Βοήθεια για επιλογή Home Cinema για έναν αρχάριο

seloner

New member
20 December 2014
25
Καλησπέρα ,θα ήθελα την σημαντική βοήθεια σας για την επιλογή home cinema 5.1 για το σαλόνι κυρίως για μουσική και ταινίες.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον ήχο οπότε το ψάξιμο που κάνω πάει λίγο στα τυφλά.Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι από 300-500 ευρώ.Θα ήταν καλύτερο να πάρω ξεχωριστά ηχεία ενισχυτή woofer ή να πήγαινα σε μια ολοκληρωμενη λύση που θα μου ήταν πιστεύω πιο βολικό;Τι είναι σημαντικό να προσέξω στην αγορά;Με την έρευνα που έκανα εγώ κατέληξα εδώ http://www.skroutz.gr/s/4997453/Onkyo-HT-S4505.html.Αξίζει αυτή η αγορά ή υπάρχει κάτι καλύτερο;Επίσης οι ενισχυτές που προσφέρουν σύνδεση μέσω Ethernet αυτό που προσφέρρουν ειναι οτι μπορείς να κάνεις πλοήγηση με τον ενισχυτή στο διαδίκτυο ή μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις άμα είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο σου για να ακούσεις μουσική πχ από το tablet ή κάποιο laptop πχ.Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχεις κ ως που θέλεις να φτάσεις. Αν απλά θες κάτι για να 'κάνεις τη δουλειά σου' τότε παίρνεις ένα σύστημα 'όλα σ' ένα' σαν αυτό που έβαλες στο λινκ και ξεμπερδεύεις.
Αν θές να πάρεις κάτι καλύτερο από τη μουσική και τις ταινίες σου ξεκινάς με ενισχυτή και μετά αγοράζεις τα ηχεία, πρώτα τα μπροστινά (main L/R) και μετά συμπληρώνεις με κεντρικό, surrounds και subwoofer. Στην περίπτωση αυτή βέβαια θα πρέπει να δώσεις πολλά περισσότερα από το ποσό που διαθέτεις. Εννοείται ότι δεν συγκρίνεται η ποιότητα εικόνας/ήχου της πρώτης περίπτωσης με αυτή.
Η Ethernet στους ενισχυτές χρησιμεύει κυρίως για την αναπαραγωγή μουσικών αρχείων από το δίκτυο (LAN). Κατά τη γνώμη μου είναι ένα περιττό χαρακτηριστικό, εφόσον προσθέσεις στο σύστημα κάποιο HTPC ή Media Player.
 

George Kanavas

Established Member
21 November 2013
222
Απάντηση: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

φιλε μου θα σου προτηνα ηχεια http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia.../taga-harmony-tav-506-v-2-set-black-timi.html κ ενυσχητη http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=10&prID=4986 .βεβαια οπωσ το εχο ξαναπειδεν εχω την εμπειρια των αλλων μελλων.σε ποσα τετραγονικα θα βαλεισ to home cinem?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και σιγουρα πηγενε ακου κ αυτο http://www.mediamarkt.gr/mcs/produc..._sub=3-HARMAN KARDON Cinema 510 + AVR 151/230
 

seloner

New member
20 December 2014
25
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχεις κ ως που θέλεις να φτάσεις. Αν απλά θες κάτι για να 'κάνεις τη δουλειά σου' τότε παίρνεις ένα σύστημα 'όλα σ' ένα' σαν αυτό που έβαλες στο λινκ και ξεμπερδεύεις.
Αν θές να πάρεις κάτι καλύτερο από τη μουσική και τις ταινίες σου ξεκινάς με ενισχυτή και μετά αγοράζεις τα ηχεία, πρώτα τα μπροστινά (main L/R) και μετά συμπληρώνεις με κεντρικό, surrounds και subwoofer. Στην περίπτωση αυτή βέβαια θα πρέπει να δώσεις πολλά περισσότερα από το ποσό που διαθέτεις. Εννοείται ότι δεν συγκρίνεται η ποιότητα εικόνας/ήχου της πρώτης περίπτωσης με αυτή.
Η Ethernet στους ενισχυτές χρησιμεύει κυρίως για την αναπαραγωγή μουσικών αρχείων από το δίκτυο (LAN). Κατά τη γνώμη μου είναι ένα περιττό χαρακτηριστικό, εφόσον προσθέσεις στο σύστημα κάποιο HTPC ή Media Player.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Ο χώρος ειναι περιπου 50 τ.μ.Σε κάτι ολοκληρώμενο (νομίζω 5.1 δεν είναι καταληλότερο για τον χώρο;) θα κερδίσω κάτι αν τα επιλέξω μόνος μου τα μέρη σε σχέση με το να πάρω κατι έτοιμο;(μιλάω να τα πάρω όλα τώρα χώρις να υπάρχει προοπτική μελλοντικής αναβάθμισης).Η λύση που πρότεινε ο Γιώργος δεν πρέπει να συμπληρωθεί με ένα woofer;Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες.Άμα υπάρχει κατι που αξίζει πολύ μπορεί να φτάσω άντε μεχρι 570-580.Επίσης από τι έχω διαβάσε τα ηχεία που σαν ορίζοντιες στήλες είναι καλύτερα από αυτα πχ που τα βάζεις στον τοίχο ετσι;Ακόμα αν επιλέξω μόνος μου τα κομμάτια ξεχωριστά πρέπει να προσέξω κατι ή χρειάζεται να αγοράσω κάτι παραπάνω από καλώδια κλπ;Γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι τελίως άσχετος όπως καταλάβατε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Η Ethernet στους ενισχυτές χρησιμεύει κυρίως για την αναπαραγωγή μουσικών αρχείων από το δίκτυο (LAN). Κατά τη γνώμη μου είναι ένα περιττό χαρακτηριστικό, εφόσον προσθέσεις στο σύστημα κάποιο HTPC ή Media Player.

