The Mid-Fi Battle! HD600 vs X2 vs Q701 vs R70x vs DT990pro

Status
Not open for further replies.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
ΠΡΟΛΟΓΟΣ

ΟΚ πριν απλώσω τα σεντόνια μου θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα. Το παρακάτωproject είναι κάτι που πάντα ήθελα να κάνω και το ευχαριστήθηκα πολύ παρόλο που χρειάστηκε πολυυυυύ χρόνο και αρκετό χρήμα. Σκοπός είναι να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου υποκειμενικές εμπειρίες και να αποκτήσουμε μαζί μια συγκριτική εικόνα των παικτών στη mid-fiαγορά. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι είμαι επαγγελματίας reviewer-μέγας Τyll Hertsens. Είμαι απλά ένας άνθρωπος με αγάπη για τα ακουστικά και για την τεχνολογία του ήχου γενικότερα (όπως και οι περισσότεροι εδώ πέρα) και έχοντας ακούσει κάποια πράγματα πιστεύω ότι μπορώ να γράψω δυο κουβέντες. Πάρτε λοιπόν καφεδάκι αν διαβάζετε πρωί ή ποτάκι άμα διαβάζετε βράδυ και ξεκινάμε.


ΜΕΘΟΛΟΓΙΑ
Ολα τα εργαλεία στα οποία θα αναφερθώ είναι αγορασμένα από μένα, με δικά μου χρήματα, κανείς δεν μου χάρισε τίποτα,ούτε μου έστειλε κάτι περιμένωντας ευνοικές απόψεις σε αντάλλαγμα...
Τα ακουστικά που θα συμμετέχουν στη σύγκριση είναι τα 1) Beyerdyamic DT990pro 2) AKG Q701 3) Philips Fidelio X2 4) Sennheiser HD600 5) Audio Technica R70x
Το setup πάνω στο οποίο έγινε η σύγκριση είναι PC -> iFI micro idsd -> Χ ακουστικό χρησιμοποιώντας κυρίως το streaming service του Τidal στη μέγιστη προσφερόμενη ποιότητα 16bit/44.1kHz FLAC/ALAC
Μπορεί να μην είναι το καλύτερο setup που υπάρχει αλλά πιστεύω αντιστοιχεί ποιοτικά με τα αναφερόμενα ακουστικά και είναι στο πλαίσιο των χρημάτων που πολύς κόσμος θα τραβήξει χειρόφρενο.
Ωστόσο πρέπει να αναφέρω ότι ουσιαστικά δεν τεστάρονται απομονωμένα τα ακουστικά αλλά το X ακουστικό σε συνεργασία με το ifi micro idsd. Oι εμπειρίες με διαφορετικά συνοδά μπορεί να είναι από ελαφρώς έως αρκετά διαφορετικές είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο...
Όλα τα ακουστικά έχουν τουλάχιστον 200 ώρες παιξίματος στο ενεργητικό τους .


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Η περιγραφή θα χωριστεί σε 6 μέρη για προφανείς λόγους. Το πρώτο μέρος είναι αυτό που μόλις διαβάσατε. Στο δεύτερο μέρος θα ακολουθήσουν ατομικά "€œreviews" €για κάθε ακουστικό ξεχωριστά.. Το τρίτο μέρος είναι ένα "PointSystem"€ που έχω φτιάξει που θα δώσει ένα αριθμητικό δείκτη για το κάθε ακουστικό σαν σύνολο. Τέταρτο μέρος ένα συγκριτικό από 5 επιλεγμένα τραγούδια που θα εστιάσει στα συγκριτικά στοιχεία και τις διαφορές ανάμεσα στα ακουστικά,πέμπτο ο επίλογος/συμπεράσματα και έκτο και τελευταίο bonus σχόλια και φωτογραφίες. Επίσης να αναφέρω ότι φωτογραφίες από το unboxing των ακουστικών υπάρχουν εδώ.


ΠΕΡΙ "€œPOINT SYSTEM€"
Οπως φαντάζομαι πολλοί άλλοι και εγώ δεν πιστεύω ότι είναι ακριβές/σωστό να βάλουμε αριθμούς σε κάτι τόσο υποκειμενικό ωστόσο θα χρησιμοποιήσω το παρακάτωpoint system για δύο λόγους.Πρώτον γιατί είμαι σίγουρος ότι πολλοί δεν θα θέλουν/δεν θα έχουν χρόνο να διαβάσουν τα σεντόνια που θα ακολουθήσουν οπότε ένας αριθμητικός πίνακας με τα επιμέρους στοιχεία και ένας γενικός index δείκτης στο τέλος θα τους βοηθήσει να δουν την άποψη μου με μια γρήγορη ματιά. Δεύτερον ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες/απαιτήσεις από τα ακουστικά του. Διαβάζοντας τον πίνακα μπορεί να προσαρμόσει τους μέγιστους δυνατούς βαθμούς (βαρύτητα)για κάθε στοιχείο στις δικές του προτεραιότητες/απαιτήσεις και να προσεγγίσει τα αποτελέσματα πιο προσωπικά. Με απλά λόγια εγώ π.χ δίνω 30 βαθμούς βαρύτητα στην άνεση , 20 στα υλικά/ποιότητα κατασκευής και 20 σε extra features (σύνολο 70) και άλλους 70 βαθμούς στο σύνολο του ήχου. Κάποιος μπορεί να δίνει μικρότερη προτεραιότητα στην άνεση και ακόμα μεγαλύτερη στον ήχο. Ή ακόμα πιο ειδικά ενώ εγώ δίνω 10 από τους 70 βαθμούς του ήχου στη μουσική σκηνή κάποιος μπορεί να δίνει 5 ή 20. Προσαρμόστε τους συντελεστές αναλόγως.
Θα ποστάρω εδώ λοιπόν το εν λόγω pointsystem επεξηγώντας τι εννοώ σε κάθε κατηγορία.



ANEΣΗ 0/30
  • ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ (Αφορά μέγεθος, σχήμα, υφή κτλπ)
  • ΣΤΕΚΑ (Ανεση και στήριξη στην επαφή με το κεφάλι)
  • ΠΙΕΣΗ (Πόσο άνετη είναι η πίεση του ακουστικού στα πλαϊνά του κεφαλιού)
  • ΒΑΡΟΣ
  • ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
  • ΑΝΕΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ (Ενα ακουστικό μπορεί να είναι εξαιρετικά άνετο σε 4 από τους 5 τομείς αλλά ένας κακός τομέας αρκεί για να καταστρέψει την άνεση. Οπότε αυτός ο δείκτης χρησιμοποιείται σαν ενδεικτικό της γενικής άνεσης και σαν μπόνους για τα πραγματικά άνετα ακουστικά)
ΥΛΙΚΑΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 0/20
  • ΥΛΙΚΑ
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
FEATURES 0/20
  • ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ
  • KAΛΩΔΙΟ (Αφαιρούμενο, Δεύτερο καλώδιο,controls κτλπ)
  • ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ
  • ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ (Eξτρα καλώδια, θήκες, αντάπτορες, κουτιά κτλπ)
  • PORTABILITY (Ευκολία μεταφοράς του ακουστικού. ΔΕΝ αναφέρεται σε απομόνωση. Ολα τα ακουστικά είναι ανοικτού τύπου , όλα θα έχουν διαρροές ήχου από έξω προς τα μέσα και αντίστροφα)
ΗΧΟΣ 0/70
  • MOYΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
  1. ΕΚΤΑΣΗ(O συνολικός χώρος που κινείται ο ήχος. Οχι μόνο στο πλάτος αριστερά-δεξιά αλλά και σε βάθος μπρος-πίσω αλλά και ύψος)
  2. ΙΜΑGING (Η ακρίβεια και η ευκολία εντοπισμού του ειδώλου στο χώρο)
  3. SEPARATION (Ο διαχωρισμός των οργάνων)
  • ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΗΧΟΣ
  1. SIBILANCE (Τα συριστικά. Όταν τα Σ ακούγονται σκληρά/ενοχλητικά ΤΣΣΣΣΣ κτλπ)
  2. OMAΛΟΤΗΤΑ
  • ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ
  • ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ (H ικανότητα του ακουστικού να κάνει εμφανείς τις μικρές λεπτομέρειες)
  • ΜΠΑΣΟ
  1. ΠΟΣΟΤΗΤΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ Όταν λέω ποσότητα δεν εννοώ ότι το 5/5 αντιστοιχεί στη μέγιστη ποσότητα αλλά στην σωστότερη ποσότητα. Αντιστοίχως και στα παρακάτω)
  2. ΠΟΙΟΤΗΤΑ
  • ΜΕΣΑΙΕΣ
  1. ΠΟΣΟΤΗΤΑ
  2. ΠΟΙΟΤΗΤΑ
  • ΠΡΙΜΑ
  1. ΠΟΣΟΤΗΤΑ
  2. ΠΟΙΟΤΗΤΑ
 
  • Like
Reactions: vadergr

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
2.1) DT990pro "Review"

BEYERDYNAMIC DT990 PRO
"Μονιτοροδιασκεδαστικοκουραστική Σαλάτα"

Τιμή σκρουτζ: 145 ευρώ

Technical Specifications:

Transducer type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dynamic
Operating principle ….............................Open
Nominal frequency response . . . . . . . . . 5 - 35,000 Hz
Nominal impedance. . . . . . . . . . . . . . . . 250 Ω per cartridge
Nominal SPL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 96 dB SPL
Nominal T.H.D . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . < 0.2%
Power handling capacity . . . . . . . . . . . . 100 mW
Nominal headband pressure . . . . . . . . . approx. 3.5 N
Weight (without cable) . . . . . . . . . . . . . 250 g
Length and type of cable. . . . . . . . . . . . 3 m / coiled cable



Frequency response graph
DT 990 pro fr graph.PNG

Impedance graph
DT990 pro imp graph.PNG


Ποιότητα/Υλικά Κατασκευής 13/20
"€œΜade in Germany αλλά όχι γερμανική τελειότητα ακριβώς"€
Έχουμε μεταλλική στέκα με δερμάτινη επένδυση με μαξιλάρι κατά μήκος της πλευράς που έρχεται σε επαφή με το κεφάλι.
Tα cups συνδέονται με τη φυσική μεταλλική συνέχεια της στέκας ενώ μεσολαβούν μικρά πλαστικά μέρη με το λογότυπο της beyerdynamic και ενδείξεις για αριστερό και δεξί κανάλι.
Επίσης έχουμε καλώδια που προεξέχουν και βγαίνουν από τα δύο άκρα της δερμάτινης επένδυσης και συνδέονται με τα cups.
Τα cups είναι από στιβαρό πλαστικό που φαίνεται καλής ποιότητας.
Τα μαξιλαράκια είναι velour με άνοιγμα κάθετα περίπου 5,8 εκατοστά, οριζόντια γύρω στα 5,3 εκατοστά και βάθος κάπου στα 2 εκατοστά. Τις συγκεκριμένες μετρήσεις τις αναφέρω με κάθε επιφύλαξη ως προς την απόλυτη ακρίβεια τους καθώς μετά από τόσο καιρό τα δικά μου μαξιλαράκια έχουν κάτσει.
Tέλος έχουμε μη αποσπώμενο coiled καλώδιο (το μοναδικό της πεντάδας) 3 μέτρων που τερματίζει σε 3,5mm
Το συγκεκριμένο ακουστικό το έχω για περίπου 4 χρόνια βαριάς χρήσης οπότε μπορώ να πω τα πράγματα με μια παραπάνω σιγουριά. Το ακουστικό είναι στιβαρά κατασκευασμένο, τίποτα δεν τρίζει, τίποτα δεν δείχνει να είναι off. Made in germany. Tα μεταλλικά μέρη είναι άριστης ποιότητας, η δερμάτινη επένδυση στη στέκα επίσης , τα πλαστικά cups δείχνουν στιβαρά και ανθεκτικά αφού δεν έχουν ούτε γρατζουνιά μετά από άπειρες τούμπες. Γενικά το ακουστικό είναι φτιαγμένο σαν τανκ αλλά με κάποια διατρητα μέρη στην θωράκιση τους. Αυτά είναι 1) τα πλαστικά σημεία που αναφέρουν τις ενδείξεις δεξιού και αριστερού καναλιού δεν δείχνουν αντίστοιχης ποιότητας. Στο δεξί μάλιστα μου έχει δημιουργηθεί μια μικρή ρωγμή. 2) Οι βίδες πάνω στα συγκεκριμένα πλαστικά είναι ευάλωτες στη φθορά του χρόνου. Μετά από 4 χρόνια έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της σκουριά. 3)Τα καλώδια που προεξέχουν από της στέκα προς τα cups. Δεν βλέπω να κόβωνται παρά μόνο άν έρθουν σε επαφή με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο που θα ασκήσει εσκεμμένη πίεση. Ωστόσο ένα καλώδιο που προεξέχει πάντα είναι ένα θέμα...4) Το βασικό καλώδιο δεν είναι αποσπώμενο. Που θα πει πολύ απλά αν κοπεί bye bye ακουστικά εκτός και αν είστε μάστορες... Αν καταφέρετε πάντως να κόψετε το συγκεκριμένο καλώδιο κατά λάθος τότε σας αξίζουν συγχαρητήρια!



Άνεση 24/30
"Winning"€
Η στέκα αν και μάλλον αποτελεί την πιο συμβατική υλοποίηση της 5αδας, κάνει την καλύτερη δουλεία στο τρίπτυχο (άνεση-στήριξη-αίσθηση). Δέρμα For The Win.
H ρύθμιση του ανοίγματος του ακουστικού για να ταιριάξει στο μέγεθος του κεφαλιού σας γίνεται με τον απλό παραδοσιακό τρόπο από σας.
Το βάρος είναι καλό.
Το clamping force είναι ελαφρώς έντονο όταν τα ακουστικά είναι καινούργια αλλά με τον καιρό το ακουστικό ανοίγει προσαρμοζόμενο στο κεφάλι σας και απλά το ξεχνάτε.
Τα μαξιλαράκια τώρα. Είναι velour, ωραίας υφής και σχετικά μαλακά. Εχουν ένα θεματάκι καθώς είναι ελαφρώς ζεστά το καλοκαίρι μετά από ώρες χρήσεις σε υψηλές θερμοκρασίες. Μην τα πάρετε στην παραλία μαζί σας :p Οσον αφορά το άνοιγμα τώρα είναι λάθος καθώς είναι στρογγυλό, ενώ τα ανθρώπινα αυτιά είναι οβάλ. Θα με δείτε να γκρινιάζω για αυτό αρκετά... Πάντως υπάρχει επαρκής χώρος ώστε χωρέσουν τα περισσότερα αυτιά μέσα με σχετική άνεση. Δείτε τις μετρήσεις για να έχετε μία ιδέα για τα δικά σας.
(ΠΡΟΣΟΧΗ το ξαναγράφω το συγκεκριμένο ακουστικό το έχω για πολύ καιρό και τα μαξιλαράκια είναι ταλαιπωρημένα. Αυτό ενδέχεται να επηρεάσει τον ήχο, με αποτέλεσμα η δική μου εμπειρία να είναι σε ένα βαθμό διαφορετική από την δική σας. ΩΣΤΟΣΟ 1) το dt990 δεν ήρθε όπως είναι τώρα στα χέρια μου... Καινούργιο το αγόρασα και το έχω φάει με το κουτάλι οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω μια καλή ιδέα για το πως είναι σε κάθε στάδιο της ζωής του. Πως είναι άστρωτο, πως είναι στρωμένο, πως είναι ταλαιπωρημένο. 2) Σε ότι γράφω παρακάτω έχω λάβει υπόψιν μου το αρχικό χαρακτήρα του ακουστικού(στα μέτρια του δυνατού πάντα-η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα) 3)Το ηχητικό αποτέλεσμα αυτή την στιγμή δεν έχει τρομακτικές διαφορές

Features 10,5/20
Σαν features δεν έχω να πω πολλά.
Τα μαξιλαράκια είναι αφαιρούμενα και μπορείτε να βρείτε ανταλλακτικά στο interntet.
To καλώδιο όμως δεν είναι. Και επειδή δεν είναι, περιορίζει και την φορητότητα, ειδικά αφού δεν μπορεί να τυλιχθεί όντας coiled. Τα ακουστικά είναι φτιαγμένα για μένουν στο studio.
Aπό πλευράς συνοδευτικών δεν έχουμε τίποτα άλλο πέρα από τον αντάπτορα από 3,5 σε 6,3mm.


Ενίσχυση και ματσάρισμα
"œΤις θέλω τις λάμπες μου..."
Ενισχυτικά: Ξεκινώντας από φορητές συσκευές θα έλεγα στην 5αδα έπιασε τις καλύτερες εντάσεις μετά το x2 όντας και σχετικά κοντά μάλιστα. Ποιοτικά τώρα το μπάσο ήταν λιγότερο ελεγχόμενο, τα πρίμα ελαφρώς πιο σκληρά και τα φωνητικά πιο οπισθοχωρημένα σε σχέση με το ifi micro. Γενικά με το micro τα dt990 είναι καλύτερο ακουστικό αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι δεν θα έχετε μια αξιοπρεπή εμπειρία με τα dt990 συνδεδεμένα σε μία φορητή συσκευή.
Όοον αφορά το micro, οδηγεί τα dt990 pro εύκολα ακόμα και στο eco mode αλλά συνήθως μένω στο normal. Ποιοτικά διορθώνει ελαφρώς τα πράγματα που ανέφερα παραπάνω αλλά το καλύτερο θα ήταν να διατηρηθεί η λειτουργία του σαν ντακ και να μπει ενδιάμεσα ένας λαμπάτος ενισχυτής. Γενικά τα ακουστικά πολλών ohm όπως τα beyers(dt880/990/t90/t1) και τα sennheisers (hd600/650/700/800) ταιριάζουν με λάμπα.
Ματσάρισμα: Λαμπάτος ενισχυτής λοιπόν και γενικά συνοδά με γλυκό unoffensive ευχάριστο χαρακτήρα, ίσως και μια έμφαση στα φωνητικά να ήταν επιθυμητή. Στα πλαίσια του λογικού πάντα, δεν μπορείς να περιμένεις από τα συνοδά να χρωματίζουν και να αλλάζουν ριζικά τον χαρακτήρα του ακουστικού. Δεν πρόκειται να το καταφέρουν κιόλας γιατί το ακουστικό έχει ένα ισχυρό πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα. Αλλά περισσότερα για αυτό σε λίγο.

Sound Intro
Το δεύτερο μου χρονολογικά ακουσατικό μετά τα Sennheiser hd595. Το χρησιμοποίησα καθημερινά για 3-4 χρόνια(το μακροβιότερο μέχρι τώρα) και το ξέρω καλά. Εντελώς διαφορετικό ακουστικό από τα 595

Xαμηλές 7/10
"Ο ικανός αλλά και ζωηρός μαθητής"
To dt990 είναι αρκετά ικανό σε αυτό τον τομέα για ανοικτό δυναμικό ακουστικό. Φτάνει χαμηλά, τα πηγαινεί καλύτερα (κατά τη γνώμη μου) από τα υπόλοιπα 4 στο στον περιορισμό της αναμενόμενης αποκοπής (roll-off) κάτω από τα 60 hz που συναντάμε στα δυναμικά ακουστικά και έχει impact με την πραγματική σημασία της λέξης. Παράδειγμα β€œdrop you like-delax” edm κομμάτι με εκρηκτικό μπάσο που μπαίνει στα 20 δευτερόλεπτα. Είναι τέτοιο το κομμάτι που ακόμα και σε πιο ήρεμα ευγενικά ακουστικά το μπάσο θα το καταλάβετε καλά. Στο dt990pro όμως δεν θα το καταλάβετε απλά. Στο dt990pro είναι σεισμικό... Δεν θα έλεγα ότι είναι σε επίπεδο basshead αλλά είναι κοντά...Οπότε bassheads φίλοι μου αν ψάχνετε κάποιο ανοικτό dynamic ακουστικό ρίξτε μια ματιά εδώ γιατί προσωπικά τουλάχιστον δεν έχω ακούσει πολλά ανοικτά δυναμικά που να έχουν περισσότερο μπάσο. Οι λοιποί φίλοι που ψάχνετε την ουδετερότητα ή κάτι πιο ισορροπημένο τέλος πάντων μακριά. Και το λέω γιατί όπου υπάρχουν πλεονεκτήματα υπάρχουν και παραχωρήσεις. Και η παραχώρηση δεν είναι άλλη από το φούσκωμα/μπούκωμα/έμφαση που υπάρχει στις ανώτερες χαμηλές συχνότητες και ιδιαίτερα στην περιοχή γύρω στα 150 hz. Yπάρχει σαφώς απομάκρυνση από την ουδετερότητα εκεί πέρα που αποτρέπει το μπάσο από το να είναι όσο σφιχτό και γραμμικό θα μπορούσε να ήταν ενώ υπάρχει και διαρροή προς τις μεσαίες συχνότητες. Εκεί που εκτιμούσες το impact του ακουστικού σε ηλεκτρονικά φτιαγμένο μπάσο , στο πραγματικό φυσικό μπάσο που προέρχεται από αληθινά όργανα χάνεται η μπάλα. Το μπάσο ακούγεται μπουκωμένο υπερβολικό και χύμα ενώ στερείτε της λεπτομέρειας-διαχωρισμού της κάθε νότας που είναι ικανό να δώσει. Συνολικά περίεργα χαρακτηριστικά για ακουστικό που προορίζεται από τον κατασκευαστή του για χρήση studio. Και δεν είναι το μόνο περίεργο που θα συναντήσουμε...
Μεσαίες 5,5/10
"€œALERT: Μεσαία συχνότητα αγνοείται. Μπορείτε να βοηθήσετε?"€

Χα χα εντάξει μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός, μπορεί να υπάρχουν και χειρότερα v-shapes, αλλά δεν παύει να είναι ένα καθαρό v-shape.Kαι για αυτούς που δεν γνωρίζουν τι είναι το v-shape, v-shape έχουμε όταν συναντάμε ανεβασμένες χαμηλές συχνότητες , ανεβασμένες ψηλές συχνότητες , ενώ οι μεσαίες συχνότητες δεν είναι σε αντίστοιχα επίπεδα, όντας χαμηλότερες σε ένταση/ενέργεια. Αν δείτε δηλαδή ένα γράφημα θα παρατηρήσετε ότι στο γράφημα οι μεσαίες συχνότητες είναι βυθισμένες και αυτό το βύθισμα είναι που δίνει στο γράφημα μια εικόνα σχήματος V. Eξού και το v-shaped.
Aυτό λοιπόν είναι το dt990 χωρίς πολλά πολλά. Δεν θα έλεγα ότι λείπει η λεπτομέρεια , από τις μεσαίες, ανάλογα με την ηχογράφηση όμως μπορεί να λείπει έντονα η παρουσία/έμφαση/ζωντάνια. Ειδικά τα φωνητικά μπορεί να μπουν στο περιθώριο παίρνοντας την πίσω θέση στην ηχογράφηση πράγμα που θα σε οδηγήσει στο να προσπαθήσεις να αυξήσεις την ένταση αλλά κάνοντας το αυτό αμέσως θα συναντήσεις τα επιθετικά πρίμα και τις πολύ γεμάτες μεσαιοχαμηλές που θα δημιουργήσουν στα αυτιά σου θέματα σε πολύωρη ακρόαση. Τονικά τώρα αναμενόμενο είναι μην είναι απόλυτα σωστά τα πράγματα. Οι ανδρικές φωνές έχουν μια έξτρα μπασάτη χροιά , ενώ οι γυναικείες φωνές μπορεί να εμφανίσουν ένα ενοχλητικό ψηλό χαρακτήρα αν και με την γενική οπιοσθοχώρηση των φωνητικών δεν θα είναι το πρώτο πράγμα που θα σας πειράξει.
Πρίμα 6/10
"€œOver the edge..."€

Δεν ξέρω αν τον έκαναν επίτηδες για την ανάλυση λεπτομερειών/σφαλμάτων στο studio με αποκαλυπτικές, μονιτορέ καταστάσεις αλλά είναι γεγονός ότι τα dt990 έχουν μια σημαντική έμφαση/ενέργεια στα πρίμα. Aν παρατηρήσετε το γράφημα στα 9-10 khz θα τα καταλάβετε όλα... Αυτό δεν είναι βουναλάκι... Αυτό είναι το everest! Και αν το αντέχετε σε πολύωρη ακρόαση τότε η beyerdynamic θα πρέπει να σας στειλει στο σπίτι δώρο σημαιούλα από αυτές που καρφώνουν στην κορυφή του everest που να αναγράφει β€œImpossible is nothing”.... Δεν πρόκειται να γράφω πολλά περισσότερα λοιπόν γιατί δεν έχει και πολύ νόημα. Ποιοτικά είναι αρκετά καλά πρίμα(στο μέτρο πους τους επιτρέπει η ανισορροπία από το καρφί στα 10khz βέβαια) αλλά έχουν μεγάλη ένταση/έμφαση! Αέρας και λεπτομέρεια (ή ψευδαίσθηση λεπτομέρειας) υπάρχουν σε αφθονία αλλά η φυσικότητα και η ομαλότητα πάνε περίπατο. Καλή τύχη με ΕQ και λαμπάτους ενισχυτές για να το μαζέψετε.

