Αγορά TV 49"-50" με εύρος τιμής 600-700 ευρώ (Samsung vs Lg)

freak

New member
3 March 2011
12
Καλησπέρα στην κοινότητα του avclub!
Ενδιαφέρομαι για τηλεόραση όπως λέει και η περιγραφή 49"-50" με εύρος τιμής 600-700 ευρώ. Η απόσταση θέασης είναι 2,5 μέτρα και η χρήση της κυρίως για ταινίες και pc games. αφού διάβασα αρκετά reviews κατέληξα σε 2 μοντέλα την LG 49UH661V και στην SAMSUNG UE49KU6400 ΣΥΓΚΡΙΣΗ .Το θετικό με την samsung είναι ότι έχει χαμηλό input lag για τα παιχνίδια 19ms ενώ η Lg 37ms (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα νούμερα), αλλά έχει παρατηρηθεί ότι έχει λίγο motion blur. Από την άλλη η Lg έχει IPS panel με καλές γωνίες θέασης, response time ~4ms ενώ η samsung VA panel response time ~8ms. Από ότι διάβασα η lg έχει λίγο κακό contrast και ίσως χαμηλότερη ποιότητα εικόνας αλλά δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Στα θετικά της LG θα έλεγα ότι είναι και η τεχνολογία direct lit σε σχέση με την samsung που είναι edge lit.Το γεγονός ότι η Lg έχει περισσότερα χρώματα 10 bit από την 8 bit samsung δεν ξέρω αν είναι σημαντικό παρά μόνο για 4k περιεχόμενο.
Ειλικρινά δεν ξέρω που να καταλήξω γιαυτό ζητάω τα φώτα σας. Εάν έχετε και κάποια άλλη να μου προτείνετε στο ίδιο εύρος τιμών ευπρόσδεκτο!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η samsung εχει πιο βαθυ μαυρο επειδη εχει VA panel. Αυτό μπορείς να το δεις και στα διαφορα reviews εκει που λεει contrast ratio.
Από την άλλη όμως την LG μπορείς να την βλέπεις και από αρκετά μεγάλη γωνία χωρίς να φαίνονται ξεβαμένα τα χρώματα ή το μαύρο. Αυτά είναι λίγο πολύ χαρακτηριστικά των va και ips panels.
 

freak

New member
3 March 2011
12
Μάλιστα το μαύρο είναι όντως σημαντικό και η γωνία θέασης δεν με καίει και τόσο.Είναι αξιόπιστη η samsung; γιατί τελευταία ενώ ήμουν θιασώτης της μου χάλασαν εκτυπωτής και κινητό και έλεγα να την αποφύγω.συμφέρει να πάρω την tv απο τα Public που έχουν 5 χρόνια εγγύηση και να δώσω κάτι παραπάνω;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
5 χρόνια εγγύηση μπορείς να πάρεις από τα περισσότερα μεγάλα καταστήματα πια. Δίνεις κάτι παραπάνω και σου κάνουν μια επέκταση εγγύησης.
Νομίζω είναι να σου τύχει το να σου χαλάσει κάτι.
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Σε ολες τις εταιριες μπορει να σου τυχει ελλατωματικο κομματι.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Σχόλιο:Μοντέλο της LG με UHD ανάλυση και VA panel,50/60Hz (από Taiwan προμηθευτή) είναι η 50UH635V,

και όχι δήθεν 4Κ λόγω RGB-W όπως είναι η 49UH661V και όλες της σειράς UH6, πλήν της UH635V και UH630V.

Και το κακό είναι ότι το συνεχίζει και στο νέο line up του 2017 η LG.

Επίσης και η Panasonic σειράς TX-50DX700E (DX703E) είναι με VA panel και πραγματική ανάλυση UHD.
 

payback

New member
16 November 2012
64
Σχόλιο:Μοντέλο της LG με UHD ανάλυση και VA panel,50/60Hz (από Taiwan προμηθευτή) είναι η 50UH635V,

και όχι δήθεν 4Κ λόγω RGB-W όπως είναι η 49UH661V και όλες της σειράς UH6, πλήν της UH635V και UH630V.

Και το κακό είναι ότι το συνεχίζει και στο νέο line up του 2017 η LG.

Επίσης και η Panasonic σειράς TX-50DX700E (DX703E) είναι με VA panel και πραγματική ανάλυση UHD.

Η 50UH635V είναι καλή στις ταινίες?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Τωρα ειδα που λες στην αρχη οτι εχει 8bit χρωμα η KU6400. H KU6400 εχει 10bit(με wide color gamut)
μηπως εχεις μπερδεψει στα specs κατι;
 
Last edited: