4K workflow - προβληματισμοί + μια ιδέα...

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Καλημέρα,

Σκέφτομαι να περάσω σε 4κ στο βίντεο και αφιέρωσα 1-2 μέρες δοκιμάζοντας κάποια workflows που είχα στο μυαλό μου ώστε να δω αν αξίζει και με συμφερει να κάνω το βήμα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω έναν αποτελεσματικό συνδιασμό με λογικό "κόστος" σε χρόνο - χρήμα - όγκο αρχείου σε σχέση με το πως είμαι τώρα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Προγράμματα που δουλεύω:

Sony movie studio platinum + κάμποσα αγορασμένα plugins.
Davinci Resolve lite εδώ και λίγο καιρό το μαθαίνω.
λειτουργικό Windows 7 pro 64bit.

Hardware:

AMD A8 6600K, 16GB ram DDR3 1866, vga radeon R7 370 2GB, ssd 120GB, ένα raid 0 με 2 απλούς μηχανικούς δίσκους 5400rpm με read/write περίπου 230mb/sec συνεχές συν κάμποσους εξωτερικούς 2.5 inch usb3 δίσκους. Η μητρική μου έχει 2 pci express X16, 1 X1, 6 sata3 6 usb3 socket fm2+

Διαπίστωσα με... λύπη ότι η διαδικασία είναι πάααρα πολύ πιο αργή για να έχω αυτό που θέλω. Δηλαδή να μπορώ να έχω ως αποτέλεσμα ένα αρχείο H264 4Κ περίπου 25-30mbps για βίντεο μέχρι και 1 ώρας δειάρκεια δίχως να χαλώ πολύ περισσότερο χρόνο από ότι τώρα. Με το υπάρχον hardware - software ο χρόνος για 4κ δεν είναι αναλογικά 4πλάσιος της ανάλυσης του 4Κ, αλλά πολύ περισσότερος.

Και αυτό για διάφορους λόγους αλλά κυρίως λόγω codecs. Πχ xdcam ex και h264 υποστηρίζονται μόνο μέχρι FHD με την κάρτα γραφικών στο vegas. Για 4κ θέλει xavc-s που όμως δεν υποστηρίζει opencl, οπότε από σχεδόν 40fps καταβαίνω στα 3-4 fps και με μεγάλα αρχεία διχως έλεγχο στη συμπίεση.

Στο resolve πάλι πέφτει περίπου στο /4 έως /6 η ταχύτητα rendering, τα 2GB είναι οριακά και αν το project είναι μεγάλο δεν δουλεύεται ή και κρασάρει. Ακόμα κι αν φτιάξω proxies κλπ. που παιρνει και χρόνο. Ταλαιπωρία σκέτη. θέλει 8 giga vram για να είσαι άνετος από ότι διάβασα.

Και φυσικά τα μεγαλύτερα αρχεία θέλουν μεγαλύτερους και ταχύτερους δίσκους. Οπότε περίπου 4πλασιαμός σε χωρητικότητα και ταχύτητα για να είμαι όπως πριν.

Συνεπώς θα πρέπει να αλλαχθούν... τα πάντα, συν στήσιμο λειτουργικού από την αρχή (έχω το ίδιο κάτι χρόνια με 10δες προγράμματα). Και όχι απλά σε κάτι λίγο καλύτερο, αλλά σε top.

Κόστος χονδρικά 3000 ευρώ για νέο υπολογιστή με 8core Xeon, 24GB ram, raid ssd δυνατή vga 8Gb. Συν κόστος νέου σώματος 4κ πες 1000 έως 2000 ευρώ (δεν έχω αποφασίσει κι ας μην ανοίξει κουβέντα εκεί...) μαζί με νέες sd μεγαλύτερες (δουλεύω με 16άρες τώρα). Οπότε σαν ελάχιστο σύνολο 4000-5000 ευρώ.

