Gtx 960 για ταινίες 4Κ ή αναμονή για κάτι καλύτερο?

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Τώρα που αρχισάν να εμφανίζονται monitors με hdmi 2.0 (δεν με ενδιαφέρει το dp γιατί το σήμα θα περνάει μεσα απο A/V Receiver) αναρωτιέμαι τι GPU να πάρω? Το Gaming δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Υπάρχει κάποια κάρτα με hdmi 2.0a και hdcp 2.2 για υποστήριξη HDR και αν όχι γνωρίζει κανείς αν θα βγει κατι συντόμα? Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
H 960 προσφέρει hdmi2 , και κυκλοφορεί στα μαγαζιά σήμερα
Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, πιθανά μπορείς να περιμένεις την 950 που θα κυκλοφορήσει στις 17 Αυγούστου
http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-geforce-gtx-950-launches-on-17th-august.html
Θεωρητικά θα είναι πιο φθηνή
Και αν όχι από την πρώτη μέρα, σε καμία βδομάδα θα την έχουν τα μεγάλα ελληνικά μαγαζιά, ευελπιστώ όχι πολύ υπερτιμολογημένη
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Gtx 960 για ταινίες 4Κ ή αναμονή για κάτι καλύτερο?

Πιστεύω θα βγουν σιγά σιγά και πιο μικρές 9xx με h265 hardware decoding, δεν χρειάζεται να είναι τέρας ή κάρτα για να το ενσωματώσει.
Πανάκριβη η 950.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
pasiner1 η GeForce GT740 δεν εχει hdmi 2.0a οποτε δεν μου κανει. Αν θες διαβασε το αρχικο ποστ για να καταλαβεις την περιπτωση μου.
host505 ειναι πανακριβη η 950 το θεμα ειναι αν θα εχει βγει κατι μεχρι 15 δεκεμβριου που θα γινει η αναβαθμηση (το αργοτερο)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

οι εταιριες GPU μας τα χουν κανει τσουρεκια τοσο καιρο.... υποτιθεται οτι οι εξελιξεις στον κοσμο του pc τρεχουν με πιο γρηγορους ρυθμους απο τα Hi-Fi και τις TV....
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Επειδη τη gtx 950 δεν την βλεπω να πεσει στα κοντα...περιμενουμε τιποτα ακομα πιο vfm στο αμεσο μελλον? Διαβασε κανεις κατι για (πριν τις εορτες)? Αν δεν ανακοινωθηκε κατι λεω να παω να παρω την 960 να τελειωνω....οχι οτι θα μου χρειαστει τοσο γκαζι...απλα νιωθω βλακας να παρω την 950 20ευρω λιγοτερο....ελεος
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Αυτήν την εποχή, ποια κάρτα 4k είναι σε "λογική τιμή", απροβλημάτιστη και αθόρυβη; αυτές οι "αερόψυκτες" έχουν θόρυβο ή όχι;
Όταν λέμε 4k να βγάζει καλή εικόνα σε 50άρα 4k τηλεόραση, να μη ζορίζεται!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Αν μιλάμε για ταινίες και όχι για gaming, αυτή την εποχή καμιά δεν είναι σε λογική τιμή. Αν η gtx 950 ήταν στα 100 ευρώ θα ήταν καλή περίπτωση αλλά δυστυχώς δεν.....Ελπίζω να βγάλει κάτι η amd στα κοντά αλλιώς οι 950 και 960 είναι μονόδρομος. Θόρυβος σε ταινίες δεν θα υπάρχει. Όσο για το μέγεθος της οθόνης.... αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Δεν περιμένουμε κάποια νέα κάρτα σύντομα
Μετά το Πάσχα σε κάθε περίπτωση – λίγες πιθανότητες για καλοκαίρι, και μαλών τέτοια εποχή προς το τέλος του ’16 θα υπάρχουν φθηνές εναλλακτικές.
Ως τώρα η 950 θα παραμείνει τόσο υπερτιμολογημένη ώστε να κάνει δύσκολη την επιλογή της σε σχέση και με την 960 που και αυτή ακριβή είναι, αλλά εάν είναι να φτάσει κανείς στα λεφτά της 950 … ε τότε σκέπτεται και την 960.
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Επειδη τη gtx 950 δεν την βλεπω να πεσει στα κοντα...περιμενουμε τιποτα ακομα πιο vfm στο αμεσο μελλον? Διαβασε κανεις κατι για (πριν τις εορτες)? Αν δεν ανακοινωθηκε κατι λεω να παω να παρω την 960 να τελειωνω....οχι οτι θα μου χρειαστει τοσο γκαζι...απλα νιωθω βλακας να παρω την 950 20ευρω λιγοτερο....ελεος

