***I love 90's music !!!***

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Για τους πιο παλιους ροκάδες απο εμάς τα 80'ς ειναι πάντα το New

New wave, New Rock, New scene, New SoundΔιαλεγεις και παίρνεις...Πανω απο 30 με 40 χρονια μετά ειναι Νεο Κυμμα για μάς.

Ε τότε τα 90´ς τι ειναι ;

Ειναι ακομα το σημερα... Ζουμε και κυλάμε πάνω στα 90ς εστω 25 χρονια μετά, οτι ακουμε μοιάζει σαν απομεινάρι αυτης της εποχής, ειτε σαν ανακυκλωση της.

Σε αυτη την μετάβαση του αιώνα που ακομα δεν εχουμε πάρει χαμπαρι συνέβησαν και κάποια ωραια πράματα.

Οποιος θέλει ας βάλει τις εμπειρίες του που τον ακολουθουν ακόμα....

ΚαΙ Ας αρχισω με ένα μόνο

Soundgarden _ Black Hole Sun


ΥΓ. Δεν εχω ακόμα κατασταλάξει αν το νημα αυτο πρεπει να μεινει σ'αυτη την θεματολογία "Βιντεοκλιπ" η πιο γενικά στο θέμα συζητήσεις.
Εξαρταται αν υπάρξουν εντυπωσεις και γνωμες...και...όρεξη. Οποτε θα μπορουσαμε να αλλάξουμε πεζοδρόμιο στο άμεσο μέλλον ανάλογα πως το αισθάνεστε.


Βεβαια ο τιτλος ειναι κοπυ πεϊστ απο αυτον του φιλου που ειχε ανοιξει για τα 80ς.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Therapy?

Τρελλοί πλακατζίδες alternative rock όπως θα έλεγε κανείς. Βασικά κάθονται κάπου ανάμεσα σε punk και σε metal επί του πρακτέου. Δεν πιστεύω ότι χάραξαν την πορεία της μουσικής σκηνής αλλά θα έλεγα ότι ακολούθησαν με επιτυχία το κλίμα της εποχής και διεκδίκησαν πολλές ώρες από τη μουσική καθημερινότητα κάνοντας mainstream ήχο ώστε να σκαρφαλώνουν τα charts και έχοντας κάποιο πιο ουσιωδώς εναλλακτικό ήχο μέσα στα album τους που δύσκολα να ακουγόταν στα τότε "rock μπαράκια". Ενώ αντίθετα στα πιο metal τους θεωρούσαν mainstream χεχεχε :)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αμα το καλοσκεφτουμε βγηκαν μεμονωμένα διαμάντια στα 90ς (αλλα ακόμα και οργανωμένα διαμάντια πχ η σκηνη του Μαντσεστερ, η Neo Psyche σκηνη κλπ) που δωσαν κατευθηνσεις στις οποιες πλεουμε σημερα...
Πλέουμε η κάνουμε pedalo εν 21ο αιωνα
pedalo-tortuga.jpg

pedalo_handi-quali-site.jpg

pedal-boat-nautibike-waterbike-pedalo.jpg



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Therapy?

Τρελλοί πλακατζίδες alternative rock όπως θα έλεγε κανείς. Βασικά κάθονται κάπου ανάμεσα σε punk και σε metal επί του πρακτέου. Δεν πιστεύω ότι χάραξαν την πορεία της μουσικής σκηνής αλλά θα έλεγα ότι ακολούθησαν με επιτυχία το κλίμα της εποχής και διεκδίκησαν πολλές ώρες από τη μουσική καθημερινότητα κάνοντας mainstream ήχο ώστε να σκαρφαλώνουν τα charts και έχοντας κάποιο πιο ουσιωδώς εναλλακτικό ήχο μέσα στα album τους που δύσκολα να ακουγόταν στα τότε "rock μπαράκια". Ενώ αντίθετα στα πιο metal τους θεωρούσαν mainstream χεχεχε :)

Εξαιρετικοι. Ιρλανδοι. Οποτε χωρις παραχωρησεις σε αυτο που θέλαν να κάνουν. Πραγματικό Ροκ και σκληρο χωρις ποτε να γινουν "απλά θόρυβος".
Τα 2 αλμπουμ τους του 94 και 95 αναζωογόνησαν το Ροκ κατα τη γνωμη μου.
Κριμα που το εξωφυλλο του πρωτου ηταν χαλια (γιαυτο το εχω μονο σε CD) LOL.
images
images
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Η δεκαετία που το να ακούς alternative έγινε πολύ mainstream...

