Επιλογή 55' - 60' τηλεόρασης

ElenaP

New member
4 October 2015
8
Γεια σας παιδιά και από εμένα:party:

Το ίδιο "παραμύθι" με σχεδόν όλα τα ποστς που διάβασα σας έχω και εγώ:idea:.
Στην δικιά μου περίπτωση,

1, η απόσταση από την τηλεόραση μπορεί να διαμορφωθεί,
2, θα χρησιμοποιηθεί κατά κόρον για ταινίες μέσω usb δίσκου με καταλήξεις avi, mov, mkv κτλ με την υποστήριξη υποτίτλων (αρχεία srt)
3, η ανάλυση των ταινιών θα ποικίλει, από 480p έως και 1080p
4, να υποστηρίζει 3D και Bluray
5, να μπορεί να αναπαράγει όλα τα φορμάτ ήχων (π.χ σε μία Samsung αρκετών ετών αλλά του πανακρίβου... έπαιζε το αρχείο της ταινίας αλλά χωρίς ήχο)
6, το budjet αγγίζει τα 1500-1600 ευρώ
7, :eek:fftopic: ... αλλά μαζί με την τιβι θα ήθελα και ένα επιπλέον προϊόν για τον ήχο, τι μου προτείνετε...???:ears:


Πριν σας "ανακαλύψω" είχα καταλήξει στο προϊόν LG 55UF8507 και γενικότερα σε LG διότι από προηγούμενο μοντέλο (42LB650V-ZN) δεν είχα παράπονο σχετικά με τις παραπάνω απαιτήσεις που σας εξέφρασα

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γνώσεις σας

Έλενα
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλωσόρισες. Κάποια από τις περσινές Sony W8xxB και Samsung H6xxx, στις 55", μαζί με ένα εξωτερικό player θα σε καλύψει, με συνολικό κόστος περίπου χίλια ευρώ.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Γεια σας παιδιά και από εμένα:party:

Το ίδιο "παραμύθι" με σχεδόν όλα τα ποστς που διάβασα σας έχω και εγώ:idea:.
Στην δικιά μου περίπτωση,

1, η απόσταση από την τηλεόραση μπορεί να διαμορφωθεί,
2, θα χρησιμοποιηθεί κατά κόρον για ταινίες μέσω usb δίσκου με καταλήξεις avi, mov, mkv κτλ με την υποστήριξη υποτίτλων (αρχεία srt)
3, η ανάλυση των ταινιών θα ποικίλει, από 480p έως και 1080p
4, να υποστηρίζει 3D και Bluray
5, να μπορεί να αναπαράγει όλα τα φορμάτ ήχων (π.χ σε μία Samsung αρκετών ετών αλλά του πανακρίβου... έπαιζε το αρχείο της ταινίας αλλά χωρίς ήχο)
6, το budjet αγγίζει τα 1500-1600 ευρώ
7, :eek:fftopic: ... αλλά μαζί με την τιβι θα ήθελα και ένα επιπλέον προϊόν για τον ήχο, τι μου προτείνετε...???:ears:


Πριν σας "ανακαλύψω" είχα καταλήξει στο προϊόν LG 55UF8507 και γενικότερα σε LG διότι από προηγούμενο μοντέλο (42LB650V-ZN) δεν είχα παράπονο σχετικά με τις παραπάνω απαιτήσεις που σας εξέφρασα

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γνώσεις σας

Έλενα

Για την χρήση που θέλεις μια Samsung H6XXX θα σε καλύψει.
Ο ενσωματωμένος media player της παίζει σχεδόν τα πάντα και δεν νομίζω οτι θα χρειαστεί να καταφύγεις σε εξωτερικό.

Οι τηλεοράσεις που βλέπεις με τα 1200 και τα 1500 ευρώ κόστος, δεν προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την διπλάσια τιμή τους απο την σειρά 6 της Samsung. Εξαίρεση αποτελεί η OLED της LG, που είχε βγεί και προσφορά στα 1.800 πριν κανα μήνα.

Αν βιάζεσαι να πάρεις τηλεόραση κινήσου άμεσα γιατι η σειρά Η είναι περσινή και έχει σχεδόν εξαντληθεί.
Οι Samsung δεν έχουν ιδιαίτερα δυνατό και καθαρό ήχο, ένα βοήθημα θα το χρειαστείς, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο σχετικό νήμα.
 

