Επιλογή ηχείων-sub για δικάναλο

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Καλημερα και καλη εβδομαδα,
Ηρθε η στιγμη που θα πρεπει να προσαρμοστω στην πραγματικοτητα και να κανω αυτο που επρεπε να κανω, εδω και μαι 15ετια.
Να σουταρω οτι δεν χωραει και οτι ειναι στο ραφι και δεν παιζει.
Αργοτερα θα σας κανω και τις δεουσες ερωτησεις...

Προς το παρον θελω να μαθω πως μπορω να συνδεσω δυο ηχεια και ενα sub σε τελικο.
(ειναι παθητικα και τα τρια.)

Με την ευκαιρια για ριχτε καμμια ιδεα για κανα τετοιο σετακι.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Θες τρία κανάλια αφού και τα τρία είναι παθητικά.
Και το ένα κομμένο χαμηλά.
Μόνο με ενεργό σε βλέπω να κάνεις δουλειά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Και το ενεργο απο που παιρνει σημα για να δουλεψει??
Εχω προ rotel http://www.canuckaudiomart.com/deta...mplifier-with-mmmc-phono-stage/images/885497/
και τελικο Crown K1 (επαγγελματικο)http://www.hifiengine.com/gallery/images/crown-k1-stereo-power-amplifier.shtml
http://en.audiofanzine.com/dual-channel-power-amp/crown/K1/medias/pictures/a.play,m.8704.html

Εχω καμμια ελπιδα??
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Το ενεργό παίρνει από τα outputs που βλέπεις πίσω.
Στο ένα ζευγάρι ο τελικός με τα δυο ηχεία,στο άλλο το ενεργό.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Μια πρωτη σκεψη ειναι αυτα:

https://www.youtube.com/watch?v=EqWXLhY88dI
https://www.youtube.com/watch?v=xW5S5E5qfF8

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιω τις balanced συνδεσεις για τον τελικο και δεν ξερω αν με αυτο τον τροπο εχω σημα στα rca.
Και δεν λει να το μαθω αφου εχω κανει την αγορα!!!!!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Για να έχει τον δικόπτη δεν θα έχεις.
Με σπλίτερ και αντάπτορες δεν ξέρω αν γίνεται.

Κάποια ενεργά σαμπ πάντως παίρνουν σήμα και από των ηχείων.
Για να το δουν και οι υπόλοιποι φίλοι να μας πουν...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Αληθεια 4 εξαρακια γουφερ σε καμμια 30αρια τετραγωνικα δεν θα κανουν δουλεια??
Δεν θα εχω το χαμηλο του Ερμη το ξερω,αλλα λες να δουλεψει και χωρις sub??
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Αληθεια 4 εξαρακια γουφερ σε καμμια 30αρια τετραγωνικα δεν θα κανουν δουλεια??
Δεν θα εχω το χαμηλο του Ερμη το ξερω,αλλα λες να δουλεψει και χωρις sub??

Γιατί όχι;
Εδώ εγώ τόσα είχα σε 70 (έλειπε βέβαια,και πολύ ).
Κάνε τις δοκιμές σου πρώτα,έτσι κι αλλιώς πολύ πιο σωστά θα παίξεις χωρίς σαμπ.
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Αληθεια 4 εξαρακια γουφερ σε καμμια 30αρια τετραγωνικα δεν θα κανουν δουλεια??
Δεν θα εχω το χαμηλο του Ερμη το ξερω,αλλα λες να δουλεψει και χωρις sub??
Επειδή προσανατολίζεσαι προς τα Evid, η απάντησή μου είναι: "Κατά πάσα πιθανότητα...όχι!"

Ακόμα και τα μεγαλύτερα Evid, τα 6.2, έχουν απόκριση 62 - 20000 Hz στα... -10 dB !!!
Δηλαδή, στα (πιο σωστά) -3 dB, μην περιμένεις κάτω από 70-75 Hz...και πολλά λέω...
http://www.electrovoice.com/product.php?id=128
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Ναι όντως προς τα εκεί προσανατολίζομε.
Το καλό είναι ότι τελικά παίζουν με το sub τους σαν ζευγάρι, οπότε ένα πρόβλημα λύθηκε.