Xαρακτηριστικότατο παράδειγμα που συνηγορεί σε αυτό που λές είναι η κυκλοφορία του δίσκου Violator από ένα μέχρι τότε σχεδόν "αδιάφορο" στο ευρύ Ελληνικό κοινό συγκρότημα ακριβώς στην αρχή της δεκαετίας. Νομίζω ότι αυτός ο δίσκος ήταν ο καταλύτης που διαμόρφωσε τη μουσική σκηνή στο πρώτο μισό της δεκαετίας του 90. Προσωπικά είχα μείνει λίγο μ@λ@κ@ς από την τόση ξαφνική αναγνώριση. Όντας μέγας φαν του συγκροτήματος από την αρχή (επί Vince Clarke εποχής ακόμα) μου έκανε τρομερή εντύπωση το ότι ενώ ένιωθα "εναλλακτικά απομονωμένος" για τις "new wave" επιλογές μου την προηγούμενη δεκαετία ξαφνικά ένιωθα μαιντανός. Καταραμένη εφηβία :)

Και ένα αγαπημένο πασίγνωστο από το εν λόγω άλμπουμ:

 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Depeche Mode !!!
Γρουπάρα. Τα σπάνε επι 3 δεκαετίες ολο ανανεόνοντας την μουσική τους 80ς 90ς και 00ς. Σπανιο για γκρουπ που να μην κουράζεται απο τον ιδιο του τον εαυτο μόνο αλλα δυο μου ερχονται στο μυαλό, Simple Minds & U2 αντε και ενα τριτο, αμερικάνικο οι REM.

Εγω δεν ημουν πολυ new wave synthe electro-pop στα 80ς στις αρχες τουλάχιστον. Ηθελα κιθαριες και ντραμς να χτυπάνε...μεχρι που αγορασα (δεν ξερω πως και γιατι) το 45ρι τους το See You.
Επαθα, και μου άλλαξε την οπτικη μου πάνω στην μουσικη.

Στα 90 βγηκε και το άλλο καταπληκτικό, το Ultra.

Πως άλλαξε ο ηχος τους μεγαλειωδως και χωρις εξαναγκασμό...Και στα 00ς ξαναχτυπάνε με το Exciter... Αλλο κεφάλαιο αυτο πάλι...και συνεχιζουν.

Οταν άλλαξε ετσι ο ηχος τους περιπου την ιδια εποχη αλλάζει και ο ηχος των U2 και περιπου με τις ίδιες χροιές...

Για να θυμομαστε.

[h=1]U2 - Discotheque[/h]
 

Black Jack

Senior Member
26 January 2011
615
Οι U2 στα '90s έβγαλαν δύο καλούς δίσκους, το Achtung Baby (4/5) και το Zooropa (3,8/5). Έπεσε πολύ ξεπατίκωμα από '70s kraut.

Στο Zooropa εκτός από το neo-kraut ομόνυμο κομμάτι, στο ίδιο στυλ κινείται και το "lemon". Πέρα από το classic "Stay" και το country "The Wanderer" που γράφτηκε για τον Johnny Cash, ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει η πιασάρικη εισαγωγή του μπάσου στο παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=mQj0hzwCjpI
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Η δεκαετία που το να ακούς alternative έγινε πολύ mainstream...

Εχεις απόλυτο δικιο.

Στις αρχες 90ς δουλεψα κάποια φεγγαρια στα FNAC στον τομέα των δίσκων sto Παρίσι.

Τοτε εν μεσω 90 ιδρυθηκε ειδικό "ράφι" Indie Rock για πρωτη φορά, και πουλουσε πολυ καλά... καλυτερες πωλησεις αμέσως μετά τα ταμπελαρισμένα που επέβαλαν οι εταιρείες και που γεμιζαν X 10 τις facades .
Μετά απο αυτα φευγαν τα indies.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στα 90ς γραψανε μεχρι και τραγουδι για τον Υπερηχα

Απο αυτους που προβλεπαν να γινουν οι νεοι Beatles

OASIS _ SUPERSONIC (US version )

 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ενα σπουδαίο γκρουπ που δεν εγινε ευραίως γνωστο...
cast-2.jpg


CAST

κάποια δείγματα



Μιλάνε για δισκάρα !

latest


Οταν ειχα αγοράσει το CD ειχε και μπονους ενα cd (digipack παρακαλω) με singles. Excellent

ps. προσφατα εμαθα...οτι γέρασαν και αυτοι οι πιτσιρικάδες

John_Power.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

From Liverpool
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Και ένα γκρουπ που άλαξε την αντιληψη μας περι μουσικής με ένα άλμπουμ.
Εγινε κι αυτο στα 90ς και προκειται για το :

Dummy των Portishead


410i25ThazL._SL500_AA300_.jpg
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Τω σωτηριω ετος 1994 (Πάλι !)

