Panasonic GH4, Sony 7s ή Sony 7II

tbillis

New member
11 July 2015
9
Καλημέρα, είμαι καινούργιος όσο αφορά την βιντεοσκόπηση γάμων και έχω στην κατοχή μου μια Canon 6D, μαζί με μπόλικους φακούς Full Frame. Θέλοντας να αλλάξω μηχανή είπα να παω σε mirror less μιας και η λήψη τους πλεον και ειδικά στο βίντεο είναι περισσότερο και από καλή. Έχω τους εξής ενδοιασμούς, είμαι ανάμεσα σε Panasonic GH4, Sony 7s και Sony 7 mark II. Η Panasonic έχει μικρό αισθητήρα σε σχέση με τους full frame φακούς μου. Η 7s έχει απίστευτο ISO αλλά δεν έχει stabilizer όπως η Mark II και η Mark II δεν έχει καλό ISO. Αυτό που θέλω είναι και σταθερότητα αλλά και να μην χρησιμοποιώ εξωτερικά φώτα, να μπορώ να τραβάω πάνω από 29 λεπτά βίντεο χωρίς να σταματάει, να είναι ελαφριά και εννοείται πως θα βάλω και αντάπτορα για να πέρνει τους φακούς μου. Ακούω τις προτάσεις σας και αν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται. Ευχαριστώ!!!
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Aν είναι απαραίτητο κριτήριο η συνεχόμενη εγγραφή για πάνω από 29 λεπτά η μόνη από τις τρεις που ανέφερες που το επιτρέπει είναι η GH4 αγορασμένη εκτός Ευρώπης.
Εκτός και αν θα χρησιμοποιείς εξωτερικό εγγραφέα στις Sony.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Δεν έχεις φακούς με σταθεροποίηση ?.

Το video της Α7 ΙΙ είναι αρκετά υποδεέστερο απο τις άλλες δύο, θα έλεγα οτι είναι η πρώτη που θα την βγάλεις απο τις παραπάνω επιλογές ..

Μετά θέλει να ψαχτείς ανάλογα με το μπάτζετ και τις απαιτήσεις σε ευκολίες - δυνατότητες .. με βασικό παράγοντα να ταιριάξεις την κάλυψη σε εστιακά μήκη + φωτεινότητα φακων + δυνατότητες AF ..
 

pasiner1

Senior Member
17 July 2011
560
Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά αν ήμουν θα έπαιρνα την A7s για το af που σίγουρα δεν έχει η GH4 αντίστοιχο και το υψηλό ISO, αν ήθελα πάντως να επενδύσω σε μια μηχανή που να έχει καλό af, καλό ISO, IBIS, 4k internal και καλή προσαρμογή με third party φακούς θα πήγαινα καρφωτά στην SONY A7RII
 

tbillis

New member
11 July 2015
9
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και λέω αυτά που δεν είχα πει πριν μιας και το έφερε η κουβέντα,λεφτά υπάρχουν μέχρι την 7s (σε ευρώ, σε δραχμές δεν ξέρω), θέλω να γράφει πάνω από 29 λεπτά συνεχόμενα διότι μου έχει χρειαστεί. Για τις Sony νόμιζα ότι ο εξωτερικός εγγραφέας χρειάζεται μόνο για το 4Κ, χρειάζεται λέτε και για 1080 για να γράφει συνεχόμενα πάνω από 29 λεπτά; Σε βίντεο που είδα (https://www.youtube.com/watch?v=q8qmccMniSI) το ISO που σηκώνει η 7s, η 7 markII δεν μπορεί να την πιάσει και φυσικά ούτε η Panasonic. Βέβαια προς υπεράσπισην της Panasonic νομίζω ότι η οθόνη της είναι είναι καλύτερη από τις Sony από την άποψη ότι περιστρέφεται. Μ' αυτά που διάβασα και σας ευχαριστώ και πάλι, νομίζω είμαι πιο κοντά στην 7S αλλά μπορείτε να μου πείτε (γιατί δεν το έχω βρει πουθενά ακόμα) αν όντως οι Sony δεν τραβάνε πάνω από 29 λεπτά εκτός και αν έχουν εξωτερικό εγγραφέα;;;
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Το πολύ καλό η όχι iso το βλέπεις απο τις μετρήσεις dxo?
Το λέω γιατί αυτές οι μετρήσεις μπορεί να διαφέρουν στο βίντεο αφού δεν χρησιμοποιείται όλος ο αισθητήρας αλλά μέρος του.
Στην rx10 πχ που χρησιμοποιώ και είναι σχεδόν φτιαγμένη μόνο για βίντεο( άσχετα αν είναι φωτ/κη ) το iso στο βίντεο είναι καλύτερο απο ότι στην φώτο γιατί χρησιμοποιεί όλο τον αισθητήρα 1'' αλλά με μικρότερη ανάλυση fhd . Είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα στο βίντεο.
Πάντως από συνάδελφο που ασχολείται πάρα πολύ με το αντικείμενο και ψάχνει το καλύτερο έχει την a7s .
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
...όντως οι Sony δεν τραβάνε πάνω από 29 λεπτά εκτός και αν έχουν εξωτερικό εγγραφέα;;;

