Αναζήτηση Powerline ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
χρειαζομαι ενα ζευγαρακι powerline,με ενσωματωμενο wifirepeater,ενσωματωμενη πρiζα,που να μπορει να δουλεψει επανω σε πολυπριζο.
θα χρησιμοποιηθει για Novaondemand και streaming 1080p αρχειων,αφου το ηδη υπαρχον 300αρι wifirepeater της tplink δεν..
ειδικα σε streaming 1080p δεν κουναει φυλλο.
Προφανως "φωτογραφιζω" Devolo,αλλα θελω γνωμες για σιγουρια..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ POWERLINE ...

Να δουλέψει πάνω σε πολύπριζο το βλέπω λίγο δύσκολο. Μπορεί όμως να γίνει το ανάποδο, δηλαδή να πάρεις κάποιο devolo με πρίζα επάνω του ώστε να συνδέσεις εκεί το πολύπριζό σου.

Χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό dlan 550 έχοντας λίγες απαιτήσεις, καθώς επί της ουσίας το χρησιμοποιώ για audio και kodi/streaming addons.

Γενικά μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει ότι η χρήση powerline πρέπει να αντιμετωπίζεται μόνο ως αναγκαίο κακό. Τι εννοώ:


To 550 που έχω εγώ υποτίθεται ότι έχει μεγάλο "κανάλι" ανάμεσα στα powerlines, με πόρτες όμως των 100Mbps. H τρέχουσα εικόνα είναι:






Βάσει αυτών, θα έπρεπε να έχω απροβλημάτιστα 100Mbps δίκτυο. Στην πράξη όμως δεν είναι έτσι:


- Write

Code:
dd if=/dev/zero of=/mnt/music/testfile bs=1M count=1024 oflag=direct
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 109.382 s, [B]9.8 MB/s[/B]


- Read

Code:
dd if=/mnt/music/testfile of=/dev/null bs=1M count=1024
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 158.032 s, [B]6.8 MB/s[/B]

Οι μετρήσεις αυτές έχουν γίνει από τη μεριά του PC μου, δηλαδή από τη μεριά που στo screenshot λέει Router. Το pc μου είναι συνδεμένο απευθείας στο Router, όπως και το devolo αυτού του δωματίου. Από την άλλη μεριά (που λέει RPI) έχω καρφωμένο ένα diy usb nas της συμφοράς και ένα RPI2.
 
Last edited:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
αμ αυτο ειναι το θεμα.η πριζα που περνω ρευμα ειναι διπλα στο σωμα του καλοριφερ και αποκλειεται ν αχωρεσει η κουμουτσα του Powerline.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το παρακάτω είναι από το manual του δικού μου:





Δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιο άλλο που να κάνει αυτό που θες. Εγώ μέχρι και σήμερα ξέρω ότι δείχνει και το παραπάνω screenshot.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Αναζήτηση Powerline ...

Φτιάξε με καλό καλώδιο μια μικρή προέκταση ρεύματος, μισό μέτρο πχ, και μετά βάλε εκεί το powerline και μετά το πολύπριζο. :a0210:

σωστο και αυτο...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το παρακάτω είναι από το manual του δικού μου:





Δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιο άλλο που να κάνει αυτό που θες. Εγώ μέχρι και σήμερα ξέρω ότι δείχνει και το παραπάνω screenshot.

αρα δεν μας ενοχλει το απλο πολυπριζο,αλλα αυτο που εχει προστασιες.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ανεφερα τα devolo,γιατι καπου διαβασα οτι παιζουν επανω σε πολυπριζο προστασιας.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
καλα και εγω που εχω με 1000αρα πορτα μην φανταζεσαι οτι βλεπω μεγαλυτερες ταχυτητες :)
Επισης, εχω την εντυπωση οτι το wifi δεν δουλευει σαν repeater (να λαμβανει wifi σημα και να το ξαναεκπεμπει), αλλα ως access point που λαμβανει το σημα μεσω των καλωδιων ΔΕΗ. Λεπτη διαφορα, αλλα σημαντικη. Αν ειναι οπως το λεω εγω, τοτε η ταχυτητα του wifi (οταν χρησιμοποεις σαν AP το devolo) θα "κοβει" απο την ταχυτητα του ethernet (μεσω powerline παλι).

Αν δουλευε ως repeater τοτε δεν θα υπηρχε αυτο το θεμα.