ElenaP

New member
4 October 2015
8
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Μιχάλη και Ducksong

Ducksong, όσον αφορά την συγκεκριμένη LG που αναφέρεις, την θεωρείς καλή επιλογή?

Έστω και στο κόστος των 2000 που κοστίζει τώρα, θα την πρότεινες?

Διάβασα στο φόρουμ ότι οι Curved οθόνες υστερούν στην γωνιά θέασης και πως η τεχνολογία OLED δεν έχει εμφανίσει ακόμα τα προβλήματα διότι είναι σχετικά πρόσφατη τεχνολογία.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Οταν βλέπεις μια ταινία, ο πιο σημαντικός παράγοντας θέασης είναι η αντίθεση, δηλαδή η διαφορά του σκοτεινότερου μαύρου με το φωτεινότερο λευκό που μπορεί να προβάλει η συσκευή.

Εκεί η OLED είναι με διαφορά καλύτερη και άρα ιδανική επιλογή. Το κόστος είναι σχετικό με την δυνατότητα του καθενός αλλά και την καταναλωτική του συμπεριφορά. Αν σκοπεύεις να αλλάξεις τηλεόραση σε 2-3 χρόνια θα σου πρότεινα να πάρεις μια Samsung 55H6200 στα 850 και να περιμένεις την εξέλιξη της τεχνολογίας που θα είναι ραγδαία τα επόμενα χρόνια.
Αν θα πάρεις μια τώρα και θα περιμένεις να χαλάσει για να πάρεις άλλη, τότε σίγουρα την OLED. Οτι άλλο και να πάρεις σε 3 χρόνια θα δείχνει σαν ξεβαμένη στάμπα μπροστα στις καινούργιες.

Οι OLED δεν έχουν θέμα με τη γωνία θέασης αυτό ισχύει για τις curved led.

Κάθε καινούργια τεχνολογία έχει το ρίσκο της.. Τις περισσότερες φορές οι φόβοι δεν βγαίνουν αληθινοί γιατί οι εταιρίες γνωρίζουν τα μειονεκτήματα και βρίσκουν τρόπους να τα εξουδετερώσουν, αλλά προφανώς δεν έχεις την ίδια σιγουριά όπως με μια ώριμη τεχνολογία.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
πραγματικά πολύ εμπεριστατωμένες απόψεις, μπράβο ρε παιδιά..
Εγώ ειμαι σε μεγάλο δίλλημα..
στα 3 μετρα είμαι, βράδυ βλέπουμε με την γυναίκα σειρές και ταινίες HD ματροσκες... και αν μπορώ πονηρά να παίξω λιγο Fifa μέσα στην εβδομάδα.
Ειμαι μεταξύ 60αρα Full HD (Sony W805) ή την νέα LG 55UF8507 με 1400ευρώ...

Πιστεύω οι νέες 2015 σειρά θα έχουν καλύτερους επεξεργαστές για κίνηση, σωστά?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις αξιόλογη 60" σε τιμή παραπλήσια των προαναφερθέντων 55". Για ένα διάστημα ήταν διαθέσιμες κοντά στα χίλια ευρώ οι Sony W605B και Samsung H6200, σε αυτό το μέγεθος. Η 60" Samsung H6273 δεν υπάρχει κάπου άμεσα διαθέσιμη.
 

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
Για δες και την SONY KDL-65W859C

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

τουλαχιστον ειναι στ 65 για αυτο το ειπα!
 

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
Ducksong αυτη ηθελα να παρω εγω αλλα φοβαμαι ρε φιλε, 6 μήνες εγγύηση και θα την εχουν λιωσει...τι να πω!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

μεγαλο ρισκο...αν σου βγει βεβαια τ εκανες καλα!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Οπως το λες.. μιλάμε για εκθεσιακή. Είναι για κάποιον που πρέπει να πάρει άμεσα τηλεόραση και δεν θέλει - μπορεί να πληρώσει το καπέλο.
 

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
εγω θα ρωταγα κατι αλλο. μπορει να σου βγαλει κατι μετα απ 6 μηνες? αν ειναι να εχει κατι δεν θα φανει αμεσως?
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
αν είναι εκθεσιακή χαλάει το LED πανελ οπως τις πλάσμα?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
αν είναι εκθεσιακή χαλάει το LED πανελ οπως τις πλάσμα?
Έχει φθορά, αλλά πολύ λιγότερο από οτι σε αντίστοιχες ώρες μιας πλάσμα.