Καμμία άλλη ιδέα??
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Καμμία άλλη ιδέα??
Για χρήση οικιακή, με αξιοπρεπή απόδοση Hi-Fi, να υποθέσω;
Ρωτάω, γιατί τα Evid, αν και μου αρέσουν πολύ ως ηχεία εγκαταστάσεων, δεν είναι καλά για Hi-Fi...

Για Hi-Fi, λοιπόν, θα πρότεινα δύο αξιοπρεπή ηχεία... Hi-Fi!
Ερωτήσεις:
Που θα τοποθετηθούν, πως θα χρησιμοποιηθούν, πόσο να κοστίζουν;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Θα τοποθετηθουν τα μικρα σε ραφια και το sub ...καπου!!
Ο χωρος ειναι περιπου 30 τετραγωνικα και το budget γυρω στο χιλιαρικο.
Θεμα ισχυος δεν εχουμε αλλα αν χρειαστει (και παω σε ενεργα) και τον ενισχυτη καταργουμε!!
Μου εχουν κολλησει τελευταια οι λυσεις απο τον επαγγελματικο χωρο, αλλα ολα δεκτα.

Μουσικη που ακουω:
Γενικα ροκ (ελληνικο ξενο) και μουσικη για κανα παρτυ με απ´ολα (μπαπα μπουπα προφανως)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Μια χαρά είναι και επαγγελματικά ενεργά,κλπ.
Το θέμα είναι όμως πως θα στα σερβίρουν όλα στο πιάτο.

Και με τις μουσικές που ακούς (κι ακούω) ενδέχεται να μην σου μείνει μαλλί για μαλλί αν βοηθήσει και λίγο ο χώρος με τίποτα αυξημένες ανακλάσεις,κλπ.
Δεν κοιτάς τίποτα πιο στρογγυλό,πιο hi-fi ξερωγω;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Αυτοί οι crown σαν ενισχυτές τι λένε; Class d ε?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

http://www.athensproaudio.gr/el/genelec-8040-apm.html

Τα εχετε ακουσει σε σπιτικο περιβαλλον???
Να τα χτυπησω και να τελειωνω μια και καλη με το θεμα ηχειου ή παλι μακακια ετοιμαζομε να κανω??:flipout:

Να τα χτυπήσεις! :smash:
Με ≥ 105-115 dB SPL @1m (προδιαγραφές κατασκευαστή) θα είσαι άρχοντας!:award:

Να σου θυμίσω, αν και το ξέρεις, ότι η τιμή είναι ανά τεμάχιο. :frown:

Και σ' αυτή την κατηγορία υπάρχουν κι' άλλα αξιόλογα και σπουδαία ηχεία.
Πάντως επειδή ναι μεν τα ηχεία είναι μόνιτορ, αλλά η Genelec έχει τη φήμη μίας κάποιας προβολικότητας στον ήχο της, (ηχητική "υπογραφή" θα λέγαμε), εφ' όσον το αποφασίσεις, φρόντισε πρώτα να τ' σκούσεις πρώτα κάπου πριν προχωρήσεις.
Να είσαι σίγουρος ότι σου κάνουν. -bye-
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Αυτοί οι crown σαν ενισχυτές τι λένε; Class d ε?

Τον πηρα επειδη μου ειπαν οτι ειναι οτι καλυτερο για ηχο σε επαγγελματικο επιπεδο.
Χωρις ανεμιστηρια και παντοδυναμος.
Πολυ θα ηθελα να τον συγκρινω με κανενα hiend να δουμε τι ψαρια πιανει.
Αλλα μαλλον θα πωληθει αν παρω ενεργα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...

Και σ' αυτή την κατηγορία υπάρχουν κι' άλλα αξιόλογα και σπουδαία ηχεία.

Για πες κανενα βρε Μιχαλιο μου ,γιατι δεν σου κρυβω οτι εχω ψιλοπηξει.
Και για JBL κοιταω και συνδυασμο δορυφορους με sub αλλα πραγματικα εχει σταματησει το μυαλο μου.

Για ριχτε καμμια ιδεα βρε παληκαρια, ειμαι ολος :ears:
 
Last edited:

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Τον πηρα επειδη μου ειπαν οτι ειναι οτι καλυτερο για ηχο σε επαγγελματικο επιπεδο.
Χωρις ανεμιστηρια και παντοδυναμος.
Πολυ θα ηθελα να τον συγκρινω με κανενα hiend να δουμε τι ψαρια πιανει.
Αλλα μαλλον θα πωληθει αν παρω ενεργα.


