Βοήθεια για αγορά midrange ηχείων + ενισχυτή;

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ώριμη σκέψη έχω αποφασίσει να προβώ σε αγορά ξεχωριστών components για να στήσω για πρώτη φορά ένα ηχοσύστημα που θα παίζει καλά και δυνατά σε έναν χώρο περίπου 90τμ και θα είναι χαμηλό-μεσαίας κατηγορίας προς αντικατάσταση ενός all-in-one home theater. Η διαρρύθμιση του χώρου που περιλαμβάνει καναπέδες και λοιπά έπιπλα δεν μπορεί να αλλάξει, ενώ τα ηχεία θα πρέπει να είναι καφέ/ξύλινης απόχρωσης ή έστω λευκά λόγω ανωτέρας βίας. Με το budget οριοθετημένο στα 2500-3000 ευρώ, προσανατολίζομαι σε συνδυασμό AVR και επιδαπέδιων ηχείων και αν είναι εφικτό και απαραίτητο να συμπεριληφθεί και ένα δυνατό subwoofer. Η χρήση σε πρώτη φάση και στον κύριο χώρο θα είναι αποκλειστικά για μουσική και στο μέλλον θα επεκταθεί σε 2η-3η ζώνη σε άλλον όροφο για ξεχωριστή εικόνα/ήχο. Επιθυμώ να είναι ικανά να παίξουν καλά και εντυπωσιακά όταν έχει πάρτι μέσα και τις υπόλοιπες φορές θα χρησιμοποιούνται για ακρόαση μουσικής σε μεσαία ένταση, σε είδη grunge rock, post-alternative hardcore, trance, τζαζ, κλασική και ενίοτε ελληνικό έντεχνο. Ενδεικτικά θέλω ηχεία, που να μπορούν να αποδώσουν καλά σε μουσικές όπως τις παρακάτω:

https://youtu.be/H4h3lW8XGUY

https://youtu.be/oHs98TEYecM

https://youtu.be/7aRbQKUJPA8

https://youtu.be/C9LKYavSAXI


Να αναφέρω ότι προς το παρόν, τείνω από θέμα AVR στον Marantz SR7010. Ευχαρίστως βέβαια ακούω και άλλες αντίστοιχες ή καλύτερες προτάσεις, γιατί από ότι παρατηρώ εδώ πέρα έχετε μεγαλύτερη προτίμηση προς Yamaha, Pioneer, αλλά όχι με δυσανάλογη διαφορά τιμής. Μιλώντας αρχικά εκτός του avclub.gr, μου είχε προταθεί ζευγάρι Klipsch RP-280F, κυρίως λόγω ότι έδεναν καλά με τον AVR της Marantz. Ωστόσο, εγώ κοιτάω και προς την μεριά των Dali Opticon 6, Polk Audio LSi15, Focal Aria 926, κυρίως για αισθητικούς λόγους. Πιστεύετε ότι τα ηχεία που αναφέρω μπορούν να λειτουργήσουν σωστά με τον 7010; Χρειάζονται μεγαλύτερη δύναμη; Γενικά, είναι καλά/δυνατά σαν ηχεία; Μπορούν να σταθούν σε αυτού του μεγέθους τον χώρο;


Επίσης, για το θέμα του subwoofer, ουσιαστικά μέσω σκρουτζ και από όσο έχω διαβάσει, το Sunfire SDS-12 ή τα Velodyne θεωρούνται καλά. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, καλύτερο σε μια τιμή γύρω στα 600 ευρώ;


Επειδή υπάρχει μια σχετικά περιορισμένη δυνατότητα επιτόπιας δοκιμής, τα όποια προϊόντα προτείνεται θα ήθελα να μπορούσα να τα ακούσω στην Αθήνα για να σχηματίσω καλύτερη άποψη. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Δεν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει καλύτερα ή που να μπορεί να με κατευθύνει ;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αγαπητέ φίλε νομίζω πως μιλάω εκ μέρους πολλών αν πω πως κόλλησα σε μιά και μόνο λέξη:"πάρτι".
Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να πεις πως θα τα έχεις όλα,και το γεγονός πως η επιθυμία σου είναι να υπάρχει και τέτοια χρήση αναιρεί πολλά από τα παρακάτω που αναφέρεις.