Oυδετερότητα/Ισορροπία 5,5/10

"V-shape"
Το dt990 είναι θερμό και φωτεινό ταυτόχρονα. Δηλαδή έχει και μπασάτο χαρακτήρα με μια έμφαση σε μπάσα και χαμηλές μεσαίες , έχει και πολύ έντονη ενέργεια σε πρίμα (και καρφιά). 3 καρπούζια όμως σε 2 μασχάλες δεν χωράνε και αναγκαστικά κάποιος πρέπει να την πληρώσει. Kάποιος πρέπει να μείνει πίσω και αυτός δεν είναι άλλος από τις μεσαίες... Που είναι οπισθωχωρημένες.
V-shape λοιπόν και κάπως αφύσικος ήχος. Διασκεδαστικός όμως για ηλεκτρονική μουσική , gaming και ταινίες με μπαμ μπουμ. Το ότι προορίζεται και ότι μπαίνει σε studio πάντως παραμένει απορίας άξιο για μένα... Μάλλον προορίζεται για πολύ συγκεκριμένες χρήσεις,

Συριστικά/Ομαλότητα 4/10
"€œΟχι για πολλά πολλά..."€
Οπως ήταν αναμενόμενο τα συριστικά είναι έντονα.Τα ενοχλητικά σσσσ και τσσσ είναι πιο έντονα από κάθε άλλο ακουστικό που έχω ακούσει και είναι ακόμα πιο έντονα όταν το ακουστικό είναι άστρωτο. Με τον καιρό αναλαμβάνει δράση είτε το στρώσιμο των ακουστικών είτε το στρώσιμο του εγκεφάλου σας... Οσον αφορά την συνολικά ομαλότητα θα έλεγα ότι μάλλον περνάει σε δεύτερη μοίρα. Θυμάμαι την πρώτη φορά που τα φόρεσα (δεν είχα πολλές εμπειρίες τότε) είπα ουάου γιατί η έμφαση στα πρίμα μου έδωσε ένα αίσθημα λεπτομέρειας. Δεν έχει πολύ σημασία αν αυτό ήταν αληθινή αίσθηση ή ψευδαίσθηση, αυτό που έχει σημασία είναι ότι το αρχικό ουάου γρήγορα σβήνει και στην θέση του περνάει μια αίσθηση κούρασης και ωμότητας. Πχ θυμάμαι ακούγοντας το Fly me to the moon του Frank Sinatra στο 1:11 με το που μπήκαν απότομα τα όργανα ήταν από τις λίγες φορές που χρειάστηκε να βγάλω απότομα τα ακουστικά από το κεφάλι μου για να προστατέψω τα αυτιά μου. Και δεν οφειλόταν εξολοκλήρου στην έμφαση στα πρίμα αλλά και στο γεγονός ότι είχα ανεβάσει την ένταση για να γίνει πιο έντονη/σωστή η παρουσία των φωνητικών που αρχικά ήταν κάπως πεθαμένα... Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι εκτός από εμφάσεις και peaks , ανισσοροπίες και ελλείψεις μπορούν να προκαλέσουν ζημιά στην γενική ομαλότητα καθιστώντας ορισμένες φορές τον ήχο κουραστικό ακόμα και από το πρώτο μισάωρο...
Από την άλλη αυτός ο χαρακτήρας δίνει και μια ρεαλιστικότητα σε gaming και ταινίες που έχουμε πυροβολισμούς και εκρήξεις. Ωρα να υποφέρετε για ευχαρίστηση

Mουσική Σκηνή 7/10
"€œΚαλή"
Η στερεοφωνική εικόνα είναι καλή χωρίς να είναι εξαιρετικά πλατιά (κάτι που θεωρείται αφύσικο για πολλούς) , το βάθος μπροστά και πίσω και πίσω είναι συμπαθητικό , η κεντρική εικόνα παραμένει σαφής χωρίς να θυσιάζεται προς χάριν εντυπωσιασμού για το μεγαλύτερο δυνατό πλάτος αριστερά και δεξιά. Γενικά υπάρχει μια ισορροπία και συνεκτικότητα σε ικανές αλλά όχι extreme εκτάσεις/διαστάσεις. Εντελώς αντιφατική περιγραφή σε σχέση με το ηχόχρωμα...Tραγική ειρωνεία ε?
Οσον αφορά τον αέρα αυτός υπάρχει σε επάρκεια λόγω της αίσθησης που δίνουν τα ανεβασμένα πρίμα, το imaging είναι ακριβές και εύκολα κατανοητό ενώ το sepαration είναι και αυτό σε καλά (όχι leading βέβαια) επίπεδα.
Γενικά χωρίς παράπονα εδώ ιδιαίτερα για την τιμη.

Λεπτομέρεια 7/10
Θα το γράψω και αργότερα ότι χρωματισμοί δεν είναι ότι καλύτερο γιατί τείνουν να σκεπάζουν τις μικρολεπτομέρειες. Από την άλλη δεν μπορώ να πω ότι συνάντησα κάποια απώλεια λεπτομέρειας σε σχέση με τα υπόλοιπα ακουστικά πέρα από ένα θάψιμο απομάκρυνση σε μικρολεπτομέρειες στις μεσαίες. Και αυτό όχι σε σχέση με τα όλα τα υπόλοιπα ακουστικά αλλά σε σχέση με τον leader της κατηγορίας. Δεν υπολείπεται λοιπόν αλλά δεν κερδίζει και κάτι με αυτό το βουνό στα πρίμα που υποτίθεται θα έδινε πιο αναλυτικό αποκαλυπτικό χαρακτήρα. Θα το έλεγα αίσθημα ή μάλλον καλύτερα ψευδαίσθηση λεπτομέρειας κατά τη γνώμη μου....


Συνοψη 89,5/140
Ενα πολύ ιδιαίτερο ακουστικό. Που του αρέσουν τα άκρα... Δεν ξέρω κατά πόσο αρέσουν τα άκρα στα αυτιά σας. Στην τιμή που παίζει πάντως δεν βλέπω πολλά τεχνικά ικανότερα ακουστικά...Πιο ισορροπημένα σίγουρα αλλά πιο ικανά? Γενικά μην νομίζετε ότι λόγω της χαμηλότερης τιμής είναι και κατώτερο τεχνικά ακουστικό. Κάθε άλλο. Κρατάει γερά με τους ανταγωνιστές του. Είναι ο ηχητικός χαρακτήρας του που το φέρνει σε δυσκολία.
Γνώμη μου είναι ότι αν σας αρέσει ο v-shaped ήχος και ιδιαίτερα εάν έχετε έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή ή/και θέλετε να ασχοληθείτε με eq (είτε με δική σας είτε με κάποια έτοιμη λύση) ίσως θα ήταν κάτι που θα θέλατε να δοκιμάσετε
Performance Index 63,9%

Θετικά: Τιμή, bass impact και sub-bass, Gaming and movies expert,άνεση μετά από τη μείωση του clamping force με τον καιρό, συνεκτικό soundstage και καλή έκταση για την τιμή,
Aρνητικά: Σσσσυριστικά, έλλειψη ομαλότητας-φυσικότητας , ακουστική κόπωση, έντονος χρωματισμός στα πρίμα, οπισθοχωρημένα φωνητικά, απαίτηση συγκεκριμένων μη λαμπρών συνοδών, απαίτηση ενισχυτή που μειώνει το VFM των 150 ευρώ, mid-bass hump που μπορεί να οδηγήσει σε πλαδαρό μη ελεγχόμενο μπάσο, μη αποσπώμενο coiled καλώδιο


Τhe best: H τιμή σε συνδυασμό με τα καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και τον ιδιαίτερο (για κάποιους fun) χαρακτήρα με ικανοποιητικό soundstage το καθιστούν μια προσβάσιμη και πολύ καλή επιλογή για ταινίες, gaming, λάτρεις ηλεκτρονικής ή hard rock/metal η γενικά μπασάτης μουσικής ή γιατί όχι και για άλλα είδη μουσικής εφόσον χρησιμοποιήσετε EQ.
And the ugliest: Η κόπωση που προκαλούν μετά από κάποια ώρα χρήσης. Ηχητικά νομίζω ότι αν τα επιλέξεις , ξέρεις τι έχεις επιλέξει και σε τι ταιριάζει αυτό οπότε για μένα το νούμερο ένα θέμα είναι η κόπωση και όχι η ανισσοροπία.

Ποιος τα αγοράζει? Aκριβώς αυτοί που θέλουν τα χαρακτηριστικά που έχω αναφέρει στην κατηγορία β"the best"€.
Πόσο τα αγοράζει? Eίναι στα 145 ευρώ περίπου αυτή την εποχή. Από την μία είναι μισή τιμή από τα sennheiser από την άλλη είναι 80-90 ευρώ διαφορά από τα x2 που έχουν και μικρότερες ανάγκες ενίσχυσης. Κρίνετε όπως νομίζετε.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
2.2) Akg Q701 "Review"

AKG Q701
"To εργαλείο"

https://www.youtube.com/watch?v=KR183si5p_0&t=2s


Τιμή σκρουτζ: 350 ευρώ

Technical Specifications:


Frequency Response: 10Hz-39.8kHz
Maximum Input Power: 200 mW
Input Impedance: 62 ohms
Sensitivity: 105 dB SPL/V
Cable:3.00 m & 6.00 m
Connector: Hard gold-plated jack plug and contacts
Weight 235 g



Frequency response graph
ΓŽβ€˜ΓŽΕ‘G Q701 fr graph.PNG

Impedance graph

AKG Q701 Imped Graph.PNG


Ποιότητα/Υλικά Κατασκευής 10/20
"It is plastic and it's not fantastic..."€

To q701 φαίνεται πιο ποιοτικά φτιαγμένο από ότι είναι στην πραγματικότητα. Αρκεί η πρώτη επαφή για να συνειδητοποιήσετε ότι έχετε να κάνε με εξολοκλήρου πλαστικά μέρη. Στην κορυφή έχουμε 2...χμμμμ.... πως να τις χαρακτηρίσω? Καμπυλωτές κεραίες? Που αποτελούν την ραχοκοκκαλιά του ακουστικού. Είναι εξαιρετικά λεπτές, φτιαγμένες από πλαστικό και προσωπικά δεν μου εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη. Από κάτω έχουμε αυτόματο suspension system που ρυθμίζει και προσαρμόζει το ακουστικό στο κεφάλι σας αυτόματα. Για τη στέκα που έρχεται σε επαφή με το κεφάλι σας στο κουτί η akg γράφει "€œcushioned genuine leather"€. Nαι και γω είμαι φτιαγμένος από ζάχαρη για αυτό είμαι τόσο γλυκούλης...Δεν ξέρω τι γράφει η akg η στέκα στην αίσθηση δείχνει να είναι φτιαγμένη από σκληρό δύσκαμπτο πλαστικό faux leather. Για το "€œcushioned"€ δεν αρχίζω τώρα... Παρακάτω. Οι πλαινές "€œγέφυρες"€ που συνδέουν αυτή τη στέκα με τον υπόλοιπο σκελετό είναι σε μεταλλικό χρώμα αλλά surprise surprise είναι και αυτές πλαστικές,.. Και όχι μόνο είναι πλαστικές αλλά είναι πλαστικό της πλάκας... Πλα(κα)στικό! Προχωράμε παρακάτω. Τα cups είναι και αυτά πλαστικά με πλαστικές γρίλιες. Γενικά η λέξη κλειδί είναι πλαστικό... Από ανθεκτικότητα? Μου έχει πέσει μερικές φορές αλλά δεν έχει πάθει ούτε γρατζουνιά.Τουλάχιστον φαίνεται να αντέχει. Ωστόσο από την πρώτη στιγμή που θα βγάλετε το ακουστικό από το κουτί του θα ακούσετε μερικά τριξίματα.. Φουλ του πλαστικού με τριξίματα για 350 ευρώ που έχει το ακουστικό στην Ελλάδα... Ουάου!
Τα μαξιλαράκια λογικά είναι velour και έχουν μέγεθος ανοίγματος κάθετα περίπου 6,3- οριζόντια γύρω στα 6.9- και βάθος περίπου 2,2 εκατοστά.
Το q701 ένα έρχεται με δύο καλώδια . Το μικρό είναι 3 μέτρα(!!!) και το μεγάλο 6 μέτρα. Θα έλεγα ότι είναι τόσο λεπτά και εύκαμπτα που μου θυμίζουν καλώδια iem....Συνδέονται στο ακουστικό με mini xlr σύνδεση και τερματίζουν σε καρφί 3,5 mm.

Άνεση 19/30
"Αυτογκόλ..."

Το ακουστικό σε προδιαθέτει για καλή άνεση. Είναι πολύ ελαφρύ , τα μαξιλαράκια αν και δεν είναι σωστό σχήμα (στρογγυλά) είναι αρκετά μεγάλα για να χωρέσει η πλειοψηφία των αυτιών μέσα τους. Δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα μαλακά αλλά από την άλλη διατηρούν το σχήμα τους και φαίνονται ανθεκτικά. Η υφή τους είναι ΟΚ δεν είναι ενοχλητική ούτε ζεσταίνει ιδιαίτερα αλλά δεν είναι και η τοπ σε breathability. Το suspension system κάνει την δουλεια του μοιράζοντας το βάρος , η πίεση από το clamping force είναι μέτρια, ενώ και η σταθερότητα στο κεφάλι είναι σε γενικές γραμμές ικανοποιητική. Αν χοροπηδάτε βέβαια θα χοροπηδάει και το ακουστικό αλλά λιγότερο από τα X2 για τα οποία θα διαβάσετε παρακάτω.
Πού είναι το πρόβλημα λοιπόν? Στη στέκα. Η akg είπε έχουμε φτιάξει ένα ελαφρύ ακουστικό που να χωράει ακόμα και πολύ μεγάλα αυτιά , ρυθμίζεται μόνο του πάνω στο κεφάλι, όλα ok , τι θα κάνουμε για να μας θυμάται ο πελάτης? Θα βάλουμε καρούμπαλα πάνω στη στέκα! Στην κάτω πλευρά της "€œδερμάτινης"€ στέκας που έρχεται σε επαφή με το κεφάλι η akg πήγε και έβαλε σκληρά εξογκώματα που αποκαλεί cushions (μαξιλάρια). Οχι μόνο δεν είναι μαξιλάρια , όχι μόνο δεν βελτιώνουν την άνεση αλλά μετά από λίγη ώρα προκαλούν δυσφορία και ενόχληση τοπικά! Καλά εκεί στην akg δεν τα φοράτε τα ακουστικά πριν τα βγάλετε στην αγορά? Γιατί πραγματικά σκέτη /επίπεδη να την είχαν αφήσει την στέκα θα ήταν καλύτερα από αυτό που έκαναν! Αυτογκόλ...

Features 10/20
Eχουμε αφαιρούμενο καλώδιο που είναι θετικό, ωστόσο η mini xlr σύνδεση περιορίζει την ποικιλία των afrermarket επιλογών. Καλό θα ήταν πάντως να πάρετε κάτι που να δείχνει πιο στιβαρό και κυρίως να είναι μικρότερο...
Τα μαξιλάρια αφαιρούνται πολύ εύκολα και λογικά δεν θα δυσκολευτείτε να βρείτε ανταλλακτικά.
Από συνοδευτικά έχουμε μόνο το δεύτερο καλώδιο και τον αντάπτορα 3,5 σε 6,3mm.
Όσον αφορά την φορητότητα καλύτερα κρατήστε τα σπίτι... Μεγαλούτσικα σε μέγεθος , φουλ πλαστικό, χωρίς θήκη, με αυτές τις πλα(κα)στικές λεπτές κεραίες...Δεν ξέρω αλλά δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να μπουν σε μία βαλίτσα π.χ...

Ενίσχυση και ματσάρισμα
"€œΔεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς"

Μην παρασυρθείτε από τα 62 ohm που θα διαβάσετε στα specs. Το q701 θέλει σοβαρή και ποιοτική ενίσχυση. Εχει παρόμοιες ανάγκες με τα hd600 και τα r70x των 300 και 470 ohn αντίστοιχα...
Σε σύνδεση με φορητές συσκευές θα πάρετε αξιοπρεπή ένταση μόνο σπρώχνωντας τη συσκευή στο maximum. Το μπάσο θα είναι εντελώς ψόφιο βέβαια... Υπάρχουν αναφορές στο ιντερνετ για "€œανεμικό μπάσο"€ και πολύ "€œξερό"€ χαρακτήρα . Αυτές είναι ενδείξεις μη σωστής ενίσχυσης. Το μπάσο δεν είναι ανεμικό. Αλλά περισσότερα για αυτά σε λίγο.
Η ενίσχυση λοιπόν είναι απαραίτητη.
Το ifi micro όπως ήταν αναμενόμενο είναι υπεραρκετό από πλευράς έντασης. Το οδηγεί άνετα ακόμα και στο eco mode. Βέβαια το ποτενσιόμετρο έφτανε κοντά στα επίπεδα που χρειάζοταν hd600 και r70x πράγμα που λέει πολλά για τις ανάγκες ενίσχυσης... Normal Mode κύριοι...
Οσον αφορά το ματσάρισμα θέλει ποιοτική πηγή γιατί τείνει να αναλύει τα πάντα . Επίσης καλό θα ήταν να τα συνοδά να έχουν ομαλό ξεκούραστο και γεμάτο ήχο γιατί σε διαφορετική περίπτωση το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κουραστικό.

Sound Intro
Τα q701 είναι τα πρώτα akg που μπήκαν στη συλλογή μου. Πάντα ήθελα να δοκιμάσω τον ήχο της akg οπότε μόλις πέτυχα μια πολύ καλή προσφορά στα q701 αμέσως τα βούτηξα.

Xαμηλές 6,5/10
"€œΚοιτάτε αλλά μην αγγίζετε"€

Υπάρχει νομίζω η ιδέα ότι τα akg είναι ανεμικά στο μπάσο και μη ευχάριστo σε pop/ηλεκτρονική. Αυτό πιο πολύ έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός και την ενίσχυση παρά με την πραγματικότητα... Από την άλλη βέβαια δεν θα το πρότεινα και σε φίλους του δυνατού involving μπάσου. Το μπάσο είναι οριακά επαρκές σε ένταση (δεν θα το χαρακτήριζα ποτέ και σε καμία περίπτωση ανεμικό. Όταν πρέπει να βαρέσει βαράει) και ικανοποιητικά γρήγορο στις μεταβάσεις πράγμα που το καθιστά ευχάριστο και ποιοτικό. ΟΚ δεν πρόκειται να ταρακουνήσει αυτιά αλλά δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να κρυφτεί και δεν πρόκειται ποτέ να σκεπάσει στοιχεία του κομματιού που ακούτε. Ειδικά σε ειδή με αληθινό μπάσο και όχι ηλεκτρονικό θα το χαρακτήριζα το πιο σφιχτό-κοντρολαρισμένο της πεντάδας.
Υπάρχει βέβαια η αναμενόμενη αποκοπή που αρχίζει να γίνεται εμφανής κάτω από τα 60hz αλλά μάλλον είναι πιο ομαλή από ότι περίμενα (τουλάχιστον μέχρι τα 40-50hz από κει και μετά σβήνει πιο έντονα).
Σε γενικές γραμμές το μπάσο είναι σχετικά καλής ποιότητας , ευχάριστο και καθαρό αλλά δεν είναι για πολλά πολλά. Με το που θα πεις μαρέσει θέλω κι άλλο θα σου ρίξει πάγο και θα σε αφήσει στα κρύα του λουτρού. Σαν τις όμορφες κυρίες που είναι στις πόρτες κλαμπ και μπουζουκίων. Χαμογελαστή και πανέμορφη μέχρι να μπεις μέσα, δεν την ξαναβλέπεις όμως ύστερα μέχρι να φύγεις...
Μεσαίες 7/10
"€œΧαμηλές μεσαίες-Υψηλές μεσαίες : Σημειώσατε διπλό"

Oι μεσαίες στο q701 έχουν δύο χαρακτηριστικά στοιχεία. Πρώτον έχουν μία έμφαση/χρωματισμό στα 2khz και δεύτερον έχουν μια έλλειψη στις χαμηλές μεσαίες. Η έμφαση στα 2khz δίνει μια ευχάριστη σπιρτάδα/ενέργεια στα γυναικεία φωνητικά αλλά η αντίθεση με την έλλειψη στις χαμηλές μεσαίες δίνει μια αίσθηση έλλειψης ζεστασιάς/σώματος. Γενικά οι μεσαίες είναι κάπως φλατ όχι με την καλή έννοια του ουδέτερου αλλά με την έννοια λίγο ξερού ήχου που του λείπει όγκος, ζεστασιά και ολότητα ενώ τονικά τείνουν ελαφρώς προς το λαμπρό. Από την άλλη βέβαια δεν μπουκώνουν και ποτέ ενώ η λεπτομέρεια πάντα είναι σε υψηλά επίπεδα αλλά αυτό είναι και το trade-off η θυσία δηλαδή του αναλυτικού χαρακτήρα έναντι του πιο γεμάτου smooth χαρακτήρα.
Πρίμα 7,5/10
"€œEντονη ενεργητική παρουσία"€

Τα πρίμα έχουν ενεργητική παρουσία που τείνει να αποκαλύπτει πράγματα . Θα έλεγα ότι μου αρέσουν αυτά τα χαρακτηρηστικά και ο ενθουσιασμός που φέρνουν. Αυτό που δεν μου αρέσει τόσο είναι ότι θα ήθελα να είναι ένα κλικ πιο ομαλά/γλυκά και φιλικά προς τον ακροατή. Πρέπει να υπάρχουν κάποια peaks που σκοπεύουν να ξεγελάσουν δίνοντας αίσθηση β€œκαθαρότητας,αέρα και "λεπτομέρειας"€, ορισμένες φορές όμως μπορεί να βγει σκληράδα που να δώσει στοιχεία έλλειψης refinement/ωριμότητας. Είναι θέμα γούστου αν θα σας αρέσει ή όχι

Oυδετερότητα/Ισορροπία 7,5/10
"œΗ αναλυτική άποψη για την ουδετερότητα"€
Που υπάρχουν εμφάσεις και ελλείψεις αναφέρθηκε. Πως ακούγεται το σύνολο?
Πρώτα από όλα πλήρης ουδετερότητα δεν υπάρχει σε αυτό τον κόσμο...Σε κανένα θέμα...Αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε εδώ είναι ότι έχουμε μια προσπάθεια ερμηνείας του ουδέτερου αλλά με ένα πριμάτη/αναλύτική προδιάθεση και τρόπο σκέψης. Το σύνολο είναι ένα ακουστικό σχετικά flat που τείνει ´όμως προς την λαμπρότητα. Δεν πρόκειται να προσθέσει πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν ενώ πρόκειται να αποκαλύψει πράγματα που έχουν γίνει στραβά. Είναι ένα εργαλείο με λίγα λόγια που βρίσκει θέση στα studio αλλά και στα σαλόνια φίλων που τους αρέσει ο αναλυτικός στεγνός ήχος.

