Συμβατότητα δίσκων Bluray και (παλιού) οπτικού οδηγού LG GGW-H20L

Καλημέρα σε όλους.

Όπως είχα γράψει σε σχετικό post μου σε άλλο νήμα, προσπαθώντας να ριπάρω ένα δισκάκι με τον εν λόγω οδηγό GGW-H20L της LG, αντιμετώπισα πρόβλημα ανάγνωσης του δίσκου από τον οδηγό.

Το απέδωσα στην ασυμβατότητα μεταξύ οδηγού και δίσκου. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. Καλού-κακού, έλεγξα και το firmware του οδηγού - ήταν το τελευταίο διαθέσιμο, η έκδοση YL07, που βγήκε το 2011.

Μια δεύτερη προσπάθεια ανάγνωσης με έναν νεότερο οδηγό (Pioneer BDR-209DBK) ήταν πετυχημένη. Έδειξε ότι ο δίσκος ήταν αναγνώσιμος, και απλά ο LG δεν τον "έβλεπε".

Το ερωτηματικό μου είναι αν πράγματι αυτό μπορεί να συμβαίνει, δηλαδή ένας παλιότερος οδηγός να παρουσιάζει προβλήματα ασυμβατότητας με νεότερους δίσκους.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Καλημέρα σε όλους.

Όπως είχα γράψει σε σχετικό post μου σε άλλο νήμα, προσπαθώντας να ριπάρω ένα δισκάκι με τον εν λόγω οδηγό GGW-H20L της LG, αντιμετώπισα πρόβλημα ανάγνωσης του δίσκου από τον οδηγό.

Το απέδωσα στην ασυμβατότητα μεταξύ οδηγού και δίσκου. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. Καλού-κακού, έλεγξα και το firmware του οδηγού - ήταν το τελευταίο διαθέσιμο, η έκδοση YL07, που βγήκε το 2011.

Μια δεύτερη προσπάθεια ανάγνωσης με έναν νεότερο οδηγό (Pioneer BDR-209DBK) ήταν πετυχημένη. Έδειξε ότι ο δίσκος ήταν αναγνώσιμος, και απλά ο LG δεν τον "έβλεπε".

Το ερωτηματικό μου είναι αν πράγματι αυτό μπορεί να συμβαίνει, δηλαδή ένας παλιότερος οδηγός να παρουσιάζει προβλήματα ασυμβατότητας με νεότερους δίσκους.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Θεωρητικά, όχι, δεν μπορεί να συμβαίνει

Προφανώς έχει να κάνει με το "κόψιμο" / πιθανή φθορά του δικού

Συμβαίνει, σπάνια, ακόμα και σε CD - CD players
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα σε ολους.....
Προσπαθησε να καθαρισεις το drive ειτε με καποιο cd καθαρισμου....ειτε αν πιανουν τα χερια σου μονος σου...
Το δοκιμασες αλλου το drive να δεις??
 
Καλημέρα Σύριε, καλημέρα Νίκο, και σας ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις σας.

Το συγκεκριμένο μοντέλο της LG το έχω εγκατεστημένο σε δυο διαφορετικούς υπολογιστές (δύο ίδια ξεχωριστά drives, δηλαδή) και δοκίμασα επανειλημμένα να κάνω αυτό που περιγράφω στο αρχικό post. Και στα δυο PC, οι συγκεκριμένοι οδηγοί αρνήθηκαν πεισματικά να δουν το δίσκο εντελώς.

Και αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα και το θέμα. Όχι ότι δεν έκανα τη δουλειά μου με τον οδηγό της Pioneer (για την ακρίβεια, δοκίμασα δυο οδηγούς Pioneer, τον BDR-209DBK, που αναφέρω και τον BDR-208DBK και οι δυο δούλεψαν απρόσκοπτα, διαβάζοντας το δισκάκι άμεσα), αλλά με παραξένεψε η συμπεριφορά του οδηγού της LG, και γι' αυτό άνοιξα το νήμα.

Παράλληλα, πρέπει να πω ότι οποιονδήποτε άλλο δίσκο δοκίμασα, οι οδηγοί της LG τον είδαν κανονικά. Μπόρεσα και εξακολουθώ να μπορώ να τους χρησιμοποιώ, χωρίς προβλήματα και στα δυο PC.