Καταλαβαίνω πως θα ήθελες κάτι συνολικό αλλά (και τώρα σου μιλάω σαν κάποιος που του αρέσουν οι εντάσεις πότε-πότε και με χώρο μικρότερο απ' τον δικό σου ~65 μ² που έχει γκαρίξει να τον γεμίσει κάπως σωστά) ή το ένα θα έχεις ή το άλλο σε αυτά τα χρήματα και σε πολλά παραπάνω.Κι εννοώ χωρίς απώλειες,έτσι;Γιατί κάλλιστα μπορούμε να σου προτείνουμε ένα σεταπ που θα παίξει δυνατά και σωστά,αλλά το "δυνατά" από το "δυνατά με κόσμο" απέχει χιλιόμετρα.
Και το παραπάνω δεν θα περιέχει AVR αλλά κάποιον δικάναλο ολοκληρωμένο ενισχυτή που θα σου δώσει την ποιότητα που θέλεις αλλά όχι για πάρτι.

Εγώ θα σου έλεγα να επαναπροσδιορίσεις λίγο την χρήση.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
Οταν θα θελεις να κανεις παρτυ,απλα θα πας σε ενα καταστημα με επαγγελματικο εξοπλισμο και θα νοικιασεις δυο ηχεια και εναν τελικο ενισχυτη για μια μερα (για πηγες αυτες που εχεις εννοειται). Το συστημα που εχουμε στο σπιτι δεν το αγοραζουμε με κριτηρια "παρτυ".
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Συμφωνώ με αυτά που λέτε. Εγώ δεν έγραψα όλο το αρχικό κείμενο για να κομπλάρω κανέναν με τη λέξη πάρτι. Όπως ένας άνθρωπος πάει στον γιατρό όπου του ζητείται να περιγράψει όσο καλύτερα μπορεί τα συμπτώματά του, παρομοίως και εγώ προσπάθησα να είμαι όσο περισσότερο περιγραφικός και αναλυτικός γινόταν στη σκιαγράφηση του συστήματος που αποσκοπώ να αγοράσω. Μπορεί να μην ξέρω τα βασικά τεχνικά ή τη θεωρία του Hi-Fi καλά καλά, ωστόσο όταν έγραψα εδώ, το έκανα γνωρίζοντας πως απευθύνομαι σε πολύ πιο καταρτισμένους και έμπειρους από εμένα που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν. Οι απαιτήσεις μου μπορεί να είναι άλλα αντί άλλων, ή υπερβολικές δεδομένου του budget που δεν είναι και πολύ υψηλό για το είδος όπως έχω καταλάβει, ωστόσο ευελπιστώ πως εσείς θα μπορέσετε να με κατευθύνετε και νουθετήσετε καλύτερα προκειμένου να κάνω και εγώ την βέλτιστη αγορά.


Για να σας δώσω να καταλάβετε καλύτερα, όταν έγραψα τη λέξη πάρτι, το έκανα έχοντας ως βασική μονάδα μέτρησης ένα 5disc all-in-one home theater των 330w της Pioneer σε διάταξη 2.1 που για σχεδόν 10 χρόνια, τις 5 φορές το χρόνο που έκανα πάρτι, το έβαζα να παίζει στη διαπασών και ακουγόταν σε όλον τον χώρο που στην προκειμένη περίπτωση είναι ένα σαλόνι δύσκολο. Και δεν γνώριζα τίποτα περί γωνιών, απόστασης από τοίχους, κτλ κτλ. Έχοντας πλέον την δυνατότητα να αγοράσω, θέλω να ελπίζω κάτι καλό εντός του συγκεκριμένου budget, ζητάω από εσάς να με συβουλεύσετε βάσει των μοντέλων που ανέφερα προηγουμένως ή όποιο άλλο κρίνεται εσείς καταλληλότερο, που να μπορούν να δουλέψουν αρμονικά και αποτελεσματικά μεταξύ τους, χωρίς να χάνω από κάπου λόγω ζόρικων ηχείων και αδύναμου AVR. Προτιμώ AVR για τις παραπάνω δυνατότητες δικτύωσης, ασύρματων πολυμέσων και multi-zones, αλλά επειδή το σύστημα αυτό προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για μουσική, είμαι ανοικτός και σε πιο εξειδικευμένες δικάναλες προτάσεις. Οι κυριότερες ερωτήσεις μου είναι οι εξής:


Από όσα έχω διαβάσει τα Polk LSi15 είναι ζόρικα ηχεία. Δίνει λοιπόν ο Marantz 7010 αρκετή ισχύ για να ακούγονται δυνατά χωρίς να καεί το οτιδήποτε; Τα klipsch λόγω υψηλής sensitivity στα 8ohm θεωρούνται πολύ εύκολα ηχεία και επειδή είναι 8ιντσα ακούγονται πιο γεμάτα, σωστά; Τα Focal Aria 926 που μου αρέσουν περισσότερο από όλα, μπορούν να δουλέψουν καλά με τον συγκεκριμένο ενισχυτή; Μπορούν να δουλέψουν στη διαπασών για 5 φορές επί 3 ώρες το χρόνο; Θα ακούγονται εντός ενός χώρου 90τμ; Χρειάζεται άλλος ενισχυτής πιο ικανός; Πχ Yamaha, Pioneer, Cambrdge Audio ο CXR200; Και με το μπάσο τι γίνεται; Παρέχουν καλύτερο μπάσο αυτά τα ηχεία από το dedicated subwoofer του προηγούμενου μου home theater ώστε να μην αγοράσω σε 1ο χρόνο και subwoofer επειδή δεν ξέρω που να το βάλω στο χώρο;


Είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε παρατήρηση και επισήμανση εκ μέρους σας.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Στην ερώτηση για την διαπασών χωρίς απώλειες η απάντηση είναι όχι.
Πολλές φορές στο παρελθόν πολλοί φίλοι μας ρώτησαν για αντικατάσταση μονάδων που κάηκαν σε παρόμοια συστήματα με ακριβώς τις ίδιες συνθήκες.

Πολλά άτομα σημαίνει πολύ απορρόφηση οπότε αυξημένες ανάγκες σε εντάσεις και μάλιστα σε χώρο 90 μ² που ήδη οι επιλογές που αναφέρεις δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα καλύψουν ακόμα και για καθημερινές νορμάλ ακροάσεις.
Από την μία είσαι πολύ τυχερός (ειδικά αν έχεις ελευθερία ως προς την τοποθέτηση ) από την άλλη όμως χρειάζεσαι και μεγάλες μονάδες και αρκετά λίτρα καμπίνας και ικανά ενισχυτικά να τα κουνήσουν αν θέλεις να φορτίσεις καλά το χώρο και να έχεις και καλό χαμηλό. Και μιλάμε πάντα για νορμάλ ακροάσεις,οκ;

Εμένα το μυαλό μου πάντως μόνο σε Cerwin Vega πάει με το διαθέσιμο ποσό ηχητικά που όμως δεν θα σε καλύψουν με τίποτα στο αισθητικό μέρος.
(Υπάρχουν και οι φίλοι που έχουν σοβαρές ενστάσεις για το ηχητικό τους μέρος και κατά πόσον είναι ποιοτικά,αλλά για 90 μ² που μιλάμε είναι σαν να συζητάμε για σταγόνες στον ωκεανό )

Τα παραπάνω είναι μόνο η γνώμη μου,έτσι;Δεν είναι ευαγγέλιο,μπορεί κάποιοι φίλοι να σου πουν άλλα,στο χέρι σου είναι να το ψάξεις παραπάνω τώρα που καταλαβαίνεις που το πάμε...
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Για ΡΑ λύσεις στον συγκεκριμένο χώρο αδύνατον. Τα Cerwin Vega που λες τα έχω δει και δεν γίνεται να μπουν αυτά εκεί και για λόγους αισθητικούς όσο και γιατί δεν με ικανοποίησαν ηχητικά. Και δεν έχω και μεγάλη ελευθερία στην τοποθέτηση, αλλά αυτό δεν με πειράζει τόσο πολύ.

Προηγουμένως ο χώρος γέμιζε με το 330αρι aiht της Pioneer, οπότε τα Klipsch RP280f, ή τα Polk LSi15, τα Dali Opticon 6, ή τα Focal Aria 926 δεν θα ακούγονται καλύτερα και πιο δυνατά στον ίδιο χώρο;