Συριστικά/Ομαλότητα 5/10
"Τα εργαλεία τα φανερώνουν όλα. Είτε καλά είτε κακά"

Ενα εργαλείο πρέπει να είναι σε θέση να αποκαλύπτει πράγματα.Όπως καταλαβαίνετε η ομαλότητα και η αποκαλυπτικότητα είναι έννοιες σχετικά αντιφατικές... Η ομαλότητα δεν ξεχνιέται τελείως αλλά περνά σε δεύτερη μοίρα. Προτεραιότητα είναι η αναλυτικότητα. Πέρα λοιπόν από το ότι έχουν ένα ηχητικό χαρακτήρα ζυγισμένο προς την λαμπρότητα έχουμε και την αποκάλυψη στοιχείων στην ηχογράφηση που έχουν πάει στραβά.Το q701 λοιπόν δεν συγχωρεί... Δώστε του κακή ηχογράφηση , σε κακή ανάλυση με κακά συνοδά και θα σας την πετάξει πίσω στα μούτρα! Δώστε του καλή τροφή και θα κελαηδήσει.
Οσον αφορά τα συριστικά όταν υπάρχουν στην ηχογράφηση το q701 θα αρχίσει να φωνάζει... Θα δώσει έμφαση ώστε να σας τα κάνει εμφανή. Ευτυχώς δεν το κάνει παίρνοντας σας τα αυτιά. Απλά αναδεικνύει την ύπαρξη τους.
Με απλά λόγια κακές ηχογραφήσεις/ψηφιακίλα NO με αυτό το ακουστικό.

Mουσική Σκηνή 8/10
"Στο άπειρο και ακόμα παραπέρα"
Το καλύτερο στοιχείο του ακουστικού για μένα.
Η έκταση είναι εξαιρετική. Eιδικά δεξιά και αριστερά είναι η πιο ευρύχωρη εμπειρία. Μπόλικος αέρας , εξαιρετικός διαχωρισμός οργάνων, τα πάντα διαχωρίζονται και είναι ατομικά καθαρά στο χώρο. Κάποιοι κριτικάρουν την εμπειρία ως αφύσικη και υπερβολική, το σέβομαι αυτό γιατί είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει πιο intimate ήχο, εμένα πάντως μου αρέσει πολύ. Επίσης να αναφέρω ότι τα q701 απέδωσαν καλύτερα από όλη την πεντάδα την αίσθηση του χώρου και την αύρα στις live ηχογραφήσεις όπου μπορούσες να νοιώσεις καλύτερα τις αποστάσεις και τον διαχωρισμό σκηνής και κοινού. Πολύ καλή εμπειρία νομίζω που για να βελτιώσεις ακόμα περισσότερο την έκταση της θα πρέπει να ανέβεις πολύ σε τιμή. Π.χ HD800. Στα επίπεδα mid-fi τιμής δεν μου έρχονται στο μυαλό πολλές περιπτώσεις αντίστοιχης έκτασης μουσικής σκηνής έξω από την akg.
Όσον αφορά το imaging είναι πολύ καθαρό/εύκολο να εντοπίσεις τις θέσεις του κάθε στοιχείου στο χώρο αλλά υπάρχει ένα θεματάκι που δεν είναι άλλο από το κεντρικό imaging. Αν το παρατηρήσεις θα προσέξεις ότι το q701 αφαιρεί λίγο την εικόνα από το κέντρο και τείνει να την παρουσιάζει περισσότερο ίσως αριστερά/δεξιά από ότι θα έπρεπε. Είναι σαν προσπάθεια στρετσαρίσματος για να πετύχουμε το μέγιστο δυνατό εύρος στα πλάγια θυσιάζοντας την κεντρική εικόνα. Προσωπικά δεν τον κρίνω υπερβολικά υλοποιημένο. Αλλοι δικαιολογημένα μπορούν να διαφωνούν.

Λεπτομέρεια 8/10
"Στην επιφάνεια"
Σε συνέχεια των παραπάνω και του αναλυτικού χαρακτήρα το q701 τείνει να φέρνει τις λεπτομέρειες στην επιφάνεια. Δεν είναι ότι θα ακούσετε λεπτομέρειες εδώ ενώ στα άλλα ακουστικά δεν θα υπάρχουν καθόλου. Δεν ισχύει αυτό για κανένα ακουστικό της πεντάδας και (γενικά δεν νομίζω να παρατηρήσετε τέτοιες διαφορές σε ακουστικά ίδιας κατηγορίας). Είναι ότι αυτές οι λεπτομέρειες θα είναι ακόμα πιο εμφανείς/προσεχτές εδώ. Το στυλ θα είναι "€œωπ τί είναι αυτή η λεπτομέρεια, δεν θυμάμαι να την άκουσα με το τάδε"€. Μετά θα πάτε στο τάδε και θα πείτε "€ααα όχι εντάξει εδώ ήταν , αλλά για κάποιο λόγο την παρατήρησα πιο έντονα στο q701"€.

Συνοψη 88,5/140
Το Q701 είναι ένα ιδιαίτερο ακουστικό. Είμαι σίγουρος ότι η συναναστροφή μαζί του θα αφήσει συναισθήματα...αγάπης ή μίσους. Είτε θα το λατρέψετε είτε θα το μισήσετε. Δεν βλέπω ενδιάμεσα συναισθήματα.
Αφήνοντας πίσω τα ατυχή για μένα στοιχεία σε άνεση και κατασκευή πρόκειται για ένα ικανό, αναλυτικό, crystal clear ακουστικό που σου δίνει ένα αίσθημα "€œκαθαρότητας"€, με εξαιρετική μουσική σκηνή που χάνει όμως σε σώμα και ζεστασιά. Σε τιμή πάντως κάτω από 200 ευρώ που έχει παίξει κατά καιρούς αποτελεί Value For Money για μένα και ισχυρό recommendation για ακουστική μουσική, competitive gaming και ταινίες. Οσοι επιθυμείτε γεμάτο , ζεστό , intimate και πιο relaxed ήχο μακριά.
Performance Index 63,2%

Θετικά: Soundstage, αέρινος χαρακτήρας, Λεπτομέρεια, αίσθηση "€œκαθαρότητας"€, τιμή(<200)
Aρνητικά: Tραγική στέκα, Υλικά κατασκευής, έλλειψη σώματος και ζεστασιάς, bass impact, κεντρικό imaging, μη συγχωρητικό-κουραστικό σε κακές ηχογραφήσεις

Τhe best: Τhe soundstage! Εκταση και separation που δύσκολα θα βρείτε αλλού με κάτω από 500 ευρώ.
And the ugliest: Λείπει η ζεστασιά με αποτέλεσμα να ακούται μερικές φορές λεπτόηχο (ιδιαίτερα με κακό ματσάρισμα), κουραστικό και λίγο off.

Ποιος τα αγοράζει? Φαν του αναλυτικού ευρύχωρου ήχου που τείνει προς την φωτεινότητα.
Πόσο τα αγοράζει? Στα 350 ευρώ της ελληνικής αγοράς η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη. Στα 190 ευρώ που το πήρα εγώ το θεωρώ value for money για τις αναλυτικές αεράτες αναζητήσεις μου. Mια τιμή στα 200 ευρώ και κάτω θα ήταν ιδανική.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
2.3) Philips Fidelio X2 "Review"

PHILIPS FIDELIO X2
"€œOταν το hype δημιουργεί υπερβολικές προσδοκίες"€
Τιμή σκρουτζ: Δεν υπάρχει

Technical Specifications:


Frequency response: 5-40kHz
Impedance: 35 Ohm
Maximum power input: 500 mW
Sensitivity: 100 dB @ 1mW
Speaker diameter: 50mm
Cable: 3m 3.5mm to 3.5mm
Weight: 380g
Product dimensions (W x H x D): 19 x 23 x 11 cm


Frequency response graph
Philips X2 fr graph.PNG

Impedance Graph
Philips X2 Imped graph.PNG


Ποιότητα/Υλικά Κατασκευής 15/20
"And that's how it's done!"€
To X2 πλέον μπορεί να βρίσκεται σε χαμηλότερη τιμή από πολλούς ανταγωνιστές της κατηγορίας αλλά αυτό δεν θα πει ότι υστερεί σε βασικά ποιοτικά χαρακτηριστικά όπως η κατασκευή... Ισα ίσα το Χ2 έχει την καλύτερη κατασκευή της πεντάδας. Στην πρώτη επαφή με το ακουστικό θα συναντήσετε σημαντικό βάρος και μέγεθος που εμπνέει στιβαρότητα. Στα πλαινά του ακουστικού θα συναντήσετε μεταλλικές γρίλιες, μεταλλικά rings πάνω στα οποία είναι βιδωμένα τα ακουστικά που δίνουν ευκινησία πάνω και κάτω αλλά όχι αριστερά και δεξιά. Προχωρώντας προς την την στέκα η philips εφαρμόζει αντίστοιχο αυτόματο ελαστικό suspension system όπως αυτό που (προσπαθεί να κάνει) η akg. Mε απλά λόγια το ακουστικό προσαρμόζεται μόνο του στο κεφάλι σας χωρίς να χρειάζεται ρύθμιση. Το καλώδιο είναι 3 μέτρα και από ότι φαίνεται πιο ανθεκτικό και με πιο στιβαρό τερματισμό από τα υπόλοιπα της 5αδας. Όσον αφορά τα μαξιλαράκια αυτά είναι από υλικό memory foam-velour covered και έχουν άνοιγμα για τα αυτιά σας κάθετα περίπου 6,2 εκατοστά , οριζόντια γύρω στα 4,6 εκατοστά ενώ το βάθος είναι περίπου 2 εκατοστά. Τα μαξιλαράκια υποτίθεται ότι είναι αντικαταστήσιμα αλλά η εταιρεία δεν πουλάει ανταλλακτικά μαξιλαράκια... Ο σωστός ορισμός είναι αφαιρούμενα. Το θέμα είναι ότι τελευταία μοντέλα έρχονται με κολλημένα με κόλλα μαξιλαράκια καθιστώντας την αφαίρεση δύσκολη και επικίνδυνη για την ακεραιότητα τους. Ωστόσο μάλλον εγώ στάθηκα τυχερός γιατί στα δικά μου δεν υπάρχει κανένα ίχνος κόλλας.(πρόσφατη αγορά) Και γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα από αυτά συνήθως αναφέρονται όπως ink bleed, channel imbalance, υπερβολικά μπουκωμένος ήχος. Το μόνο θέμα που έχω και το αναφέρω επειδή απλά πρέπει να το αναφέρω είναι ότι το δεξί μαξιλαράκι γέρνει ελάχιστα δεξιά , σαν το κάθετο άνοιγμα να μην είναι απολύτως κάθετο αλλά να γέρνει προς τα δεξιά.

Άνεση 20,5/30
"€œΑγάπη μου συρίκνωσα το βάρος"
Όπως ανέφερα το βάρος των Χ2 δεν είναι αμελητέο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση βάρος planar ακουστικών όπως κάποια από αυτά της audeze ή της hifiman π.χ αλλά δεν παύει να αποτελεί το βαρύτερο ακουστικό της 5αδας. Και αυτό θεωρητικά θα δημιουργούσε ενστάσεις όσον αφορά την άνεση. Στην πράξη? No problem! Το suspension system κάνει την δουλειά του. Υπάρχει μπόλικο padding στο ελαστικό που έρχεται σε επαφή με το κεφάλι και το βάρος "€œσβήνει"€. ΕΤΣΙ γίνεται η δουλειά αγαπητή akg...Είχες ένα σαφώς ελαφρύτερο ακουστικό και κατάφερες να το κάνεις πιο άβολο... Από την άλλη, αγαπητέ designer -της philips ή της woox ή της gibson όποιος και αν είσαι τέλος πάντων- το ξέρω ότι δεν διαβάζεις avclub.gr αλλά εγώ θα στο πω. Μπράβο στη συγκεκριμένη περίπτωση είσαι μάγκας! Βάρος 2,5/5 αλλά στέκα 4,5/5. Επίσης να συμπληρώσω ότι φαίνεται να το ακουστικό να εφαρμόζει άνετα και σε μεγάλα κεφάλια καθώς παρατηρώ μεγάλα περιθώρια για κεφάλια μεγαλύτερο από το δικό μου.
ΟΚ λοιπόν με το βάρος δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα καταπόνησης. Με την σταθερότητα στο κεφάλι τι γίνετε? Εδώ θα έλεγα ότι το βάρος φαίνεται... Δεν είναι ότι θα σας φύγουν τα ακουστικά από το κεφάλι αλλά κουνώντας απότομα το κεφάλι αριστερά δεξιά θα παρατηρήσετε ότι τα ακουστικά χορεύουν μαζί και δεν παραμένουν απόλυτα σταθερά. Μεταλάδες που θα κάνετε head banging beware. H βαρύτητα είναι αδυσώπητη... Ο μόνος τρόπος να μην συμβαίνει αυτό θα ήταν μεγαλύτερο clamping force αλλά έτσι θα χάναμε σε άνεση. Η υπάρχουσα πίεση είναι σχετικά σωστή, ούτε ιδιαίτερα μεγάλη για να πιέζει και να προκαλεί δυσφορία, ούτε υπερβολικά μικρή ώστε να γλιστράνε εντελώς τα ακουστικά.
Πάμε στα μαξιλαράκια., σχετικά μαλακά, αλλά και μαγνήτης τριχών και σκόνης. Στην υφή μου φαίνονται προσωπικά μια χαρά (αν εξαιρέσεις ότι το καλοκαίρι ίσως να ζεσταίνουν λίγο). Εχω διαβάσει αναφορές ότι κάποιους τους ενοχλεί η υφή οπότε το αναφέρω. Το σχήμα τους είναι κυκλικό , ωστόσο το άνοιγμα για τα αυτιά είναι οβάλ. Στην πράξη τα δικά μου αυτιά μπαίνουν πλήρως μέσα αλλά οριακά. Για την δική σας διευκόλυνση μπορείτε να συμβουλευτείτε τα νούμερα που έγραψα.
Αll in all καλή άνεση χωρίς να είναι benchmark αλλά και χωρίς ιδιαίτερα παράπονα.

Features 12/20
Λογίζω την ευκολία οδήγησης σαν έξτρα feature. Περισσότερα για αυτό παρακάτω. Σαν επιπλέον features θα μπορέσουμε να αναφέρουμε το αφαιρούμενο καλώδιο. Είναι ένα πολύ απλό καλώδιο που αρχίζει και τελειώνει σε καρφί 3,5mm πράγμα που το καθιστά εύκολα αντικαταστήσιμο με καλώδιο της επιλογής σας. (μικρότερο?/καλύτερο?) Για τα μαξιλαράκια ανέφερα παραπάνω τι ισχύει. Σημαντικό μείον οι δυσκολίες με τις κόλλες και η μη ύπαρξη επίσημων ανταλλακτικών... Ποιος ο λόγος..?
Όσον αφορά την φορητότα είναι θετικό ότι μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε με οποιαδήποτε συσκευή θέλετε αλλά βάρος και κυρίως μέγεθος θα αναδεικνύουν ότι πρόκειται για ακουστικά που είναι για να μένουν στο σπίτι και δεν είναι για πολλές μεταφορές...
Από συνοδευτικά δεν έχουμε τίποτα πέρα από ένα κλιπάκι για cable management και το καρφί αντάπτορα από 3,5 σε 6,3mm ! Oικονομία...

Ενίσχυση και ματσάρισμα

"€œΔεν ζητάω πολλά"
Χαρακτηριστικός ο τίτλος νομίζω. Το Χ2 όσον αφορά την ένταση μπορεί να οδηγηθεί επαρκώς ακόμα και από φορητές συσκευές όπως κινητά, tablet, i-pods κτλπ. Πάντα να κρίνετε κατά περίπτωση ωστόσο. Π.χ στο s6 edge plus μου πρέπει να φτάσω την ένταση στο τέρμα για να φτάσω τα x2 στην μέγιστη ένταση που θέλω να ακούσω. Με το i-pod touch έχω μεγαλύτερα περιθώρια. Είμαι πεπεισμένος πάντως ότι δεν θα έχετε πρόβλημα με σταθερές συσκευές εκτός και αν ακούτε σε εκκωφαντικές εντάσεις.
Hχητικά το αποτέλεσμα που πήρα ήταν πολύ όμορφο για τόσο ανεξάρτητο-φορητό-φθηνό set up. (i.e χωρίς ενισχυτή)
Με το ifi micro idsd δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα το μικρό τα oδηγεί στο eco mode για πλάκα.
Ηχητικά μπορώ να δοκιμάσω μόνο με αυτά τα 3 που ανέφερα και δεν μπορώ να αναφέρω συνταρακτικές αλλαγές. Μάλλον θα έλεγα ότι το Χ2 έμεινε σταθερό/πιστό στις δυνατότητες του με την έννοια ότι ούτε κέρδισε ιδιαίτερα με το micro , ούτε και έχασε ιδιαίτερα στην μετάβαση στο ipod. Aυτή είναι η δική μου εμπειρία η δικιά σας όπως έχω αναφέρει πολλές φορές μπορεί να διαφέρει.
Οσον αφορά γενικά το ματσάρισμα, θα διαβάσετε οτι το Χ2 είναι ένα ακουστικό θερμού χαρακτήρα οπότε μην επιχειρήσετε να το ματσάρετε με αντίστοιχα θερμά συνοδά. Δοκιμάστε κάτι που να κλίνει στο αναλυτικό/λαμπρό σκέλος των πραγμάτων, με προσοχή όμως γιατί δεν παύουν να υπάρχουν κάποια peaks στις ανώτερες συχνότητες. Η δοκιμή πριν την αγορά πάντα είναι επιθυμητή.

Sound Intro
Λοιπόν δεν είναι άγνωστο ότι το συγκεκριμένο ακουστικό έχει δημιουργήσει μεγάλη φήμη για τον εαυτό του. Δεν θέλει πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ για να βρείτε αναφορές όπως "€œbest value in sound ever"€ , "€œbest headphone under 1000$" , "€œexuding excellence"€, "€œlike a boss"€ και λοιπά όμορφα. Ισχύουν ή ισχύει η λαϊκή παροιμία που λέει "€œόπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι"€? Βασικά ο βασικός τίτλος με έχει καρφώσει λίγο στο τι πιστεύω εγώ αλλά μην βιάζεστε...