Οικονομικά ζορίζομαι για τέτοια αλλαγή συν τον χρόνο/προβλήματα που μπορεί να τύχουν. Πιο πολύ με απασχολεί η αναβάθμιση υλικού και λογισμικού παρά το σώμα. Tη μισώ σαν διαδικασία και τσάμπα να μου τα έδιναν. Και αυτά πάλι με αμφιβολίες για το αν θα χαλώ περίπου τον ίδιο χρόνο που χαλώ και τώρα. Πχ 4κ επιτάχυνση στο vegas μέσω κάρτας γραφικών δεν έχω γιατί δεν υποστηρίζουν οι codecs. Πιο αργά θα κάνει render σε 4Κ ακόμα και με Xeon 8πύρινο. Και πολύ πιο αργά υποψιάζομαι από κάποια τεστ που είδα στο διαδίκτυο. Πάμε για ακριβότερα setup ακόμα δηλαδή.

Και ξαφνικά... εγένετο η μεγάλη ιδέα: Γιατί δεν δοκιμάζω να.... σπάσω το 4Κ σε 4 τμήματα 1080; Αν οργανωθώ λίγο ίσως δουλέψει αποδοτικά. Οπότε ξεκίνησα μια δοκιμή.

1)1080 timeline στο sony με το 4κ αρχείο. Στο τέλος το κάνω 3 φορές copy paste και κροπάρω τα 4 1080άρια. batch rendering και τα 4. ταχύτητα περίπου 30-60fps ανάλογα τα settings του H264 μέσω openvfw VCE codec. Δηλ για ολόκληρο το καρέ 4Κ αντιστοιχία 8-15 fps. Not bad.

2)Στο Resolve 1080 timeline. Kάνω import τα 4 τμήματα του.. μωσαικού, φτιάχνω λίγο τα χρώματα και την οξύτητα 1 φορά, export και τα 4. Ταχύτητα 30 fps, δηλ περίπου 8fps για το πλήρες 4κ κάδρο. Δεν είναι και πύραυλος αλλά σαφώς ταχύτερα συν το πιο άνετο δούλεμα στο edit. Και αν προσθέσω άλλη μια καρτούλα R7 ίδια εκμεταλεύεται και τις 2 (σαν gpu, vram πάλι 2gb θα βλέπει) οπότε πες ανεβαίνω στα 15fps θεωρητικά (τα 2GB παρακολουθώντας το gpuz φθάνουν και περισσεύουν).

Οπότε καταλήγω να έχω τα 4 1080p κομμάτια του "μωσαϊκού" μου. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάποια script του avisynth που χρησιμοποιούν κυρίως για μωσαϊκά για βίντεο από κάμερες παρακολούθησης ή για πανοραμικά πλάνα για VR. Παιδεύτηκα, έφτασα κοντά, στο τέλος εγκατέλειψα. Πότε το πετύχαινα αλλά ξαναέκανε render μέσω ffmpeg και με ρυθμίσεις ούτε που ξέρω, πάει το αβαντάζ στην ταχύτητα. Πότε το κάθε τμήμα είχε λίγο διαφορετική φωτεινότητα, πότε ειχα τεχνουργήματα, πότε διαμαρτυρόταν για τον codec, δοκίμαζα transcoding αλλά πάει κι εκεί το αβαντάζ του χρόνου. Μέσω AVS script και εισαγωγή στο virtualdub υπάρχει λένε τρόπος να γίνει μωσαικό με direct stream copy, δηλ δίχως εκ νέου encoding. Αυτό που θέλω δηλαδή. Τον ήχο έχω καταφέρει να τον περάσω έτσι αλλά σε μονό αρχείο. Δεν τα κατάφερα λοιπόν.

