ΕΠΙΔΡΑΣΗ netbook/media player ΣΤΟΝ ΗΧΟ

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,630
Σκεπτομαι να παρω ενα φθηνο netbook ή media player προκειμενου να συνδεσω επανω τους σκληρους δισκους με μουσικα αρχεια και απο αυτο να δινω μεσω usb ή coaxial σε καλο dac, προκειμενου να ακουω τις μουσικες μου.
Το θεμα ειναι: ποσο επηρεαζει την ποιοτητα ηχου αυτος ο συνδυασμος;
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Από (σχεδόν) καθόλου έως ελάχιστα, αναλόγως με το αν χρησιμοποιείς τη usb είσοδο ή την ομοαξονική του dac. Θα σου λεγα να προτιμήσεις το netbook κυρίως λόγω της οθόνης (θα χρειάζεσαι πάντα μια οθόνη για να επιλέγεις τα αρχεία και προσωπικά δεν βρίσκω τόσο πρακτικό το άνοιγμα τηλεόρασης) ενώ παράλληλα παίρνεις κι ένα σωρό δυνατότητες που έχει ένα pc.
Πες μας όμως και το καλό dac και το υπόλοιπο σετάπ...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,630
Απάντηση: Re: ΕΠΙΔΡΑΣΗ netbook/media player ΣΤΟΝ ΗΧΟ

Κι εγω σκεπτομαι το νετμπουκ λογω της οθονης. Μεχρι τωρα εχω μια εξτρα οθονιτσα 7" που τη συνεδεα στην εξοδο εικονας του μ.πλ, καθολου βολικος τροπος.
Ντακ δεν εχω τωρα κανενα, επικειται...ανασχηματισμος!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,630
Ενισχυτης Musical Fidelity a1008 - cd pl. Musical Fidelity 3.5 - ηχεια Proac d28
Dac ειχα μεχρι Teac ud501, πολυ καλο αλλα θα´θελα κατι πιο "αναλογικο" (αμα το ξαναβρω θα το παρω βεβαια!)
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Εξαιρετικό σύστημα φαίνεται. Έχει εσωτερικό dac ο MF; Το χεις δοκιμάσει συγκριτικά με το teac;
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,630
Δεν τα ειχα την ιδια εποχη, μα δε νομιζω να συγκρινονται! Βεβαια σε τεστ του ενισχυτη αναφερεται πως το ενσωματωμενο ειναι αξιας περι τις 700-800λιρες (τοτε...το 2008), μα η τεχνολογια δεν εχει καμια σχεση με το σημερα. Παντως...καλα ακουγεται!
Εχω λαπτοπ 17" για να συνδεω στο ντακ του ενισχυτη μα ουτε αυτο ειναι βολικο (ρευματα, καλωδια, Ταυ...στησε ξεστησε) μα θελω ενα μικρο σταθερα στα μηχανηματα. Το θεμα ειναι ΠΟΣΟ θα επηρεαζει τον ηχο!
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Από USB κάποιοι ισχυρίζονται ότι ακούν διαφορές μεταξύ καλωδίων, αλλά κι αν υποθέσουμε ότι αυτές δεν οφείλονται σε placebo effect και είναι πραγματικές, θα είναι ελάχιστες. Με ομοαξονική πιθανότατα θα είναι λίγο περισσότερες, αλλά και πάλι μικρές.
Προσωπικά με teac ud-01 --> Sony 1500ES --> ATC SCM 11 ακούω πολύ μικρή διαφορά μεταξύ blu ray player - ομοαξονικής και laptop - usb. Μπορεί να ναι και ιδέα μου βέβαια, αλλά δεν είναι παράλογο.
Μιας κι έχεις καλό σύστημα, καλό θα ήταν να το τσεκάρεις δανειζόμενη πχ ένα media player ή ένα blu ray. Αν θες σου δίνω εγώ το Sony μου για κάποιες μέρες, να δεις αν σε ικανοποιεί συνδεόμενο στον MF.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,630
Μα ειχα μηντια πλέυερ και καλο(Dune max) και το εδωσα προκειμενου να παρω ανεξαρτητα ηχητικα κομματια, δηλ νετμπουκακι -ντακ. Για b.pl. εχω το Panasonic 310 που δεχεται σκληρο μα οχι φλακ



δανειζομενηηη;;; βρε Σπυροοοο-bye-
σε μπερδεψε το eva ε; αμ δε!!!
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Οπότε μπορούσες να απαντήσεις μόνη σου το ερώτημα σου (συγγνώμη, μόνος σου).
Αν άκουγες διαφορές μεταξύ Dune Max και Panasonic 310 (flac στο ένα cd στο άλλο) με σύνδεση ομοαξονική στο dac.
Πάντως με USB η διαφορά θα είναι ακόμα μικρότερη...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,630
Ψιλοακουγοταν, ναι!
Το ερωτημα παντως ειναι αν με φθηνο νετμπουκ/μηντιαπλέυερ θα υπαρχει προβλημα
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Χρησιμοποιώ εδω και χρόνια ένα netbook με win7 το οποίο εχω κάνει optimise για μουσική. Ειναι Εξαιρετικό και έγινε ακόμα καλύτερο όταν του έβαλα ένα καλύτερο τροφοδοτικό.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Εγω με το δικο μου το notebook δεν ακουγα σωστα. Εχανε σε δυναμικα και καθαροτητα. Απο σταθερο πισι παλαιας κοπης σε σταθερο πισι νεας κοπης η διαφορα ηταν πολυ μικροτερη. Μπορει και η οποια διαφορα να οφειλεται σε διαφορετικο σκληρο δισκο και οχι τοσο στο πισι. Απο τα προγραμματα η διαφορα ειναι πιο μεγαλη. Με διαφορετικο τροφοδοτικο δεν επαιξα με το netbook αλλα δεν το θεωρω απιθανο να παιζει μεγαλο ρολο.