Xαμηλές 7,5/10
"€œPopular"€
Το μπάσο των Χ2 είναι αυτό που θα χαρακτήριζα δημοφιλές. Ειδικά σε νέα αυτιά στο χώρο που προέρχονται από fashion ακουστικά. Εχει μια έμφαση στις μεσαιοχαμηλές που του δίνει τον ζεστό γεμάτο χαρακτήρα. Είναι δηλαδή ελαφρώς τσιμπημένο σε ένταση αλλά όχι στο σύνολο του. Στις συχνότητες κάτω των 60 hz ξεκινάει η γνωστή αποκοπή που συναντάμε στα δυναμικά ακουστικά θα έλεγα όμως ότι είναι σχετικά ομαλότερη από άλλα δυναμικά της κατηγορίας. Το παράπονο μου είναι ακριβώς αυτό (και είναι μάλλον άδικη κριτική γιατί ισχύει για τα περισσότερα δυναμικά) ότι θα ήθελα πιο γραμμικό εντυπωσιακό μπάσο. Θα ήθελα μπάσο planar με λίγα λόγια αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση... Όμως το ότι αναφέρω σαν κριτική το παραπάνω αναδεικνύει ότι έχω σε εκτίμηση το πόσο χαμηλά φτάνει για χαμηλό ακουστικό. Χ2 και dt990pro φτάνουν πιο χαμηλά από τα υπόλοιπα ακουστικά της 5δας με το R70x να είναι σχετικά κοντά με q701 και κυρίως hd 600 να είναι πιο πίσω (σορρυ κάνω spoil το 600αρι :p) Στα λοιπά του μπάσου έχει συμπαθητικό texture αλλά γενικά μου ακούγεται πως να το πω λίγο αργό και χύμα αφού μερικές φορές υπάρχουν διαρροές προς τις μεσαίες συχνότητες. Δεν θα έλεγα όμως ότι είναι κάτι υπερβολικό ή συνεχές φαινόμενο. Θα αδικούσα το ακουστικό.
Σαν σύνοψη λοιπόν θα ήθελα λίγο λιγότερη ένταση στις συχνότητες πάνω από τα 80 hz και περισσότερη ένταση στα 60hz και κάτω για να δώσει ένα πιο γραμμικό , και ακόμα πιο σεισμικό/εντυπωσιακό χαρακτήρα χωρίς να μπουκώνει άλλες συχνότητες. Δεν παύει πάντως να είναι από τις καλύτερες επιλογές σε ανοιχτό ακουστικό για φίλους του μπάσου χωρίς όμως να ξεφεύγει. Αποτελεί μια καλή προσπάθεια ισορροπίας ανάμεσα σε ουδετερότητα και σε μια δόση έξτρα διασκεδαστικού μπάσου.
Μεσαίες 7/10
"€œΖεστές αλλά και uneven"€
Oι μεσαίες είναι όπως το περιμένατε ζεστές. Εδώ μάλλον έχουμε τον αντίθετο χαρακτήρα από ότι στο q701. Υπάρχει η έμφαση στις χαμηλότερες μεσαίες ενώ υπάρχει μια πτώση τις ενέργειας στις υψηλότερες μεσαίες. Πιο αναλυτικά: Οι μεσαίες έχουν μια ελαφρώς μπασάτη χροιά ενώ στις ανώτερες μεσαίες(2 με 3khz περίπου) υπάρχει μία μικρή πτώση που δίνει την εντύπωση τρύπας-κενού στις μεσαίες. Σαν γενική εικόνα λοιπόν τα φωνητικά είναι ζεστά αλλά και κάπως μη ισορροπημένα και μερικές φορές μπορεί να είναι πολύ ελαφρώς οπισθωχωρημένα από το άριστο. Η μάλλον για να το θέσω πιο σωστά λόγω της ανισορροπίας που προανέφερα σε ορισμένες ηχογραφήσεις (ιδιαίτερα σε αυτές που υπάρχει επίτηδες από την ηχογράφηση προώθηση στα φωνητικά) θα πείτε "€œδεν ακούω καμία μα καμία υποχώρηση τα φωνητικά είναι γεμάτα ζεστα και όμορφα"€ ενώ σε άλλες ηχογραφήσεις θα λέγατε "€œθα ήθελα τα φωνητικά λίγο πιο ζωντανά σπιρτόζικα και κοντά μου"€ ...
Από πλευράς υφής, ροής και λεπτομέρειας σε αυτές τις συχνότητες θα είστε παραπάνω από Οκ...μέχρι να ακούσετε κάποιο πραγματικά ακουστικό που παίζει αριστεύει σε αυτές τις συχνότητες. Ονόματα δεν λέμε ακόμα.
Πρίμα 5,5/10
"€œPeaks n' dips...
€
Και φτάνουμε στα πρίμα...Τα πρίμα στο x2 είναι... περίεργα. Αλλοι λένε ότι είναι φωτεινά, άλλοι λένε ότι είναι σκοτεινά...(Ουδέτερα δεν είναι σίγουρα) Κατά κάποιο τρόπο ισχύουν και τα δύο. Αν δείτε το γράφημα το x2 από τις ανώτερες μεσαίες και μετά είναι γεμάτο σκαμπανεβάσματα.....Oπως προανέρφερα υπάρχει ένα μικρό dip στα 3kz. Υπάρχει και ένα απότομο μεγάλο peαk στα 8 khz. Όμως δεν είναι αυτός ο πιο σωστός/ασφαλής τρόπος να κριθεί το ακουστικό. Αυτό που μπορώ να κάνω εγώ είναι να πω τι ακούω σαν ηχητικό αποτέλεσμα. Στην πράξη λοιπόν αυτό που ακούω είναι περίεργα πρίμα που άλλοτε δημιουργούν συριστικά, άλλοτε είναι σκληρά και λεπτόηχα άλλοτε λείπει ενέργεια και η τελευταία λέξη. Αλλά δεν τελειώνει εκεί , τις φορές που θα πάρετε την έξτρα ενέργεια που θα δώσει μια έξτρα σπιρτάδα/παρουσία (πχ σε έγχορδα όργανα που φτάνουν ψηλά), παρακάτω θα ακούσετε να λείπει σώμα στα πιάτα των ντραμς που ακούγονται ψεύτικα. Εκεί που πας να χαρείς και να ενθουσιαστείς μετά από λίγο θα ακούσεις κάτι να σε προσγειώσει.. Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι μάλλον λείπει η ισορροπία όσο πάμε ψηλά και το αποτέλεσμα δεν μου ακούγεται πολύ φυσικό και ρεαλιστικό. Μάλλον μοιάζει λίγο συνθετικό στα δικά μου αυτιά και γενικά αν ψάχνετε για unrefinement ή αυτό που λέτε κόκκο , ναι θα το βρείτε...

Oυδετερότητα/Ισορροπία 7/10
"€œLets have some fun"€
Αν ψάχναμε μία λέξη για το τι ήχο στόχευαν στην philips αυτό θα ήταν fun ήχος χωρίς να ξεφεύγει υπερβολικά από την ουδετερότητα. Κατά κάποιο τρόπο το πέτυχαν. Αν χαρακτήριζα τον ήχο θα ήταν fun, χαιφιντελίστικος από αυτόν που στοχεύουν οι εταιρείες για μπουν στα σαλόνια του πολύ κόσμου.
Δεν θα έλεγα πάντως ότι ή ήχος είναι ουδέτερος Αν ήταν να χαρακτήριζα κάπως αυτό που ακούω θα έλεγα ότι είναι σαν...καρδιογράφημα. Πάνω-κάτω-πάνω-κάτω σκαμπανεβάσματα στη γραμμικότητα. Uneven μεσαίες , uneven πρίμα. Ευτυχώς που δεν ξεφεύγουν τρελά από την ουδετερότητα γιατί ο ασθενής θα είχε πεθάνει... Χαχα εντάξει είμαι λίγο υπερβολικός. Στην πράξη θια έλεγα ότι ανάλογα την ηχογράφηση ορισμένες φορές το X2 μπορεί να δώσει την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάποια οπισθωχωρημένη συχνότητα αλλά όλες συχνότητες είναι forward. Ότι έχει πολύ από όλα. Τhe fun factor!
Τις περισσότερες φορές ισχύει αυτό που είπαμε όμως. Θερμό ακουστικό με σκαμπανεβάσματα ιδιαίτερα στις ανώτερες συχνότητες...
Πάντα κάπως τα καταφέρνει όμως να σου δώσει την εντύπωση ότι σαν σύνολο δεν έχει ξεφύγει πολύ από την ουδετερότητα. Από αυτά που είχα αρχίσει να διαβάζω πολύ τελευταία (που είναι και διαφορετικά από τα διθυραμβικά που διαβάζαμε αρχικά) το περίμενα πιο μπασάτο και χρωματισμένο να πω την αλήθεια.

Συριστικά/Ομαλότητα 5,5/10
"€œHouston we have a problem..."€
Εδώ υπάρχει θέμα. Διαβάσατε τι ισχύει για τα πρίμα και γενικά έχετε πάρει μια ιδέα για τον χαρακτήρα του ακουστικού. Στο Χ2 υπάρχει σαφέστατα παρουσία συριστικών. Πράγμα που προσωπικά δεν περίμενα... Σιγμα που ακούγονται τσσσσσ περίεργα hi-hats σε ντραμς , γενικά υπάρχουν στοιχεία σκληρότητας και unrefinement. Ως αποτέλεσμα η γενική ομαλότητα του ήχου πλήττεται όταν υπάρχουν τέτοια θέματα, ή φαίνεται ότι σε κάποια σημεία το ακουστικό προσπαθεί υπερβολικά ενώ δεν το χει... Και είναι κρίμα γιατί διαφορετικά η γενική ομαλότητα θα ήταν σε πολύ καλά επίπεδα. Και γενικά το ακουστικό θα ήταν σε πραγματικά πολύ καλά επίπεδα κοντά στη φήμη που έχει δημιουργήσει.
Anyway δεν θα έλεγα βέβαια ότι είναι και τραγικά τα πράγματα. Ανάλογα με τα γούστα, τις απαιτήσεις και τις αντοχές του καθενός...Προσωπικά έχω ακούσει και χειρότερα.

Mουσική Σκηνή 7/10
"€œAρκετά καλή"
Η μουσική σκηνή είναι αρκετά καλή. Το πλάτος αριστερά δεξιά είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας(μέχρι να ακούσεις κάποιο akg), ενώ το βάθος μπροστά και πίσω είναι και αυτό καλό αλλά όχι σε αντίστοιχα επίπεδα. Το imaging είναι σαφές με την έννοια ότι θέση των στοιχείων είναι καθαρή και εύκολα εντοπίσημη στο χώρο αν και εδώ ίσως να υπάρχει σε μικρότερο βαθμό το αντίστοιχο θέμα με το Q701 για το κεντρικό imaging.
Στα λοιπά τώρα κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι τα μεγάλα είδωλα δηλαδή ότι τα επιμέρους όργανα/φωνές και ήχοι παρουσιάζονται με μεγάλο μέγεθος στο χώρο. Είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψεις με λόγια αλλά ακούγωντας άλλο ακουστικό και φορώντας τα Χ2 μετά ήταν σαν να μπήκαν όλα σε μεγέθυνση.
Ο διαχωρισμός των οργάνων(αποστάσεις) είναι αρκετά καλός (και πάλι μέχρι να ακούσεις κάποιο akg).
Σύνολο? Από τα καλύτερα της κατηγορίας .Θα ήθελα λίγο καλύτερο βάθος μπροστά και πίσω για να γίνει πιο ισορροπημένη η μουσική σκηνή.

Λεπτομέρεια 7/10
"€œΑνετα στα πλαίσια της κατηγορίας"
Σε γενικές γραμμές είναι πάνω κάτω στα πλαίσια της κατηγορίας. Η καλή η μουσική σκηνή και ο διαχωρισμός των οργάνων βοηθούν πολύ στην αναγνώριση μικρών λεπτομερειών . Ειλικρινά δεν έχω να γράψω και πολλά εδώ. Δεν συγκλονίζει και δεν υστερεί. Νομίζω ότι γενικά είναι συγκεκριμένα τα πράγματα που μπορείτε να περιμένετε από τα ακουστικά της μεσαίας κατηγορίας σε αυτή την υποκατηγορία. Οπου με δείτε και γράφω πολλά θα είναι είτε για να τονίσω άσχημα πράγματα είτε για να υπερθεματίσω καλά πράγματα.

Συνοψη 94/140
Το Χ2 με απογοήτευσε λίγο. Και το θέμα είναι ότι η απογοήτευση δεν προέρχεται από την απόδοση του ακουστικού αλλά από τις μη ρεαλιστικές υπερβολικές προσδοκίες που μου είχαν δημιουργηθεί διαβάζοντας τα διάφορα "€œreviews"€ και τις απόψεις στο internet. Το να γράφουν κάποιοι στo head-fi ότι πρόκειται για τα καλύτερα ακουστικά κάτω από 1000 δολλάρια ή ότι είναι σαν τα sennheiser hd 6x0 σε στεροειδή κλπ γραφικά είναι απλά γελοίο... Αυτό που ισχύει για μένα είναι ότι πρόκειται για πραγματικά καλό ακουστικό στα λεφτά του, με δημοφιλή ηχητικό χαρακτήρα, σχετικά ευκολοδήγητο και από τους ικανότερους στρατιώτες σε ειδικές αποστολές όπως είναι αυτές των ταινιών και του gaming. Διθυραμβικές κριτικές υπερενθουσιασμού κινούνται σε πλαίσια εσκεμμένης απομάκρυνσης από την αντικειμενικότητα... In My Opinion πάντα
Ηθικό δίδαγμα: Σε αυτό το χόμπι να πιστεύετε μόνο τα αυτιά σας και τίποτα άλλο. Το τι λένε διάφοροι στο ίντερνετ, το τι λέω εγώ, το τι λένε διάφοροι "€œεπαγγελματίες reviewers"€ είναι μόνο για να παίρνετε ιδέες.
Performance Index 67,1%

Θετικά:
Τιμή, Fun χαρακτήρας χωρίς να ξεφεύγει, καλή επιλογή για σύγχρονη δημοφιλή μουσική, soundstage, ταιριαστό σε ταινίες και gaming, χαμηλές απαιτήσεις οδήγησης, κατασκευή για την κατηγορία,
Aρνητικά: Unrefinement, συνθετικά πρίμα, συριστικά, μικρό upscaleability με καλύτερα συνοδά, θέματα quality control που έχουν προκύψει τελευταία (με κόλλες, ανισορροπίες σε δεξί και αριστερό κανάλι κτλπ)

The best: Ποιο είναι το selling point? Το saleability! Tι εννοώ ? Το X2 πετυχαίνει ένα σύνολο που δεν συναντάς κάθε μέρα... Ζεστός χαρακτήρας χωρίς να ξεφεύγει (i.e δημοφιλές) , με μεγάλο soundstage και καλή κατασκευή σε προσβάσιμο κόστος αν συνυπολογίσεις τιμή και μη ανάγκη ακριβών συνοδών. Με απλά λόγια τικάρει αρκετά κουτάκια χωρίς να κοστίζει μια περιουσία. Αυτά + τον fun signature ήχο = υπερβολικό hype...
And the ugliest: Unrefinement... Πείτε το μη εκλεπτυσμένο ήχο , πείτε το έλλειψη ανώτερης ποιότητας , έλλειψη φυσικότητας/ρεαλιστικότητας, πείτε το χρωματισμό , πείτε το όπως θέλετε. Υπάρχουν dips, υπάρχουν peaks , ορισμένα όργανα (π.χ πιάτα drums) μπορoύν να ακουστούν λίγο αφύσικα, στα φωνητικά μπορεί να υπάρξουν συριστικά και να λείπει η φυσική τονικότητα, ο θερμός χαρακτήρας μπορεί να δώσει μπασάτη χροιά εκεί που δεν χρειάζεται...

Ποιος τα αγοράζει? Φαν του ήχου που περιέγραψα, όποιος το θέλει για ταινίες, όποιος το θέλει για gaming. Και όχι μόνο βασικά. Στα 230 ευρώ περίπου και χωρίς μεγάλες απαιτήσεις σε ενίσχυση αποτελεί καλή επιλογή για οποιονδήποτε με μπάτζετ που δεν ξεπερνάει τα 300-350 ευρώ για ακουστικά+συνοδά. Για να γίνει κατανοητή η σύγκριση για τα sennheiser hd 600 θα χρειάζονταν 300 ευρώ περίπου για την αγορά τους + minimum ένα αντίστοιχο ποσό για τα συνοδά του... Σύνολο γύρω στα 600.. Double the price...
Πόσο το αγοράζει? Τα 230 ευρώ που παίζει τώρα πιστεύω ότι είναι σωστή τιμή. Σε παραπάνω χρήματα χάνει το βασικό του ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των ανταγωνιστών , ενώ κάτω από τα 230 ευρώ δεν υπάρχουν πολλές επιλογές με αντίστοιχο salebility (τα χαρακτηριστικά που ανέφερα). Τhank god για την φούσκα του hype που έσκασε η Gibson και έριξε την τιμή.. Eτσι είναι το hype , έτσι είναι το internet... Λέγονται διάφορα , την μία μέρα είσαι "το καλύτερο value for money ever"€ την επόμενη μέρα είσαι "€œπροβληματικό"€ ακουστικό και οι επιστροφές στο amazon πέφτουν βροχή...
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
2.4) Αudio Technica R70x "Review"

AUDIO TECHNICA R70X
"Ο νέος είναι ωραίος:Natural and smooth operator"
Τιμή σκρουτζ: 338 ευρώ

Technical Specifications:

Type: Open-back reference
Driver Diameter: 45 mm
Frequency Response: 5 - 40,000 Hz
Maximum Input Power: 1,000 mW at 1 kHz
Sensitivity: 99 dB
Impedance: 470 ohms
Weight: 210 g*


Frequency response graph
ΓŽβ€˜udio Technica R70x fr Graph.PNG


Impedance graph
ΓŽβ€˜udio Technica R70x Imped Graph.PNG


Ποιότητα/Υλικά Κατασκευής 13,5/20

"The minimalist"€
Η πρώτη επαφή σας με τα r70x θα σας αφήσει με ...ιδιαίτερα συναισθήματα. Στην δική μου πρώτη επαφή σαν κάτοχος βγάζοντας τα από το κουτί έπαθα ένα μικρό σοκ.(παρόλο που δεν ήταν η πρώτη επαφή μου μαζί τους) Το ακουστικό φαίνεται και το αισθάνεσαι εντελώς minimal. Πρώτα από όλα σε μέγεθος είναι αρκετά μαζεμένο, το βάρος του είναι απίστευτο(αλλά περισσότερα για αυτό παρακάτω) και τα υλικά και η κατασκευή του είναι minimal... Ξεκινώντας από πάνω προς τα κάτω έχουμε μεταλλική στέκα που από κάτω χρησιμοποιεί αυτόματο wing suspension system. Mε απλά λόγια έχουμε δύο mini μεταλλικά "€œφτερά"€ που καταλήγουν σε δύο πλαστικά στοιχεία στήριξης επικαλυμμένα με padding. Αυτά είναι που ρυθμίζουν και στηρίζουν τα ακουστικά στο κεφάλι σας. Τόσο η μεταλλική στέκα όσο και τα μεταλλικά φτερά αποτελούν βελτίωση σε σχέση με παρόμοιες εξολοκλήρου πλαστικές υλοποιήσεις της audio-technica. Mόνο σημείο προς προσοχή είναι το σημείο επαφής των μεταλλικών φτερών με τα πλαστικά μέρη. Aυτά θα τα χαρακτήριζα αρκετά "€œευκίνητα"€ και μένει να δούμε στον χρόνο αν θα υπάρξουν θέματα αποκόλλησης.
Προχωρώντας προς τα ακουστικά έχουμε λεπτές μεταλλικές γρίλιες και cups φτιαγμένα από αντίστοιχα λεπτό μέταλλο. Το πιάσατε το νόημα γενικά , ελαφρύ, λεπτό μέταλλο με ορισμένα πλαστικά σημεία.
Τα μαξιλαράκια έχουν υφασμάτινη επένδυση με άνοιγμα κάθετα περίπου 5,1 εκατοστά, οριζόντια γύρω στα 4,8 εκατοστά και βάθος 1,7 εκατοστά.
Το καλώδιο χωρίζεται στα 2 και εισέρχεται στις υποδοχές τόσο σε αριστερό όσο και δεξί ακουστικό με γύρισμα για να λοκάρει. Δεν έχει σημασία ποιο θα βάλετε που. Όπως και να τα βάλετε το αριστερό ακουστικό θα δουλέψει σαν αριστερό και το δεξί σαν δεξί. Είναι λίγο περίεργο πάντως πόσο βαθιά πάει το καρφί...
Το καλώδιο είναι 3 μέτρα , τερματίζει σε καρφί 3,5mm και ποιoτικά δεν δείχνει τίποτα το αξιοσημείωτο...
Γενικά η κατασκευή είναι minimal και σε συνδυασμό με το μικρό βάρος θα ξενίσει μερικούς και θα τους δημιουργήσει το αίσθημα της μη στιβαρότητας. Είναι λίγο δύσκολο πάντως για μένα να πω άσχημα πράγματα βλέποντας σαν κύριο υλικό το μέταλλο. Ειδικά όταν συνοδεύεται με τέτοιο βάρος.

Άνεση 23,5/30
"€œΗ απάρνηση της τελειότητας"€
Το R70x χωρίς πολλά πολλά είχε το potential να είναι το πιο άνετο ακουστικό που θα φορέσετε ποτέ...Ωστόσο αυτή την ευκαιρία την απαρνήθηκε. Πιο αναλυτικά:
Βάρος: Aπίστευτα ελαφρύ σαν πούπουλο. Το πιο ελαφρύ ακουστικό που έχω φορέσει ποτέ.
Στέκα: Εχουμε το wing system που ανέφερα. Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο. Προσφέρει ικανοποιητική στήριξη, είναι πολύ άνετο στην επαφή με το κεφάλι και αυτή η επαφή διατηρείται στo minimum καθώς το κεφάλι δεν έρχεται σε επαφή με μια ολόκληρη μακριά στέκα αλλά με δύο μικρά τετραγωνικά pads. Κυρίες δεν θα χαλάτε τα μαλλιά σας :p Ωστόσο έχω διαβάσει για θέματα με πολύ μεγάλα κεφάλια σαν να τερματίζει ο διαθέσιμος χώρος από τα wings προς την στέκα και το αναφέρω. Αν έχετε μεγάλο κεφάλι δοκιμάστε τα πρώτα.
Clamping force: H πίεση είναι τέλεια κατά την γνώμη μου. Αρκετή ώστε όσο και να κοπανιέσαι τα ακουστικά να μένουν σταθερά στο κεφάλι σου , αλλά ταυτόχρονα και άνετη χωρίς θέματα.
Σταθερότητα: Πολύ καλή όπως ανέφερα.
Μαξιλαράκια: Kαι φτάνουμε στα μαξιλαράκια... Λοιπόν τα μαξιλαράκια είναι μαλακά (για αυτό και το άνετο clamping force) , είναι για μένα πολύ ωραία (ουδέτερα και δεν ενοχλούν) στην υφή και αναπνέουν επαρκώς. Που είναι η στραβή? 1) Στο σχήμα . Είναι στρογγυλά. Δεν έχω συναντήσει ανθρώπους με στρογγυλά αυτιά ακόμα..Δεν ξέρω που το είδαν αυτό οι εταιρίες και το κάνουν... Τα ανθρώπινα αυτιά είναι τύπου οβάλ . Δεν είναι πυρηνική φυσική!! 2) Και κυριότερο τα είδατε τα νούμερα..Το άνοιγμα είναι μικρο. Εάν κάποιος έχει μικρά αυτιά πιθανό να μπαίνουν πλήρως μέσα και να βρίσκεται στον παράδεισο της άνεσης. Τα δικά μου αυτιά που είναι λίγο μεγαλούτσικα χωρίς να είμαι ο ντάμπο το ελεφαντάκι. Μπαίνουν μέσα αλλά οι άκρες πάνω και κάτω ακουμπούν τα μαξιλαράκια. Δεν θα φτάσω σε σημείο να πω ότι φέρνουν σε on-ear ακουστικά γιατί δεν είναι έτσι. Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω... Εχεις ένα ακουστικό τέλειο μέχρι τώρα σε άνεση , με τέλειο βάρος , σταθερό , με minimum επαφές στο κεφάλι, με καλές επιλογές στα υλικά των μαξιλαριών και πας τους βάζεις μικρό άνοιγμα? Είναι η ανοησία και η χαμένη ευκαιρία που μου με νευριάζει γιατί εδώ θα είχαμε ένα benchmark άνεσης.
Τέλος πάντων κύριοι το ακουστικό παρά την πατάτα για μένα παραμένει αρκετά βολικό. Τα θετικά υπερκαλύπτουν στην γενική άνεση τα αρνητικά για μένα. Εσείς απλά προσέξτε τα προβλήματα που ανέφερα. Επίσης αν έχετε μεγάλο κεφάλι και μεγάλα αυτιά δοκιμάστε τα πρώτα.