Ενα αλμπουμ σαν αριστερο κροσσέ χτυπάει απο το Λιωερπουλ.

BlurParklife.jpg


Ο περίφημος Πόλεμος της Brit Pop ξεκινάει...

Liverpool vs Manchester

Blur vs Oasis

 
14 December 2006
4,265
Εχετε βάλει πολλά αγαπημένα μου εδώ...(εξαίρεση οι U2)
Λοιπόν μια περίεργη ιστορία...
οι Oasis δεν μου αρεσαν ποτε...αλλά υπάρχει ένα τους κομμάτι που "λιώνω"



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---
..................................................................................................................................................

Το καλύτερο b side των 90ς........
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εχετε βάλει πολλά αγαπημένα μου εδώ...(εξαίρεση οι U2)
Λοιπόν μια περίεργη ιστορία...
οι Oasis δεν μου αρεσαν ποτε...αλλά υπάρχει ένα τους κομμάτι που "λιώνω"
......

Kαι ειδες ποιος παίζει στο βιντεο ; Ψαξε κι άλλο μπορει να βρεις κι αλλα που σου αρεσουν απο Oasis.

Suede :a0210: :a0210: :a0210: απο το :
dog-man-star.jpg


Οταν σκεφτομαι οτι ολα αυτα τα εχω σε CD και οχι σε βινυλιο αρρωσταίνω.

ΥΓ. Για τους U2 ψαχνω μια rational εξηγηση, οποτε παω σε μαγισες σε χαρτοριχτρες...

Αλλο ειδος

1991 Και το Μεταλ αρχιζει να γινεται πραγματικά ενδιαφέρον με αυτο:

Metallica_-_Metallica_cover.jpg




--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Kαι ένα τραγουδι που μου ραγιζει την καρδια

The Connels _ '74-'75


Απο το αλμπουμ Ring
41NV6H5XNCL.jpg
 

Black Jack

Senior Member
26 January 2011
615
Δεν ξέρω ποιος έκανε την αρχή* ή από που ξεκίνησε η μόδα στις αρχές των 90ς με τη μείξη χιπ-χοπ και τζαζ μουσικής, αλλά ο Guru έδωσε ένα από τα ωραιότερα δείγματα με το "loungin' ".

https://www.youtube.com/watch?v=8FzV21Lqd3A




* Ένα πολύ πρώιμο δείγμα που μου έρχεται στη μνήμη είναι το φάνκικο "Street Rap" του Nururdin Maulawi από τα μέσα του '70

ή

ακόμα ακόμα και το "The Revolution Will Not Be Televised" του Gill Scott-Heron.
 
14 December 2006
4,265

Το single έσκασε μύτη λίγο πριν τα 90ς. Ακριβώς πάνω στην αρχή της δεκαετίας επίσημα κυκλοφόρησε το lp τους...
H billie Ray Martin δεν κατάφερε ποτέ κάτι αντίστοιχο στην προσωπική της καριέρα...
Μοναδικό electro/soul....
Ακούγεται φρέσκο και σήμερα ........
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
1991 Οι R.E.M. βγαζουν σε βιντεοκλιπ το Losing my Religion

Απο το αλμπουμ

Out%20of%20Time.jpg


Σημαδεψε πολλες ζωες ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

REM1.jpg


I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think I thought I saw you try
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Στα 90ς βγηκε επισης αυτο το κύμα electro - trip (hop) του στυλ Massive attack, Chemical Bros, Τricky...

Αν και δεν ειναι καθόλου το στυλ μου, βγηκαν μερικά ουσιώδη πραγματα.

Τους θυμαστε αυτους τους τρελλούς ;

Κάποια εφιαλτικά βιντεοκλιπς σκqνε μυτη στην TV


Απο το Fat of the land

107116.jpg


Στο ιδιο άλμπουμ το σοκαριστικό

(achtung ! uncensored)