πηγή 2din - Swift 07

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Καλησπέρα,

έχω ένα Suzuki Swift 07 και επιθυμώ να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή του (νομίζω Panasonic PACR05) κυρίως λόγω έλλειψης usb.
Κοιτάζοντας διάφορα χαρακτηριστικά και με δεδομένο budget max 200 (+εγκατάσταση), μου έκανε κλικ το Kenwood DPX 5000BT (http://www.kenwood.eu/car/receivers/all/DPX-5000BT/?view=related ) το οποίο και βρίσκω στα 157 (Σκρουτζ).
Θα ήθελα την γνώμη σας για την εν λόγω πηγή ή τις προτάσεις σας για πηγή 2din με Budget τα 200 με τα εξής υποχρεωτικά χαρακτηριστικά:
-USB
-BLUETOOTH
-CD PLAYER
-2din
να πω ότι δεν σκοπεύω να αλλάξω ηχεία άμεσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
-bye-

Η επιλογή που έχεις κάνει στα χρήματα αυτά φαίνεται να είναι πολύ καλή κ πλήρης χαρακτηριστικών.
Ποιοτικά ίσως να είναι λίγο καλύτερη η πηγή : Pioneer FH-X720BT
Πάνω - κάτω στα ίδια χρήματα το βρίσκεις.
Έχεις αρχεία flac ; Αν ναι τότε η kenwood θα σε καλύψει.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν έχω αρχεία flac (έχω δηλαδή, αλλά δεν βρίσκω λόγο να τα παίξω στο αμάξι με τα εργοστασιακά ηχεία που δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο).
Ποιοτικότερη η Pioneer σε τι (για να μαθαίνω κιόλα, καθότι άσχετος με το θέμα)?
Σαν μάρκα η Kenwood τι λέει?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Ποιοτικότερη κατασκευή η Pioneer κατ εμέ από την Kenwood.
Όχι στην συγκεκριμένη κατηγορία που κοιτάς, αλλά γενικά.
Βέβαια έγραψα, κατ εμέ. :a0210:
Κ ακόμα ποιοτικότερη η Alpine.
Αν παρατηρήσεις ότι στα χρήματα που κοιτάς, έχει την Kenwood σχεδόν εξοπλισμένη σαν αστακό κ οι Pioneer / Alpine είναι πιο λιτές.
Ίσως κ αυτό κάτι να λέει.
Για εμένα, που έχουν περάσει από τα αμάξια μου, αμιγώς κινέζοι, jvc, clarion, panasonic, kenwood & pioneer, αυτή είναι η άποψή μου, χωρίς να είναι πανάκεια.
Σίγουρα πάντως η Kenwood δεν είναι κινέζος, όπου εκεί θα σε παρέτρεπα σίγουρα να αλλάξεις ρότα.
Πολλοί φίλοι έχουν Kenwood κ είναι υπερευχαριστημένοι.
Απλά ως μηχάνημα η Pioneer είναι ποιοτικότερη.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Μάλιστα... Οι 2 πηγές που έχουμε παραθέσει εδώ, σαν χαρακτηριστικά τι διαφορά έχουν μεταξύ τους?
Δηλαδή, κάποια έχει το τάδε και η άλλη δεν το έχει?

Επίσης μια σημαντική λεπτομέρεια, μπορούν και οι 2 να λειτουργήσουν με τα κοντρόλ που έχει στο τιμόνι (εργοστασιακά)?
Και κάτι τελευταίο, χρειάζομαι κάποια "μάσκα" ή "κουτί" για να χωρέσουν στο αμάξι (όπως θα έβαζα σε πηγή 1din)?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Συνήθως χρειάζεσαι το μεταλλικό κουτί που σταθεροποιείται η πηγή στο αμάξι, αν κ πολλές το περιλαμβάνουν.
Υπάρχει όμως πιθανότητα στο αμάξι σου να μην ταιριάζει κ να πρέπει να αγοραστεί άλλο.
Επίσης, ανάλογα το αμάξι πρέπει να αγοραστεί πρόσοψη του ταμπλό.
Το αμάξι σου είναι έτσι μέσα (η πηγή, όχι το τιμόνι στα δεξιά !! :grinning-smiley-043) ;

2007-suzuki-swift-sport-3_600x0w.jpg


Εάν ναι τότε από την suzuki πρέπει να αγοράσεις πρόσοψη, αν κ μπορεί να βρεις κ ημιτασιόν στα μαγαζιά car audio.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Ναι Μιχάλη, έτσι είναι μέσα (η πηγή).
Σχετικά με την εγκατάσταση (είτε Pioneer είτε Kenwood, Alpine κλπ), πόσο περίπου μπορεί να κοστίσει, ιδιαίτερα αν πας με το δικό σου ραδιο-cd?
Χθες μπήκα στο τριπάκι, να το κάνω μόνος μου (πιάνουν λίγο τα χέρια μου) αλλά μετά από λίγο ¨μου'φυγε"!!!!
Άσε που θέλει και εγκατάσταση μικροφώνου, ελέω Bluetooth...

Με τα εργοστασιακά χειριστήρια τιμονιού θα δουλεύει?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Εντάξει, θεωρώ ότι οι τιμές που παίζουν τώρα είναι 30-50 ευρώ για εγκατάσταση μόνο.
Λάβε υπόψη ότι, θα θες μάλλον αντάπτορα κεραίας ραδιοφώνου (5-20 ευρώ), αντάπτορες ίσως για τα ηχεία (5-30 ευρώ) κ πιθανότατα κ το μεταλλικό "κλουβί" της πηγής.
Σε αυτά σημειώσε επιπλέον και το πλαίσιο του ταμπλό.