Features 10,5/20
To καλώδιο είναι αφαιρούμενο αλλά λόγω του βάθους στις υποδοχές του ακουστικού και του τρόπου που λοκάρει μου φαίνεται δύσκολο να φτιάξετε κάποιο μόνοι σας και δεν βλέπω πολλές επιλογές στην aftermarket αγορά.
Τα μαξιλαράκια είναι εύκολα αφαιρούμενα και μπορείτε εύκολα να δοκιμάσετε άλλες επιλογές. Πχ κάτι από brainwavz. Ετυχε να έχω τα brainwavz hm5 velour angled και τα απλά pleather. Με τα anled velour η άνεση στο ακουστικό άγγιξε την τελειότητα (αν και ακόμα προτιμώ την υφή των stock pads) αλλά ηχητικά δεν μου άρεσε η αλλαγή. Αυξήθηκαν έντονα οι μεσαιοχαμηλές και χάλασε ο χαρακτήρας του ακουστικού. Με τα pleather ήταν καλύτερη η κατάσταση. Δεν τα κράτησα για πολύ γιατί και πάλι προτιμούσα τον stock ήχο . Ισως να μειώθηκαν οι μεσαιοχαμηλές και να γίνεται ελαφρώς πιο αισθητό το sub bass αλλά το soundstage επηρεάστηκε αρνητικά ενώ εμφανίστηκαν πιο έντονα peaks στις ανώτερες συχνότητες και τα πρίμα έγιναν πιο λεπτά. Σαν σύνολο δεν θέλω να πω αν ήταν καλύτερα ή χειρότερα, σίγουρα πάντως ήταν διαφοτερικά. Γενικά τα μαξιλαράκια και η απόσταση του αυτιού από τους drivers έχει σημαντική επίπτωση στον ήχο (όποιος έχει μοντάρει fostex θα το ξέρει από πρώτο χέρι). Αν δοκιμάσετε κάτι σε brainwavz θα έλεγα να δοκιμάστε είτε τα απλά velour (όχι τα angled) είτε γιατί όχι τα hybrids.
Όσον αφορά την φορητότητα τα ακουστικά είναι ελαφριά και σχετικά μικρά σε μέγεθος και έρχονται και με ένα pouch μεταφοράς. Μπορείτε να τα μεταφέρετε αλλά εννοείται ότι δεν θα τα βάλετε σε μια βαλίτσα και θα τα πλακώσετε με τα 10 κιλά πράγματα από πάνω. Ειδικά για τα wings είπα τις σκέψεις μου.
Από συνοδευτικά έχουμε ένα συνοδευτικό pouch που ανέφερα και το καρφί αντάπτορα από 3,5 σε 6,3mm. Για δεύτερο καλώδιο ούτε λόγος. Πολυτέλειες...

Ενίσχυση και ματσάρισμα
"€œΑνάλυσε το"
Στα specs το διαβάσατε...470 ohm..To γράφημα με peak πάνω από 900 ohm(!) στα 70 hz το είδατε.... Στην πράξη αυτό δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο φαίνεται. Τα ακουστικά μπορούν να οδηγηθούν σε λογική ακροάσιμη ένταση ακόμα και από φορητή συσκευή. Μέχρι εκεί βέβαια... Μην αγοράσετε τα συγκεκριμένα ακουστικά για να τα χρησιμοποιήσετε αποκλειστικά με φορητές είναι κρίμα. Χάνουν σε μουσική σκηνή, χάνουν σε μπάσο, χάνουν σε ζωντάνια και δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι δεν θα έχετε θέματα.
Τα ακουστικά δίνουν την αίσθηση ότι άμα τα ταϊσετε με ποιοτικά συνοδά θα σας ανταμείψουν πίσω. Δυνατό ενισχυτή λοιπόν με καλά δυναμικά και ποιοτική πηγή.
Πιο συγκεκριμένα στο ματσάρισμα θα επέλεγα σχετικά ουδέτερα συνοδά με μία έμφαση στην αναλυτικότητα και την λεπτομέρεια με πλατιά στερεοφωνική εικόνα.
Με το micro ακούγεται μουσικό ματσάρισμα στα αυτιά μου αν και πιστεύω ότι ψηλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ίσως ένας καλύτερος ενισχυτής να είναι αυτό που χρειάζεται αλλά προς το παρόν δεν έχω παράπονο.
Από θέμα έντασης πάντως δεν υπάρχει κανένα θέμα. Συνήθως ακόμα και το eco mode αρκεί για υψηλές εντάσεις με το ποτενσιόμετρο στις 3 ή ώρα. Η λογική όμως επιτάσσει τη χρήση normal mode τουλάχιστον..

Sound Intro

Τα R70x τα άκουσα για πρώτη φορά στην πανελληνία έκθεση ακουστικών όποτε πιθανόν πολλοί να τα έχετε ακούσει και να έχετε μια ιδέα. Οι υπόλοιποι που δεν τα έχετε ακούσει ξέρω ότι περιμένετε ένα ακουστικό με τον signature ήχο της air σειράς της audio techinca (AD500X/AD700X/AD900X/AD2000X) με τον χρωματισμό στις ανώτερες μεσαίες συχνότητες που δίνει αυτή την έξτρα σπιρτάδα στα γυναικεία φωνητικά, ελαφρύ αλλά γρήγορο μπάσο και μεγάλη μουσική σκηνή και αέρα. Έχετε πέσει έξω κύριοι! Πολύ έξω όμως! Το R70x παρά τις εμφανησιακές ομοιότητες δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με κανένα άλλο ακουστικό της εταιρείας.... Ξέρετε λοιπόν τι ΔΕΝ είναι το συγκεκριμένο ακουστικό. Θέλετε να μάθετε τι είναι? Let's go.

Xαμηλές 8/10

"Surprise..."
Το μπάσο στα R70x ήταν θα έλεγα έκπληξη. Γενικά σε διάφορα ακουστικά που παλεύουν να βαφτιστούν flat
(παίζουμε με τις λέξεις εδώ πέρα) υπάρχει μια γενική προσπάθεια ισορροπίας μόνο που τις περισσότερες φορές ξεχνούν το μπάσο. Και δεν εννοώ ότι δεν αυξάνουν το μπάσο για να είναι ευχάριστα εννοώ ότι μερικές φορές δεν αποδίδουν το μπάσο με το punch και τον όγκο πού όντως ο καλλιτέχνης όρισε να υπάρχει στην ηχογράφηση. Ευτυχώς δεν ισχύουν αυτά για το R70x... To R70x είναι ικανό να δώσει MΠΑΣΟ με κεφαλαία γράμματα. Τελεία. Δεν είναι για τρελά boom boom από την μία , και δεν είναι και για ανθρώπους που επιθυμούν στεγνό ταχύτατο μπάσο από την άλλη, είναι για μένα κοντά σε αυτό που πρέπει σε ποσότητα και όταν το ορίζει η ηχογράφηση μπορεί να είναι εντυπωσιακό. Εχω ίσως μια δύο ενστάσεις που θα αναφέρω στην συνέχεια αλλά σε γενικές γραμμές το R70x έχει το πιο σωστό μπάσο ποσοτικά από την πεντάδα imho. Η για να το πω αλλιώς είναι το πιο καλά καμουφλαρισμένο διασκεδαστικό μπάσο σε audiophile μανδύα.
Πιο ειδικά τώρα θα έλεγα ότι φτάνει χαμηλά, πιο χαμηλά από HD600 και Q701 και κοντά αλλά όχι ακριβώς όσο τα X2 και dt990pro. (αναμενόμενη γνωστή αποκοπή στα πολύ χαμηλά - 1η ένσταση) Στην πράξη δεν θα το παρατηρήσετε εύκολα πάντως γιατί μέχρι εκεί που φτάνει φτάνει με δύναμη...
Oσον αφορά τις μεσαιοχαμηλές αυτές είναι σχετικά ισορροπημένες με εξαίρεση ένα μικρό hump που δίνει μια μικρή έξτρα δόση ζεστασιάς και punch στα χτυπήματα. Οι γεμάτες ευχάριστες μεσαιοχαμηλές είναι ικανές να δώσουν μια γεμάτη impactful παρουσία και υφή σε ηλεκτρονικά φτιαγμένο αλλά και φυσικό μπάσο. Στην περίπτωση του φυσικού μπάσου ωστόσο αυτό το στοιχείο ίσως δώσει σε κάποιους την αίσθηση μια μικρής παραμόρφωσης και μικρής έλλειψης ταχύτητας.(2η ένσταση) Ωστόσο σε κάθε περίπτωση είναι πιο ελεγχόμενο μεσαιοχαμηλά από το dt990pro και πιο impactful και σεισμικό από τα hd600 και q701. Η σύγκριση με το Χ2 τώρα είναι πιο περίπλοκη. Ενώ γενικά το Χ2 έχει γενικά λίγο πιο μπασάτη χροιά και ίσως μερικές φορές να είναι πιο επιρρεπές σε διαρροές προς την μεσαίες συχνότητες όταν η ηχογράφηση είναι με πολλά γκάζια και μπουμ μπουμ στα μπάσα ίσως και να μένει πιο συκρατημένο/αυστηρό. Το R70x ενώ γενικά είναι πιο συγκρατημένο (αν και έχει αυτό ένα ελαφρώς θερμό χαρακτήρα) όταν η ηχογράφηση βαράει τότε βαρβατεύει απότομα... Σε κάποιους ίσως να μην αρέσει αυτό. Για μένα? Thumps up!
Μεσαίες 8/10
"Flat, accurate και ...forward"
Συνεχίζοντας από τις μεσαίες-ανώτερες χαμηλές προς τις χαμηλότερες μεσαίες συνεχίζει να υπάρχει αυτή η μικρή έμφαση. (Τα τύμπανα μπορεί να ακουστούν ελαφρώς πιο ζεστά και μπασάτα από ότι πρέπει ) Μέχρι εκεί. Γιατί από εκεί και μετά (από τα 250hz και μέχρι τα 2khz περίπου) είναι από τα πιο αχρωμάτιστα ακουστικά που έχω ακούσει... Η ραχοκοκκαλιά της μουσικής δηλαδή... Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ φυσικό smooth και ευφωνικό άκουσμα, ισορροπημένο μεν, με μια δόση ζεστασιάς δε. Τα φωνητικά είναι ρεαλιστικά και τονικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ και φυσικά κατά τη γνώμη μου αν εξαιρέσεις μερικές φορές που οι ανδρικές φωνές είναι ένα ελάχιστο κλικ πιο μπασάτες από ότι θα ήθελα. Οπως και να χει θεωρώ ότι αν στην audio technica στόχευαν να φτιάξουν ένα ακουστικό ισορροπημένο στις μεσαίες με ειδικό σκοπό τα φωνητικά τότε το πέτυχαν!
Πέρα από τα φωνητικά τώρα όργανα όπως πιάνο/κιθάρες έχουν ένα πολύ γεμάτο σχεδόν χοντρό ήχο . Το R70x μπορεί να αποδώσει με όγκο και impact το εύρος των συχνοτήτων που μπορούν να βγάλουν αυτά τα όργανα με μια έμφαση όμως προς τα χαμηλά. Γενικά σαν σύνολο είναι ακριβώς το αντίθετο του λεπτόηχου...
Κάτι που με φέρνει στην τοποθέτηση των μεσαίων συχνοτήτων (και κυρίως των φωνητικών) που κυμαίνεται ανάλογα την ηχογράφηση από ελάχιστα μπροστά τοποθετημένες μέχρι και in your face. Προσωπικά το λατρεύω.
Όσον αφορά την απόδοση μικρολεπτομερειών όπως πχ την πιο χαμηλή αναπνοή, το σάλιο του τραγουδιστή την ώρα που τραγουδάει (Leonard Cohen μοναδικός!) τα πηγαίνει καλά αλλά χάνει από ένα ακουστικό στην 5αδα..Μόνο ένα...
Πρίμα 6/10
"€œLaid-back..."€
Τα πρίμα είναι αρκετά unoffensive "€œεύπεπτα"€ και φιλικά προς το αυτί. Δεν εννοώ ότι πρόκειται για σκοτεινό ακουστικό που θα ψάχνετε τα πρίμα σε καμία περίπτωση. Εννοώ ότι τα πρίμα έχουν μια μικρή έλλειψη ενέργειας-επιθετικότητας και επέκτασης στα πολύ ψηλά. Από την άλλη βέβαια αυτό έχει και σαν αποτέλεσμα την αρκετά ξεκούραστη ακρόαση... Πρόκειται για μία προσπάθεια ισορροπίας ανάμεσα στην ενέργεια και παρουσία στα ψηλά και στην smooth μη κουραστική πολύωρη ακρόαση. Αν είστε συνηθισμένοι σε πριμάτα ακουστικά (σε κάποιο classic ανοικτό akg πχ) τα πράγματα θα σας φανούν λίγο περίεργα στην αρχή με την πάροδο του χρόνου που έχετε τα ακουστικά στα αυτιά σας όμως το συνηθίζετε και όλα σας φαίνονται φυσικά. (και ίσως και πίο φυσικά από πριν...)
Κριτική βέβαια μπορεί να γίνει για την ποιότητα στα πρίμα. Η σχετική ισορροπία-σχετική γραμμικότητα που χαρακτήριζε τις προηγούμενες συχνότητες συνεχίζει να υπάρχει σε ένα ικανό βαθμό και εδώ αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν κάποιες ανισορροπίες. Κάποιες φορές έπιασα τα πιατίνια των ντραμς να ακούγονται κάπως περίεργα , να τους λείπει ελαφρώς ενέργεια και σώμα αλλά να ακούγονται και κάπως ωμά ταυτόχρονα. Γενικά όσον αφορά refinement και λεπτομέρεια τα πρίμα είναι σε συμπαθητικά αλλά όχι σε αντίστοιχα με τις υπόλοιπες συχνότητες επίπεδα.

Oυδετερότητα/Ισορροπία 8,5/10
"€œWell done!"€
Δεν χρειάζονται να πούμε πολλά το έχετε το νόημα. Πλησιάζει αρκετά σε αυτό που θα λέγαμε ισορροπημένο. Εξαιρετική γραμμικότητα από τα 250 hz μέχρι τα 2khz που είναι η βάση για τα πάντα . Το παιχνίδι γίνεται με τις μεσαίες συχνότητες που δίνουν τα fundamentals ενώ τα μπάσα και τα πρίμα έρχονται και δίνουν ρυθμό, παρουσία, αρμονία και αέρα. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι χρωματισμοί με μια δόση μπάσου/ζεστασιάς, μια προώθηση/έμφαση στις μεσαίες και μια χαλαρότητα στα πολύ ψηλά αλλά είπαμε απολύτως flat δεν είναι τίποτα. Εάν το 1 ήταν το πλήρως θερμό, 10 ήταν το πλήρως κρύο και 5 ήταν το απόλυτο flat , το R70x θα ήταν ένα τεσσαράκι. Θα μπορούσα να πω και τεσσερισήμισι αλλά είμαι επιφυλακτικός.

Συριστικά/Ομαλότητα 9/10
"€œThe smooth operator"€
Γλυκόηχο, smooth, γεμάτο, σχετικά ισορροπημένο και ΦΥΣΙΚΟ. Όμορφος ήχος , φιλικός προς τα ώτα .Δεν χρειάζεται να πονάνε τα αυτιά μας μετά την πρώτη ώρα για να ακούμε μουσική... Το χουμε ξεχάσει λίγο αυτό. Έχουμε εστιάσει στα τεχνικά στοιχεία και έχουμε χάσει λίγο το νόημα . Anyway το r70x είναι ένα ακουστικό για να το φορέσεις να κάτσεις απέναντι στο τζάκι με ένα ποτό στο χέρι και να χαλαρώσεις απολαμβάνοντας μουσική. Ναι δεν είναι για critical αναλυτική ακρόαση. Είναι για ευχαρίστηση.
Ας αναρωτηθούμε όμως . Τι είναι "€œομαλότητα" ? Ομαλότητα για μένα είναι όταν έχεις ένα ακουστικό που όταν θα το φορέσεις αφενός δεν θα πεις "€œωχ κάτι με πειράζει εδώ πρέπει να χαμηλώσω την ένταση"€ και αφετέρου δεν θα πεις "€œωπ κάτι μου λείπει εδώ πρέπει να αυξήσω την ένταση". Και όχι μόνο αυτό αλλά ΑΝ χρειαστεί να αυξήσεις την ένταση να μην πεταχτεί κάτι άλλο να σου πάρει τα αυτιά... Παράδειγμα? Ακούω τα dt990pro. Λέω που είναι τα φωνητικά? Είναι λίγο ψόφια θέλω κι άλλο. Ανεβάζω την ένταση? Με ενοχλούν τα πρίμα... Ξανακατεβάζω? Χάνω τα φωνητικά...
Το R70x είναι ευγενικό. Το βάζω και λέω ωραία! Αλλά θέλω λίγο σπιρτάδα/ενέργεια ακόμα ψηλά. Οκ κανείς δεν είναι τέλειος ανεβάζω και δεν μου παίρνει κάτι τα αυτιά! Αν είστε bassheads και θέλετε μπουμ μπουμ μπάσα ανεβάστε. Αν είστε λάτρεις των in your face φωνητικών ανεβάστε. Αν θέλετε παραπάνω παρουσία στα πρίμα ... ανεβάστε. Το R70x είναι ένα ακουστικό που σε καλεί να ανεβάσεις τα ντεσιμπέλ. Αυτό μπορεί να είναι κακό για τα αυτιά σας βέβαια για αυτό χρειάζεται προσοχή. Warning do not try this at home!
Οσον αφορά τα συριστικά είναι το πιο συγχωρητικό ακουστικό που έχω ακούσει αλλά αυτό δεν θα πει ότι αν υπάρχουν συριστικά δεν θα τα ακούσετε. Το καταλαβαίνετε σαφώς ότι είναι εκεί αλλά το r70x τα μαζεύει λιγάκι.

Mουσική Σκηνή 5,5/10
"Στενές επαφές"
Ψάχνοντας για το r70x μου έκανε εντύπωση ότι διάβασα πολλές και αντιφατικές απόψεις για το soundstage . Μια διάβαζα ότι είναι μεγάλο , φυσικό και αεράτο , την άλλη διάβαζα ότι είναι πολύ στενόχωρο και intimate.
Το σίγουρο είναι αρκετά ιδιαίτερο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση το κλασσικό β€œφτιάχνουμε πλατύ αριστερά-δεξιά και αυτό είναι όλο”.
Βασικά θα εδώ θα κάνω μία σύγκριση με το HD600. Bλέπωντας το review του Zreviews για το R70x θα τον δείτε που τα συγκρίνει με hd600 και λέει β€œ Το r70x είναι πιο στενό και από τα hd600 που ήδη έχουν μικρό soundstage άρα τα r70x δεν έχουν σχεδόν καθόλου soundstage...” Αυτό είναι λίγο μπακαλίστικο. Ναι όντως το r70x είναι ελαφρώς στενότερο από τα hd600 αλλά έχει ελαφρώς καλύτερο βάθος μπροστά και (κυρίως) πίσω και ίσως καλύτερο ύψος κατά την γνώμη μου. Είναι σαν να έχουμε δύο χώρους ακρόασης που ο πρώτος είναι σε σχήμα που φέρνει κάπως σε ορθογώνιο (hd600) με την έννοια ότι συναντάς τοίχο συντομότερα μπροστά σου από ότι συνταντάς δεξιά-αριστερά σου, ενώ ο δεύτερος φέρνει σε σχήμα οβάλ με την έννοια ότι έχεις μεγαλύτερη άπλα μπροστά και πίσω αλλά μικρότερη αριστερά-δεξιά. Η συνολικά επιφάνεια όμως δεν πάει να πει ότι είναι απαραίτητα μεγαλύτερη στον ορθογώνιο χώρο.
Όπως και να χει πάντως το soundstage του r70x είναι ελαφρώς στενό και intimate αλλά ο κυκλικός τους χαρακτήρας του δίνει μια καλή αίσθηση του χώρου και φυσικότητα.
Imaging: Το r70x δεν είναι στο στυλ βρίσκομαι σε ένα αμφιθέατρο και κάθομαι μακριά στις θέσεις των ακροατών. Το r70x είναι στο στυλ σε παίρνω σε ενα μπαράκι που έχει μουσική σκηνή και σε πετάω μέσα στην μπάντα... Το πρώτο στοιχείο που συναντατε είναι τα κύρια φωνητικά στο κέντρο με τα βασικά όργανα να παίζουν αριστερά δεξιά και τα support ρυθμικά να παίζουν σε βάθος από πίσω.Υπάρχει μία φυσική συνοχή και συνεκτικότητα και καθαρή κεντρική εικόνα που δεν θυσιάζεται προς χάριν του στεροεφωνικού πλάτους.
Separation: Eδώ υπάρχει θέμα. Σε απλά κομμάτια που δεν υπάρχει πολυπλοκότητα και μεγάλος αριθμός οργάνων σε κοντινές θέσεις όλα είναι παραπάνω από μια χαρά. Ολα είναι σαφώς διαχωρισμένα με καλές αποστάσεις και η θέση τους είναι σαφής. Όταν όμως έχουμε πιο σύνθετα πράγματα κάποια όργανα τείνουν να χάνουν τον διαχωρισμό τους και να συνθέτονται σε μία ομοιογενή μάζα. Πχ σε κάποια hard rock/metal κομμάτια που έχουμε γρήγορες εναλλαγές και πολλά σε αριθμό αλλά και πολλά παρόμοια όργανα (π.χ πολλές ηλεκτρικές κιθάρες, απλές κιθάρες , τύμπανα , πιατίνια κτπλ) παρατήρησα σημαντικό χάσιμο στις αποστάσεις με όργανα να παίζουν το ένα πάνω στο άλλο... Επιεικώς μέτριος διαχωρισμός...

Λεπτομέρεια 6,5/10
"€œΧωρίς μεγάλα παράπονα"
Η λεπτομέρεια κυμαίνεται στα πλαίσια της κατηγορίας. Δεν θα ενθουσιάσει δεν θα απογοητεύσει. Ίσως κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να χαθούν να είναι μικρές λεπτομέρειες που είναι παράγωγα της ακουστικής του χώρου ή η
"€œτελευταία λέξη"€ κάποιας νότας πριν σβήσει τελείως στο χώρο (κυρίως όσον αφορά την τελική παρουσία στις πολύ υψηλες συχνότητες). Επίσης το θέμα με το seperation που ανέφερα και η μίξη των οργάνων που έρχεται σαν αποτέλεσμα μπορεί να κρύψει λεπτομέρειες που μπορεί να παράγει κάθε ατομικό όργανο ξεχωριστά. Από την άλλη η γενική σχετική ισορροπία παρεμποδίζει το πνίξιμο/σκέπασμα που μπορεί να προκύψει από μεγάλους χρωματισμούς ενώ οι δυνατότητες και η ισορροπία στις μεσαίες και η ικανότητα στο μπάσο μπορούν να αποδώσουν επαρκώς τις βασικές λεπτομέρειες.