Δεν ψάχνομαι να πετύχω sweet spot και τέτοια ευγενή όπως intimate acoustic sessions, εγώ θέλω πιο πολύ ένα σύστημα με έναν ενισχυτή που θα μπορεί να οδηγήσει αποτελεσματικά κάποια εκ των παραπάνω ηχείων που ταιριάζουν περισσότερο ή ότι άλλα εσείς προτείνεται. Έτσι ώστε να μην χάνουν και να αποδίδουν τα μέγιστα είτε όταν θέλω να ακούσω κάποια μουσική μόνος μου σε κάποια από τα είδι που ανέφερα στην αρχή ή όταν θα έχω μεγάλη παρέα. Άμα όπως τα γράφω σας δυσκολεύω, ας το πάμε αλλιώς. Για τα Focal Aria 926 τι ενισχυτή θα πρότεινες; Φαντάζομαι πως άμα τα βάλω να παίζουν 5 φορές το χρόνο στο μέγιστο, δεν θα έχουν πρόβλημα, ή κάνω λάθος και θα πάθει όντως ζημιά κανά tweeter;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η ζημιά είναι πολύ πιθανή,ναι.Και γίνεται ακόμα πιθανότερη αν συνδυαστεί με κάποιο ενισχυτικό που θα αδυνατεί να οδηγήσει επαρκώς τα ηχεία σου (ο λίγος ενισχυτής καίει ηχεία,όχι ο πολύς ).
Ο Marantz που λες αναφέρει αρκετή ισχύ στα specs του αλλά αμφίβολη όπως η ισχύς που αναφέρουν οι περισσότεροι AVR.

Αν πιάσουμε τα Polk ως υπόθεση,μπορεί να φαίνονται εύκολα ως φορτίο και σχετικά ευαίσθητα,οι τέσσερις μονάδες τους όμως προϊδεάζουν για ανάγκη ρεύματος εκτός από ισχύος.
Τελείως διαισθητικά θα σου έλεγα όχι για τον Marantz.
Στην θέση σου θα κοιτούσα κάτι τέτοιο (όχι συγκεκριμένα αυτό,παράδειγμα είναι και οικονομικά κοντά σε αυτό που ψάχνεις ) .
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Αμιγώς ενισχυτής δηλαδή προτείνεις; Τα στοιχεία που δίνουν τα AVR είναι όλα αβέβαια, ή αυτό είναι πιο πιθανό ια κάποιες μάρκες και μετά παίζει εμπειρικά; Πχ, ο Yamaha RX-A2060 που είναι πιο δυνατός από τον Marantz 7010, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα νούμερα ανά κανάλι που δίνει; Και αφήνοντας στην άκρη τα Πολκ, τα Κλιπψ που είναι νεότερα και 8ιντσα έχουν κάποιο πλεονέκτημα έναντι των Πολκ; Ποια άλλη καλά ηχεία που να "βγάζουν δύναμη" και να μην είναι τόσο τέλεια ισσοροπημένα έχεις κατά νου από άλλες λιγότερο γνωστές μάρκες ίσως;


Υ.Σ. Τον Vincent που πρότεινες, τον κοιτούσα και εγώ σχεδόν ταυτόχρονα! :grinning-smiley-043
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Μου φαίνεται πως θα αφήσω εκτός πλάνου την συμπερίληψη subwoofer σε αυτή τη φάση. Και πως μάλλον θα προσανατολιστώ στην αγορά είτε του Marantz 7010 είτε του Yamaha RX-A2060. Το ζεύγος ηχείων σκέφτομαι είτε τα Dali Ikon 7 MKII είτε τα Klipsch RP-280F επειδή από αυτά που διαβάζω φαίνονται πιο εύκολα και δυνατά ηχεία. Τα συγκεκριμένα Dali αποδίδουν καλύτερο μπάσο, ή έχω αντιληφθεί λάθος από αυτά που έχω διαβάσει; Ο συνδυασμός αυτών των ηχείων με αυτούς τους ενισχυτές πως σας φαίνεται; Θα μπορούν να συνδυαστούν καλά; Θα είναι ικανοποιητικά τα επίπεδα για σαλόνι 90τμ;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όλα τα ηχεία που αναφέρεις είναι οκ για μεγαλούτσικους χώρους.
Για 90 μ² όμως προσωπικά αμφιβάλω και μιλάω εμπειρικά μιας και σε μικρότερο χώρο με περισσότερα λίτρα και μεγαλύτερη επιφάνεια μονάδων θεωρώ πως είμαι οριακά.
Κι αυτό με ενεργή οδήγηση,κλπ.
Η συνολική επιφάνεια των μονάδων των δυο ηχείων που αναφέρεις είναι το ανάλογο ενός 11ιντσου ανά ηχείο (3χ6'5 το ένα,2χ8 το άλλο ) .
Φαντάσου δηλαδή πως δυο 11άρια μεγάφωνα (stereo ) θα πρέπει να σπρώξουν και να φορτίσουν τα κυβικά μέτρα αέρα ενός χώρου σαν τον δικό σου.