Παραδείγματα :
Πρόσοψη : http://www.gelisound.gr/SearchShopL...0@~654992@351@~655389@352@~655037@353@~655065
Χειριστήρια τιμονιού : http://www.gelisound.gr/SearchShopL...0@~654992@351@~655389@352@~655037@353@~689975
Φίσες : http://www.gelisound.gr/SearchShopL...0@~654992@351@~655389@352@~655037@353@~692864

Μπορείς να βρεις κ σε άλλα καταστήματα αντίστοιχα προϊόντα.
Συν ότι όπου κ να πας για εγκατάσταση, σίγουρα θα έχουν τέτοια προϊόντα κ πιστεύω ότι θα σου δώσουν καλύτερη τιμή ως πακέτο εγκατάσταση & υλικά σύνδεσης (πρόσοψη, καλωδιώσεις, κτλ).
 
Για τέτοια εγκατάσταση προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν καν να το προσπαθήσω μόνος μου (και κάποια σχετική εμπειρία την έχω..).

Τα υλικά προσαρμογής / διασύνδεσης / φίσες / κτλ κτλ μπορούν άνετα να φτάσουν άλλα τόσα χρήματα από όσα είχες υπολογίσει για την πηγή σου.

Στο δικό μου (VW) για φίσες + πλαίσιο + αντάπτορα για χειρισμό από το τιμόνι μου είχε φύγει ένα 200άρι.
 

RALLIART

Established Member
25 July 2010
298
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Φιλε μου θα συμφωνησω με τον Μιχαλη, λογω αναλογης εμπειριας τοποθετησης Οθονης 2 din σε Lancer και ειδικα στο συγκεκριμενο καταστημα, απ´οπου και τα link που σου παρεθεσε.Σιγουρα θα χρειαστεις το καταλληλο dashkit το οποιο θα ειναι συμβατο με το αμαξι σου και με την οθονη που θα βαλεις.Απο κει και περα σιγουρα υπαρχουν και οι σχετικοι ανταπτορες ωστε το υπολοιπο ηχοσυστημα σου να δεσει με την νεα πηγη.Γνωμη μου να επιλεξεις ενα εξειδικευμενο καταστημα το οποιο και θα αναλαβει εξ ολοκληρου την τοποθετηση!
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
καλημέρα σε όλους.
Δεν θα προχωρήσω στην εγκατάσταση μόνος μου αλλά απευθύνθηκα σε εξειδικευμένο συνεργείο.
Κόστος περί τα 25 η φάσα, περί τα 10 εργασία και περί τα 110 (!!!) ο αντάπτορας για τα χειριστήρια στο τιμόνι...
Καλά, μπορώ να το βάλω και εκ των υστέρων ε?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: πηγή 2din - Swift 07

καλημέρα σε όλους.
Δεν θα προχωρήσω στην εγκατάσταση μόνος μου αλλά απευθύνθηκα σε εξειδικευμένο συνεργείο.
Κόστος περί τα 25 η φάσα, περί τα 10 εργασία και περί τα 110 (!!!) ο αντάπτορας για τα χειριστήρια στο τιμόνι...
Καλά, μπορώ να το βάλω και εκ των υστέρων ε?

Παραπάνω σου έγραψα για χειριστήρια τιμονιού, το ξαναγράφω κ τώρα : http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=605899
Κόστος 49 ευρώ.
Κοίταξα κ σε άλλα καταστήματα αλλά πρέπει να πάρεις τηλέφωνο, γιατί δεν έχουν κάτι αναρτημένο στο site τους.
Κ προσοχή να μην κόψει καλώδια, όπως έγραψε και ο Δημήτρης παραπάνω.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Καλημέρα σε όλους, αποφασίστηκε τελικά η αγορά της πηγής Kenwood, στην προνομιακή τιμή των 136 .
Οπότε αναμένεται η παραλαβή της και κατόπιν θα μεταβώ στο κατ/μα που θα κάνει την τοποθέτηση.
Ο αντάπτορας για τα χειριστήρια τιμονιού, θα αγοραστεί σε μετέπειτα χρόνο (εκκρεμεί η επιβεβαίωση από τον πωλητή ότι μπορεί να δουλέψει για πηγές Pacr05 που έχω).

Να ρωτήσω κάτι όμως σχετικά, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει η πηγή απευθείας με τα χειριστήρια χωρίς προσθήκη αντάπτορα ή είναι απαραίτητος?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Είναι πολύ σπάνιο να δουλέψει μια πηγή με τα χειριστήρια τιμονιού χωρίς αντάπτορα...θα πρέπει να υποστηρίζει η πηγή μια σειρά από εταιρείες αυτοκινήτων κ αυτό ανεβάζει συνήθως το κόστος, οπότε και δεν το υλοποιούν.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Re: Απάντηση: πηγή 2din - Swift 07

Είναι πολύ σπάνιο να δουλέψει μια πηγή με τα χειριστήρια τιμονιού χωρίς αντάπτορα...θα πρέπει να υποστηρίζει η πηγή μια σειρά από εταιρείες αυτοκινήτων κ αυτό ανεβάζει συνήθως το κόστος, οπότε και δεν το υλοποιούν.

κατάλαβα...
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!