Συνοψη 99/140
Ενα όμορφο ηχητικά ακουστικό, αρκετά ισορροπημένο με φυσικό unoffensive ήχο με το οποίο μπορείς να ευχαριστηθείς μια μεγάλη ποικιλία μουσικών ειδών. Δεν είναι η τελευταία λέξη όσον αφορά τα τεχνικά στοιχεία αλλά είναι πολύ όμορφα "κουρδισμένο"€ πράμα που αποτελεί και το θεμέλιο για ένα καλό ακουστικό. Εχει τη βάση δηλαδή αν του συμπεριφερθείτε καλά με ποιοτικά συνοδά και ξεζουμίσετε τις τεχνικές του ικανότητες νομίζω ότι θα ευχαριστηθείτε μουσική. Ο ανταγωνισμός είναι δύσκολος βέβαια γιατί αξίζει να κοντράρεται με τα καλύτερα ακουστικά της κατηγορίας που έχουν πορεία δεκαετιών στην αγορά και έχουν αποδείξει πράγματα .
Συνοψη 70,7%

Θετικά: Oμαλότητα-ισορροπία-φυσικότητα, ξεκούραστος ήχος, μπάσο, τονικότητα φωνητικών, συνεκτικότητα imaging, πιθανό καλό all-arounder, απίστευτο βάρος,
Aρνητικά: διαχωρισμός οργάνων σε σύνθετη μουσική, ελαφριά αίσθηση έλλειψης clarity-τελευταίας λεπτομέρειας σε σχέση με τους top ανταγωνιστές στην κατηγορία, ελαφρύ roll-off στα πρίμα ,στενή στερεοφωνική εικόνα, Οδήγηση (απαιτήσεις σε δύναμη και ποιότητα για να πάρεις το 100%), μέγεθος και σχήμα μαξιλαριών , ελαφρώς τσιμπημένη τιμή

The best: Χωρίς αμφιβολία η ομαλότητα/μη επιθετικότητα του ήχου για μένα. Είναι λίγο περίεργο αυτό που θα πω αλλά παρά τη σχετική στενότητα του soundstage που περιέγραψα, ο ήχος του r70x έχει ένα χαρακτήρα αέρινο με την έννοια ότι όλοι οι παραγώμενοι ήχοι δεν προσπαθούν βίαια να φτάσουν στα αυτιά σου, απλά είναι εκεί και σε αγκαλιάζουν. Αυτό λοιπόν σε συνδυασμό με την φυσικότητα/ομαλότητα του ήχου και το βάρος πούπουλο ορισμένες φορές σε κάνουν να ξεχάσεις ότι φοράς ακουστικά και σου δίνουν μια γεύση από ...ακρόαση ηχείων... Περίεργο ε?
And the ugliest: Το κυριότερο μειονέκτημα του R70x είναι ότι τα μειονεκτήματα του δεν διορθώνονται με ΕQ... O επιεικώς μέτριος διαχωρισμός των οργάνων σε σύνθετη μουσική δεν διορθώνεται με ΕQ. H έκταση της μουσικής σκηνής δεν διορθώνεται με eq. Γενικά από αυτά που έχω γράψει στα αρνητικά σχεδόν κανένα δεν διορθώνεται με EQ. Σαν να υπάρχει η αίσθηση ότι τεχνικά ελαφρώς υστερεί (σε σχέση με τους top leader ανταγωνιστές πάντα). Είμαι σίγουρος ότι βελτιώνεται με την χρήση καλύτερων συνοδών αλλά το ίδιο κάνουν και οι ανταγωνιστές...

Ποιος τα αγοράζει? Οποιος επιθυμεί φυσικό ξεκούραστο intimate ήχο χωρίς να θυσιάζει την αγάπη του στο μπάσο αλλά επίσης δεν απαιτεί και τεράστια ενέργεια στις ψηλές συχνότητες και έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό να το υποστηρίξει το ακουστικό
Πόσο τα αγοράζει? Στα 340 ευρώ που το βρίσκεις σήμερα στην Ελλάδα η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη, Ιδιαίτερα όταν στα ίδια λεφτά ή και φθηνότερα μπορείς να βρεις παίκτες με μεγάλη φήμη και πορεία χρόνων (ι.e hd 600) Μια τιμή στα 250 ευρώ και κάτω ίσως θα ήταν ότι πρέπει.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
2.5) Sennheiser HD600 "Review"

Sennheiser HD600
"€œΟ παλιός είναι αλλιώς: Σημείο αναφοράς"
Τιμή σκρουτζ: 350 ευρώ

Technical Specifications:

Impedance = 300Ω
Contact pressure = ca. 2,5 N
Weight w/o cable = 260 g
Jack plug = 3,5/6,3 mm stereo
Transducer = principle dynamic, open
Ear coupling = circumaural
Cable length = 3 m
Frequency response (headphones) = 12 - 39000 Hz
Sound pressure level (SPL) = *97 dB at 1 mW
THD, total harmonic distortion = 0,1 %


Frequency response graph
Sennheier HD 600 fr graph.PNG

Ιmpedance graph
Sennheier HD 600 Imped graph.PNG


Ποιότητα/Υλικά Κατασκευής 13,5/20

"€œΠλαστικό Μade In Ireland"€

Η κατασκευή του hd600 δεν νομίζω ότι θα αφήσει κανέναν με το στόμα ανοικτό. Η για να το θέσω πιο σωστά τα υλικά δεν θα αφήσουν κανένα με το στόμα ανοιχτό.
Η κατασκευή είναι σχετικά απλή. Εχουμε πλαστική στέκα με 4 μικρά μαξιλαράκια από κάτω για άνεση στην επαφή με το κεφάλι. Δεν έχουμε αυτόματα suspension systems εδώ πέρα , η ρύθμιση γίνεται με τον κλασσικό τρόπο από σας. Απλά πράγματα. Στη ρύθμιση/άνοιγμα του ακουστικού για να έρθει στα μέτρα σας αποκαλύπτεται η ραχοκοκκαλιά της στέκας που είναι μεταλλική. EDIT (Ορμώμενος από ερώτηση μέλους για την χρήση Carbon Fiber που αναφέρεται σε κάποια site έστειλα mail στην sennheiser με ερώτηση για τα ακριβή υλικά που χρησιμοποιούνται. Μου ήρθε εξαιρετικά άμεση απάντηση στα ελληνικά μάλιστα από τον Νάκα που είναι ο Έλληνας αντιπρόσωπος. Την παραθέτω : "To υλικό που χρησιμοποιείται για την κατασκευή του στεφανιού και άλλων τμημάτων είναι συνθετικό πολυμερές ενισχυμένο κατά 30% με υαλονήματα για αύξηση της μηχανικής αντοχής και βελτιώση ορισμένων άλλων χαρακτηριστικών. Θέλω να διευκρινίσω ότι δεν χρησιμοποιούνται ανθρακονήματα") Προχωρώντας προς τα cups αυτά συνδέονται με το υπόλοιπο μέρος του ακουστικού με αντίστοιχο πλαστικό ενώ οι γρίλιες είναι μεταλλικές(προσοχή εάν έχετε στο σπίτι κατοικίδια αλλά και γενικά μικρά σκουπιδάκια μπαίνουν εύκολα στο εσωτερικό του ακουστικού μέσα από τις γρίλιες ενώ δύσκολα βγαίνουν). Σε γενικές γραμμές το πλαστικό δείχνει ικανοποιητικής ποιότητας ενώ δεν ακούω ιδιαίτερα τριξίματα προς το παρόν. Τα υλικά λοιπόν δεν δείχνουν κάτι το ιδιαίτερο αλλά τουλάχιστον στην κατασκευή έχει γίνει ικανοποιητική δουλεία.
Τα μαξιλαράκια είναι velour με άνοιγμα κάθετα περίπου 7 εκατοστά , οριζόντια γύρω στα 4,5 και βάθος περίπου 2,6 εκατοστά.
Το καλώδιο έχει μήκος 3 μέτρα, συνδέεται με τα ακουστικά στις αντίστοιχες υποδοχές και στο αριστερό και στο δεξί ακουστικό ενώ κάθε βύσμα έχει δύο pins πάνω που πρέπει να μπούν με συγκεκριμένο τρόπο για να κουμπώσουν στις υποδοχές. Αχρείαστη χαζομάρα. Εδώ να αναφέρω ότι είχα ένα θεματάκι εάν πατούσα το καλώδιο κατά λάθος ή τέλος πάντων τραβιόταν έχανα τον ήχο από το δεξί κανάλι. Το κούμπωμπα των pins στο δεξί ακουστικό δεν ήταν τέλειο. Με την πίεση του connector στην υποδοχή ο ήχος επανέρχεται. Κλασσικό θεματάκι άμα το ψάξετε στο internet και ένα από τους λόγους που πολοί πάνε σε aftermarket καλώδιο. (το οποίο παρεμπιπτόντως δείχνει εντελώς τυπικό ποιοτικά, θα περίμενα κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής) Αυτό βέβαια ισχύει και σχεδόν για όλα τα ακουστικά της 5αδας δυστυχώς...


Άνεση 23,5/30

"€œΘέλει το χρόνο του..."
Το ακουστικό είναι ελαφρύ. Το πλαστικό έχει και τα καλά του.
Η στέκα με τα μαξιλαράκια κάνει την δουλεία της μια χαρά.
Η σταθερότητα στο κεφάλι είναι άριστη. Χτυπηθείτε όσο θέλετε.
Tα μαξιλαράκια είναι σχετικά μαλακά, η υφή τους είναι η τυπική των velour , φαίνονται να να αναπνέουν επαρκώς αλλά μένει να δούμε το καλοκαίρι... Το σχήμα τους είναι σωστό (οβάλ) και το άνοιγμα επαρκές για να χωρέσουν τα δικά μου αυτιά. Δείτε τις μετρήσεις για σας.
Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου αρχικά ήταν η πίεση από το αρχικό clamping force. Βγάζοντας από το κουτί και φορώντας τα η πίεση είναι έντονη... Αυτό βελτιώνεται ανοίγοντας τα ακουστικά παραπάνω από την στέκα αλλά κυρίως είναι θέμα χρόνου. Με τον χρόνο η πίεση χαλαρώνει κάπως αφού τα ακουστικά "€œανοίγουν" προσαρμοζόμενα στο κεφάλι σας. Πλέον η πίεση είναι ΟΚ. Δεν είναι τέλεια, πχ στα dt990 και στα r70x πιο άνετη αλλά δεν μπορώ να πω ότι αποτελεί πρόβλημα.
Γενικά ένα πολύ άνετο ακουστικό με μόνο θεματάκι (για μένα) την πίεση. Τα πρώτα μου ακουστικά ήταν τα sennheiser hd595 τα οποία όσον αφορά την άνεση ήταν εξαιρετικά , μπορούσα να κοιμηθώ μαζί τους. Έχω πείσει τον εαυτό μου ότι δεν θα ξαναβρώ κάτι τέτοιο...

Features 11,5/20
Σαν feature θα αναφέρω κάτι που περισσότερο αφορά την κατασκευή και δεν το ανέφερα στην αντίστοιχη κατηγορία. Αυτό είναι ότι το ακουστικό είναι fully modular. Δηλαδή είναι πλήρως και εύκολα αποσυναρμολογούμενο ενώ όλα μα όλα τα επιμέρους στοιχεία είναι αντικαταστήσιμα. Αν μπείτε στο site της sennheiser ή στο amazon θα βρείτε διάφορα κομμάτια του ακουστικού (οπως πχ στέκα, μαξιλάρια, drivers) προς πώληση. Μεγάλο συν για μένα και μόνο για αυτό χαλάλι το πλαστικό. Προσωπικά αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα σε (-βαριά υλικά με σούπερ ποιότητα κατασκευής-) και (-ελαφρύ βάρος με πλαστικά υλικά όπου όλα είναι αποσυναρμολογούμενα και αντικαταστήσιμα-) θα διάλεγα κάθε μέρα το δεύτερο.
Στο καλώδιο τώρα, υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία διαθέσιμη στο internet για aftermarket καλώδια με μεγάλο plus την δυνατότητα αγοράς balanced καλωδίων όπου σας δίνουν δυνατότητα να συνδέσετε τα ακουστικά με balanced ενισχυτές χωρίς κάμια άλλη τροποποίηση.
Από extra συνοδευτικά δεν έχουμε τίποτα άλλο από τον αντάπτορα από 3,5 σε 6,3 mm αλλά και ένα ωραίο ξυλινοειδές κουτί αποθήκευσης με το λογότυπο της sennheiser.
Όσον αφορά την φορητότητα τα ακουστικά δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλο μέγεθος και δεν φαίνεται να τραυματίζονται εύκολα. Καλό θα ήταν να πάρετε μια θήκη μεταφοράς πάντως. Είναι ακουστικά των 300+ ευρώ...

Ενίσχυση και ματσάρισμα

"œΔώσε μου για να σου δώσω πίσω€"
Ενισχυτικό κομμάτι: Περιέργως το hd600 συμπεριφέρθηκε καλύτερα με φορητές συσκεύες τόσο από το q701 όσο και από το r70x. Παρά τα 300 ohm του έφτασε σε συμπαθητικές εντάσεις με το s6 edge plus (με τέρμα τα γκάζια βέβαια) και ακόμα καλύτερα με το ipod touch. Eπίσης δεν μπορώ να πω ότι ο ήχος ήταν άσχημος.
Βέβαια για να πάρεις το 100% η ενίσχυση είναι απαραίτητη. Οχι μόνο αυτό αλλά hd600/hd650 έχoυν την φήμη ότι όσο πιο ποιοτικά τα συνοδεύεις τόσα σου δίνουν πίσω. Mόνο και μόνο για αυτό θα ήθελα να χωρίσω την βαθμολογία του ενισχυτικού κομματιού στα 2. Σε ευκολία οδήγησης και σε scale-ability. Aλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε ποικιλία εξοπλισμού, ούτε εξοπλισμό 1000αδων ευρώ οπότε δεν ήθελα να γράφω πράγματα που δεν έχω ακούσει με δικά μου αυτιά. Νομίζω όσοι πέρασαν αρκετό χρόνο μαζί του στην πανελλήνια έκθεση ακουστικών με τον ενισχυτή της quad ή το έχουν ταιριάξει ή ίδιοι με ακριβά συνοδά , έχουν ένα λόγο παραπάνω.
Όσον αφορά τις εντάσεις με το ifi micro μπορεί να είναι επαρκές ακόμα και το eco mode. Ωστόσο καλύτερα να πάτε σε normal mode.. Τουλάχιστον...Μετά πολύ Α/Β και μετά από παρακίνηση από αναφορές που διάβασα στο forum και εγώ παρατηρώ ότι στo eco mode είναι λίγο ψόφιο το ακουστικό σε σχέση με normal και turbo mode. Δεν μπορώ να πω ότι οι διαφορές είναι μεγάλες πάντως...
Ματσάρισμα: ΗD600 και ΗD650 ταιριάζουν OTL ενισχυτές (συνήθως λάμπες). Ματσαρίσματα που αναφέρονται συχνά στο internet είναι o bottlehead crack και ο schiit valhalla 2 . Αυτό δεν θα πει βέβαια ότι άλλοι ενισχυτές δεν θα κάνουν καλή δουλειά. Ίσα ίσα ένας ποιοτικός solid state μπορεί να είναι εξαιρετικός. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να ακούσω τα hd600 σε balanced λειτουργία παρέα με ένα ποιοτικό αέρινο balanced ενισχυτή. Schiit mjolnir ίσως?

Sound Intro
Η πρώτη μου επαφή με τα hd600 ήταν στην έκθεση. Οντας αρκετά κουρασμένος και με την πολύ βαβούρα που είχε στο περιβάλλον δεν ασχολήθηκα πολύ. Οι τόσες θετικές γνώμες που γράφονται όμως με έκαναν να θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω τα ακουστικά στο χώρο μου. Ηθελα να δω αν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες και στη μακρόχρονη πορεία που έχει διαγράψει.
Ποια είναι η εντύπωση μου τελικά? Θα τη δείτε παρακάτω.

Xαμηλές 6/10
"€œΣυμπαθητικό αλλά λείπει η επέκταση"€
Ξεκινώντας από το μπάσο θα έλεγα ότι ούτε θα εντυπωσιάσει αλλά ούτε θα απογοητεύσει κανένα (παρά μόνο αν είναι basshead). Eίναι σχετικά αχρωμάτιστο(πέρα από ίσως μια μικρή έμφαση στις μεσαιοχαμηλές) και μένει αρκετά πιστό στην ηχογράφηση. Ωστόσο μάλλον δεν είναι αρκετά ενθουσιώδες ώστε να αποδώσει ηχογραφήσεις που στοχεύουν σε δυνατό impact με εντυπωσιακές δονήσεις και πολύ χαμηλά φτάσματα. Και αυτό οφείλεται στο σημείο που μπορεί να γίνει η μεγαλύτερη αντικειμενική κριτική που δεν είναι άλλο από την γνωστή αποκοπή από τα 60 hz και κάτω που είναι σχετικά έντονη. Ιδιαίτερα σε αναπαρωγή ηλεκτρονικού μπάσου η έλλειψη σπιρτάδας, δονήσεων από το sub-bass και impact γίνονται εμφανείς. Επίσης το μπάσο δεν είναι το πιο σφιχτό/γρήγορο/ευκίνητο σε μεταβάσεις που θα ακούσετε . Ίσως φαίνεται ελαφρώς η ηλικία του ακουστικού εδώ. Από την άλλη σε φυσικό μπάσο τα πράγματα είναι καλύτερα καθώς με την ουδετερότητα το αποτέλεσμα είναι πιστό στην πραγματικότητα.
Γενικά έχουμε ουδέτερο-πιστό μπάσο από την μία, δεν είναι προϊόν εντυπωσιασμού ούτε σε ποσότητα ούτε σε ικανότητα από την άλλη.
Μεσαίες 9/10
"€œΡευστή καραμέλα"€
Οι μεσαίες είναι με λίγα λόγια εξαιρετικές... Για την κατηγορία. Και ίσως όχι μόνο... Είναι σε γενικές γραμμές αχρωμάτιστες(με μια εξαίρεση που θα αναφέρω παρακάτω), πιστές στην πραγματικότητα , με ζωντάνια αλλά και ομαλότητα , όμορφη ροή και ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ. Μικρά πράγματα που κάνουν την διαφορά όπως ανάσες του τραγουδιστή κοντά στο μικρόφωνο, σάλιο που μαζεύεται στο στόμα του , βραχνάδα κτλπ είναι εμφανέστατα και προσθέτουν στο γενικό fidelity. Μια δοκιμή με το "€œNevermind"€ του Leonard Cohen θα σας πείσει...
Πιο αναλυτικά τώρα οι μεσαίες είναι αρκετά γραμμικές με μια εξαίρεση μια μικρή έξτρα έμφαση/ενέργεια στις ανώτερες μεσαίες. Γυναικείες φωνές μπορεί να είναι ελαφρώς shouty (φωναχτές) σε ορισμένες ηχογραφήσεις αλλά όχι συχνά και μάλλον είναι περισσότερο θέμα της ηχογράφησης παρά του ακουστικού... Τονικά θεωρώ τα φωνητικά πολύ καλά. Ίσως τo R70x να έχει ένα μικρό προβάδισμα όσο αφορά την τονικότητα αλλά από την άλλη μερικές φορές και ανάλογα την ηχογράφηση οι φωνές να είναι ένα μικρό κλικ πιο μπασάτες από ότι θα ήθελα. Αντίθετα στο hd600 μένουν πάντα "€œκαθαρές"€.
Στα όργανα και ιδιαίτερα στα έγχορδα το hd600 είναι τονικά εξαιρετικό κατά την γνώμη μου και κατ'επέκταση καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα ακουστικά της 5αδας.
Oσον αφορά την τοποθέτηση είναι και αυτή σε "€œflat επίπεδα"€ με μία μικρή προώθηση όμως που προσωπικά μου αρέσει.
Σύνολο? Ροή, λεπτομέρεια, ισορροπία, με μια μικρή δόση έντασης ψηλά. Γλυκιά ρευστή καραμέλα. Δεν λέω σοκολάτα γιατί αυτή μάλλον ταιριάζει στο hd650 :p
Πρίμα 8/10
"€œΠέπλο? NEIN!"€
Kαι φτάνουμε στα πρίμα. Γενικά αν έχετε διαβάσει απόψεις για τα 650/600 θα έχετε διαβάσει για το ξακουστό πέπλο. Ενα roll-off, μια μείωση της ενέργειας δηλαδή στα υψηλότερες συχνότητες σε σχέση με τις υπόλοιπες. Αυτό (ΑΝ ισχύει και σε όποιο βαθμό ισχύει) μάλλον ισχύει περισσότερο για το 650 και το 600αρι το χει πάρει η μπάλα. Γιατί δεν μπορώ να πω με τίποτα ότι ακούω πέπλο στα HD600. Είναι και θέμα γούστου βέβαια και στο τι είναι συνηθισμένο το αυτί του καθενός αλλά στα αυτιά μου τα τα πρίμα του hd600 είναι πολύ όμορφα. Φυσικά, γεμάτα, γλυκά, με πιστότητα και ρεαλιστικότητα. Και ΔΕΝ μου ακούγονται μειωμένα σε ενέργεια. Θα κάνουν αυτό που πρέπει. Χωρίς να σου πάρουν τα αυτιά θα σου δώσουν την παρουσία και τον αέρα που μπορούν στα πλαίσια του δυνατοτήτων τους. Οι δυνατότητες των οποίων είναι πολύ καλές για την κατηγορία.
Στην πράξη τώρα το hd 600 αναπαράγει τονικά τους ήχους όπως τα πιατίνια των ντραμς καλύτερα από τα άλλα ακουστικά της πεντάδας. Χωρίς να ακούγονται σαν τενεκεδάκια, είναι γεμάτα και ισορροπημένα από τα κατώτερα fundamentals μέχρι τα υψηλότερα στοιχεία που δίνουν την αρμονία. Ακόμα και ακουστικά όπως το akg q701 θα ακουστούν ξερά και λεπτόηχα σε σχέση με το hd600. Περιττό να πω ότι σε καλές ηχογραφήσεις μπορείς να σχηματίσεις στο μυαλό σου την εικόνα της δόνησης και την κίνησης του πιάτου καθώς πάλλεται...
Η κριτική που μπορεί να γίνει είναι 1)ίσως στην τελευταία λέξη-στην επέκταση στα πολύ ψηλά που μπορείτε να συναντήσετε (και θα συναντήσετε) σε τεχνικά καλύτερα ακουστικά και 2) ίσως υπάρχει ένα μικρό χάσιμο ενέργειας ανάμεσα στις ανώτερες μεσαίες και τα κατώτερα πρίμα. Όπως πάμε δηλαδή από τις ελαφρώς τονισμένες ανώτερες μεσαίες προς τα πρίμα δημιουργείται ένα μικρό βύθισμα. Όλα αυτά με μεγάλη επιφυλακτικότητα πάντα. Το μόνο σίγουρο ότι το αποτέλεσμα είναι όμορφο, ποιοτικό και σχετικά ομαλό( και πολύ ομαλότερο από άλλα ακουστικά της κατηγορίας)

Oυδετερότητα/Ισορροπία 8,5/10

"€œΣημείο αναφοράς"
Το hd600 αποτελεί το σημείο αναφοράς στα ακουστικά... Δεν εννοώ ότι είναι ο πιο φλατ-ισορροπημένος ήχος που θα ακούσετε ποτέ γενικά αλλά εννοώ ότι είναι η βάση για να κρίνονται όλα τα υπόλοιπα ακουστικά... Στο τεστάρισμα μου το hd600 ήταν το benchmark. Βάζοντας το μετά από τα R70x μπορούσα να πω τι πήγε στραβά με τα R70x. Βάζοντας το μετά τα Χ2 μπορούσα να πω τι πήγε στραβά με τα Χ2 κ.ο.κ. Το hd600 εάν ήταν μεσημβρινός θα ήταν το Greenwich. Aν ήταν παράλληλος θα ήταν ο Ισημερινός. Αν ήταν σουβλάκι θα ήταν το πίτα καλαμάκι απ'όλα.
Γενικά έχουμε ένα πολύ ισορροπημένο ακουστικό, το μπάσο δεν πρόκειται να είναι ποτέ υπερβολικό, οι μεσαίες δεν θα είναι υπερβολικά μπροστά και ποτέ μα πότε πίσω και τα πρίμα δεν θα σου πάρουν τα αυτιά αλλά δεν θα πεις ότι σου λείπουν κιόλας...
Οι κριτικές που μπορώ να κάνω είναι η έλλειψη στο sub-bass, το μικρό mid-bass hump(μάλλον μικρότερο από το R70x) αλλά και μια μικρή έξτρα ενέργεια στις ανώτερες μεσαίες. Κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα...