Να μην παρεξηγηθώ,δεν θέλω να ακουστώ στριφνός και δογματικός και στην πράξη ίσως και να σε καλύψει.Ως παθών μιλάω και δεν με λες και μπασάκια,ναι μου αρέσει το χαμηλό αλλά πιο πολύ μιλάω για τον όγκο,το "γέμισμα" που θα έχει ο ήχος σου.

Δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να βάλεις ένα τουίτερ να τσιρίζει μέχρι να μην αντέχεις.Εδώ μιλάμε όμως για κάτι συνολικό και γεμάτο.
Για τους AVR δεν θα ξαναπώ τίποτα,πιθανότατα οι ευκολίες τους να σου είναι πιο απαραίτητες ώστε να ρισκάρεις την οδήγηση,κλπ.

Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Με ποιο τροπο σκοπευεις να αξιοποιήσει τα zone 2 και 3 του marantz; Τον έλεγχο πως σκοπευεις να τον κανεις; Δεν έχω παίξει αρκετά με την εφαρμογή για android αλλα δε θυμάμαι να είναι κάτι ιδιαίτερο. Είσαι σίγουρος οτι αυτή η φαση θα σε βολεψει;
Νομιζω ανεξάρτητα συστήματα με διαμοιρασμό αρχείων μέσω διαδικτύου θα είναι καλύτερη ιδέα.
Να την πω την αμαρτία μου, στη θέση σου θα κοιτουσα και επαγγελματικούς τελικούς με κάποιο dac-amp και προσθήκη streamer. Ας πουμε το dacmagic + της cambridge audio με ενα rasp για πηγή και ενα ή και δυο τελικούς τύπου qsc, behringer κλπ.
Με κάθε επιφύλαξη παντα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης για ηχεία, μεγαλο ήχο χωρίς ιδιαιτερες λόξες σε απαιτήσεις (πέραν της σοβαρής οδήγησης) απο συνοδά έχουν τα chario. Δες και απο κει κανένα μεγαλο δαπέδου.
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Φίλε sokmav, σε ευχαριστώ για την ανάλυση. Και εγώ θεώρησα ότι τα συγκεκριμένα ηχεία ήταν καταλληλότερα από τα προηγούμενα για πιο μεγάλους χώρους. Βάσει του (3χ6'5 το ένα,2χ8 το άλλο ) που έγραψες, τα Dali είναι μεγαλύτερα από τα Klipsch. Αυτό κάνει τη διαφορά ή και πάλι είναι το ίδιο; Για να γεμίσει λοιπόν καλύτερα ο χώρος, εσύ τι θα πρότεινες; Πιο μεγάλα ήχεία; Ξεχωριστό ενισχυτή; Άλλος φίλος παρακάτω προτείνει κάποιες μάρκες ενισχυτών τύπου ΡΑ, οπότε βλέπω κάποια μοντέλα όπως αυτά: Behringer iNuke NU3000DSP και QSC GXD 4. Αυτά κάνουν για την δουλειά που λες στο συνδυασμό ηχείων-AVR που κοιτάω; Επειδή δεν βλέπω να αναφέρουν 6ω είναι μήπως ασύμβατα με τα Dali; Επίσης, φίλε πανοραμίξ με βάζεις σε σκέψεις και ουσιαστικά με σπρώχνεις προς τα Chario Constellation Cygnus που είναι εξίσου πανέμορφα. Ωστόσο, δεν βρήκα πολλά για αυτό το μοντέλο και δεν μου φαίνεται μεγαλύτερο από τα Dali ή τα Klipsch που είδα προηγουμένως. Σε αυτά αναφερόσουν;