Συμφωνω απολυτα οτι η καλωδιωση με cat ειναι πολυ καλυτερη λυση, αλλα καποιες φορες δεν υπαρχει εναλλακτικη :(
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
καλα και εγω που εχω με 1000αρα πορτα μην φανταζεσαι οτι βλεπω μεγαλυτερες ταχυτητες :)
Επισης, εχω την εντυπωση οτι το wifi δεν δουλευει σαν repeater (να λαμβανει wifi σημα και να το ξαναεκπεμπει), αλλα ως access point που λαμβανει το σημα μεσω των καλωδιων ΔΕΗ. Λεπτη διαφορα, αλλα σημαντικη. Αν ειναι οπως το λεω εγω, τοτε η ταχυτητα του wifi (οταν χρησιμοποεις σαν AP το devolo) θα "κοβει" απο την ταχυτητα του ethernet (μεσω powerline παλι).

Αν δουλευε ως repeater τοτε δεν θα υπηρχε αυτο το θεμα.

Συμφωνω απολυτα οτι η καλωδιωση με cat ειναι πολυ καλυτερη λυση, αλλα καποιες φορες δεν υπαρχει εναλλακτικη :(

εαν ειναι ετσι το wifi του,δεν μου κανει αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/compu...i-adapters/166812-devolo-550-wifi-starter-kit
αλλα με λιγοτερα χρηματα βαζω αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/compu...ters/141675-devolo-dlan-500-duo-&-starter-kit
ή αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/compu...pters/122031-tp-link-powerline-pa4010-500mbps
και για exteder συνεχιζω να χρησιμοποιω το tplink που ετσι κι αλλιως δεν ειχα προβλημα σε αυτον τον τομεα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
τελικα αγοραστηκε αυτο http://www.devolo.com/gr/Products/dLAN-550+-WiFi
το καρφωσα στις 2 πριζες και χωρις να κανω απολυτως τιποτε κλειδωσε σε χρονο ντε-τε.
μαλιστα στο δωματιο μεχρι να φτιαξω σωστα τις πριζες,το καρφωσα επανω σε πολυπριζο προστασιας και παιζει κανονικα.
προφανως εαν μπει σε κανονικη πριζα ή απλο πολυπριζο,θα πηγαινει καλυτερα.
προς το παρον τρεχει εδω και κανα μισαωρο,video 1080p,12Gb και δεν εχει κολλησει καθολου.
η εφαρμογη του σε android δεν μου τα λεει καλα και μου φαινεται οτι θελει βελτιωση.
του κανω add,του περναω το σεκιουριτι κοντ της συσκευης,αλλα δεν μου κανει apply.
καποια στιγμη,ξεκολλησε και μπηκα μεσα στα settings.ηταν και η μοναδικη.
σκαναρει συνεχεια,το βλεπει αλλα δεν μπορει να το αποθηκευσει.δεν ξερω..
επισης -για την ιστορια-δουλευει αψογα και σαν access point.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

λοιπον-επανω στο πολυπριζο προστασιας,περνω 115-120Μbps.
απο απλο πολυπριζο,περνω 185-190Μbps.
τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωθει?
η Master πριζα,ειναι στο σαλονι,μονη της κατευθειαν σε πριζα και περνει δικτυο απο μια θυρα του Modem/router της technicolor.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
καλοριζικο!
συγχωρεσε αν καποια τα εχεις ηδη κανει

1. μπαινει κατευθειαν πανω στην πριζα το powerline και πανω του συνδεεις οτι πολυπριζο θελεις.
2. φροντιζεις οι κοντινες πριζες να εχουν συνδεδεμενες οσες λιγοτερες συσκευες γινεται. Αν γινεται να ειναι αδειες, ακομα καλυτερα
3. κανεις δοκιμες σε πριζες (και στα δυο powerline) να δεις ποιος συνδυασμος θα σου δωσει την καλυτερη ταχυτητα.
4. φροντιζεις να μην φορτιζεις συσκευες σε κοντινες στα powerline πριζες
5. σβηνεις φωτα :)

υποθετω οτι βλεπεις τις ταχυτητες που αναφερεις μεσω του devolo cockpit
αυτο σημαινει οτι η "πραγματικη" ταχητητα ειναι γυρω στο 40-50% (νομιζω οτι το cockpit δινει την αμφιδρομη ταχυτητα). Ακομα και ετσι ομως, εχεις, στην χειροτερη περιπτωση, 55-60mbps που ειναι αρκετο για 2 x 1080p streams πολυ καλης ποιοτητας.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
καλοριζικο!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...!!