Συριστικά/Ομαλότητα 8,5/10
"€œΠοιοτικό"€
Το σύνολο είναι ποιοτικό και ώριμο. Πολύ κοντά στην ηχογράφηση , με έλλειψη σημαντικού κόκκου και unrefiment . Ένα καλύτερο γέμισμα στα πολύ χαμηλά θα έφτανε την ομαλότητα σε τοπ των τοπ επίπεδα. Και το λέω αυτό γιατί σε κάποιες ηχογραφήσεις (κυρίως κακές ηχογραφήσεις rock/metal στην δική μου εμπειρία) η αλήθεια είναι ότι μπορεί να υπάρξει κούραση. Κάτι που με οδηγεί να πω ότι το ακουστικό δεν είναι και τόσο unforgiving(συγχωρητικό) όσο περίμενα... Γενικά 650 και 600 έχουν την φήμη συγχωρητικού ακουστικού που ότι και να τα βάλεις να παίξουν θα το κάνουν να ακούγεται όμορφα. Οχι και τόσο... Τουλάχιστον για τα 600αρια και την δική μου εμπειρία. Garbage in -€“ garbage out... Ίσως τα 650αρια να είναι πιο συγχωρητικά και αυτός να είναι ο λόγος που χρησιμοποιείται περισσότερο από απλούς ακουστικάριους ενώ τα 600αρια χρησιμοποιούνται περισσότερο από επαγγελματίες.
Οπως και να χει το ακουστικό είναι σε πολύ καλά επίπεδα σε γενική ομαλότητα.
Όσον αφορά τα συριστικά, εφόσον υπάρχουν στην ηχογράφηση θα γίνουν αμέσως εμφανή χωρίς να τρυπήσουν τα αυτιά σας. Επίσης "€œψηφιακίλα"€ από συνοδά θα φανεί με τον ίδιο τρόπο επίσης.. Κάτι σαν το R70x θα ήταν πιο συγχωρητικό για τους φίλους που έχουν πολύ μεγάλη ευαισθησία σε συριστικά.

Mουσική Σκηνή 6/10
"€œΓερμανική αυστηρότητα"€
Εκταση: H έκταση της μουσικής σκηνής θα έλεγα ότι είναι μέτρια. Επιεικώς. Το πλάτος αριστερά-δεξιά είναι απλά συμπαθητικό στην καλύτερη περίπτωση ενώ το βάθος μπροστά και πίσω μάλλον αφήνει πράγματα στην φαντασία. Γενικά στα δικά μου αυτιά η μουσική σκηνή είναι λίγο φλατ-επίπεδη. Διαβάσατε μια αναφορά-σύγκριση στο review του R70x. H παρουσίαση εστιάζει στην έκταση αριστερά-δεξιά(πλάτος) μη έχοντας αντίστοιχη έκταση μπροστά και πίσω(βάθος) δίνοντας την εικόνα παραλληλόγραμμου χώρου που μπροστά και πίσω συναντάς σύντομα τοίχο. Ελλειψη 3-Dimensionality κυρίως σε σχέση με ανταγωνιστές που αριστεύουν σε αυτή την κατηγορία.
Imaging: Η αναγνώριση της θέσης των στοιχείων στο χώρο είναι εύκολη και σαφής. Η διατήρηση αυτού του αυστηρού χαρακτήρα πέρα από από την όποια έλλειψη έκτασης (μικρή ή μεγάλη ανάλογα με γούστα) έχει σαν αποτέλεσμα και τον μη "χρωματισμό" του imaging . Δεν επηρεάζει τις θέσεις των οργάνων δηλαδή προς χάριν στρετσαρίσματος της στερεοφωνικής εικόνας , ενώ δεν αλλοιώνεται σε σημαντικό βαθμό η κεντρική εικόνα.
Και εδώ θέλω να αναφέρω και κάτι ακόμα . Ενώ γενικά η παρουσίαση είναι κάπως στενή/intimate όπως αναφέρθηκε το hd600 έχει την ιδιότητα σε ηχογραφήσεις που όντως ακούγονται ή απαιτούν να ακούγονται πλατιές να αυξάνει σε πλάτος. Σαν να "€œανοίγει"€ δηλαδή ώστε να καλύψει τις απαιτήσεις της ηχογράφησης. Πχ στο "€œNovocaine"€ της Amber Rubarth πλησιάζει σε πλάτος (δεν το φτάνει αλλά πλησιάζει αναπάντεχα) κοντά στο Χ2... Και αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα τον χαρακτηρισμό "€œαυστηρότητα"€. Δεν είναι τόσο ότι δεν υπάρχουν οι δυνατότητες για πλατιά παρουσίαση. Πιο πολύ για επιλογή μου κάνει. Σαν να πέφτει....κόφτης... Σαν να είναι πολιτική ότι κρατάμε την εικόνα όσο πιο φλατ/αχρωμάτιστη/αυστηρή γίνεται και από κει και πέρα ας γίνει παιχνίδι με το θέλησε ο καλλιτέχνης στην ηχογράφηση. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει αυτό...
Separation: O διαχωρισμός των οργάνων είναι άνω του μετρίου. Δεν είναι επιπέδου q701 αλλά ικανοποιητικός. Και σαφέστατα καλύτερος από το R70x. Ολα τα στοιχεία έχουν ξεχωριστές θέσεις στο χώρο. Εάν είναι μικρός χώρος βέβαια (όπως προαναφέρθηκε) μπορεί να υπάρχει μια αίσθηση συνωστισμού σε σχέση με τοπ ευρύχωρες εμπειρίες. Όταν βοηθάει η ηχογράφηση όμως τα πράγματα είναι πολύ καλά.

Λεπτομέρεια 7,5/10
"€œIt's all there"
Η λεπτομέρεια είναι και αυτή σε πολύ καλά επίπεδα για την κατηγορία. Ιδιαίτερα οι μεσαίες είναι πλούσιες από λεπτομέρεια ενώ πρίμα και μπάσα συμπληρώνουν ωραία. Στα 2 τέρμα άκρα τέρμα ψηλά και τέρμα χαμηλά ίσως να υπάρχουν μικρές απώλειες σε σχέση με ακριβότερα ακουστικά αλλά μιλάμε για την μεσαία κατηγορία εδώ πέρα. Και σε αυτή την κατηγορία είναι μέσα στα τοπ 2 πηγαίνοντας χέρι χέρι με το q701 και χάνοντας στο νήμα. Δεν είναι ότι στο q701 θα ακούσετε πράγματα που δεν θα ακούσετε στο hd600. Eίναι ότι έρχονται πιο πολύ στην επιφάνεια χάρις στον πιο αναλυτικό χαρακτήρα και κυρίως στον εξαιρετικό διαχωρισμό οργάνων. Πίσω στο 600αρι όμως αξίζει ένα μπράβο γιατί συνδυασμός όμορφου ευκολοχώνευτου ήχου και καλής λεπτομέρειας δεν είναι και πολύ σύνηθης σε αυτή την κατηγόρια..

Σύνοψη 102/140

Όμορφος, σχετικά ισορροπημένος, ώριμος ήχος. Καλή άνεση , αντοχή στο χρόνο λόγω modularity, καλή τιμή σε σχέση με σημερινά flagships που μπορεί να είναι σαφώς ικανότερα αλλά κοστίζουν και ένα νεφρό με την σημερινή τιμολόγηση που έχει ξεφύγει τελείως. Τι να μην σου αρέσει? Μπορεί να μην σου αρέσει η σχετική έλλειψη χαμηλού, η μέτρια μουσική σκηνή ή γενικά το ηχόχρωμα . Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα και είμαι σίγουρος ότι διαφορετικοί άνθρωποι θα προτιμήσουν διαφορετικά ακουστικά. Ωστόσο θεωρώ το συγκεκριμένο ακουστικό μια από τις πιο ασφαλείς προτάσεις για την κατηγορία αλλά και γιατί όχι για γενικά πρώτο ακουστικό. Το πρώτο μου ακουστικό ήταν το hd 595 και αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έπαιρνα το hd600. Nαι αξίζει
Performance Index 72,9%

Θετικά: Refinement-Fidelity, Iσορροπία, φυσικότητα, Reference της κατηγορίας, Μεσαίες!, Γλυκά πρίμα, modularity
Aρνητικά: Sub-bass(τόσο σε επέκταση όσο και ενέργεια), ταχύτητα μπάσου, Εκταση soundstage, υλικά κατασκευής, clamping force(τουλάχιστον στην αρχή) , δύστροπα connectors μεταξύ καλωδίου και ακουστικού

The best: Θα μπορούσα να γράψω για τις εξαιρετικές μεσαίες, για τις ποιοτικές ψιλές, για την ισορροπία κτλπ. Θα γράψω κάτι που λίγο πολύ τα χαρακτηρίζει όλα. Ωριμότητα!
And the ugliest: Δεν θα έλεγα ότι κάποιο από τα θέματα του hd600 είναι χτυπητά άσχημο. Ναι αποτελούν μειονεκτήματα αλλά δεν είναι χοντρά deal breakers όπως πχ το τρομερές ανισορροπίες σε ένα ακουστικο. Αυτό που αποτελεί το σημαντικότερο μειονέκτημα για μένα είναι η μουσική σκηνή. Οπως ξαναέγραψα έχω αγάπη για τον ευρύχωρο αεράτο ήχο. Με το μπάσο παρόλο που ακούω πολύ ηλεκτρονική μουσική μπορώ να ζήσω. Αλλωστε με λίγο eq βελτιώνεται η κατάσταση ποσοτικά (αν και οι drivers δείχνουν να ζορίζονται από το λίγο που το δοκίμασα) Το soundstage όμως δεν βελτιώνεται με eq. Iσως τα ανώτερα συνοδά να είναι πολύ χρήσιμα εδώ πέρα...

Ποιος τα αγοράζει? Ολοι με την προϋπόθεση ότι δεν απαιτούν μπουμ μπουμ μπάσο ή σπηλαιώδες soundstage
Πόσο τα αγοράζει? Το hd600 έφτασε αισίως τα 20 χρόνια στην αγορά... Σε αυτό το διάστημα κινείται γύρω στα 300 ευρώ με την τελευταία πενταετία να έχει τσιμπήσει ελαφρώς στα 350. Noμίζω ότι με μία τιμή κάτω από τα 300 ευρώ θα ήταν πολύ καλή και τίμια αγορά. Αν ψαχτείτε μπορείτε να βρείτε deals ειδικότερα αν κινηθείτε στην αγορά των μεταχειρισμένων. Στα 230 που κατέληξε σε μένα καινούργιο δεν μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένος.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
ΜΙΚΡΗ ΕΠΕΞΉΓΗΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ​


Η γενική βαθμολογία χωρίζεται σε επιμέρους στοιχεία για να μπορείτε να έχετε μία πιο εξειδικευμένη εικόνα αλλά και να μπορείτε να προσαρμόσετε τις βαρύτητες στα γούστα σας.
Επίσης θέλω να πιστεύω ότι ήμουν όσο πιο αντικειμενικός μπορούσα και σίγουρα δεν ήμουν αυστηρός. Και μικρότερες βαθμολογίες όπως το 6/10 είναι καλές βαθμολογίες.
Πιο αναλυτικά

5/5: Aντιστοιχεί στον specialist της κατηγορίας. Πχ HD800 για την έκταση μουσικής σκηνής
4,5/5: Eξαιρετικό
4/5: Πολύ καλό
3,5/5: Kαλό
3/5: Απλά συμπαθητικό
2.5/5: Mέτριο
2/5: Kάτω του μετρίου
1,5/5: Kακό
1/5: Τραγικό
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
3.1) Beyerdynamic Dt990pro Point System

BEYERDYNAMICDT990 PRO


ANEΣΗ 24/30
  • ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ................................3,5/5
  • ΣΤΕΚΑ.......................................4,5/5
  • ΠΙΕΣΗ..........................................4/5
  • ΒΑΡΟΣ..........................................4/5
  • ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ............4/5
  • ΑΝΕΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ......................4/5

ΥΛΙΚΑΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 13/20

  • ΥΛΙΚΑ......................................6,5/10
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ............6,5/10

FEATURES 10,5/20

  • ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ....................6/10
  • KAΛΩΔΙΟ...................................0,5/3
  • AΦΑΙΡ. ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ..................2,5/3
  • ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ...............................0/2
  • PORTABILITY..............................1,5/2

ΗΧΟΣ 42/70

  • MOYΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ........................7/10
  • ΜΕΓΕΘΟΣ..........2,5/4
  • ΙΜΑGING...........2,5/3
  • SEPARATION........2/3
  • ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΗΧΟΣ...................4/10
  • SIBILANCE........1,5/5
  • OMAΛΟΤΗΤΑ.....2,5/5
  • ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ......5,5/10
  • ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ............................7/10
  • ΜΠΑΣΟ......................................7/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ.......3,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ........3,5/5
  • ΜΕΣΑΙΕΣ................................5,5/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ..........2/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ........3,5/5
  • ΠΡΙΜΑ......................................6/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ........2,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ.........3,5/5

ΣΥΝΟΛΟ:................................89,5/140
Performance Index:....................63,9%
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
3.2) AKG Q701 Point System

AKG Q701


ANEΣΗ 19/30
  • ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ.................................3,5/5
  • ΣΤΕΚΑ..........................................2/5
  • ΠΙΕΣΗ..........................................4/5
  • ΒΑΡΟΣ.......................................3,5/5
  • ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.........3,5/5
  • ΑΝΕΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ...................2,5/5


ΥΛΙΚΑΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 10/20
  • ΥΛΙΚΑ........................................4/10
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ..............6/10


FEATURES 10/20
  • ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ...................5/10
  • KAΛΩΔΙΟ....................................1/3
  • AΦΑΙΡ. ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ.................2,5/3
  • ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ..............................1/2
  • PORTABILITY.............................0,5/2
ΗΧΟΣ 49,5/70
  • MOYΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ.......................8/10
  • ΜΕΓΕΘΟΣ............3,5/4
  • ΙΜΑGING...............2/3
  • SEPARATION.......2,5/3
  • ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΗΧΟΣ.................5/10
  • SIBILANCE..........2,5/5
  • OMAΛΟΤΗΤΑ.......2,5/5
  • ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.....7,5/10
  • ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ...........................8/10
  • ΜΠΑΣΟ..................................6,5/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ.........2,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ............4/5
  • ΜΕΣΑΙΕΣ..................................7/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ.........3,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ.........3,5/5
  • ΠΡΙΜΑ...................................7,5/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ........3,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ...........4/5


ΣΥΝΟΛΟ:................................88,5/140
Performance Index:....................63,2%
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
3.3) Philips Fidelio X2 Point System

PHILIPSX2

ANEΣΗ 20,5/30
  • ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ....................................3,5/5
  • ΣΤΕΚΑ..........................................4,5/5
  • ΠΙΕΣΗ.............................................4/5
  • ΒΑΡΟΣ..........................................2,5/5
  • ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ............2,5/5
  • ΑΝΕΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ......................3,5/5
ΥΛΙΚΑΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 15/20
  • ΥΛΙΚΑ.........................................7,5/10
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ...............7,5/10


FEATURES 12/20
  • ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.......................8/10
  • KAΛΩΔΙΟ........................................2/3
  • AΦΑΙΡ. ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ.......................1/3
  • ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ...............................0,5/2
  • PORTABILITY.................................0,5/2


ΗΧΟΣ 46,5/70
  • MOYΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ...........................7/10
  • ΜΕΓΕΘΟΣ...............3/4
  • ΙΜΑGING................2/3
  • SEPARATION...........2/3
  • ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΗΧΟΣ...................5,5/10
  • SIBILANCE.............2/5
  • OMAΛΟΤΗΤΑ........3,5/5
  • ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ............7/10
  • ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ...............................7/10


  • ΜΠΑΣΟ......................................7,5/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ............4/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ..........3,5/5
  • ΜΕΣΑΙΕΣ......................................7/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ.........3,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ..........3,5/5
  • ΠΡΙΜΑ.......................................5,5/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ............3/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ..........2,5/5


ΣΥΝΟΛΟ:......................................94/140
Performance Index:.......................67,1%
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
3.4) Audio Technica R70x Point System

AUDIO TECHNICA R70X


ANEΣΗ 23,5/30
  • ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ....................................2,5/5
  • ΣΤΕΚΑ.............................................4/5
  • ΠΙΕΣΗ..........................................4,5/5
  • ΒΑΡΟΣ............................................5/5
  • ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ..............4/5
  • ΑΝΕΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ.....................3,5/5


ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 13,5/20
  • ΥΛΙΚΑ..........................................7/10
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.............6,5/10


FEATURES 10,5/20
  • ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ..................4,5/10
  • KAΛΩΔΙΟ......................................1/3
  • AΦΑΙΡ. ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ..................2,5/3
  • ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ...............................1/2
  • PORTABILITY..............................1,5/2


ΗΧΟΣ 51,5/70
  • MOYΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ......................5,5/10
  • ΜΕΓΕΘΟΣ.............1,5/4
  • ΙΜΑGING.............2,5/3
  • SEPARATION........1,5/3
  • ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΗΧΟΣ...................9/10
  • SIBILANCE...........4,5/5
  • OMAΛΟΤΗΤΑ........4,5/5
  • ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.......8,5/10
  • ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ..........................6,5/10


  • ΜΠΑΣΟ......................................8/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ.........4,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ..........3,5/5
  • ΜΕΣΑΙΕΣ...................................8/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ.........4,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ..........3,5/5
  • ΠΡΙΜΑ......................................6/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ...........3/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ............3/5


ΣΥΝΟΛΟ:...................................99/140
Performance Index:....................70,7%
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
3.5) Sennheiser HD600 Point System

SENNHEISER HD600

ANEΣΗ 23,5/30
  • ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ.........................................4/5
  • ΣΤΕΚΑ................................................4/5
  • ΠΙΕΣΗ.............................................2,5/5
  • ΒΑΡΟΣ.............................................4,5/5
  • ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ................4,5/5
  • ΑΝΕΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ............................4/5


ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 13,5/20
  • ΥΛΙΚΑ...........................................6,5/10
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ....................7/10


FEATURES 11,5/20
  • ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ......................5,5/10
  • KAΛΩΔΙΟ.......................................1,5/3
  • AΦΑΙΡ. ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ......................2,5/3
  • ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ...................................1/2
  • PORTABILITY.....................................1/2


ΗΧΟΣ 53,5/70
  • MOYΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ.............................6/10
  • ΜΕΓΕΘΟΣ..................2/4
  • ΙΜΑGING..................2/3
  • SEPARATION.............2/3
  • ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΗΧΟΣ.....................8,5/10
  • SIBILANCE...............4/5
  • OMAΛΟΤΗΤΑ..........4,5/5
  • ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...........8,5/10
  • ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ..............................7,5/10


  • ΜΠΑΣΟ..........................................6/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ..............3/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ...............3/5
  • ΜΕΣΑΙΕΣ.......................................9/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ...........4,5/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ............4,5/5
  • ΠΡΙΜΑ..........................................8/10
  • ΠΟΣΟΤΗΤΑ..............4/5
  • ΠΟΙΟΤΗΤΑ...............4/5


ΣΥΝΟΛΟ:.....................................102/140
Performance Index:........................72,9%
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
4) ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΌ


Ωρα για το συγκριτικό. Περιλαμβάνει 5 κομμάτια. Μπορείτε να τα βρείτε στο spotify κάνοντας search το "Reviewing List"€ (το όνομα της λίστας -€“ για διευκόλυνση το όνομα μου είναι manosss89) Προτείνω να βάζετε κάθε τραγούδι να παίξει όσο διαβάζετε για να έχετε μια ιδέα τι λέω.

1)Kαλώς ήρθες παράξενε στον τόπο μου - Αctive Member
Σχόλιο:(Low-Bap) Εντονη παρουσία ζεστών φωνητικών, δόσεις μπάσου που φτάνει χαμηλά, και ένας ρυθμικό beat από ντραμς και κιθάρα με παραμόρφωση που παίζει στο παρασκήνιο.
DT990: Ελαφρώς πιο πίσω τοποθετημένα φωνητικά σε σχέση με τα υπόλοιπα, ελαφρώς μπουκωμένα φωνητικά στον lead vocalist από μεσαιοχαμηλές, πάρα πολύ καλό impact στο μπάσο, σημαντική παρουσία sibilance. Ευκρινές το beat που παίζει στο backround
X2: Zεστός χαρακτήρας που πιστεύω ότι ταιριάζει στο κομμάτι. Αλλοι μπορεί να θεωρήσουν ότι χάνει σε "€œκαθαρότητα"€. Πιο forward φωνητικά από το dt990, κοντά στη σωστή τοποθέτηση, πολύ καλό impact στο μπάσο που φτάνει αρκετά χαμηλά, ελαφρώς κρυμμένο το backround beat από τον ζεστό χαρακτήρα και κυρίως από παρουσία sibilance που παρεμπιπτόντως όπως και στο dt990 σε αποσπά από το να χαθείς στα φωνητικά...
Q701: Στεγνό-καθαρό, φωνητικά ουδέτερα τοποθετημένα , ούτε forward ούτε οπισθοχωρημένα, επαρκές σφιχτό μπάσο, μικρή έμφαση στους ψηλούς ήχους στο beat που παίζει στο backround. Εκεί που δεν περίμενα να τα πάει πολύ καλά (και όντως δεν τα πήγε) είναι στην απόδοση του χαρακτήρα και του συναισθηματισμού στα ζεστά φωνητικά του κομματιού. Τα φωνητικά ακούγονται τονικά λίγο πιο λαμπρά από ότι πρέπει και τους λείπει ζεστασιά. Το q701 εδώ πέρα ακούγεται περισσότερο σαν εργαλείο studio παρά σαν μέσο απόδoσης συναισθημάτων. Keep that in mind...
R70X: Kαθαρό,με αρκετή δόση ζεστασιάς που ζητάει η ηχογράφηση. Φωνητικά intimate μπροστά τοποθετημένα, γεμάτα, όμορφα και τονικά ρεαλιστικά. Μπάσο με καλό impact και καθαρότητα. Smooth ήχος χωρίς ιδιαίτερο sibalance όπως πρέπει να είναι. Backround που συμπληρώνει το κυρίως πιάτο που είναι τα φωνητικά. Aκριβώς στο στοιχείο του.
HD600: Δεν διαφέρει πολύ με το R70x. Διαφορές? Το HD600 παράγει καλύτερα το backround beat και γενικά κάνει πιο εμφανείς τις μικρολεπτομέρειες (και στα φωνητικά). Πολύ όμορφα φωνητικά όπως και στο R70x απλά είναι πιο στεγνό. Το r70x είναι πιο θερμό, παράγει καλύτερα το μπάσο και είναι ίσως ακόμα πιο σωστό τονικά από το hd600 στα συγκεκριμένα φωνητικά.
Προσωπική Προτίμηση: R70x>HD600>X2>Q701>DT990

