕΡΙΤ αντικαθίσταται από την ΕΡΤ. Η ΕΡΤ θα εχει κλασσικά τα 3 κανάλια της + ότι άλλο βάλουν.