Panasonic TX-50DX703E - Γνώμες

dormag

New member
27 December 2015
4
Ποια η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη τηλεόραση; http://www.mediamarkt.gr/el/product..._B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

την εχει σε προσφορά απο 799, 549 . Αξίζει η αγορά της; Είναι 4k και hdr. Απ´'οτι είδα τρέχει firefox os, το γνωρίζετε ειναι καλό;

Μερικές πληροφορίες:

1) Απόσταση θέασης θα είναι περίπου 2.5 με 3 μέτρα; (Σε αυτή την απόσταση είναι ιδανικές οι 50 ίντσες; )
2) Η χρήση της θα είναι για ντοκιμαντέρ, ταινίες, αθλητικά, και καμιά φορά για παιχνίδια (ps4). Έχω ote tv μέσω δορυφόρου. Στις γρήγορες σκηνές θα εχει ομαλή κίνηση; Καλα χρώματα κλπ.. Τι πάνελ εχει;

Αν έχετε οποιαδήποτε αλλη καλύτερη επιλογή φυσικά δεκτή! Maximum budget 700


Ευχαριστώ!
 

m1234

Established Member
11 September 2007
153
Κι εγώ την ίδια tv σκέφτομαι. Έχω επίσης απόσταση θέασης 2.5 - 3. Ο καναπές είναι γωνιακος. Είχα καταλήξει σε 55αρα lg λόγω ips και καλυτερων γωνιών θέασης. Όμως η συγκεκριμένη προσφορά με έβαλε σε σκέψεις. Εχω αποκλείσει samsung λογω πολύ κακής προηγούμενης εμπειρίας. Αν πάω σε va panel σκέφτομαι κυρίως panasonic. Θέλω uhd tv, βλέπω λίγο απ όλα (ταινίες, αθλητικά). Σε σχέση με μία lg uh600v ποια θεωρείτε καλύτερη σε ποιότητα εικονας γενικά και ποια θεωρείτε ότι έχει καλύτερο upscaling?
 

scope

New member
1 July 2014
95
Νομίζω θέλει fullhd υλικό για να παρουσιάσει καλή εικόνα με sd θα υπολείπεται έναντι μιας fullhd TV.
Δεν πιστεύω ότι η μικρότερη διάσταση στις 50" https://www.avforums.com/review/panasonic-dx700-tx-58dx700b-uhd-4k-tv-review.12515 θα κάνει διαφορά στο upscaling έναντι αυτής των 58"
Έχει κανείς τη συγκεκριμένη τηλεόραση να μας πει τη γνώμη του στο τηλεοπτικό;
Εξαιρετική τιμή πάντως.
 

m1234

Established Member
11 September 2007
153
Θεωρώ ότι μετά και τις νέες τηλεοπτικές άδειες που θα είναι hd δεν θα πρέπει να μας απασχολεί πια το sd. Το hd θα είναι πια η στάνταρ ποιότητα, και το hd ή καλή ποιότητα. Sd δεν θα υφίσταται.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θεωρώ ότι μετά και τις νέες τηλεοπτικές άδειες που θα είναι hd δεν θα πρέπει να μας απασχολεί πια το sd. Το hd θα είναι πια η στάνταρ ποιότητα, και το hd ή καλή ποιότητα. Sd δεν θα υφίσταται.

*Uhd η καλή εννοούσα
 

aka_Lamogio

Senior Member
22 June 2007
594
The Twilight Zone
Επειδή κι εγώ ψάχνω για 50άρα για τον κουνιάδο μου και μου φάνηκε πολύ καλή περίπτωση μια πρόχειρη και γρήγορη αναζήτηση μου βγάζει ότι η σειρά DX700 έχει 50Hz σε αντιθεση με την προηγούμενη CX700 σειρά που είχε 100Hz οπότε για μένα δεν κάνει λόγω αθλητικού περιεχομένου που θα βλέπει ο κουνιάδος. Από DX750 και πάνω παίζουν 100άρια πάνελ.
 

scope

New member
1 July 2014
95
Αυτό το βίντεο λέει ότι τα πηγαίνει καλά και με sd υλικό για την 750 ασφαλώς!

https://www.youtube.com/watch?v=XPICwKN2AFc


Να και η TV line up της panasonic 2016 η 750 διαθέτει καλύτερο επεξεργαστή από κει αρχίζουν τα αξιόλογα μοντέλα και ανεβαίνουν οι τιμές βέβαια

https://www.youtube.com/watch?v=oiSOQ1n6h4g

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να συμπληρώσω όλες τους με VA panel είναι κάτι τέτοιο πήρε το αυτί μου σε ένα βίντεο και μου αρέσει.
Αύριο θα εξηγηθώ περισσότερη μελέτη, ελπίζω να διαβάσουμε και ειδικότερες απόψεις σχόλια από τους σχολιαστές εδώ.
 