2)Thunderstruck - ACDC
Σχόλιο:(Hard Rock) Τρομερή ενέργεια και μεταλική φωνή για άγριες καταστάσεις.
DT990: Πάλι οπισθοχωρημένα φωνητικά, V-Shape αυθεντικό με υπερβολικά πρίμα και μπόλικες μεσαιοχαμηλές ΑΛΛΑ ενθουσιώδης παρουσίαση που ταιριάζει στο χαρακτήρα του τραγουδιού. Κάπως κουραστικό και unrefined μεν το τραβάει το κομμάτι δε. Μοιάζει με το Χ2 και μπορεί και να κέρδιζε αφού έξτρα ενθουσιασμός στα πρίμα μπορεί να δώσει την ψευδαίσθηση του καθαρότερου ήχου αλλά η οπισθοχώρηση στα φωνητικά υποβαθμίζει το σύνολο
X2: Παρόμοια με το dt990. Πολύ καλό impact στα αρχικά τυμπανο-ντάμπα-ντούπα , ενθουσιώδης ήχος και καλό seperation όπως και στο dt990 με ειδοποιό διαφορά την πιο σωστή γεμάτη ένταση στα φωνητικά. Γενικά γεμάτος ήχος με ενέργεια , με δύναμη , με μουσική σκηνή αλλά και με αχίλλειο πτέρνα τον unrefined ήχο (περίεργα παραμορφωμένα πιάτα ντραμς/ηλεκτρικές κιθάρες και συριστικά). It was all about the fun!
Q701: Το q701 έχει πάρει το κομμάτι και το έχει τεμαχίσει. Με την καλή και με την κακή έννοια. Εξαιρετικό seperation και μπόλικη λεπτομέρεια. Όμως είναι ταυτόχρονα και λεπτόηχο και κουραστικό. Τα ντραμς τενεκεδίζουν λίγο, τα φωνητικά είναι κάπως σκληρά, το impact από τις μεσαιοχαμηλές είναι ελλιπές και οι ανώτερες μεσαίες και τα πρίμα παίρνουν τον πρώτο ρόλο. Η πριμάτη-αναλυτική φύση των q701 σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό και την ενέργεια του συγκεκριμένου κομματιού δεν ταίριαξαν στα δικά μου αυτιά.
R70X: Χμμ. Το συγκεκριμένο είναι λίγο δύσκολο. Σαφέστατα πιο ομαλό από τα προηγούμενα. Τονικά σωστή φωνή , ωραίο impact στα τύμπανα , δεν κουράζει πέρα από ότι δίνει η ηχογράφηση . Όμως σε αφήνει με την αίσθηση ότι κάτι λείπει. Λείπει ένα μικρό κλικ ενέργειας-μετάλλου . Επίσης το sepearation δεν είναι και το καλύτερο όταν παίζουν πολλά όργανα ταυτόχρονα ενώ τα πιάτα των ντραμς ακούγονται και δω λίγο περίεργα. Σαν σύνολο δεν εννοώ ότι ακούγεται υπερβολικά θερμό . Εννοώ η τελευταία λέξη στα πρίμα έχει μια θέση πίσω ενώ ταυτόχρονα δεν διεκδικεί την πρώτη θέση σε ποιότητα. Ίσως ο ευγενικός χαρακτήρας του ακουστικού να μην ταίριαξε εδώ. Το αποτέλεσμα πάντως είναι αρκετά ευχάριστο. Αν ήταν και πιο "€œανοικτό"€ θα κάναμε άλλη κουβέντα...
HD600: Τhats how it's done! Μπορεί να μην έχει το seperation του q701 , το impact και fun factor των X2 και dt990 ή τον θερμό χαρακτήρα του r70x που ταιριάζει στο είδος αλλά δεν υστερεί σημαντικά σε κανένα από αυτά(στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου κομματιού). Δίνει ταυτόχρονα την ενέργεια και την φινέτσα-refinement-ομαλότητα που επιθυμείς ,δεν κουράζει και απλά ακούγεται σωστά και διασκεδαστικά. Τα πιάτα των ντραμς ακούγονται σωστά και όχι σαν τενεκεδάκια και η φωνή έχει όλο το "€œγρέζι"€. Μην γράφω πολλά you got the point.
Προσωπική Προτίμηση:HD600>R70X>X2>DT990>Q701

3)Aural Psynapse - Deadmau5
Σχόλιο:(Electronic) Kάτι πιο mainstream ,ατμοσφαιρικό ηλεκτρονικό κομμάτι με μπάσα
DT990: Καλή ατμοσφαιρικότητα, έντονη (με την καλή έννοια εδώ) ενέργεια στην απόδοση των ηλεκτρονικών ήχων. Είνα λίγο δύσκολο πάντως να γράψεις εντυπώσεις όταν χτυπιέσαι στο ρυθμό της μουσικής. Και εδώ είναι για να χτυπιέσαι. Το dt990pro έχει το πιο έντονο μπάσο. Είναι από λίγο έως πολύ boomy ανάλογα τα γούστα αλλά σε αυτό το είδος της μουσικής είναι κάτι που μπορεί να θέλουμε κιόλας.Αν είναι αυτό που θέλετε εδώ είστε. Αν σας αρέσει το στεγνό μπάσο να φύγετε να πάτε αλλού!
Q701: Εδώ να έρθετε...Γενικά υπάρχει η άποψη ότι ακουστικά τέτοιου τύπου με πιο αυστηρό μπάσο δεν κάνουν για ηλεκτρονική μουσική. Δεν θα το λεγα... Τουλάχιστον σε ατμοσφαιρική ηλεκτρονική όπως το συγκεκριμένο κομμάτι το q701 τα πηγαίνει καλά. Το μπάσο είναι ικανοποιητικό σε ένταση και ευχάριστο. Είναι μεν στεγνό αλλά παράλληλα είναι και σφιχτό και καθαρό. Γενικά έχω σε εκτίμηση την ποιότητα του μπάσου στο συγκεκριμένο ακουστικό. Και όσον αφορά την ποσότητα? Ε εδώ που πρέπει να βαρέσει βαράει. Δεν πρόκειται να ταρακουνήσει αυτιά αλλά δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να κρυφτεί και δεν πρόκειται ποτέ να σκεπάσει στοιχεία του κομματιού. Σε αυτό βοηθά το εξαιρετικό seperation . Tα πάντα διαχωρίζονται ευδιάκριτα και με σαφήνεια με αποτέλεσμα να μπορείς να εστιάσεις άνετα στο μπάσο αλλά και σε κάθε άλλο στοιχείο. Πράγμα που βοηθά πού στην ατμοσφαιρικότητα του κομματιού. Κριτική μπορεί να γίνει ωστόσο στο ότι υπάρχει από την αρχή μια έμφαση, έξτρα ενέργεια στους ψηλούς ηλεκτρονικούς ήχους που πετάγονται αριστερά και δεξιά. Σε καλές ηχογραφήσεις αυτό δεν θα είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Σε mainstream μουσική όμως που συνήθως είναι και κακοφτιαγμένη το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κουραστικό. Ελπίζω ότι δεν θα περάσετε πολύ ώρα με το συγκεκριμένο ακουστικό ακούγοντας κακές ηχογραφήσεις...
X2: Στο στοιχείο του... Γενικά σε pop, electronic, hiphop κτλπ το Χ2 είναι στο στοιχείο του. Μπάσο ωραίο με καλή επέκταση και παραδόξως σχετικά συγκρατημένο στο συγκεκριμένο κομμάτι. Καλό seperation, καλή ατμοσφαιρικότητα. Οι ψηλοί ηλεκτρονικοί ήχοι ακούγονται λίγο μη ρεαλιστικοί/σύνθετοι μετά απο A/B με άλλα ακουστικά αλλά who cares. Hλεκτρονική μουσική είναι, τι είναι ρεαλιστικό και τι όχι?
R70X: ΩΠΑ. Τι γίνετε εδώ? Το μπάσο είναι πιο χοντρό και βαρβάτο από το Χ2! Δεν ξέρω αν οφείλετε στην μικρότερη απόσταση των οδηγών από το αυτί, η στο μικρότερο soundstage αλλά το R70x παράγει ικανές ποσότητες μπάσου άμεσα προς τα σένα. Είναι πολύ ευχάριστο για μένα στο συγκεκριμένο κομμάτι αλλά θα έλεγα ότι φτάνει (και για κάποιους ξεπερνάει) τα όρια του boomy. Εκπληξη ε? Από ατμοσφαιρικότητα τα πηγαίνει σχετικά καλά αλλά το μικρότερο soundstage φαίνεται μετά από A/B. Ωστοσο θα χαρακτήριζα την όποια έκταση ισορροπημένη με την έννοια ότι ότι χάνεις σε ήχους που θα κινούνταν σε πλάτος αριστερά δεξιά το κερδίζεις σε ήχους που κινούνται περισσότερο από μπροστά προς τα πίσω.
HD600: Το HD600 θα σου δώσει αυτό που είναι εκεί. Τίποτα λιγότερο , τίποτα περισσότερο... Το μπάσο είναι σαφέστατα εκεί, είναι επαρκές σε ποσότητα και έχει καλό punch λόγω κυρίως του mid-bass. Ωστόσο το sub-bass φαίνεται ελαφρώς ελλιπές μετά από Α/Β. Θα θελα όπως έχω πει καλύτερη επέκταση στα πολύ χαμηλά για να ισορροπήσει το σύνολο και ίσως λίγο καλύτερη ταχύτητα στις εναλλαγές. Οι ηλεκτρονικοί ψηλοί ήχοι είναι πολύ ωραίοι και ρεαλιστικοί , η ατμοσφαιρικότητα αντικατοπτρίζεται όμορφα. Γενικά σου δίνει την εντύπωση ότι ότι υπάρχει θα το πάρεις.(εκτός από την τελευταία επέκταση χαμηλά) Δεν θα είναι στεγνό και αυστηρό το αποτέλεσμα γιατί δεν είναι στεγνό και αυστηρό το κομμάτι. Ωστόσο μην περιμένετε να προσθέσει και τίποτα προς χάριν ενθουσιασμού.
Προσωπική Προτίμηση: Δεν μπορώ να διαλέξω. Όλα έχουν τα συν και τα πλην τους. Το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι τα ακουστικά που ανέμενα να μείνουν πίσω κράτησαν γερά.(Hd600 και Q701) Αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω κάτι αυτό θα είναι το Χ2 γιατί έχει τον συνδυασμό μπάσου και soundstage που χρειάζεται στο συγκεκριμένο κομμάτι. Αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιος άλλος θα διάλεγε κάτι άλλο.

4)Τhe four seasons, OP. 8 , "€œSpring"€, RV 269: Allegro -€“ London Philharmonic Orchestra

Σχόλιο:(Classical) Θα 'ναι σαν να μπαίνει η άνοιξη! Mα τι παιχνιδιάρικο κομμάτι!
DT990: Not bad-not good. Λείπει η ισορροπία που θα δώσει την καθαρότητα. Τα όργανα έχουν μια μπασάτη χροιά. Μουσική σκηνή και seperation, λεπτομέρεια καλά.
X2:Tο παν στην ζωή είναι να έχεις μέτρο σύγκρισης... Τι εννοώ. Αν δεν είχα μέτρο σύγκρισης θα έλεγα πολύ καλά μπράβο Χ2. Καλή μουσική σκηνή, καλό seperation, γεμάτος ήχος, καλή λεπτομέρεια, όλα καλά. Aπό την στιγμή που υπάρχει μέτρο σύγκρισης όμως θα συμπληρώσω τονικά ελαφρώς off, περίεργα πρίμα, ο μπασάτος χαρακτήρας βγαίνει ορισμένες στιγμές με αποτέλεσμα να χάνεται η απόλυτη καθαρότητα που απαιτείται για το είδος.
Q701: Εδώ θα πω good job akg... Το dna σου φτιάχτηκε από λάτρεις της κλασσικής μουσικής είμαι σίγουρος. Λοιπόν. Μεγάλη μουσική σκηνή , φανταστικό seperation, πολύ καλή λεπτομέρεια, έντονη ενέργεια. Γενικά θα έπαιζε χωρίς αντίπαλο στην κλασσική αν δεν είχε ένα ελλάτωμα. Λείπει σώμα... Έχεις την ψυχή σου λείπει το σώμα q701. Πρώτο δευτερόλεπτο. Εισαγωγή. Τα όργανα ακούγονται ελαφρώς λεπτόηχα. Τους λείπει ζεστασιά και τονικά είναι λίγο πιο ψηλά από ότι θα πρεπε. Και θα μου πείτε τώρα πως το λες αυτό πώς σου ήρθε? Το λέω γιατί έχω μέτρο σύγκρισης. Και δεν εννοώ όλα τα υπόλοιπα ακουστικά. Τα 3 από τα υπόλοιπα 4 ακουστικά δεν αποτελούν αντίπαλοι για το q701 σε αυτήν την μουσική κατηγορία. Εννοώ αυτό το ένα... Που θα το βρείτε παρακάτω.
R70X: Oχι δεν είμαι εγώ! Κοιτάχτε ακόμα παρακάτω... Τι ισχύει για μένα? Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές, καλό σώμα αλλά λίγο πιο γεμάτο/μπασάτο από ότι θα ήθελα, καλή λεπτομέρεια λείπει λίγο η ενέργεια όσο ανεβαίνουμε ψηλά και η μουσική σκηνή είναι μέτρια/intimate. Ευτυχώς που αναπνέει... Σε γενικές γραμμές συμπαθητικό αλλά για κλασσική υπάρχουν καλύτερες ή τουλάχιστον πιο "ανοικτές"€ επιλογές.
HD600: ΟΚ ας αναρωτηθούμε. Τι ζητάμε από ένα ακουστικό για να παίξει σωστά κλασσική μουσική? Χμμ. 4 πράγματα. Τονική σωστότητα στα όργανα, ουδετερότητα, λεπτομέρεια, και μεγάλη μουσική σκηνή με καλό imaging. Ένα ένα. Τονικά τα όργανα ακούγονται υ π ε ρ ο χ α! Χωρίς ενδοιασμούς. Μπορεί το r70x να έχει ενα κλικ πλεονέκτημα στην τονικότητα των φωνητικών κατά την γνώμη μου αλλά όταν θέλεις να ακούσεις όργανα και δη έγχορδα στην mid-fi κατηγορία θα ακούσεις τα HD600. Tέλος. Παρακάτω. Ουδετερότητα? Νο comments δεν χρειάζεται προχωράω... Λεπτομέρεια? Κανένα παράπονο για την κατηγορία. Iσα ισα που ίσως να είναι και στα τοπ 2 της 5αδας. Και φτάνουμε στην μουσική σκηνή... Λοιπόν το ΗD600 είναι σαν τα δερμάτινα παπούτσια... Ξέρετε αυτά που αγοράζεις και έχεις πάρει στενό νούμερο και σου λένε εντάξει μην φοβάσαι δερμάτινα είναι θα ανοίξουν. Αυτό. Η μουσική σκηνή των hd 600 έχει αυτό το χαρακτηριστικό. Είναι σίγουρα σχετικά μικρή όταν όμως η ηχογράφηση είναι τέτοια που το απαιτεί τα hd600 ανοίγουν. Προφανώς δεν εννοώ ότι γίνονται ΗD800 ή ότι η μουσική σκηνή τους γίνεται τεράστια δια μαγείας, εννοώ ότι ανοίγουν στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους για να καλύψουν τις απαιτήσεις της ηχογράφησης... Ημουν προδιαθετημένος λοιπόν να πω λοιπόν καλά τα 600αρια για κλασσική αλλά η κλειστοφοβία τους θα τα κόψει άσχημα. ΔΕΝ το λέω. Η μουσική σκηνή τους είναι επαρκής, o διαχωρισμός των οργάνων καλός. ΟΚ αν θέλετε μεγαααλη μουσική σκηνή πάρτε τα akg. Kάποιοι θα τα προτιμήσουν είμαι σίγουρος. Θα βρείτε όμως την ίδια τονικότητα και ουδετερότητα? Οχι... Θέλετε κάτι κοντά στα hd600 με βελτιώσεις και ιδιαιτέρως μεγαλη αύξηση στη μουσική σκηνή . Σκάστε 700+ ευρώ επιπλέον από τα 600αρια και πάρτε τα HD800... Όσον αφορά γήινες τιμές και την συγκεκριμένη πεντάδα. HD600.
Προσωπική Προτίμηση:ΗD600>Q701>X2=R70X>DT990

5)Gimme That Swing! (Vintage Mix) -€“ Cissie Redgwick
Σχόλιο:(Alternative)
DT990: Για άλλη μια φορά όχι άσχημα. Τεχνικά χαρακτηριστικά όπως διαχωρισμός οργάνων, imaging, λεπτομέρεια είναι εκεί. Απλά οι χρωματισμοί του το κόβουν από το να ακολουθήσει τα υπόλοιπα. Ελαφρώς μπουμαριστό μπάσο, τα οπισθωχωρημένα φωνητικά ισοφαρίζονται κάπως από την ηχογράφηση. Γενικά καλό στη συγκεκριμένη ηχογράφηση χωρίς να ξετρελαίνει.
X2: O tyll σε μία ερώτηση για την ισορροπία των Χ2 έχει γράψει "€It's almost as if everything is accentuated on the X2" Για κάποιες ηχογραφήσεις συμφωνώ. Ορισμένες φορές σου δίνει την εντύπωση ότι έχει πολύ από όλα, ότι όλα είναι μπροστά. Αυτή είναι μία από αυτές τις φορές... Το αποτέλεσμα είναι πολύ γεμάτο που σε συνδυασμό με το καλό seperation όπου σου πετάγονται γεμάτοι ήχοι από παντού και με τον ρυθμό του κομματιού καθιστά το αποτέλεσμα εξαιρετικά διασκεδαστικό. Δεν λείπει τίποτα. Το μπάσο ίσως μπουμάρει ελάχιστα άλλα όχι ενοχλητικά ή σκεπάζοντας άλλα όργανα. Που είναι το πρόβλημα? Όπως και στο πρώτο κομμάτι ακούω μια ελαφριά αλλά ενοχλητική για μένα παρουσία συριστικών στα σιγμα των φωνητικών που πραγματικά δεν περίμενα. Κρίμα γιατί εάν δεν υπήρχε αυτό το θέμα τα Χ2 θα ήταν η προσωπική μου προτίμηση σε αυτό το γύρο.
Q701: Στη δοκιμή τα q701 ήταν ακριβώς μετά τα Χ2... Ω τι κρίμα. Η ζεστασιά και ο γεμάτος ήχος αντικαταστάθηκαν από αναλυτικότητα και λεπτότητα. Seperation άριστο , μπάσο γρήγορο και ακριβές, ελαφριά έμφαση στα γυναικεία φωνητικά (γενικό χαρακτηριστικό των q701), καθαρή λεπτομέρεια. Με λίγα λόγια τεχνικά πολύ καλό. Μουσικά όμως? Ανάλογα τα γούστα και το είδος...
R70X: Γίνομαι επαναλαμβανόμενος... Φωνητικά σωστά, γλυκά, ευχάριστα. Ισορροπία (αν εξαιρέσεις ίσως πάλι μια μικρή μικρή έμφαση στο μπάσο). Γενικά r70x και HD600 έιναι στο στοιχείο τους. Το r70x έιναι ελαφρώς πιο θερμό , πιο smooth, τα φωνητικά πιο in your face αλλά και με πιο στενή/intimate μουσική σκηνή όμως. Θα χαρακτήριζα και τα δύο τα πιο "€œαναλογικά" της 5αδας...
HD600: Ισορροπία, όλοτητα, εκλεπτισμένος ήχος, όμορφα φωνητικά. Λείπει το fun factor και η μουσική σκηνή του Χ2 βέβαια...
Προσωπική Προτίμηση:R70X=HD600>X2>Q701=DT990
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
5) ΕΠΙΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Και κάπου εδώ η παρουσίαση λαμβάνει σιγά σιγά τέλος. Ελπίζω να σας άρεσε. Ελπίζω να μην ήταν ιδιαίτερα κουραστική στο διάβασμα. Και κυρίως ελπίζω να βοήθησε. Επαναλαμβάνω ο σκοπός δεν είναι το κείμενο να διαμορφώσει απόλυτα την άποψη σας για τα συγκεκριμένα ακουστικά αλλά να σας δώσει μια ιδέα για τον χαρακτήρα τους. Σας συμβουλεύω όταν μπορέσετε να τα ακούσετε και οι ίδιοι και γιατί όχι να γράψετε τις απόψεις και να μαζέψουμε εδώ έναν καλό αριθμό απόψεων/παρουσιάσεων.

Αnd the winner is....

[BOOK SPOILER]Xοχο σας ψάρωσα. Σε αυτό το χόμπι δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Υπάρχει το διαφορετικό.
Όλα τα ακουστικά που παρουσιάστηκαν είναι καλά ακουστικά για την κατηγορία τους . Όλα έχουν συν και πλην που θα ωθήσουν σε διαφορετικές προτιμήσεις. Αυτό μπορεί να αρέσει σε μένα δεν είναι απαραίτητο ότι θα αρέσει και σε εσάς.
Ελπίζω όμως ότι μέσα από την παρουσίαση έχετε πάρει μία πρώτη ιδέα για το που πρέπει να κινηθείτε ανάλογα με τα γούστα σας. Και αυτός ήταν και ο στόχος της παρουσίασης.

Εάν πρέπει τώρα να ανακηρυχθεί οπωσδήποτε κάποιος "νικητής"€ προφανώς από τις βαθμολογίες είναι το HD600.
Το HD600 αποτελεί ένα all-time classic ακουστικό και όχι τυχαία τελικά. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι σχεδόν 20 χρόνια μένει σε εκτίμηση και σε ζήτηση στην αγορά και δεν έχει υποστεί (επίσημες τουλάχιστον) αλλαγές.
Ίσως να είναι το ακουστικό που θέτει τη βάση και λέει στις ναυαρχίδες "λοιπόν κύριοι αυτά είναι τα βασικά πράγματα που πρέπει να κάνετε, ελάτε εσείς, πάρτε την βάση και βελτιώστε την σε κάθε επίπεδο με καλύτερα τεχνικά στοιχεία"€

Στην ουσία τώρα για μένα αποτελεί μία εύκολη πρόταση για την κατηγορία και για πρώτο ακουστικό.
Είναι ένα ακουστικό που σας βάζει σοβαρά στο παιχνίδι. Σας δίνει την βάση για να ξεκινήσετε και από εκεί και πέρα να διαμορφώσετε στο μιαλό σας τι ακριβώς είναι αυτό που θέλετε επιπλέον για να κινηθείτε παρακάτω.
Τα HD600 σε συνδυασμό με ένα ενισχυτή που τους ταιριάζει (όπως π.χ ένας schiit valhalla 2) και ένα ντακ της επιλογής σας ( γιατί όχι το ifi micro idsd) είναι μια πάρα πολύ καλή βάση. Και ποιος ξέρει. Ίσως να είναι το μόνο set up που θα χρειαστείτε ποτέ...[/BOOK SPOILER]

Τhat was all folks! Θα ακολουθήσει το τελευταίο κομμάτι με κάποια μικρά σχόλια και κάποιες χιουμοριστικές κυρίως bonus photos αλλά ουσιαστικά τελειώσαμε. Η κουβέντα έτσι και αλλιώς έχει αρχίσει και θα συνεχίσει στο "κάτι μεγάλο έρχεται". Αν υπάρχουν σχόλια ή ερωτήσεις που μπορώ να βοηθήσω εννοείται θα είμαι εκεί.
Τα λέμε! Until the next one...
 
  • Like
Reactions: vadergr
Status
Not open for further replies.