4K Test Files

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Προτείνω να ανεβάσει ο καθενας η να δώσει link απο site με μικρά κλιπάκια / demos απο 4Κ αρχεία διαφόρων τυπων κωδικοποίησης (4Κ@30,4Κ@60, 8bit, 10 bit, H264, H265 κοκ).

Αν και ακομα δεν υπάρχουν επίσημες 4Κ@60hz κυκλοφορίες, καλό ειναι να ξέρουμε τι μπορεί να αναπαραγει το καθε media box.
Οταν θα δίνει καποιος link , θα το ανεβάζω στο πρώτο ποστ για να τα βρίσκετε ολα μαζεμένα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Αν θελετε να τα δειτε στον υπολογιστη να βαλετε το dvdfab media player
Εγω εβαλα το powerdvd 17 ultra και λεω γιατι ειναι χαλια και ανακαλυψα οτι το προγραμμα αυτο δεν υποστηριζει HDR που αν δεν κανω λαθος η οθονη Dell 2518 που εχω το υποστηριζει.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: 4K Test Files

Αν θελετε να τα δειτε στον υπολογιστη να βαλετε το dvdfab media player
Εγω εβαλα το powerdvd 17 ultra και λεω γιατι ειναι χαλια και ανακαλυψα οτι το προγραμμα αυτο δεν υποστηριζει HDR που αν δεν κανω λαθος η οθονη Dell 2518 που εχω το υποστηριζει.

H τελευταια εκδοση του power dvd υποστηριζει HDR. Η μητρική σου ομως?
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Η μητρικη η η καρτα γραφικων εχω την Asus 1070 OC

Ισως εχεις δικιο γιατι στις ρυθμισεις της οθονης το HDR ειναι αχνο και μαλλον το dvdafb player μετατρεπει απο hdr σε sdr
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Εγω δοκιμασα καποια βιντεακια απο youtube κατεβασμενα με το 4k video downloader στην μεγιστη δυνατη ποιοτητα στο beelink M1 mini pc που εχω και απογοητευτηκα. Αρκετα σπασιματα και κολληματα. Η αναπαραγωγη εγινε με το MPC-HC στην LG 49UJ620v τηλεοραση μου. Δεν ξερω αν ειναι θεμα του προγραμματος η ρυθμισεων η αν φταει το mini pc. Το Beelink δεν αγοραστηκε για αυτη τη χρηση. Παντος προβληματα ειχα και στο zidoo x9s ειδικα στον ηχο, το βιντεο επαιζε μια χαρα, ο ηχος ομως οχι. Τα ιδια βιντεο παιζουν μια χαρα στην LG μεσω του usb.