Να πω επίσης ότι το θέμα AVR δεν είναι αμετάκλητο. Διότι τα zone2/3 αναδεικνύεται δύσκολο στην εφαρμογή όσο περισσότερο το σκέφτομαι. Καθώς το βασικό είναι το ασύρματο από smartphones/PC/Spotify οπότε αφού το παρέχει και ο Marantz 5011 ή ένας ακόμα φθηνότερος ενισχυτής από Denon, Yamaha, τότε ένας συνδυασμός τύπου Behringer iNuke NU3000DSP και φθηνότερου ενισχυτή με τα ηχεία που αναφέρω μου άφηνε χώρο και για ένα subwoofer όπως το 12ιντσο της Sunfire και είχε καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα, εννοείτε πως θα το προτιμούσα. Και φυσικά για να μειώσω το όποιο ρίσκο, αν και θυμάμαι φίλε sokmav ότι μου είχες γράψει ότι ο Marantz 7010 είναι τυπικά δυνατός ενώ και ο Yamaha A2060 δεν νομίζω ότι πάει πίσω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γνωρίζετε επίσης κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να έχει ντέμο τα ηχεία που ζητάω, ή να μπορεί να τα φέρει για δοκιμή ή έστω να έχει μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά ηχεία; 3 μαγαζιά που κάλεσα από σκρουτζ, κανένα δεν είχε σε φυσικό χώρο τα ηχεία που θέλω να ακούσω...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Aν θέλεις την άποψη μου ,μάλλον πρέπει να καταλάβεις ότι ο χώρος σου είναι αρκετά μεγάλος και οι απαιτήσεις σου αρκετά ιδιαίτερες ,οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς.Αν θυμάμαι καλά το στούντιο της Τηλεοπτικής στη Θεσ/νικη ήταν κάπου στα 70 τμ και εκεί έχουν παίξει μέχρι και B&W 800 με ενισχυτές τους omega .
Εσύ έχεις 20τμ παραπάνω ....
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
.... ένα ηχοσύστημα που θα παίζει καλά και δυνατά σε έναν χώρο περίπου 90τμ...

....σε συνδυασμό AVR και επιδαπέδιων ηχείων και αν είναι εφικτό και απαραίτητο να συμπεριληφθεί και ένα δυνατό subwoofer. Η χρήση σε πρώτη φάση και στον κύριο χώρο θα είναι αποκλειστικά για μουσική και στο μέλλον θα επεκταθεί σε 2η-3η ζώνη σε άλλον όροφο για ξεχωριστή εικόνα/ήχο. Επιθυμώ να είναι ικανά να παίξουν καλά και εντυπωσιακά όταν έχει πάρτι μέσα και τις υπόλοιπες φορές θα χρησιμοποιούνται για ακρόαση μουσικής σε μεσαία ένταση,....

Κάτι ακόμα που θα πρέπει να μπει στην όλη εξίσωση είναι και η απόσταση ακρόασης. Στο ίδιο δωμάτιο των 90τμ είναι άλλο πράγμα να ακούς από έναν καναπέ στα 2-3 μέτρα μακριά από τα ηχεία και άλλο π.χ. στα 10 μέτρα. Επίσης παίζει ρόλο και η διαρρύθμιση του χώρου, αν είναι δηλαδή ενιαίος όλος ο χώρος ή π.χ. σε σχήμα Γ, πόσα έπιπλα υπάρχουν, αν είναι ψηλοτάβανο το δωμάτιο, το υλικό του δαπέδου κλπ. Με βάση όλα αυτά, τα ηχεία που σκέφτεσαι μπορεί μεν να μην ενδείκνυνται για χρήση "πάρτι", αλλά για "ακρόαση μουσικής σε μεσαία ένταση" από μια σχετικά κοντινή απόσταση μπορεί να είναι μέχρι και υπερβολικά. Σε κάθε περίπτωση λόγω του μεγάλου χώρου πιστεύω πως επιβάλλεται να συνδυαστούν με ένα τουλάχιστο 12άρι sub, προκειμένου να ενισχυθούν οι χαμηλές οι οποίες πιθανό να χάνουν την δυναμική τους σε έναν μεγάλο χώρο, ειδικά αν εννοείται θέλεις να παίζεις δυνατά σε καταστάσεις πάρτι.

