Έπιπλο για εγκατάσταση Projector

Petros4005

New member
4 October 2016
9
Καλημέρα σε όλους. Αν και νέος στο site ασχολούμαι εδώ και 7 χρόνια περίπου με προβολές στο σπίτι για ταινίες αγώνες κλπ, οπότε είπα να περιγράψω κι εγώ την DYI κατασκευή μου. Ξεκινώντας από έναν απλό projector με οθόνη προβολής βιδωμένη στο ταβάνι αρχικά, στην συνέχεια και αφού μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι με turbo σαλόνι 5x5, ήθελα να φτιάξω μια κατασκευή για να μπει η οθόνη προβολής στο σαλόνι, χωρίς να φαίνεται. Επειδή δεν υπήρχε χωριστό δωμάτιο για projection room, έπρεπε να γίνει στο σαλόνι, διακριτικά (για να με αφήσει και η σύζυγος!!! :eek:perator:. Επειδή γενικά πιάνουν τα χέρια μου με κατασκευές από ξύλα, μελαμίνες κλπ. και αφού άλλαξα πολλά σχέδια, τελικά κατασκεύασα ένα έπιπλο σαλονιού το οποίο με δύο κομμάτια στο κάτω μέρος για να μπει tv και να στεγαστούν, ενισχυτές nova κλπ και ντουλαπάκι με διάτρητο πλέγμα μπροστά για εξαερισμό, που κρύβει το pc που έχω για τις ταινίες. Επιπλέον στο πάνω μέρος του τοίχου βιδώθηκε σειρά από ντουλαπάκια, η οποία κρύβει μέσα και μια χειροκίνητη οθόνη προβολής, η οποία κατεβαίνει από μια σχισμή. Δείτε τις photo για να καταλάβετε!

Πλέον μετακομίζω πάλι, και αυτή τη φορά θα φτιάξω επιτέλους το δικό μου projection room!!! Με σταθερή οθόνη στον τοίχο κλπ και με μελλοντικό πλάνο για 2η προβολή στο κήπο.

όποιος θέλει πληροφορίες για την κατασκευή κλπ με μεγάλη χαρά να βοηθήσω!

αν κάποιος επίσης ενδιαφέρεται να το πάρει, επειδή στο νέο σπίτι δεν μου είναι απαραίτητο λόγω σταθερής οθόνης ας στείλε pm


. 20161005_084018_resized.jpg20161005_083956_resized.jpg20161004_232141_resized.jpg20161004_232104_resized.jpg20161004_232059_resized.jpg
 

Petros4005

New member
4 October 2016
9
Re: Απάντηση: Έπιπλο για εγκατάσταση Projector

Η οθόνη που έχει μέσα είναι μια χειροκίνητη reflecta Crystal-Line Rollo 200 x 152 (196 x 110 καθαρή επιφάνεια προβολής) 16:9. Το έπιπλό έχει μήκος 240 cm (και το κάτω και το πάνω χωρίς τα πλαινά extra ράφια)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

συγνώμη λάθος. 230cm είναι το έπιπλο
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Πολυ ωραιο το επιπλακι...ωραια κατασκευη μπραβο!!
By the way....ποιον Denon μας κρυβεις εκει?:BDGBGDB55:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Πολυ εξυπνη ιδεα. Οχι μονο κρυβεται και εξαφανιζεται η οθονη, αλλα και βγαινει πιο εξω απο τον τοιχο ωστε να πεφτει μπροστα απο tv, καδρα κλπ που υπαρχουν στον τοιχο.
Ειναι μια πολυ καλη ιδεα πραγματικα.