1. μπαινει κατευθειαν πανω στην πριζα το powerline και πανω του συνδεεις οτι πολυπριζο θελεις.
προς το παρον επειδη διπλα στην πριζα του δωματιου υπαρχει καλοριφερ και δεν χωραει η κουμουτσα(αφου πριν το δοκιμασα σε πολυπριζο με φιλτρα που μου εδωσε 115-120Μbps.)το εβαλα πανω σε απλο πολυπριζο 185-190Μbps.
την ωρα της μετρησης,επαιζε video με περιεχομενο 1080p και 12Gb μεγεθος.

2. φροντιζεις οι κοντινες πριζες να εχουν συνδεδεμενες οσες λιγοτερες συσκευες γινεται. Αν γινεται να ειναι αδειες, ακομα καλυτερα
μικροσυσκευες στις αλλες 2 πριζες του δωαματιου.(ρολοι και ραδιο)
3. κανεις δοκιμες σε πριζες (και στα δυο powerline) να δεις ποιος συνδυασμος θα σου δωσει την καλυτερη ταχυτητα.
η πιο κοντινη στην master πριζα οπως και στην slave,ειναι αυτες που τα εχω επανω.οι αλλες ειναι μακρυα
4. φροντιζεις να μην φορτιζεις συσκευες σε κοντινες στα powerline πριζες
σπανιως..
5. σβηνεις φωτα :)
στο δωματιο συνηθως σβηστα

υποθετω οτι βλεπεις τις ταχυτητες που αναφερεις μεσω του devolo cockpit
αυτο σημαινει οτι η "πραγματικη" ταχητητα ειναι γυρω στο 40-50% (νομιζω οτι το cockpit δινει την αμφιδρομη ταχυτητα). Ακομα και ετσι ομως, εχεις, στην χειροτερη περιπτωση, 55-60mbps που ειναι αρκετο για 2 x 1080p streams πολυ καλης ποιοτητας.

ναι-με το devolo cockpit βλεπω τις ταχυτητες.τωρα τρεχω μια ταινια με λιγοτερο μεγεθος(10Gb-1080p) και μου δειχνει 95-100Mbps.
απο αυτα καταλαβαινω οτι η ταχυτητα που περνω φτανει και περισσευει(?).
καποια στιγμιαια κομπιασματα που ειδα στην ταινια των 12Gb,δεν καταλαβα απο που ειναι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
φτανει και περισσευει. Να καταλαβεις, εγω εχω πραγματικη ταχυτητα (οπως το δειχνουν τα windows κατα την μεταφορα μεγαλου αρχειου) 3.5-3.7MB/sec (χοντρικα 30mb/sec) και βλεπω ταινιες με αρχεια μεγεθους 30γιγα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
αααα...αρα ειμαι καλα.θα κοιταξω βεβαια τι αλλο μπορω για να το βελτιωσω,αλλα ετσι οπως μου τα λες ειμαι σουπερ..!
το κομπιασμα που αναφερω πιο πανω,σκεφτομαι μηπως ειναι απο το πλειερ.
θα το δω κι αυτο.ευχαριστω πολυ
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
τωρα που βγαινω μπλακονι συνειδητοποιησα οτι wifi extender,δεν ειναι ο δεκτης του devolo αλλα η κεντρικη πριζα..!!
τι μ@λ@κια ειναι τωρα αυτο?
wifi extender πανω στην πριζα που-λογικα-θα ειναι διπλα στο μοντεμ και οχι σε αυτην που θα ειναι μακρυα του..??

http://www.devolo.com/en/Products/dLAN-550+-WiFi/FAQ
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Δεν μπορείς να τα βάλεις ανάποδα και να δηλώσεις master αυτό που ΔΕΝ έχει WiFi?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Θυμάσαι ότι master δηλώνεις κρατώντας πατημένο το κουμπί. Δεν γίνεται αυτό;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
τι εννοεις?
πατας λεει πρωτα το Master και μετα το slave για συγχρονισμο.
δεν ξερω εαν αυτη η μεθοδο δηλωνει και ποιο θα ειναι τι..