Ναι, επιβεβαιωμένο είναι.
Έχω την α7s τώρα και πριν την GH4.
Την GH4 την είχα πάρει από Hong-Kong επίτηδες, για να μην υπάρχει το όριο. H αγορασμένη από Ευρώπη GH4 έχει το όριο. Οι Sony φωτογραφικές όλες έχουν όριο, ακόμη και εκτός Ευρώπης.
Ο μόνος τρόπος απαλλαγής από το όριο στις α7x είναι η χρήση εξωτερικού εγγραφέα, εκτός και αν το παρακάμψεις με μηχανάκι αυτόματης επανενεργοποίησης του rec πριν το μισάωρο. Θα υπάρχει η αντίστοιχη διακοπή.
Π.χ. το Infinirec
 

tbillis

New member
11 July 2015
9
Εγώ σ' αυτό που επικεντρώνομαι είναι κυρίως το βίντεο, δεν με ενδιαφέρει η φωτογραφία, έχω μηχανή γι αυτό. Μήπως να περιμένω να βγεί κάποιο μοντέλο να τα συνδυάζει και τα 2 και ίσως και κάτι παραπάνω;;; (μιας και δεν βιάζομαι λόγω της κατάστασης που επικρατεί).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωραίο αυτό το μηχανηματάκι
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Η μηχανή που συνδυάζει και τα δύο (photo/video) στο μέγιστο βαθμό, ενώ ταυτόχρονα θα σου επιτρέπει να δουλεύεις τους Canon φακούς σου με καλές επιδόσεις στο AF, είναι η α7rII, αλλά βγαίνει στα 3.500 ευρώ. Kαι πάλι όμως στο βίντεο στο aps-c crop θα έχεις την καλύτερη εικόνα.

Μπορείς να περιμένεις την α7sII για ff video, αλλά δεν πιστεύω να βγει κάτω από τα 3.000 ευρώ.

Μπορείς να περιμένεις και την Canon να βγάλει κάτι αντίστοιχο, αλλά ενδέχεται να περιμένεις μάταια.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά αν ήμουν θα έπαιρνα την A7s για το af που σίγουρα δεν έχει η GH4 αντίστοιχο

Nομίζω σε 1080 το AF της GH4 είναι καλύτερο ... αλλά μιλάμε μόνο για μανίσιους φακούς .. σε third party (Canon με προσαρμογέα) ουσιαστικά δεν έχει AF καμία απο τις 2 .. περιμένεις να βγεί στην αγορά η A7rII για τέτοιες καταστάσεις.
 

tbillis

New member
11 July 2015
9
Η μηχανή που συνδυάζει και τα δύο (photo/video) στο μέγιστο βαθμό, ενώ ταυτόχρονα θα σου επιτρέπει να δουλεύεις τους Canon φακούς σου με καλές επιδόσεις στο AF, είναι η α7rII, αλλά βγαίνει στα 3.500 ευρώ. Kαι πάλι όμως στο βίντεο στο aps-c crop θα έχεις την καλύτερη εικόνα.

Μπορείς να περιμένεις την α7sII για ff video, αλλά δεν πιστεύω να βγει κάτω από τα 3.000 ευρώ.

Λοιπόν την 7rII την έβλεπα χθες το βράδυ σε βίντεο review και όντως κάτι τέτοιο θα ήθελα αλλά όπως είπες πολύ ακριβή, σε σύγκριση με την 7s, η 7s έχει καλύτερη συμπεριφορά στο ISO (ελαφρώς). Τα μόνα αρνητικά της 7rII είναι ότι δεν είναι touch screen και δεν γυρίζει το πορτάκι όπως της Panasonic.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.metabones.com/products/details/mb-ef-e-bm3

Με αυτόν τον αντάπτορα δεν έχει AF ?

Αυτοί είναι από τους καλύτερους αντάπτορες που κυκλοφορούν και έχει AF για κάποιους prime φακούς, όχι όλους, δεν υποστιρίζει ακόμα όλα τα μοντέλα
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Eδώ καλά-καλά δεν έχουν αξιόπιστο Continuous AF στο βίντεο οι μηχανές με μανίσιους φακούς, πόσω μάλλον με αντάπτορα και φακούς τρίτου κατασκευαστή.

Manual θα δουλεύεις τους Canon φακούς σου, αλλιώς μην περιμένεις πολλά από προσαρμογή τους σε άλλη μηχανή με αντάπτορα.
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορείς να βασιστείς στο AF, για τη δουλειά που τη θες, με καμία από αυτές τις μηχανές.

Γενικά στο βίντεο δεν είναι η καλύτερη επιλογή το AF με τέτοιου είδους μηχανές.