Αν κάποιος γνωρίζει από avisynth και μπορεί να βοηθήσει ή έχει καμία ιδέα ευχαρίστως.....
.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Σίγουρα μια αναβάθμιση θα βοηθούσε, αλλά δε χρειάζεται να πάς κατευθείαν σε Xeon..
Ενας καλός ι7 και μια καλή nvidia κάρτα θα σε καλύψει.
Οι 5400 δίσκοι επειγόντως να αλλαχθουν με είτε πολλαπλό (4χ) Raid0 (με backup παντα) απο 7200 δίσκους ή και ενσωμάτωση ssd για previews & cache.
Εφαρμογή NLE έχεις σκεφτεί να αλλάξεις;
Όσο για το "μωσαϊκό" μπορεί να λειτουργεί για playback κλπ σε συνεδριακά με μεγάλες αναλύσεις αλλά δέ το βλέπω καθόλου πρακτικό για μονταρισμα.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έφαγα 2-3 μέρες (τα μούτρα μου;) και έχω μερικά νέα στην "περιπέτειά" μου... και συμπεράσματα που ίσως βοηθήσουν και κάποιους. Πάντως δεν με "θέλει" το 4Κ.

Κατ αρχήν Γιάννη συμφωνώ για την... ομελέτα, απλά στο παρελθόν έχω δώσει χρήματα τσάμπα και δεν θέλω να το ξαναπάθω.

Για τον I7, όπως εξήγησα στο σκεπτικό μου, δεν νομίζω αυτός μόνος του να μου κάνει. Για τους δίσκους συμφωνώ και είναι στο πρόγραμμα. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

Εφαρμογή NLE... δεν νομίζω ότι φταίει ειδικά για την ταχύτητα export. Eξ' άλλου μέσω frameserving μπορώ να στείλω AVI σχεδόν σε οποιαδήποτε εφαρμογή transcoding απ' ευθείας από το timeline.

Έχουμε και λέμε.

Από αντίστοιχα νήματα στα forum της Sony διαπιστώνει κανείς ότι οι ταχύτερες κάρτες για H264 export είναι οι Nvidia μέχρι και GTX580 και radeon μέχρι και HD6970 με τον mainconcept avc codec ο οποίος θεωρείται και από τους καλούς (αν και από τους πιο αργούς που υπάρχουν) και υποστηρίζει και 4κ.

Αντάλλαξα την κάρτα μου με μια HD6950 από χρυσή ευκαιρία. Αναρωτιόταν ο άνθρωπος φυσικά γιατί κάποις να ανταλλάξει μια R7 370 με μια κάρτα 5ετίας....

Μπαίνω σπίτι, τοποθετώ την παντόφλα, δοκιμάζω ένα κλιπ 19 δευτερόλεπτα από την e-M1 mark II απείραχτο με τον Mainconcept με και δίχως GPU. Λοιπόν:

- project: 3840X2160, timeline quality = good, frame rate = 29,970

- encoding :VBR 1 pass, 28mbps average 50mbps maximum, high profile, number of slices=1, ref frames =2

Cpu only : 7:07
opencl (HD6950): 0:45



- project: 3840X2160, timeline quality = preview, frame rate = 29,970

- encoding : CBR, 20mbps, baseline profile, number of slices=4, ref frames =1

Cpu only : 4:06
opencl (HD6950): 0:27

Έπαθα την πλάκα μου, 10Χ ταχύτητα! Aναμενόμενο ωστόσο σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει. Kαι με την cpu στο 50-60%, μάλλον λόγω του ότι με τους NLE editors όταν κάνεις export "παίζει" και το βίντεο στο παράθυρο preview. Δηλ έχω χονδρικά και 2 πυρήνες που κάθονται και μπορώ ταυτόχρονα να κάνω και κάτι άλλο. ΑΛΛΑ, υπάρχουν κάποια αλλά που θα περιγράψω σε 2-3 ώρες......
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Από αυτά που λες για την 6950 … αυτό που χρειαζόσουν ήταν FP64
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν και πιο γρήγορες και πιο σύγχρονες κάρτες αλλά όντως η 370 ήταν πολύ πίσω