Λάμπα για Benq W1070

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα,

από τότε που αγόρασα τον benq w1070 πέρασαν ακριβώς 2 χρόνια και έχω πλέον περάσει τις 4000 ώρες της λάμπας. H φωτεινότητα πρέπει να έχει πέσει άλλα δεν το έχω παρατηρήσει επειδή έγινε πολύ προοδευτικά. Καλού κακού όμως θέλω να αγοράσω μια λάμπα αυθεντική και με το housing για να την τοποθετήσω εύκολα και γρήγορα και να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα πριν ακουστεί το περίφημο πουφ.

Online έχω βρει ένα κάρο λάμπες αλλά επειδή δεν καταλαβαίνω πoια είναι όντως η original με το housing (o καθένας λέει ότι τιμές του κατέβει) θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που την άλλαξε να μου πει από που να την αγοράσω για να είμαι σίγουρος (δεν μπορώ να ψωνίσω από e-bay).

Αν κάποιος έχει το τηλ του επίσημου αντιπροσώπου ακόμα καλύτερα (με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα μονο ένα service)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 240 + μεταφορικά+ κόστος αντικαταβολής. Αυτά αν κάνω την αλλαγή μόνος μου (που απ ότι είδα στο Youtube δεν είναι και το πιο απλό πράγμα) αν το στείλω εκεί ποιος ξέρει πόσα extra θα βγουν.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι η τιμές αυτές είναι φυσιολογικές;
 
16 July 2006
7,501
HAMBURG

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ Ευάγγελε. Δυστυχώς έπεσες στην περίπτωση ανθρώπου που δεν έχει ούτε ένα κατσαβίδι στο σπίτι και έχει δυο αριστερά χέρια. Όσο για το ebay με έχουν κάνει ban για πάντα γιατί ήθελα πιτσιρικάς να πουλήσω dvd και δεν διάβασα ότι έπρεπε ο λογαριασμός που θα λάμβανα τα έσοδα να είναι στο όνομά μου και έβαλα συγγενικού προσώπου, αυτοι από την μεριά τους θεώρησαν οτι πήγα τους εξαπατήσω....εξ ου και το ban.... Έψαξα και amazon αλλά τα αρνητικά reviews με κάνουν να είμαι επιφυλακτικός.


Ξέρω ότι είναι πολλά τα 240+ (δηλαδή στις 3 λάμπες αγοράζεις ξανά τον προβολέα από Ελλάδα! )ωστόσο αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αν είναι αυτή η normal τιμή για λάμπα original με housing, και είπα να ρωτήσω μήπως έχει αγοράσει κανείς και την βρήκε πιο φθηνά.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Θα προσεξεις η λαμπα που θα παρεις να ειναι osram η philips. Μην βιαζεσε του αδερφου μου ο 1070 ειχε 5700 ωρες οταν αλλαξαμε την λαμπα και ειχε καλη φωτεινοτητα με την παλια την λαμπα. Η λαμπα αγοραστηκε απο Ελλαδα χωρις την βαση της περιπου 170 ευρω.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,673
--------------------
ναι ειναι πανευκολο να την αλλαξεις δεν εχω benq απλα ξερω ποιος ειναι ο αντιπροσωπος για αυτο σου εγραψα

κοιτα να φτασεις να αλλαξεις τρεις λαμπες δεν το βλεπω για μια καλα ειναι