Χρήση παλαιών φακών της Pentax χειροκίνητης εστίασης με σύγχρονη DSLR

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Καλησπέρα σας! Έχω αρκετούς καλής ποιότητας φακούς χειροκίνητης εστίασης που χρησιμοποιούσα με δύο παλιές μηχανές Pentax. Σε μια συζήτηση με φίλο γεννήθηκε η απορία αν θα είχε νόημα η αγορά μιας σύγχρονης DSLR Pentax για να χρησιμοποιηθούν εκείνοι οι καλοί φακοί. Εδώ και λίγα χρόνια χρησιμοποιώ μια ψηφιακή Olympus compact με ζουμ, όμως δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τις επιδόσεις. Δεν με ενδιαφέρει η αυτόματη εστίαση. Ο προβληματισμός μου είναι αν κουμπώνουν σωστά αυτοί οι φακοί στο νέο σώμα κι αν συνεργάζονται με αυτό γενικά.
 
Last edited by a moderator:

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Ναι μια χαρά θα δουλεύουν κι αν ειναι pentax-a θα μπορείς να αλλάζεις και το διάφραγμα από τη ροδέλα της μηχανής.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μπορείς βέβαια να πάρεις και καποια mirrorless και να τους δουλέψεις με ανταπτορα. Και ίσως σε αυτη τη περιπτωση να είναι ακόμα πιο εύκολη η manual εστίαση με focus peaking. Ενώ στις pentax δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει η επιβεβαίωση εστίασης που διαθετουν

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
H επιβεβαίωση εστίασης σε Pentax dslr βοηθάει πάρα πολύ προφανώς όταν δεν μιλάμε για κινουμενο θέμα. Επίσης έχεις και αυτόματη φωτομέτρηση για όλους τους φακούς πράγμα επίσης εξαιρετικά βολικό
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,344
Αθήνα
Λίγη προσοχή στο crop factor βέβαια: αν πάρεις οποιαδήποτε APS-C θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις την εστιακή περίπου Χ1,5 (π.χ. ο κλασσικός 50mm Χ1,5=75mm), ενώ αν πάς σε m4/3 πολλαπλασιάζεις Χ2. Μόνο σε FF μένει ως έχει.
 

milaber22

AVClub Addicted Member
2 December 2012
1,402
Βόλος
Ότι είπαν οι παραπάνω. Αν έχεις m42 φακούς θα χρειαστείς και αντάπτορα. Για την ακρίβεια είναι πιο εύκολοι από ότι της σειράς M & K σε σώμα pentax.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εδώ κάποιες οδηγίες για m42

https://www.flickr.com/photos/tempete_de_pixel/sets/72157604730720432/
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Εγω εχω αυτον εδω
SMC Pentax-A 35-105mm F3.5 τον οποιον χρησιμοποιω σε Canon Eos 600 D με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ αποτελεσματα !!!!!!!! Μεχρι και Γαμο εχω βγαλει με αυτον !!!!!!!!

Αυτος ο Φακος εχει μια Περιεργη ως ακατανοητη μυστηρια Συμπεριφορα Μειωνεκτημα θα ελεγα ..... στο 3,5 ειναι μαλον Αχρηστος ... εκει εχει και φοβερες Χρωματικες εκτρωπες ....

Αλλα .......... εχει και ΑΛΛΑ !!!!!!!! μολις μισο κλικ αν το βαλεις πχ στο 4 διαφραγμα μεταμορφωνεται !!!!!!! στο 4,5 Ξυριζει !!!!!!!!!! στο 8 ειναι Λειζερ !!!!!!!!!!!!!


Τετοια οξυτητα και χρωματα δεν εχω ματαξαναδει σε φακο εγω προσωπικα ........ εχει μια τρισδιαστατη αποδοση !
( δεν εχω τη δυνατοτηα να δοκιμασω LEICA των 1000 + ευρω ......)

.......μιλαω για Γηινες τιμες εγω τον πηρα σε Αριστη κατασταση πολυ φτηνα στο Εβαυ ....


Αυτος εδω ειναι !!!!! ααααα και ειναι λιγο Βαρυς ......και γκουμουτσα !

https://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-A-35-105mm-F3.5-Zoom-Lens.html





θα βαλω και τους αλλους 2 που εχω μολις βρω χρονο....
 
Last edited:

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Το ίδιο που λες ισχύει και τον smc 135mm f3.5 που έχω. Στο 3.5 πολύ μέτριος και μετά το 4 πραγματική μεταμόρφωση

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

milaber22

AVClub Addicted Member
2 December 2012
1,402
Βόλος
Θα κουμπώσει σε οποιοδήποτε σώμα pentax. Απλά θα είναι 52-157,5 σε crop σώμα.

Σώματα υπάρχουν αρκετά, ειδικά Κ5 μπορείς να βρεις σε καλές τιμές