Όντως αλλά τελικώς αποδεικνύεται χρήσιμη η λογική να μη χρειάζεσαι δεύτερο μηχάνημα για αυτά. Θυμίζω ας πούμε πόσο βολικό είναι το internet radio και το spotify.
Kατόπιν τρώγοντας ερχεται η όρεξη ακόμα και σε DSD μέσω wi-fi (5,6MHz).
 

seloner

New member
20 December 2014
25
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Δηλαδη ο ενισχυτης εχει εφαρμογη online radio και spotify ή μέσα απο τον υπολογιστή επειδή είναι στο ίδιο δίκτυο μπορείς και παίζεις την μουσική;
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Όντως αλλά τελικώς αποδεικνύεται χρήσιμη η λογική να μη χρειάζεσαι δεύτερο μηχάνημα για αυτά. Θυμίζω ας πούμε πόσο βολικό είναι το internet radio και το spotify.
Kατόπιν τρώγοντας ερχεται η όρεξη ακόμα και σε DSD μέσω wi-fi (5,6MHz).

Μα ούτως ή άλλως θα το βάλεις το δεύτερο μηχάνημα για να τα 'χεις όλα (μουσικά αρχεία over lan, spotify, internet radio + ταινίες, φωτο).
Η ethernet σ' έναν AV ενισχυτή δεν χρειάζεται, πέρα από τις αναβαθμίσεις στο firmware.
Εκτός κι τον έχεις μόνο για μουσική χρήση, που στην περίπτωση αυτή δεν παίρνεις AV αλλά δικάναλο...

Κατα τ' άλλα συμφωνώ ότι όσο λιγότερα μηχανήματα τόσο καλύτερα. Στην περίπτωση αυτή όμως δεν το γλυτώνεις το μηχάνημα που θα λειτουργεί ως player όλων των media αρχείων, δικτυακών και μη...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Ο χώρος ειναι περιπου 50 τ.μ.Σε κάτι ολοκληρώμενο (νομίζω 5.1 δεν είναι καταληλότερο για τον χώρο;) θα κερδίσω κάτι αν τα επιλέξω μόνος μου τα μέρη σε σχέση με το να πάρω κατι έτοιμο;(μιλάω να τα πάρω όλα τώρα χώρις να υπάρχει προοπτική μελλοντικής αναβάθμισης).Η λύση που πρότεινε ο Γιώργος δεν πρέπει να συμπληρωθεί με ένα woofer;Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες.Άμα υπάρχει κατι που αξίζει πολύ μπορεί να φτάσω άντε μεχρι 570-580.Επίσης από τι έχω διαβάσε τα ηχεία που σαν ορίζοντιες στήλες είναι καλύτερα από αυτα πχ που τα βάζεις στον τοίχο ετσι;Ακόμα αν επιλέξω μόνος μου τα κομμάτια ξεχωριστά πρέπει να προσέξω κατι ή χρειάζεται να αγοράσω κάτι παραπάνω από καλώδια κλπ;Γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι τελίως άσχετος όπως καταλάβατε.

Έχεις μεγάλο χώρο που πρέπει να καλύψεις (50τμ). Πιστεύω ότι τα κυρίως θα ήταν καλύτερα να είναι δαπέδου.
Με το budget αυτό εγώ θα έπαιρνα έναν entry level AV ενισχυτή και με το ζόρι το ζεύγος των main ηχείων.
Και στο μέλλον συμπληρώνεις το σύστημα με τα υπόλοιπα κανάλια...
Έτσι θα πάρεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από ένα home cinema 'πακέτο', αλλά θα δώσεις και περισσότερα χρήματα (σε βάθος χρόνου)...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Δεν κατάλαβες. Ο φίλος ζήτησε να μπορεί να τα αναπαράγει από το κινητό. Μπορεί να είναι και κάποιος NAS που είναι συνέχεια στο δίκτυο, άρα δεν μιλάμε για μηχάνημα.