Επίσης εφόσον πρόκειται για αποκλειστική μουσική χρήση, μήπως να ξεχάσεις τον AVR και να σκεφτείς την περίπτωση του δεύτερου ξεχωριστού συστήματος για τον άλλο όροφο; Νομίζω έτσι και καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις σε κάθε περίπτωση και θα κάνεις και πιο απλή την ζωή σου με ίσως όχι πολλά περισσότερα έξοδα.
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Κοιτάξτε ο χώρος δεν είναι ακριβώς άδειος και ενιαίος οπότε παρά τα 90τμ δεν φτάνει τα καθαρά 810κμ (χοντρικά). Έχει μια ιδιαίτερη διαρρύθμιση και είναι αρκετά γεμάτος γιατί όπως έγραψα είναι σαλόνι και δεν είναι ιδιαίτερα ψηλοτάβανο. Οι απαιτήσεις μου δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερες, βασικά πράγματα δεν ζητάω; Το πάρτι ίσως να είναι υπερβολική έννοια, δεδομένου το τι σκοπεύω να κάνω. Όπως έγραψα και προηγουμένως, το πάρτι για μένα ουσιαστικά σημαίνει πως 5 φορές το χρόνο θα βάλω τα όποια ηχεία πάρω να παίζουν δυνατά κάποια από τα είδη μουσικής που ανέφερα νωρίτερα, είτε στη διαπασών είτε λίγο κάτω από τη διαπασών. Φαντάζομαι λοιπόν ότι θα παίζουν καλύτερα και δυνατότερα από το προηγούμενο aiht των 330w που 10 χρόνια τώρα δεν έσκασαν, ή κάνω λάθος και τα Dalio Ikon 7 MK2 είναι πιο ευαίσθητα/ευάλωτα; Αυτό πάντως με τη μείωση της δυναμικής των ηχείων δεν ξέρω εάν θα καταφέρω να το αντιληφθώ εγώ ή κάποιος άλλος, σε μεγάλες εντάσεις και υπό την επήρεια αλκοόλ (σικ).

Αυτό που γράφεις φίλε click ότι "τα ηχεία που σκέφτεσαι μπορεί μεν να μην ενδείκνυνται για χρήση "πάρτι", αλλά για "ακρόαση μουσικής σε μεσαία ένταση" από μια σχετικά κοντινή απόσταση μπορεί να είναι μέχρι και υπερβολικά" μου δίνει ένα μέγεθος σύγκρισης με το προηγούμενο σύστημα που είχα, και το οποίο ακόμα και σε μέγιστη ένταση δεν σε εμπόδιζε να καθίσεις δίπλα του (βέβαια τα ηχεία του home theater ήταν bookshelf). Αυτό με καθησυχάζει λίγο ότι τα ηχεία που κοιτάω θα είναι πολύ καλύτερα και δυνατότερα.

Επίσης, η σημείωσή σου για μη αναγκαιότητα ακριβού AVR με multizone, όσο το περισσότερο το σκέφτομαι αρχίζει να με βρίσκει σύμφωνο, ωστόσο είναι κοινή παραδοχή ότι ένας AVR παρέχει πολλές ευκολίες σύνδεσης και είναι κάτι που θέλω. Οπότε δεν έχω πρόβλημα να κοιτάξω σε χαμηλότερα μοντέλα, αν αυτό συνεπάγεται την αγορά ξεχωριστού ενισχυτή. Τα Behringer iNuke NU3000DSP και QSC GXD 4 που ανέφερα νωρίτερα μπορούν να οδηγήσουν τα συγκεκριμένα ζεύγη ηχείων; Τι άλλο θα προτείνατε από AVR και subwoofer για να πάει με αυτά τα ηχεία; Είτε τελικά πάω με τα Dali Ikon 7 είτε τα Klipsch RP-280f είτε κάποιο άλλο μοντέλο που θα προτείνετε....
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Εγώ πάντως στην θέση σου θα πήγαινα σε έναν καλό δικάναλο και ίσως και φτηνότερο από την κατηγορία τιμής των AVR που κοιτάς π.χ. κάτι σαν τον Denon PMA-1520AE και αν ήθελα ντε και καλά τις ευκολίες του AVR και το multizone θα έπαιρνα και έναν φτηνό AVR των 400 ευρώ με pre-out να παίζει σαν προενισχυτής στο στερεοφωνικό αυτό σύστημα και σαν κύριος ενισχυτής στον δεύτερο χώρο. Αν μάλιστα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το home cinema μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά ως προενισχυτή για τις ευκολίες και κάποιον network player αντι για τον AVR.
 

Feregorn

Established Member
27 February 2014
153
Εγώ πάντως στην θέση σου θα πήγαινα σε έναν καλό δικάναλο και ίσως και φτηνότερο από την κατηγορία τιμής των AVR που κοιτάς π.χ. κάτι σαν τον Denon PMA-1520AE και αν ήθελα ντε και καλά τις ευκολίες του AVR και το multizone θα έπαιρνα και έναν φτηνό AVR των 400 ευρώ με pre-out να παίζει σαν προενισχυτής στο στερεοφωνικό αυτό σύστημα και σαν κύριος ενισχυτής στον δεύτερο χώρο. Αν μάλιστα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το home cinema μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά ως προενισχυτή για τις ευκολίες και κάποιον network player αντι για τον AVR.

