Αγορά προβολέα για καφετέρια !!!

deskatiotis

New member
26 February 2011
10
Καλησπέρα στην ομάδα.
Μου έχουν αναθέσει την αγορά και την εγκατάσταση προβολέα σε καφετέρια. Έχω διαβάσει μερικά πράγματα στο forum αλά έχω χάσει λίγο την μπάλα!!! έχω δει τον.. optomaHD26, optomaHD141X, BenQ GG.W1070. ποιόν να διαλέξω από αυτούς? η μου προτείνετε κάποιον άλλο? για παράδειγμα κάποιον epson? σίγουρα το πανί παίζει μεγάλο ρόλο, ποιο θα μου προτείνατε?
Το κόστος αγοράς δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 1200 ευρό !!! και τι άλο πρέπει να προσέξω στην εγκατάσταση ???
Θα σας είμαι υπόχρεος για οποιαδήποτε βοήθεια
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλησπέρα φίλε μου
Για αρχή epson και καφετέρια απλά το ξεχνάς, γενικά κανένας LCD προβολέας δεν ενδεικνύεται για τέτοια χρήση πλην των μεγάλων ακριβών μοντέλων που ξεπερνούν κατά πολύ το μπάτζετ σου.
Ανάμεσα στα τρία μοντέλα θα σου πρότεινα τον benq ως πιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο μοντέλο. Από την άλλη για την χρήση που τον θέλεις εγώ θα κοίταζα κάτι σε πιο επαγγελματικό DLP με περισσότερο φως (4000 lumens ίσως) και όχι απαραίτητα RGBRGB χρωματικό τροχό (ώστε να κερδίσεις σε φως) ίσως και σε 1280χ800 μοντέλο, μην σε αγχώνει η μικρότερη ανάλυση, για θέαση αθλητικών γεγονότων η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη που πιστεύεις.
Το πανί δεν παίζει κανέναν ρόλο, ιδιαιτέρως για την χρήση που το θέλεις. Προσανατολίσου στο πιο φθηνό λευκό ηλεκτρικό πανί που θα βρεις εκεί έξω στις διαστάσεις που το θέλεις.
 
17 June 2006
3,031
Μάλλον σε dlp θα πρέπει να κοιτάξεις αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και την σωστή τοποθέτηση του γιατί εαν μιλάμε για μαγαζί δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό.
 

deskatiotis

New member
26 February 2011
10
Αν και καθηστερημένα σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Τελικά αγοράστηκε ο Epson EB-U32 (βρέθηκε σε καλή τιμή ...670 ευρό!) η εικόνα του είναι πολύ καλή... χωρίς βέβαια να συγκριθεί με άλλους ,αγοράστηκε και μια Οθόνη Προβολής Τοίχου Ηλεκτρική 2.40 m x 1.8 m ... έτσι μείνανε όλοι ευχαριστημένοι και οι πελάτες της καφετέριας αλλά και ο ιδιοκτήτης !!! να είστε καλά...