Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηλεφωνικής γραμμής

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Λόγω του ότι η καλωδίωση της οικοδομής είναι αρκετά παλιά και το τράβηγμα νέας γραμμής μέσα από την ήδη υπάρχουσα κατεβασιά ,είναι πολύ μεγάλο ρίσκο [μπορεί να καταστρέψει και άλλες γραμμές ] σκέφτομαι να τραβήξω μια νεα τηλεφωνική γραμμή από την είσοδο [οπου είναι το κουτί με τις τηλεφωνικές συνδέσεις ]μέχρι το διαμέρισμα Δυστυχώς η διαδρομή θα περιλαμβάνει και εξωτερικό χώρο και ακόμη δυστυχέστερα είναι ότι θα χρειαστούν κάπου 40 έως 50 μέτρα καλωδίου
Και ο προβληματισμός μου είναι τι καλώδιο να επιλέξω
Ευχαριστώ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Μήπως τζάμπα τρώγεσαι με τα ρούχα σου?
Νομίζω πάντως ότι το σημαντικότερο (και πιο κοστοβόρο) είναι η πλαστική σωλήνα που θα πρέπει να βάλεις στην εξωτερική διαδρομή. Θέλει τουλάχιστον προστασία από τον ήλιο. Από ποντίκια και τέτοια δε νομίζω να χρειάζεται.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Μήπως τζάμπα τρώγεσαι με τα ρούχα σου?
Νομίζω πάντως ότι το σημαντικότερο (και πιο κοστοβόρο) είναι η πλαστική σωλήνα που θα πρέπει να βάλεις στην εξωτερική διαδρομή. Θέλει τουλάχιστον προστασία από τον ήλιο. Από ποντίκια και τέτοια δε νομίζω να χρειάζεται.

Πλαστική σωλήνα δύσκολο να μπεί γιατί απλά δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση
Το καλό είναι ότι από το σημείο πού θα περάσει δεν το βλέπει ο ήλιος Ηδη υπάρχουν γύρω στις 5 <κατεβασιές> τη καλωδίου εδώ και χρόνια ,και δεν βλέπω να έχουν πολυμεριστεί
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
Απάντηση: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

το μεγαλυτερο cat που θα βρεις,παρε.
Δε θυμαμαι ποιο ειναι το πιο καινουριο.
Το 6 νομιζω.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Όχι απλό UTP καλώδιο. Κάτι με θωράκιση, ειδικά εάν μιλάμε για αρκετά μέτρα. Cat6a είναι τα νεότερα για 10+gbit
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Απάντηση: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Θωρακισμένο καλώδιο Cat6 και για έξτρα προστασία πέρασμα με μπογιά αν μπορείς
 

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
Απάντηση: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Ειχα εξωτερικο cat 6 δεκα χρονια και δεν επαθε τιποτα στο πατρικο μου. Τωρα βαλαμε εσωτερικα αφου ανοιχτηκαν τα κουτια για αλλα διαμερισματα, βαλανε 5e. Υπαρχει και cat7
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Eυχαριστώ πολύ ,επομένως πάω για cat 6
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Πάρε CAT6 SFTP και καθαρίζεις σχεδόν για πάντα.

Δηλαδή αυτό

http://www.kafkas.gr/proionta/domim...tp-cat6/panduit-kal-sftp-4z-cat6-lsoh_108852/

η αυτό πού είναι και για εξωτερικό χώρο


http://www.kafkas.gr/proionta/domim...cat6/panduit-kal-ftp-4z-cat-6-panduit_108850/
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Ποιά γείωση παλληκάρια μου ; πού να το γειώσω ; Υπάρχει γείωση στα 50 βολτ του τηλεφωνικού δικτύου ;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Η γείωση είναι του σπιτιού σου, όχι του ΟΤΕ.. ;)