Βασικά και γω έχω ακούσει καλά λόγια για την καινούργια σειρά XLS DriveCore 2 Series και μερικοί τους χρησιμοποιούν και με πολύ καλά ηχεία. Το κακό είναι πάντως ότι τους έχει φέρει μόνο ο thomann και έχει αρκετά τσιμπημένες τιμές σε σχέση με αμερική. Πάντως απ' ότι διάβασα για να ξεκινήσει να δουλεύει ο ανεμιστήρας πρέπει να τον ζορίσεις πολύ.....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

Εδω τους ειχε το Bon studio (απο κει τον πηρα μεσω μαγαζιου)
H σειρα K ΔΕΝ εχει ανεμιστηρια,ειναι μαλιστα τελειως κλειστη.

Θα πειτε βρε καμμια προταση για ηχεια ή θα αρχισω τα τηλεφωνα??:smash:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Συνδεση και επιλογη ηχειων και sub σε τελικο.

............................................................
Θα πειτε βρε καμμια προταση για ηχεια ή θα αρχισω τα τηλεφωνα??:smash:
Θα αρχίσεις τα τηλέφωνα!
Και από τηλεφώνημα σε τηλεφώνημα, όλο και κάποια ευχάριστη διαδικασία θα προκύψει που περιλαμβάνει κρασιά, ρακές, μεζεδάκια...
Κι' άλλα ωραία πράγματα! :chef: :laugh:

Λοιπόν για να βάζουμε τα πράγματα σε μία σειρά, η κατηγορία 1 χιλιάρικο το κομμάτι (Genelec), δηλαδή 2 χιλιάρικα το ζεύγος είναι η "μεγάλη" για τα ενεργά δίδρομα μόνιτορς. Είναι χωρίς αστεία Hi-End και στην αναπαραγωγή και στις δυνατότητες.
Στην κατηγορία αυτή παίζουν Focal, Adam, Dynaudio, PMC, Neumann κλπ. Μιλάμε για βαρύ πυροβολικό δηλαδή. Τα γενικά χαρακτηριστικά της κατηγορίας είναι:
Επίπεδη (εντελώς Flat) απόκριση συχνότητας, κορυφαίος ήχος, μεγάλες στάθμες, καλό χαμηλό ώς τους 50 κύκλους. Εδώ όμως χρειάζονται και κάποιες διευκρινήσεις για κάποια "θεματάκια".

-Όταν λέμε κορυφαίος ήχος το εννοούμε. Αλλά αυτό επίσης σημαίνει ότι θα ακούγονται οι αδυναμίες των προηγούμενων κρίκων της αλυσσιδας. Χρειάζεται δηλαδή κι' ένας καλός DAC/Προενισχυτής για να τα ταΐσει. Αν υπάρχει, καλώς. Αν όχι, θα χρειαστεί ν' αναβαθμίσεις και αυτό το κομμάτι. Δηλαδή θα ανέβει το κόστος κι' άλλο.

-Εντάσεις δίνει αρκετές η κατηγορία. Στάθμες 105-110 dB SPL @1m είναι το σύνηθες. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι καλύπτεις άνετα ένα σαλόνι, ένα μεσαίο οικιακό χώρο, δεν καλύπτεις όμως ένα μεγάλο μαγαζί, ούτε βάζεις πάρτι που να ξεσηκώσεις όλη τη γειτονιά και να έλθει και η αστυνομία!

-Χαμηλό έχουν πλούσιο τα ηχεία. Μέχρι τη συχνότητα αποκοπής (συνήθως στους 50 κύκλους) από όπου αρχίζουν να μειώνουν ομαλά. Όταν λέμε πλούσιο χαμηλό, εννοούμε ότι παίζουν αυτό που υπάρχει ηχογραφημένο, ότι είναι και όσο είναι. Όχι παραπάνω, αλλά ούτε και λιγότερο. Εάν θες η κάθε νότα χαμηλού να σου βαράει και μιά γροθιά στο στομάχι, έ, αυτό ΔΕΝ το κάνουν!

