Προβληματισμός!

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Θα προσπαθήσω να είμαι πολύ σύντομος.

Εκεί λοιπόν που είχαμε μάθει με πηγές, προ, τελικούς, dacs, phono stages, καλώδια έτσι/καλώδια αλλιώς κλπ... (και έχει γεμίσει και ο τόπος από μηχανάκια και καλώδια είναι η αλήθεια) ... ξαφνικά να κάτι ενεργά ηχεία (από καταξιωμένους κατασκευαστές) με αναλογικές εισόδους, dac, phono stage και ασύρματα παρακαλώ...:hmmmm2:

Τι έγινε τώρα...? Μήπως να το ξαναδούμε το θέμα από άλλη γωνία...? Λέω μήπως...?

Πάντως εγώ προβληματίζομαι ... σοβαρά! :stupid:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Αν το ακούσεις ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΟΥ και σου κάτσει καλά είσαι άρχοντας καθώς αν δε σου κάτσει δε μπορείς να αλλάξεις και πολλά... Και δεν ξέρω και τι γίνεται με τα διάφορα κόλπα dsd hiress κλπ. Τα πιό πολλά που είδα μια ξεπέτα coaxial ή optical έχουνε... Έ, και δεν ξέρω και τι άνθρωπος είσαι. Εγώ ας πούμε που κάνω δουλειά γραφείου, πολύ την απολαμβάνω τη γυμναστική "βάλε βγάλε καλώδιο". Κουβάλα dacs και ενισχυτικά. Πήρα ένα accuphase δανεικό, έδωσα ένα bryston δανεικό. Τι νομίζεις. Πολλά κιλά γυμναστική. Και τζάμπα.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Σε ότι αφορά το fitness δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! Για το αν θα μου κάτσουν όπως λες... :nounder:

Απλά αν ξαφνικά έφευγαν από το σαλόνι μου (...άσε τα άλλα δωμάτια...) καμιά δεκαριά προ, τελικοί, ολοκληρωμένοι, dac κλπ μαζί με το καλωδιομάνι τους, η γυναίκα μου θα έκανε πάρτυ... :flipout:

Πάντως μου φαίνεται βολικό.


Παράδειγμα: klipsch the fifteens, έχουν αναλογική είσοδο, phono stage (δεν ξέρω προδιαγραφές), dac με οπτική και usb (νομίζω το dac τους είναι της ESS) και bluetooth...
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Πάντως όσοι έχουν (με) μάθει με αλλαγές, τράμπες, καλώδια κλπ θα πάθουν (με) σύνδρομο στέρησης. Είναι το μόνο σίγουρο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όντως λύση υψηλού WAF το να λείπει ρακ. Και δεν χρειάζεται να πω πως προσωπικά είμαι υπέρ των ενεργών που μπορει στην Ευρώπη να ειναι χαμηλής αποδοχής λόγω εμφάνισης στην Αμερική ομως υπαρχουν δεκαετίες πανέμορφες υλοποιησεις ενεργών και συνδυασμών ενεργού χαμηλά με παθητικό ψηλά.

Η μόνη μου ένσταση είναι στα ντακ που χρησιμοποιούν μερικές φορές (είδα DIM/TIM tests που βγάζουν φίδια ενω οι δημοσιευμένες μετρήσεις ηταν αψεγάδιαστες ) αλλά αυτο σιγά-σιγά βελτιωνεται.

Πολύ ενδιαφέρον έχουν και δυνατότητες RC,κλπ και πάλι ομως με μερικές ενστάσεις αφού η αψεγάδιαστη οδήγηση με δυνατοτητα για υψηλά db μετριάζεται απο το σαφώς χαμηλότερο (δημοσιευμένο κάποιες φορές. ) χαμηλό SNR των ψηφιακών.

Όπως και σε οτιδήποτε άλλο,ο αδύναμος κρίκος ειναι που καθορίζει το αποτέλεσμα και προσωπικά θα ήθελα να μπορώ να εχω το ψηφιακό μέρος πλήρως αναβαθμίσιμο την ώρα που βλέπω να γίνονται άλματα άνα εξάμηνο.
Άλλωστε δεν νομίζω να χαλάει την μαγιά ενα μίνι πισακι επάνω απο ενα ντακ,στην τελική ειναι εύκολο και να τα κρύψεις.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Προβληματισμός!

Όντως λύση υψηλού WAF το να λείπει ρακ. Και δεν χρειάζεται να πω πως προσωπικά είμαι υπέρ των ενεργών που μπορει στην Ευρώπη να ειναι χαμηλής αποδοχής λόγω εμφάνισης στην Αμερική ομως υπαρχουν δεκαετίες πανέμορφες υλοποιησεις ενεργών και συνδυασμών ενεργού χαμηλά με παθητικό ψηλά.

Η μόνη μου ένσταση είναι στα ντακ που χρησιμοποιούν μερικές φορές (είδα DIM/TIM tests που βγάζουν φίδια ενω οι δημοσιευμένες μετρήσεις ηταν αψεγάδιαστες ) αλλά αυτο σιγά-σιγά βελτιωνεται.

Πολύ ενδιαφέρον έχουν και δυνατότητες RC,κλπ και πάλι ομως με μερικές ενστάσεις αφού η αψεγάδιαστη οδήγηση με δυνατοτητα για υψηλά db μετριάζεται απο το σαφώς χαμηλότερο (δημοσιευμένο κάποιες φορές. ) χαμηλό SNR των ψηφιακών.

Όπως και σε οτιδήποτε άλλο,ο αδύναμος κρίκος ειναι που καθορίζει το αποτέλεσμα και προσωπικά θα ήθελα να μπορώ να εχω το ψηφιακό μέρος πλήρως αναβαθμίσιμο την ώρα που βλέπω να γίνονται άλματα άνα εξάμηνο.
Άλλωστε δεν νομίζω να χαλάει την μαγιά ενα μίνι πισακι επάνω απο ενα ντακ,στην τελική ειναι εύκολο και να τα κρύψεις.


Σαφώς και δεν την χαλάει, όλα γίνονται αφού υπάρχει και αναλογική είσοδος... Σε κάθε περίπτωση ένα τέτοιο σετάπ βοηθάει σοβαρά στην οικονομία χώρου.