Οικονομικό USB Dac

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να πάρω ένα οικονομικό USB Dac (για σύνδεση λαπτοπ -> ενισχυτή), το οποίο θα αντικαταστήσει μία Prodigy Cube η οποία τελευταία με ταλαιπωρεί πολύ.

Με μία γρήγορη έρευνα (έχω παρα πολύ καιρό να παρακολουθήσω τς εξελίξεις) προσανατολίζομαι στο Dragonfly 1.2.

Έχετε κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο; Εναλλακτική πρόταση;

Ευχαριστώ.
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Γύρω στα 150 ευρώ κοστίζει το dragonfly και γενικά σε αυτά τα επίπεδα θέλω να κινηθώ οικονομικά
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
To Geek Out Βρίσκεται πλέον μεταχειρισμένο κάτω από 100 ευρώ και μπορεί να οδηγήσει και δύσκολα ακουστικά αν χρειαστεί. Για τη χρήση που το θέλεις είναι ταμάμ.
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
To Geek Out Βρίσκεται πλέον μεταχειρισμένο κάτω από 100 ευρώ και μπορεί να οδηγήσει και δύσκολα ακουστικά αν χρειαστεί. Για τη χρήση που το θέλεις είναι ταμάμ.

Δεν το έχω καν υπόψη μου, θα το μελετήσω.

Και μία επιπλέον ερώτηση.
Το λαπτοπ δεν είναι δίπλα στον ενισχυτή, τα χωρίζει μια κάποια απόσταση (κάπου 2 μέτρα). Ποια συνδεσμολογία είναι προτιμότερη (σε ποια περίπτωση δλδ έχω λιγότερες απώλειες στην ποιότητα του ήχου):

1. Το usb dac καρφωμένο στο λαπτοπ και 2 μέτρα καλώδιο RCA; Ή
2. 2 μέτρα usb καλώδιο, και κοντό RCA από το dac στον ενισχυτή;
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,726
Αθηνα
Απάντηση: Re: Οικονομικό USB Dac

Δεν το έχω καν υπόψη μου, θα το μελετήσω.

Και μία επιπλέον ερώτηση.
Το λαπτοπ δεν είναι δίπλα στον ενισχυτή, τα χωρίζει μια κάποια απόσταση (κάπου 2 μέτρα). Ποια συνδεσμολογία είναι προτιμότερη (σε ποια περίπτωση δλδ έχω λιγότερες απώλειες στην ποιότητα του ήχου):

1. Το usb dac καρφωμένο στο λαπτοπ και 2 μέτρα καλώδιο RCA; Ή
2. 2 μέτρα usb καλώδιο, και κοντό RCA από το dac στον ενισχυτή;

Αν βρεις καλο usb καλωδιο στα 1,5-1,8μ θα ειναι ο,τι πρεπει...και κρατα το rca πιο μικρο.
Οταν λεω καλο δεν εννοω τιποτα ακριβο.
Ενα belden gold series θα ηταν εξαιρετικο σε αυτο το μηκος.
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Re: Απάντηση: Re: Οικονομικό USB Dac

Αν βρεις καλο usb καλωδιο στα 1,5-1,8μ θα ειναι ο,τι πρεπει...και κρατα το rca πιο μικρο.
Οταν λεω καλο δεν εννοω τιποτα ακριβο.
Ενα belden gold series θα ηταν εξαιρετικο σε αυτο το μηκος.

Μήπως έχεις κάποιο λινκ να μου δώσεις; Έριξα μια ματιά στο site της Belden αλλά δεν βρήκα USB...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,726
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Οικονομικό USB Dac

Μήπως έχεις κάποιο λινκ να μου δώσεις; Έριξα μια ματιά στο site της Belden αλλά δεν βρήκα USB...

Εμ που να το βρεις.
Αφου δεν ειναι Βelden, ειναι Belkin.:bang:
Sorry :jester:

(ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημιση ε? Ουτως ή αλλως δεν πωλειται στην Ελλαδα. Απλα με εσωσε απο διαφορα θεματακια που ειχα, οποτε και το προτεινω, οπως και αρκετοι αλλοι)
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Οικονομικό USB Dac

Εμ που να το βρεις.
Αφου δεν ειναι Βelden, ειναι Belkin.:bang:
Sorry :jester:

(ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημιση ε? Ουτως ή αλλως δεν πωλειται στην Ελλαδα. Απλα με εσωσε απο διαφορα θεματακια που ειχα, οποτε και το προτεινω, οπως και αρκετοι αλλοι)

Θεωρείται διαφήμιση και θα φας μπανάρισμα Γιώργο:Banane0:
Στο θέμα μας,ότι καλώδιο USB και να πάρεις μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου,μην πετάς χρήματα
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,726
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Οικονομικό USB Dac

Θεωρείται διαφήμιση και θα φας μπανάρισμα Γιώργο:Banane0:
Στο θέμα μας,ότι καλώδιο USB και να πάρεις μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου,μην πετάς χρήματα

:p
:ernaehrung004:
Νταξει, με 8 δεν το λες και χαιενταδικο καλωδιο ε?
Απλα εγραψα για αυτο γιατι με 2 αλλα που ειχα δοκιμασει πριν ειχα ενοχλητικοτατο προβλημα με διακοπες στον ηχο σε ατακτα χρονικα διαστηματα. Ενδεχεται να ηταν συνδυαστικο προβλημα και να εφταιγε και κατι αλλο στην αλυσιδα μου, αλλα μολις εβαλα αυτο το καλωδιο δεν ξανααντιμετωπισα τετοιο θεμα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Μια χαρά. Ζεσταίνεται λίγο, αλλά μικρό το κακό.

Από βδομάδα λέω να το κοντράρω με κανα βουβάλι, κανα αούνι, κανα ρόκνα, κανα dcs ...

:devil-smiley-029:

Έτσι μπράβο, φονείς γιγάντων εν δράσει!