Όχι μόνο είναι απαραίτητο πλέον το LAN αλλά και το Wi-Fi, και σε λίγο καιρό το multi-room μέσω wifi. Προς τα εκεί πάει το πράγμα, σε συσκευές που μπορούν να ενσωματωθούν σε αυτό που θέλουμε χωρίς πολλά πολλά. Κάτι χωρίς σύνδεση δικτύου σήμερα είναι το λιγότερο όχι έξυπνη αγορά. Η δε ενσύρματη σύνδεση αρχίζει να μας αποχαιρετά, όλα θα γίνονται μέσω δικτύου ασύρματου. Η τεχνολογία υπάρχει και είναι πραγματικότητα σε καταναλωτικές συσκευές.
Άλλωστε σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν LAN, σχεδόν σε όλα τους τα μοντέλα, εξαιρουμένων μόνο κάποιων πολύ βασικών.
 
Last edited:

seloner

New member
20 December 2014
25
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Η τηλεόραση που έχω είναι smart tv οπότε υπάρχουν και κάποιες δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει.Δηλαδή ρε παιδιά με 550 ευρώ δεν υπάρχει κάτι που να σου δώσει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα;Δεν λέω να έχεις τον σούπερ φοβερό ήχο αλλά για μια casual χρηση;Απογοητευτικά τα πράγματα!:p
 

seloner

New member
20 December 2014
25
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Για αυτά http://www.skroutz.gr/c/571/mousika...ony&order_by=popularity&order_dir=desc&page=1 +http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=10&prID=4986 τι λέτε;Πρέπει τα δυο μικρά ηχεία πρέπει να τοποθετηθούν στα πλαγία από εκεί που κάθεσαι και τα άλλα τρια μπροστά ετσι;Δεν γίνεται τα δύο μεγάλα δαπέδου να έρθουν πίσω και μικρά μπροστά έτσι;Άμα πάω στην λύση δυο μπροστινών http://www.skroutz.gr/s/5071778/Taga-Harmony-TAV-606F-v-3.html + το ενισχυτή μετά μελλοντικά τι αναβάθμιση πρέπει να κάνω και σε τιμή θα παέι περίπου ;
Σόρρυ για το διπλό ποστ αλλά δεν μπορούσα να κάνω edit στο αποπάνω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Οταν λες 50 τ.μ. είναι ο χώρος ακρόασης ή όλος ο χώρος; Αν ο χώρος ακρόασης είναι 50τ.μ. είναι όντως πολύ μεγάλος για να τον καλύψεις ποιοτικά και ταυτόχρονα σε μεγάλες εντάσεις. Απ την άλλη αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να σε πάρει κι από κάτω. Αφού όπως λες είσαι άπειρος και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία, το πιο πιθανό σενάριο είναι να πας στο all in one που πρότεινες ο ίδιος και να μείνεις ευχαριστημένος. Αν νομίζεις ότι αργότερα σε βάθος χρόνου, μπορείς να ξαναδιαθέσεις άλλα τόσα, τότε πήγαινε στη λύση που σου πρότειναν πιο πάνω με ενισχυτή και 2 δαπέδου ηχεία ώστε να ευχαριστηθείς και τη μουσική σου κι αργότερα πας για κεντρικό, πίσω ηχεία και subwoofer ώστε να φτιάξεις ένα κλασσικό 5.1 σύστημα που σίγουρα θα είναι ανώτερο ποιοτικά και θα μπορεί να καλύψει καλύτερα το χώρο σου.
 

