motherboard, cpu, ram & κουτι για storage server

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
καλησπερα

ηρθε ο καιρος να φτιαξω ενα storage server με unraid λειτουργικο.

1a) ψαχνω μια "φθηνη" μητρικη (μεχρι 150 ) με πολλες sata. οσο περισσοτερες τοσο καλύτερα.
αν εχει και esata καλυτερα, καθως με ενα καλωδιο esata σε sata, μπορω να την εκμεταλλευτω.
αν γινεται να εχει και μια τυπικη καρτα γραφικων, για να μην χρειαστει να αγορασω.

1b) υπαρχει καποιο site που να διαλέγεις motherboard, με φιλτρο ποσες sata θελεις να εχει;

2) για κουτι σκεφτομαι το fractal design R5.
καποια άλλη καλύτερη λύση μεχρι 120 ;

3) ποια cpu και μνημες να επιλέξω;
δεν θα κανω τιποτα σπουδαιο, μονο copy/paste.

ευχαριστω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
ο hp micro θα μεινει ατοφιος να δουλευει ως εχει; Θελεις να φτιαξεις μηχανημα απο την αρχη;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ριξε μια ματια στο pcpartpicker . Συγκεκριμενα, εδω https://pcpartpicker.com/products/motherboard/ εχει αυτο ακριβως που θες στο 1b.

Επισης μπορεις να δεις builds που εχουν φτιαξει και σωσει αλλοι χρηστες και να "εμπνευστεις" :)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ο hp micro θα μεινει ατοφιος να δουλευει ως εχει; Θελεις να φτιαξεις μηχανημα απο την αρχη;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ριξε μια ματια στο pcpartpicker . Συγκεκριμενα, εδω https://pcpartpicker.com/products/motherboard/ εχει αυτο ακριβως που θες στο 1b.

Επισης μπορεις να δεις builds που εχουν φτιαξει και σωσει αλλοι χρηστες και να "εμπνευστεις" :)

το n54l ισως τον δωσω ή τον εχω ως κανονικο pc με windows 10.
ευχαριστω για το link.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
γιατι δεν ξεκινας unraid πανω στον hp? Αν υπαρξει στο μελλον αναγκη για περισσοτερους σκληρους, παιρνεις το usb stick που εχει το λειτουργικο, παιρνεις και τους δισκους και πας σε αλλο μηχανημα.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
μμμ ενδιαφερον αυτο, αλλα θα πρεπει να δωσω μια λυση για το πως θα παρω back up 4 δισκων χωρις να χρειαστει να αγοράσω αλλους 4 ιδιους.

τωρα στο n54l με xpenology, εχω 4 δισκους ο καθενας σε διαφορετικο volume και disk group. (αυτο βολευει)
αν αγορασω εναν νεο δισκο μπορω με καποιο τροπο να περνω εναν εναν δισκο back up και να τον μεταφερω μετα στο unraid.
εχω μπερδευτει λιγο πως μπορει να γινει αυτο..

ο ευκολοτερος τροπος ειναι
1) να αγορασω 4 ιδιους δισκους
2) να παρω back up τους 4 δισκους του xpenology στους νεους δισκους
3) να εγκαταστησω το unraid στους παλιους δισκους που ειναι στο n54l
4) και να ξαναπερασω ολα τα δεδομενα απο τους νεους δισκους στο n54l

πως μπορω να κανω το παραπανω αλλα με αγορα 1-2 δισκων και οχι και τους 4;
εξαλλου το n54l παιρνει μεχρι 6 δισκους, και εχω ηδη τους 4.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
χμμμ.. μου θυμιζει τους γριφους με τα αδεια και τα γεματα δοχεια :)
Θα πρεπει να αγορασεις εναν δισκο σιγουρα. Αυτος οταν τελειωσει η διαδικασια θα ειναι ο parity και θα πρεπει να ειναι τοσο μεγαλος οσο ο μεγαλυτερος δισκος δεδομενων. Το xpenology εχεις τους δισκους σε ext4 απο οτι θυμαμαι. Τωρα, απο εδω και περα εχεις δυο επιλογες: α) να γινει η μεταφορα πανω στο hp/unraid, β) να χρησιμοποιησεις ενα αλλο pc που να μπορει να διαβαζει ext4.