Επίσης αν θες να κατέβουν ακόμα πιο χαμηλά από την τυπική συχνότητα αποκοπής, τότε θα χρειαστεί να συμπληρώσεις και με Subwoofer. Στην περίπτωση αυτή εκτός από το βαθύτερο χαμηλό θα ανεβούν και οι στάθμες (καμμιά 10αριά dB)! Και θα έχεις και τη δυνατότητα να ανεβάσεις και το γκάπα-γκούπα άμα γουστάρεις! Αφύσικο και αχρείαστο μεν, αλλά περί ορέξεως... :D
Έλα όμως που άμα προσθέσεις Sub πάλι θα ανέβει το άτιμο το κόστος! 1,5-2 χιλιάρικα περίπου να υπολογίζεις για το Sub επιπλέον. :cool:

Και σημείωσε ότι όταν τα κάνεις όλα αυτά, θα έχεις γίνει ένας γνήσιος χαϊεντάς με μηχανήματα να ζηλεύουν την απόδοση τους οι άλλοι χαϊεντάδες στο ένα πέμπτο ή και ακόμα λιγότερο του δικού τους κόστους!
Να μην πουλάμε και λίγο μούρη βρε αδερφέ; :rolleyes:

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα, μόνο και μόνο διότι είχες αναφέρει το Genelec πιο πάνω και για λόγους ενημέρωσης κυρίως! :smile:
Επειδή όμως καταλαβαίνω περίπου τι μουσική ακούς και πως σ' αρέσει να ακούς.
Και επειδή μάλλον καταλαβαίνω τι προσπαθείς να φτιάξεις και να πετύχεις,
Έχω μία άλλη πρόταση, λίγο διαφορετική: :lehrer:

Θα κατέβεις μιάμιση κατηγορία για τα κυρίως ενεργά ηχεία. Η πρόταση μου εδώ είναι:
Fostex PM2 MK2 στα 530 περίπου το ζεύγος.

Τα οποία θα συμπληρώσεις με ένα ή και ΔΥΟ Sub:
Fostex PM0.5 SUB MkII στα 380 περίπου το κομματι.

Οι τιμές είναι ενδεικτικές. Μπορείς να βρείς και πιο χαμηλές.

Είμαι σίγουρος ότι οι Fostexάδες μας θα ενθουσιαστούν με την πρόταση -και έχουμε κάμποσους.
Μπορείς ακόμα να ανέβεις σε Sub και να "παίξεις" με ένα καλύτερο και μεγαλύτερο. Που θα παίζει πιο δυνατά και θα κατεβαίνει πιο χαμηλά. (Ακριβότερο επίσης)!
Προτίμησα πάντως να είναι στην ίδια οικογένεια. Διευκολύνονται οι ρυθμίσεις και απαλλάσσεσαι από περιττή ταλαιπωρία.

Μπορούμε να "παίξουμε" και με την επιλογή των κυρίως ηχείων, αν θέλουμε (προς τα "πάνω", εννοείται)!

Μία διευκρίνηση ακόμα: Το ζεύγος των κυρίως ενεργών ηχείων (οι "δορυφόροι") είναι συνήθως σχετικά μικρά σε μέγεθος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα τα καταχωνιάσουμε σε κάποια βιβλιοθήκη ή θα τα στριμώξουμε σε κάποιο έπιπλο. Θέλουν τον αέρα τους και μάλιστα πλούσιο ολόγυρα. Ένα ζευγάρι βάσεις όπου θα κάτσουν είναι απαραίτητες.

Η τοποθέτηση πάλι του Sub στο χώρο είναι λιγότερο απαιτητική. Μπορούμε να το τοποθετήσουμε σχεδόν όπου μας βολεύει. Σε κάθε διαφορετική θέση όμως, ακόμα και με την παραμικρή μετακίνηση, αλλάζουν κάθε φορά και οι επιμέρους ρυθμίσεις του στο χώρο.

Και επειδή θα έχεις την απορία, πού θα βρίσκεσαι ποιοτικά με την παραπάνω πρόταση ή τις παρόμοιες της στο απαντάω προκαταβολικά: Δεν θα είσαι Hi-End, αλλά θα είσαι πολύ κοντά. Θα έχεις ένα καλό, πάρα πολύ καλό Hi-Fi. Το οποίο θα μπορεί να παίζει και αρκετά δυνατά.

Αυτά τα ...ολίγα.
Προς το παρόν.
Και συνεχίζουμε! -bye-