Αγορά 5.1 Home Cinema ή Cuby 9 Wi-Fi Multiroom ηχείο Crystal Audio;

Xavi

New member
6 April 2008
17
Καλησπερα φιλοι,

Ειμαι μπροστα σε ενα διλημα. Τον τελευταιο καιρο σκεφτομουν σοβαρα την αγορα ενος Home Theater 5.1 (ενισχυτης + ηχεια 5.1) ωσπου πριν μερικες ημερες μου εκαναn δωρο το παρακατω ασυρματο ηχειο της Crystal Audio, Cuby 9: http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/WSK-9-BEU.aspx
Το συγκεκριμενο ηχειο παιζει απλα φανταστικα (για τα γουστα μου) για το μεγεθος του. Πλουσιο και γεματο μπασο, τελεια αισθηση ηχου σε ολο τον χωρο και αρκετα-αρκετα δυνατο για τον χωρο μου συν ολα τα υπολοιπα καλουδια που εχει (wi-fi, internet radio, spotify, dlna etc). Το ερωτημα μου και μεγαλο διλημα μου τωρα ειναι το εξης: Εαν προχωρησω στην αγορα του Home Cinema εχω να κερδισω τιποτα συνδεοντας το Cuby 9 στον 5καναλο ενισχυτη μου (μεσω οπτικης);. Εαν ναι, υπαρχει κανενας σοβαρος λογος αγορας ηχειων 5.1;
Σε αυτο το σημειο να σημειωσω οτι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις απο το Home Cinema που θελω να αγορασω (δεν ψαχνω την λεπτομερεια με λιγα λογια στον ηχο) και οι πηγες εισοδου μου ειναι 3: Smart TV, Playstation, Apple TV.
Εχει καποιος απο εσας μεγαλυτερη εμπειρια χρησης για το παραπανω ηχειο (Cuby 9);. Επισης, η μη υπαρξη εισοδων HDMI ειναι σοβαρο μειονεκτημα για ηχειο αυτο του ειδους;
Τελος, γνωριζεται να υπαρχουν και αλλα παρομοια (η καλυτερα) ηχεια του Cuby 9 με τα παραπανω χαρακτηριστικα τα οποια ομως εχουν και εισοδους HDMI;
Καθε βοηθεια η επισημανση ειναι ευπροσδεκτη.
 
Last edited:

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Re: Αγορα 5.1 Home Cinema η Cuby 9 Wi-Fi Multiroom ηχειο Crystal Audio;

επειδη με ενδιαφερει η αγορα του cuby 9 μπορεις να μου πεις,παιζει πχ τον ηχο απο την tv η απο ενα home theatre system?
τα πριμα του πως ειναι..?αν το βαλεις σε σχεδον max volume παραμορφωνει..?

thanks
 

Xavi

New member
6 April 2008
17
Re: Αγορα 5.1 Home Cinema η Cuby 9 Wi-Fi Multiroom ηχειο Crystal Audio;

Καλημερα φιλε MEGAS,

To Cuby 9 εχει υποδοχη Optical In / Aux In 3,5 mm / Audio In (RCA). Ολες οι συγχρονες TV εχουν εξοδο Optical. Οποτε συνδεεις με οπτικη την TV σου στο Cuby 9 για καλυτερη ποιοτητα ηχου. Οπως γραφω και παραπανω ο ηχος του ειναι εντυπωσιακος. Οπου και να στεκομαι στο δωματιο ο ηχος με αγκαλιαζει και ειναι πλουσιος και δυνατος. Τα πριμα του ειναι παρα πολυ καλα ενω δεν εχω διαπιστωσει καποια δυσσαρεστη παραμορφωση οταν το τερματιζω. Εδω να σημειωσω οτι δεν το κανω σχεδον ποτε μιας και δεν χρειαζεται...στο μισο να το βαλεις ειναι υπερ-υπερ αρκετο απο αποψη εντασης και μπασου!. Ειμαι πραγματι εντυπωσιασμενος με αυτο το μικρο <<κουτι>> και περιμενω την γνωμη αλλω συμφορουμιτων εδω μεσα εαν και κατα ποσο αξιζει να συνδεθει σε 5καναλο ενισχυτη (η σε ενισχυτη που προοριζεται για Home theater)
Ελπιζω να σε καλυψα.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Re: Αγορα 5.1 Home Cinema η Cuby 9 Wi-Fi Multiroom ηχειο Crystal Audio;

Σε ευχαριστω πολυ.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Re: Αγορα 5.1 Home Cinema η Cuby 9 Wi-Fi Multiroom ηχειο Crystal Audio;

τελικα το παρηγγειλα.θα ποσταρω και γω εντυπωσεις οταν το παραλαβω.
παντως απο καποια reviews λεν βγαζει τρομερο ηχο .
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Re: Αγορα 5.1 Home Cinema η Cuby 9 Wi-Fi Multiroom ηχειο Crystal Audio;

το cuby 9 μπορει να συνδυαστει με αλλα ηχεια πχ απο crystal για να κανεις ενα home cinema like..?
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
παρελαβα χτες.ειναι ομορφο και σχετικα μικρο.παιζει αρκετα δυνατα,δεν παραμορφωνει.
Συνδεεται ευκολα με αλλες bt συσκευες και παιζει τρομερα πχ απο το κινητο μου τραγουδια που δοκιμασα χωρις να κανει διακοπες.
ΤΟ συνεδεσα και με οπτικη ινα στην tv μου και παλι επαιξε μια χαρα ,πολυ καλυτερα απο το ηχειο της tv.
Οντως,εχει ενα ιδιαιτερο γεμισμα του ηχου στον χωρο και οταν πηγαινεις μακρια του και παλι το ακους γεματο σαν ειναι διπλα σου το ηχειο.
all in all καλη επιλογη.
ακομα δεν δοκιμασα internet radio συνδεση..!
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Επανερχομαι μετα απο καιρο για βοηθεια.
Πριν λιγες μερες εβαλα ενα mp3 player στην usb θυρα του cuby κ αυτο σταματησε να παιζει.το εστειλα αντπεια κ μου το στειλανε πισω.
Το προβλημα ειναι οτι οταν τον ξανασυνεδεσα με οπτικη ινα στην tv δεν βγαινει ο ηχος,ενω το ηχειο παιζει κανονικα ηχο απο αλλες πηγες πχ απο κινητο η απο το internet.
Δεν αλλαξα καποια ρυθμιση στην tv... και πριν την βλαβη με το mp3 ,επαιζε μια χαρα τον ηχο της τηλεορασης.

Καποια βοηθεια ;?;?;?