Με βρήκατε μικρό και με δουλεύετε ,μου φαίνεται
Να συνδέσω τήν άκρη του καλωδίου στην ουδετερογείωση της ΔΕΗ ; γιατί ώς γνωστόν στις περισσότερες πολυκατοικίες δεν υπάρχει πλέον η κλασσική γείωση ,γιατί έχουν αντικατασταθεί οι σωλήνες με πλαστικούς Η δε ΔΕΗ σου απαντά ότι δεν χρειάζεται γείωση γιατί υπάρχει ο ουδέτερος πού είναι και γείωση .
Ενα καλωδιάκι του τηλεφώνου είπα να αλλάξω ο δύστυχος και μου βγάλατε ιστορία 300 ευρώ και βάλε ....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Η ουδετερογείωση γίνεται κάτω στους μετρητές. Μια γειωμένη ράβδος απολήγει στους μετρητές με χαλκό 16άρη και εκεί συνδέεται και ο ουδέτερος και η γείωση. Σε μια επαγγελματική εγκατάσταση μπορεί κανείς να τραβήξει ξεχωριστή ράβδο γείωσης για το rack των ftp καλωδίων ή αν υπάρχει θεμελιακή να βγάλει ανεξάρτητο ζυγό γείωσης και να συνδέσει εκεί.
Εσύ χρειάζεται να συνδέσεις με τη γείωση που καταλήγει στον πίνακα σου. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Συνήθως το μπουάτ εισόδου των ασθενών είναι πολύ κοντά με μπουάτ ισχυρών ή και η πρώτη τηλεφωνική συσκευή είναι δίπλα σε πρίζα σούκο. Οπότε μπορείς να περάσεις ένα δυομισάρι εύκολα από το ένα μπουάτ στο άλλο.
Αλλιώς ρίχνεις απλά ένα cat6 και τελειώνεις.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Η ουδετερογείωση γίνεται κάτω στους μετρητές. Μια γειωμένη ράβδος απολήγει στους μετρητές με χαλκό 16άρη και εκεί συνδέεται και ο ουδέτερος και η γείωση. Σε μια επαγγελματική εγκατάσταση μπορεί κανείς να τραβήξει ξεχωριστή ράβδο γείωσης για το rack των ftp καλωδίων ή αν υπάρχει θεμελιακή να βγάλει ανεξάρτητο ζυγό γείωσης και να συνδέσει εκεί.
Εσύ χρειάζεται να συνδέσεις με τη γείωση που καταλήγει στον πίνακα σου. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Συνήθως το μπουάτ εισόδου των ασθενών είναι πολύ κοντά με μπουάτ ισχυρών ή και η πρώτη τηλεφωνική συσκευή είναι δίπλα σε πρίζα σούκο. Οπότε μπορείς να περάσεις ένα δυομισάρι εύκολα από το ένα μπουάτ στο άλλο.
Αλλιώς ρίχνεις απλά ένα cat6 και τελειώνεις.

Θανάση ,γράφεις τι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ,όχι τι υπάρχει
ΔΕν υπάρχει καμμία γειωμένη ράβδος ,γιατί απλά κάποτε όλα συνδεόταν στο δίκτυο της ύδρευσης
Τώρα υπάρχουν πλαστικές σωλήνες
Αν θέλεις να κάνεις τη γείωση πού περιγράφεις πρέπει να την κάνει η οικοδομή πληρώνοντας έξτρα
Επομένως αν συνδέσω τη θωράκιση του τηλ καλωδίου με τον ουδέτερο μάλλον δεν θα είναι και ότι καλύτερο ,γιατί γείωση κατ ουσίαν δεν υπάρχει
Κατέβα στην οικοδομή που ζείς και ψάξτο ,σε μένα απλά δεν υπάρχει
 
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή καλωδίου για εγκατάσταση νέας τηεφωνικής γραμμής

Θανάση ,γράφεις τι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ,όχι τι υπάρχει
ΔΕν υπάρχει καμμία γειωμένη ράβδος ,γιατί απλά κάποτε όλα συνδεόταν στο δίκτυο της ύδρευσης
Τώρα υπάρχουν πλαστικές σωλήνες
Αν θέλεις να κάνεις τη γείωση πού περιγράφεις πρέπει να την κάνει η οικοδομή πληρώνοντας έξτρα
Επομένως αν συνδέσω τη θωράκιση του τηλ καλωδίου με τον ουδέτερο μάλλον δεν θα είναι και ότι καλύτερο ,γιατί γείωση κατ ουσίαν δεν υπάρχει
Κατέβα στην οικοδομή που ζείς και ψάξτο ,σε μένα απλά δεν υπάρχει

Αν δεν υπάρχει, να βάλετε. Είναι θέμα ασφάλειας, μην παίζετε με αυτά. Είναι σίγουρα υποχρεωτικό για τις νέες οικοδομές (μετά το 2006) και κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι επιβάλλεται από το νόμο αν έχεις αλλάξει τις σωλήνες με πλαστικές (οπότε δεν έχεις ουσιαστικά γείωση).

Επίσης βελτιώνει και τον ήχο.. ;)