seloner

New member
20 December 2014
25
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Ευχαριστώ για την βοήθεια πραγματικά,πιο πολύ εμπιστευόμαι τα forum παρά αυτούς που έχουν τα μαγαζιά γιατί φοβάμαι ότι θα μου πλασάρουν ότι τους συμφέρει.Ο χώρος ακρόασης είναι περίπου ο μισός.Αν πάω πχ σε αυτά http://www.skroutz.gr/s/5071778/Taga-Harmony-TAV-606F-v-3.html μαζί με τον ενισχυτή ειναι καλή επιλογή;Μετά οταν θα κάνω μια μελοντικη αναβαθμιση θα χρειαστεί woofer ;Από ότι έχω καταλάβει για τα συγκεκριμένα και το ολοκληρώμενο ηχοσύστημα που υπάρχει ειναι χωρίς woofer.Επίσης στην μελλοντικη αναβάθμιση τα υπόλοιπα τρία ηχεία πρέπει να είναι από την ιδια εταιρεία ή πρεπει να ταιριάζουν οι προδιαγραφές στους με τα ήδη υπάρχονται ή δεν παιζει κάποιο ρόλο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Αν και δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο συνδυασμό, εντούτοις για το μπάτζετ σου υποθέτω πως ναι είναι μία καλή επιλογή. Το υπογούφερ χρειάζεται γιατί στις ταινίες υπάρχει ξεχωριστή μπάντα στον ήχο το LFE (Low Frequency Effect, είναι το .1 όταν βλέπεις στα χαρακτηριστικά του ήχου μιας ταινίας και γράφει 5.1) και αναπαράγεται απ αυτό, το οποίο θα σου δίνει τον όγκο και τα μπάσα στις εκρήξεις και σε διάφορα εφέ να γεμίζει ο χώρος γιατί τα ηχεία δεν μπορούν, ενώ του υπογούφερ αυτή είναι η δουλιά του. Επίσης καλό είναι για να μην πω υποχρεωτικό, τα ηχεία να είναι της ίδιας εταιρίας και ακόμα καλύτερα της ίδιας σειράς δηλαδή να είναι σετ για πιο ομοιογένεια στον ήχο αλλά και στην αισθητική του χώρου γιατί κακά τα ψέμματα, ως επί το πλείστον τα ηχεία μπαίνουν στο σαλόνι κι αποτελούν ένα μέρος της επίπλωσης έτσι δεν είναι;
 

seloner

New member
20 December 2014
25
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Κατάλαβα,θεωρητικά όμως κάποια ηχεία επιδαπέδια μπορούν και αναπαράγουν χαμηλές συχνότητες ,έτσι δεν μείωνεις κάπως αυτά που χάνεις χωρίς το woofer;Είμαι και σε πολυκατοικία επίσης οπότε μπορεί να έχω και θέμα με την ένταση του ήχου.Το θετικό είναι ότι μάλλον μπορώ να πάρω με 30-40% έκπτωση προιόντα της yamaha οπότε θα ψάχνω και προς τα εκεί,αν έχεις κάποιος καμία πρόταση ας βοηθήσει.Ευχαριστώ!
 

seloner

New member
20 December 2014
25

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Γιατί δεν μπορείς να κάνεις edit ;Anyway άμα πάω σε ενισχυτή http://www.skroutz.gr/s/3484365/Yamaha-RX-V675.html?keyphrase=YAMAHA+RX-V675 ,ηχεία http://www.skroutz.gr/s/4125067/Yamaha-NS-F160.html +http://www.skroutz.gr/s/4125065/Yamaha-NS-P160.html.Μελλοντικά βάζω και woofer ,τι λέτε;

Το edit ισχύει για 10 λεπτά, όσο για τη συγκεκριμένη πρόταση πιστεύω είναι καλύτερη τουλάχιστον στο θέμα ηχείων, στον ενισχυτή πάνω κάτω τα ίδια σ αυτή την κατηγορία με τον pioneer.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

O 675 είναι κάτι χιλιόμετρα καλύτερος από τον 424. Περίπου 17. Και μόνο το YPAO του που έχει παραμετρικό σε σχέση με το απλό MCACC που δεν έχει τίποτε να σκεφτεί κανείς. Το θέμα είναι ότι μιλάμε ήδη για... προπέρσινο μοντέλο.
 

George Kanavas

Established Member
21 November 2013
222
Απάντηση: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

σημφωνο απολητα αλλα τον 424 τον προτηνα βαση των χρηματων(500ευρω)ηχεια κ ενυσχητη
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε στον 475 ή 477 από Yamaha.

Και γενικά μην κοιτάζεις AVR χωρίς σύνδεση δικτύου. Είναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο. Από το app ελέγχου, μέχρι το internet radio.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Βοήθεια για επιλογή home cinema για έναν αρχάριο

Θα συμφωνησω με τον pleo, κανε την αρχη με τον συγκεκριμενο ενισχυτη ο οποιος ειναι μια καλη επενδυση, αν μπορεις δε και στο θεμα των ηχειων να πας για αρχη με τα μπροστινα σ ενα ζευγαρι βασης dali zensor 3 η το αντιστοιχο monitor audio (σορυ απο κινητο δε μπορω να σου δωσω link) αργοτερα ενα ιδιο ζευγαρι για πισω, μετα κεντρικο και υπογουφερ που ειναι οικονομικα σχετικα και θα χεις στησει συστημα σουπερ σε σχεση με το αρχικο.