Το α ειναι πιο κομψη λυση και το ωραιο ειναι οτι επειδη το unraid καθεται πανω σε usb stick ακομα και αν παει κατι στραβα (που δεν θα παει), απλα βγαζεις το στικ και μπουταρεις κανονικα απο τους υπαρχοντες data σκληρους που εχουν μεσα xpenology. Λοιπον. Στηνεις unraid πανω στο usb και βαζεις μεσα τον καινουριο-αδειο σκληρο που εχεις αγορασει. Στη συνεχεια κατεβαζεις το unassigned devices plugin, το οποιο επιτρεπει στο unraid να διαβαζει σκληρους που βρισκονται εκτος του array. Μετα βαζεις μεσα στο hp στο 2ο slot τον 1ο σκληρο του xpenology και φροντισεις να μεταφερεις τα δεδομενα που σε ενδιαφερουν (θα ειναι καπου μεσα στο φακελο volumeX). Οταν τελειωσει αυτη η διαδικασια, μπορεις να σβησεις τον σκληρο αυτον και να τον βαλεις μεσα στο array σαν parity.Μολις τελειωσει το parity build, συνεχιζεις και βαζεις μεσα εναν-εναν τους υπολοιπους σκληρους του xpenology.
Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα, θα πρεπει να εχεις περασει το custom firmware στο hp (αν δεν το εχεις ηδη κανει), ωστε να μπορεις να βαλεις 5 σκληρους (οι 4 δικοι σου + 1 parity - καινουριος).
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
αφου γλιτωνω τα εξοδα για το built του νεου storage server, θα μπορω να παρω 2 νεους δισκους και να φουλαρω το n54l !

αρα στο τελικο unraid, θα ειναι 5 δισκοι data +1 για parity.
και μετα το μετακινω στο define R6 (οταν βγει) με μια μητρικη με 10 sata (8 δισκοι data +2 για parity) :2thumb22sup:


μηπως μπορεις να τα γραψεις με βηματα 1), 2) κτλ για να γινει πιο ευκολα κατανοειτο;
1) το unraid το στηνω στο usb που θα ειναι καρφωμενο στο n54l; (εχω και ενα ακομα pc με windows 7, αν αυτο βοηθαει..)
2) δεν μπορω να κανω τον τελευταιο δισκο που θα βαλω για parity; αν τον κανω μετα τον πρωτο δισκο, που θα αποθηκευσω τα δεδομενα του επομενου δισκου;
εκτος και αν αγορασω 2 νεους δισκους..
3) πως μπορω να τρεκαρω αν εχω το πειραγμενο firmware; γιατι νομιζω οτι το ειχα περασει πριν στησω το xponology.

ευχαριστω για τις απαντησεις!
με γλιτωνεις απο εξτρα κοπο και εξοδα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Σχετικα με το πειραγμενο firmware, δεν θυμαμαι πως τσεκαρεις γιατι εγω δεν το εβαλα ποτε. Νομιζω ομως οτι αν μπεις στο ΒΙΟΣ και ψαξεις τις επιλογες για sata, αν εχεις το πειραγμενο, θα πρεπει να σου βγαζει 5 και οχι 4. Iσως αν συνδεσεις σκληρο στη θεση του optical να τον αναγνωριζει; πραγματικα δεν θυμαμαι.
Εχεις δικιο αυτο που γραφεις οτι πρεπει να γινει ο τελευταιος parity. Ποσους και τι χωρητικοτητα σκληρους εχεις στο xpenology; Ειναι γεματοι;

Αν κανεις την μεταφορα απο εξωτερικο pc, ισως να ειναι λιγο πιο ευκολη και οικεια, αλλα τα δεδομενα θα περνουν μεσα απο δικτυο και οχι απο sata, οποτε θα ειναι πιο αργη η διαδικασια.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
μια χαρα ειναι. Εχω ηδη βαλει 8αρη archive για parity και υπαρχουν ανθρωποι στο φορουμ του unraid που εχουν γεμισει κουτι με 8αρηδες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.