Ενδιαφέρον μοντέλο αυτό που έδειξες, αλλά από ότι διάβασα αποδίδει 140 W + 140 W στα 4Ω. Ενώ ο Yamaha RX-A2060 βγάζει 285 στα 4Ω. Είναι δηλαδή πιο δυνατός; Επίσης είδα και τον YAMAHA A-S1000 που βγάζει 160 W + 160 W στα 4Ω. Για τον συγκεκριμένο υπήρχε ριβιου στο σκρουτζ από κάτοχο που τοn έχει ταιριάξει με ηχεία Opera Quinta 2011. Αυτά είναι πιο δύσκολα από τα δικά μου σωστά; Κατά τύχη ανακάλυψα και ένα εξαιρετικό σαιτ, το avmentor.gr και έχω αρχίσει να καταλαβαίνω καλύτερα κάποια πράγματα. Επιπλέον εκεί βρήκα και τον Vincent SP-331 που βγάζει 2χ300w στα 4Ω. Είναι λοιπόν και αυτό καλό μοντέλο; Είναι μήπως overkill; Σε πολύ πιο χαμηλή λοιπόν τιμή, ποιον φθηνό AV θεωρείς κατάλληλο;

Επίσης, αντί όλων των προαναφερθέντων ενισχυτών, οι Behringer iNuke NU3000DSP δεν κάνει την ίδια δουλειά φθηνότερα και μάλιστα καλύτερα αφού βγάζει 2χ820 στα 4Ω;;;
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τουλάχιστον 5καναλο για 90 τμ. Εντάξει καλός και ποιοτικός ο ήχος του δικαναλου αλλά σε ένα παρτάκι ακόμα και με 5-10 άτομα....δεν νομίζω να κάθονται όλοι στο sweetspot απέναντι στον καναπέ και να κρίνουν αν έχει σώμα ο ηχος στις χαμηλές κτλ.....νομίζω προτεραιότητα έχει να γεμίζει ο χώρος με ήχο.

Εγω προτείνω avr και πολυκαναλο τελικό. Όσο για τον υπόλοιπο καιρό που θα ακούς μουσική μόνος....η μουσική σου θα ακούγεται υπέροχα..... από κει και πέρα αν είσαι purist και εχεις αλλάξει ήδη 5 ηχοσυστηματα και βαδίζεις στον δρόμο της αναζήτησης του απόλυτου ήχου...του matching ενισχυτικών με ηχεία (και δεν αναφέρομαι στα specs μόνο) κτλ ίσως αιτώ που προτείνω να μην σου κάνει.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Ενδιαφέρον μοντέλο αυτό που έδειξες, αλλά από ότι διάβασα αποδίδει 140 W + 140 W στα 4Ω. Ενώ ο Yamaha RX-A2060 βγάζει 285 στα 4Ω. Είναι δηλαδή πιο δυνατός; Επίσης είδα και τον YAMAHA A-S1000 που βγάζει 160 W + 160 W στα 4Ω. Για τον συγκεκριμένο υπήρχε ριβιου στο σκρουτζ από κάτοχο που τοn έχει ταιριάξει με ηχεία Opera Quinta 2011. Αυτά είναι πιο δύσκολα από τα δικά μου σωστά; Κατά τύχη ανακάλυψα και ένα εξαιρετικό σαιτ, το avmentor.gr και έχω αρχίσει να καταλαβαίνω καλύτερα κάποια πράγματα. Επιπλέον εκεί βρήκα και τον Vincent SP-331 που βγάζει 2χ300w στα 4Ω. Είναι λοιπόν και αυτό καλό μοντέλο; Είναι μήπως overkill; Σε πολύ πιο χαμηλή λοιπόν τιμή, ποιον φθηνό AV θεωρείς κατάλληλο;

Επίσης, αντί όλων των προαναφερθέντων ενισχυτών, οι Behringer iNuke NU3000DSP δεν κάνει την ίδια δουλειά φθηνότερα και μάλιστα καλύτερα αφού βγάζει 2χ820 στα 4Ω;;;

Μην μπερδεύεις τα watt με τα ρεύματα ...Δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορια μιας και οι κατασκευαστες δεν μας λένε όλοι την αλήθεια. Προσωπικά θα πήγαινα σε δικάναλο καθαρά λόγο ποιότητας και ήχου .