Αυτά αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα χωρίς να ψαρεύει το φόκους.

Επίσης λες ότι θες να τραβάς χωρίς εξωτερικά φώτα.

Αν ισχύει αυτό, πιστεύω ότι η Α7s είναι μονόδρομος.
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Καλημέρα, είμαι καινούργιος όσο αφορά την βιντεοσκόπηση γάμων και έχω στην κατοχή μου μια Canon 6D, μαζί με μπόλικους φακούς Full Frame. Θέλοντας να αλλάξω μηχανή είπα να παω σε mirror less μιας και η λήψη τους πλεον και ειδικά στο βίντεο είναι περισσότερο και από καλή. Έχω τους εξής ενδοιασμούς, είμαι ανάμεσα σε Panasonic GH4, Sony 7s και Sony 7 mark II. Η Panasonic έχει μικρό αισθητήρα σε σχέση με τους full frame φακούς μου. Η 7s έχει απίστευτο ISO αλλά δεν έχει stabilizer όπως η Mark II και η Mark II δεν έχει καλό ISO. Αυτό που θέλω είναι και σταθερότητα αλλά και να μην χρησιμοποιώ εξωτερικά φώτα, να μπορώ να τραβάω πάνω από 29 λεπτά βίντεο χωρίς να σταματάει, να είναι ελαφριά και εννοείται πως θα βάλω και αντάπτορα για να πέρνει τους φακούς μου. Ακούω τις προτάσεις σας και αν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται. Ευχαριστώ!!!

Δυστυχώς η ευτυχώς τα φώτα τα χρειάζεσαι. Δεν είναι μόνο η σκοτεινές εκκλησίες που θα βρεις μπροστά σου αλλά και τα προβλήματα που θα πρέπει να καλύψεις με τον φωτισμό σου, από τους κακούς φωτισμούς που έχουν η εκκλησίες.
Κίτρινα φώτα από την εκκλησία μαζί με κάτι ψευτο προβολής που έχουν αρκετές πλέον η κάμερες το γράφουν για πράσινο, συν το μπλε φως του ήλιου από την πόρτα και τα παράθυρα απλά έδεσες.
Μην ξεχνάς ότι δεν τραβάς raw όπως τις φωτογραφίες που τα φτιάχνεις με το καλημέρα.
Stabilizer δεν χρειάζεσαι επένδυσε σε ένα μονοποδο ( υπάρχουν από κινέζικα μέχρι carbon κτλ.) έλυσες το 99% τις σταθερότητας σου.
Μηχανή που να γράφει πάνω από 29 λεπτά δεν θα σου χρειαστεί ποτέ και όταν λέω ποτέ, ποτέ. Εδώ καλά καλά 30 λεπτά είναι όλο το μυστήριο. Πλάνο δεν θα αλλάξεις ?
Εφόσον θες να μπεις στην διαδικασία με αντάπτορες κτλ ( εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα ) δες και την Nikon D750 καταπληκτικό μηχάνημα και με custom profile κανεις παπάδες στο post.
Όταν και κάποια στιγμή ανέβει η δουλειά σου και μπορείς να επενδύσεις χτύπα μια C100MKII και θα έχεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Αν θες να σου φύγει η απορία τι κάνει η C100 δεν μένει πάρα να την νοικιάσεις για ένα ΣΚ μιας και έχεις φακούς.
Καλές δουλειές να έχεις.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Έχει κανείς δοκιμάσει 4Κ έξοδο απο την Α7S σε Blackmagic Design Intensity Pro 4K αν δουλεύει;
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Ναι είναι πολύ ωραία και κάνουν την δουλειά πολλών πραγμάτων.
Ρεαλιστικά μιλώντας, πρέπει να τραβήξει προετοιμασία νύφης και γαμπρού, έξω από την εκκλησιά πριν το μυστήριο, το μυστήριο, έξω από την εκκλησιά μετά το μυστήριο, δεξίωση και ότι άλλο προκύψει.
Με βάρος 2,2-2,5kg χωρίς τον φακό πόσο θα αντέξουν τα χέρια του πριν παραδώσουν.
Εκτός αν τραβάει μόνο το μυστήριο.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
...Με βάρος 2,2-2,5kg χωρίς τον φακό...

Πώς το υπολόγισες και βγήκε 2,2-2,5 κιλά το βάρος χωρίς τον φακό;

500 γραμμάρια η α7s
200 γραμμάρια ο FE28/2
780 γραμμάρια το PilotFly
1,5 κιλό σύνολο.

Στη βαρύτερη εκδοχή:
500 γραμμάρια α7s
500 γραμμάρια ο FE16-35/4
1200 γραμμάρια το CameTV Single
2,2 κιλά σύνολο.
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Έχεις δίκιο είδα το Package Weight και όχι την μηχανή μόνη τις. :a0210:
Αλλά και πάλι όταν μιλάμε για πολλές ώρες τράβηγμα θα είναι δύσκολο.