Αν σε ενδιαφέρει μεταχειρισμένη ρίχνε και καμιά ματιά στο Insomnia, πωλούνται αρκετές Gtx 960 από 180 εως 200 .
Η ανακοινώσεις τις nvidia αφορούν τους καινούργιους επεξεργαστές pascal και δεν θα τις δούμε πριν το πρώτο μισό του 2016. Από την άλλη μεριά η amd κοιμάται μιας και οι καινούργια σειρά 3xx που βγήκε εξακολουθεί να μην υποστηρίζει HDMI 2.0 και μιλάνε για ανταπτορες από displayport 1.2 σε hdmi 2.0.
 

TheoFos

New member
25 October 2010
4
Παιδιά καλησπέρα,

Εχω μπεί εδώ και λίγο καιρό στον 4Κ κόσμο . Εγώ έχω μια κάρτα της MSI GTX 660ti OC Power Edition. Ε είχα την χαρά να διαπιστώσω πως μου παίζει 4κ 60p. Δεν έχω hardware decoding σε hevc σαφως παρόλα αυτά κατεβάζω και παίζω κανονικά με LAV DECODER και HARDWARE DECODING CUVID και παίζουν ολα μια χαρά.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Ποιον επεξεργαστή έχει το σύστημά σου και ποιο είναι το ποσοστό χρήσης του του όταν παίζεις 4k HEVC?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλησπέρα,

Εχω μπεί εδώ και λίγο καιρό στον 4Κ κόσμο . Εγώ έχω μια κάρτα της MSI GTX 660ti OC Power Edition. Ε είχα την χαρά να διαπιστώσω πως μου παίζει 4κ 60p. Δεν έχω hardware decoding σε hevc σαφως παρόλα αυτά κατεβάζω και παίζω κανονικά με LAV DECODER και HARDWARE DECODING CUVID και παίζουν ολα μια χαρά.

μεσω hdmi?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν σε ενδιαφέρει μεταχειρισμένη ρίχνε και καμιά ματιά στο Insomnia, πωλούνται αρκετές Gtx 960 από 180 εως 200 .
Η ανακοινώσεις τις nvidia αφορούν τους καινούργιους επεξεργαστές pascal και δεν θα τις δούμε πριν το πρώτο μισό του 2016. Από την άλλη μεριά η amd κοιμάται μιας και οι καινούργια σειρά 3xx που βγήκε εξακολουθεί να μην υποστηρίζει HDMI 2.0 και μιλάνε για ανταπτορες από displayport 1.2 σε hdmi 2.0.