dormag

New member
27 December 2015
4
Στα 50Hz που εχει, θα εχει προβλημα λέτε σε αθλητικό περιεχόμενο, σκηνές δράσης κλπ; Απ'οτι έψαξα στο internet, όσοι εχουν την συγκεκριμένη τηλεόραση λενε οτι δεν καταλαβαίνουν διαφορα

Η συγκεκριμένη τι panel εχει;
 

scope

New member
1 July 2014
95
Όλες τους VA το πιθανότερο να φορούν ή τουλάχιστον αυτές που πηγαίνουν Μεγάλη Βρετανία όπως άκουσα σε ένα βίντεο.
 

loser

New member
6 April 2009
30
πάντως την είδα σήμερα live δίπλα με την LG 50UH634V (έχουν ~100 ευρώ διαφορά) και τουλάχιστον εμένα η LG μου φάνηκε ότι έχει μακράν καλύτερη εικόνα.
H Panasonic (παρόλο που έπαιξα αρκετά με τις ρυθμίσεις) έχει πολύ πιο σκούρα εικόνα, ενώ η LG πολύ πιο ζωντανά χρώματα. Επειδή το είδα και σε action film δεν είδα κάποια διαφορά (όχι ότι έχω και το πιο expert μάτι). Πάντως, είναι 100 ευρώ η διαφορά οπότε και εγώ το σκέφτομαι
 

scope

New member
1 July 2014
95
Πάντως όπου διάβασα βγάζουν τη γωνία θέασης μικρή σχετικά 20 μοίρες ούτε καν 30 που για μένα είναι μεγάλος περιορισμός λογικά η LG δεν θα είχε πρόβλημα εκεί με ips.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Ποια η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη τηλεόραση; http://www.mediamarkt.gr/el/product..._B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

την εχει σε προσφορά απο 799, 549 . Αξίζει η αγορά της; Είναι 4k και hdr. Απ´'οτι είδα τρέχει firefox os, το γνωρίζετε ειναι καλό;

Μερικές πληροφορίες:

1) Απόσταση θέασης θα είναι περίπου 2.5 με 3 μέτρα; (Σε αυτή την απόσταση είναι ιδανικές οι 50 ίντσες; )
2) Η χρήση της θα είναι για ντοκιμαντέρ, ταινίες, αθλητικά, και καμιά φορά για παιχνίδια (ps4). Έχω ote tv μέσω δορυφόρου. Στις γρήγορες σκηνές θα εχει ομαλή κίνηση; Καλα χρώματα κλπ.. Τι πάνελ εχει;

Αν έχετε οποιαδήποτε αλλη καλύτερη επιλογή φυσικά δεκτή! Maximum budget 700


Ευχαριστώ!

Για την απόσταση που αναφέρεις και τη χρήση που περιγράφεις καλύτερες επιλογές είναι: Samsung UE55J6200, Sony KDL-55W756C/55W755C , Panasonic TX-55CS630E (όλες με VA panel,100/120Hz με MCFI).

Τώρα για την Panasonic TX-50DX700 σειρά είναι τίμια επιλογή για την τιμή προσφοράς , όχι γιατί είναι UHD (στην απόσταση που αναφέρεις δεν φαίνεται η διαφορά,αν είσαι πιο κοντά από 2m ίσως να έχει κάποιο νόημα) και όχι γιατί υποστηρίζει HDR,αλλά γιατί έχει πολύ καλή αντίθεση λόγω VA panel,50/60Hz. Τώρα για τηλεοπτικό και γωνίες θέασης καλύτερα να την τσεκάρεις από κοντά.
 

dormag

New member
27 December 2015
4
Για την απόσταση που αναφέρεις και τη χρήση που περιγράφεις καλύτερες επιλογές είναι: Samsung UE55J6200, Sony KDL-55W756C/55W755C , Panasonic TX-55CS630E (όλες με VA panel,100/120Hz με MCFI).

Τώρα για την Panasonic TX-50DX700 σειρά είναι τίμια επιλογή για την τιμή προσφοράς , όχι γιατί είναι UHD (στην απόσταση που αναφέρεις δεν φαίνεται η διαφορά,αν είσαι πιο κοντά από 2m ίσως να έχει κάποιο νόημα) και όχι γιατί υποστηρίζει HDR,αλλά γιατί έχει πολύ καλή αντίθεση λόγω VA panel,50/60Hz. Τώρα για τηλεοπτικό και γωνίες θέασης καλύτερα να την τσεκάρεις από κοντά.

Σε ευχαριστώ για τις προτασεις. Σε αυτα τα χρηματα μπορουμε να βρουμε καποια να ειναι 4k; Γενικα αξιζει ;
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Κάποιος κάτοχος της DX703 αν γνωρίζει,η εφαρμογή του Netflix της tv υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους?
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Την αγόρασα εχθές από το Media Markt εκθεσιακή 2 ημερών για 570 ευρώ.
Πήρε τη θέση της στην κρεβατοκάμαρα!
Το Netflix app υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους.
Ξέρει κανείς να μου πει πως μπαίνουμε στο service menu να δω τις ώρες λειτουργίας?