200 εχει και καινουργια. Ευχαριστω παντως θα εχω το νου μου μηπως βρω καμμια ευκαιρια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν περιμένουμε κάποια νέα κάρτα σύντομα
Μετά το Πάσχα σε κάθε περίπτωση – λίγες πιθανότητες για καλοκαίρι, και μαλών τέτοια εποχή προς το τέλος του ’16 θα υπάρχουν φθηνές εναλλακτικές.
Ως τώρα η 950 θα παραμείνει τόσο υπερτιμολογημένη ώστε να κάνει δύσκολη την επιλογή της σε σχέση και με την 960 που και αυτή ακριβή είναι, αλλά εάν είναι να φτάσει κανείς στα λεφτά της 950 … ε τότε σκέπτεται και την 960.
είμαι υποστηρικτής της amd και μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ nvdia αλλά έτσι όπως τα πάει η amd τελευταία μάλλον θα με χάσει από πελάτη. Το να βγάζεις σήμερα καινούργια κάρτα χωρίς hdmi 2.0 πραγματικά δεν το καταλαβαίνω...
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Ναι αν δεν σε ενδιαφέρει η έκδοση κοντά στα 200 μπορείς να βρεις καινούργια. Συνήθως εκεί θα βρεις από MSI / Gigabyte / Asus και σχετικά καινούργιες, μια και κατάλαβαν η "παιχνιδιάρηδες" πως η κάρτα δεν είναι για πολλά-πολλά.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Ναι αν δεν σε ενδιαφέρει η έκδοση κοντά στα 200 μπορείς να βρεις καινούργια. Συνήθως εκεί θα βρεις από MSI / Gigabyte / Asus και σχετικά καινούργιες, μια και κατάλαβαν η "παιχνιδιάρηδες" πως η κάρτα δεν είναι για πολλά-πολλά.

Ναι έκδοση δεν κοιτάω καν...αυτό που με τσατίζει είναι οτι πρέπει να δώσω 200ευρω απλά για το hdmi 2.0 γιαυτό με βλέπεις και το σκέφτομαι και περιμένω τόσο καιρό. Περίμενα η amd να κάνει το θαύμα της αλλά τίποτα. Παίζω και παιχνίδια, αλλά επειδή παίζω μόνο συγκεκριμένους τίτλους (Αssassin's Creed, Uncharted, GTA & Gran Turismo) επελέξα την κονσόλα (ps3-ps4) σαν λύση εδώ και αρκετά χρόνια.

Επίσης έχω βαρεθεί να ακούω από φίλους το πόσο φοβερό είναι το Display port μιας και μου είναι άχρηστο αφού όλα τα στέλνω στον av receiver (και φυσικά δεν παίζει το σενάριο να αποχωριστώ το home theatre για να ακούω από κάρτα ήχου με ηχεια υπολογιστή ή τελοσπαντων χωρις dts hd - master audio)

Τώρα που θα αρχίσουν σε κανένα δίμηνο να βγαίνουν σιγά σιγά ταινίες 4Κ, περιμένω να δω πολύ κόσμο εδώ στο thread να γκρινιάζει για το ίδιο θέμα....ιδικά αν αυτή η κατάσταση τραβήξει 1 χρόνο.:flipout:
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,828
Dystopia
Στα HTPC (για θέματα αναπαραγωγής) έχουμε τελειώσει πολύ καιρό με τις eξωτερικές κάρτες γραφικών.
Και τώρα για 4Κ η πιο δυνατή πλατφόρμα φαίνεται να είναι η Intel HD 530 (skylake).
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Portioli αν μπορείς εξήγησε μου λίγο επειδή δεν κατάλαβα. Το hdmi 2.0 από που θα το πάρω για να το συνδέσω στον ενισχυτή μου?
 

cbsf

New member
22 October 2007
10
ATH, GRE
Εγώ παίζω 4K 60Hz με την 950 χωρίς κανένα πρόβλημα. Κύρια χρήση για φωτογραφία, καθόλου gaming. Και εννοείται ότι οι ταινίες παίζουν super. (Και μόνο σε αυτό το σύστημα απέκτησαν νόημα τα καλά αρχεία 1080p - και κατά πως βλέπω κάνει και εξαιρετικό upscaling η LG.) O θόρυβος της κάρτας είναι αμελητέος. Νομίζω δεν υπάρχουν ακόμα silent κάρτες για HDMI 2.0. (?)