Σύγκριση δίσκων M.2 SSD

Πρόσφατα, πριν μερικούς μήνες μέσα στο 2016, έχτισα έναν υπολογιστή με μοντέρνα υλικά, για γενική χρήση (όχι παιχνίδια) συμπεριλαμβανόμενης και της χρήσης HTPC.

Η βασική του διαμόρφωση είναι εξής:
Κουτί: Lian Li PC-A10A (Silver)
Τροφοδοτικό: Corsair HX1050 80 Plus Gold
Μητρική: Asus Z170 Pro
Επεξεργαστής: Intel Core i7-6700k (Skylake)
Υδρόψυξη Επεξεργαστή: Corsair Hydro Series Model H80
RAM: G.Skill TridentZ F4-3200C16Q-32GTZ, DDR4-3200, 32GB (8GBx4)
Δίσκοι Συστήματος: 2 x Samsung 850 Evo SSD, 120 GB, MZ-75E120B/EU, σε RAID 0 (Stripping) για πιο γρήγορη απόδοση.
Κάρτα Γραφικών: XFX Radeon R9-380P-DD, Model: R9-380P-45
κλπ.

Μολονότι ο συνδυασμός των δύο Samsung Evo σε RAID 0 δίνει αρκούντως ικανοποιητικά αποτελέσματα ταχύτητας, σκέφτομαι την αντικατάστασή τους με έναν M.2 SSD με χωρητικότητα 240 με 256 GB, προκειμένου να πάω σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Την επιλογή αυτή την είχα κατά νου όταν πρωτοξεκίνησα να φτιάχνω τον υπολογιστή, αλλά τότε οι τιμές των γρήγορων M.2 SSD ήταν απαγορευτικές. Σήμερα παρατηρώ ότι αυτές έχουν πέσει και φρονώ ότι μπορώ να τους αντικαταστήσω με έναν τέτοιο.

Έχω εντοπίσει τους εξής:

1. Patriot Hellfire M.2 240GB γύρω στα 133 ευρώ.
2. Adata SX8000 256GB γύρω στα 135 ευρώ
3. Samsung SSD 960 Evo M.2 250GB γύρω στα 141 ευρώ

Υπάρχουν κι άλλοι βέβαια, αλλά οι τιμές φεύγουν πάνω από τα 150 ευρώ και δεν θέλω να πάω τόσο ψηλά.

Τα ερωτήματά μου:

Α. Η μετάβαση από τους κλασικούς SSD σε M.2 εμπεριέχει κινδύνους μικρότερης διάρκειας ζωής; Και αν ναι, ποιας τάξης είναι αυτή;
Β. Θα υπάρξει πραγματική (ορατή) διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα στην υπάρχουσα διάταξη και σε μιαν άλλη με γρήγορο M.2 SSD; Η ερώτηση εστιάζεται κυρίως σε εφαρμογές δύσκολες, όπως η επεξεργασία video.

Ευχαριστώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Διαφορά θεωρώ οτι δεν θα καταλάβεις
Πήγαινε για τον 960
ή ακόμα καλύτερα περίμενε να πάρεις έναν 512
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Οι δισκοι που εχεις τωρα είναι SATA

Αν πας σε Μ.2 θα προσεξεις να είναι PCI-EX και όχι SATA (ναι, παιζουν και τα 2 στο Μ.2 slot)

Επισης οι Μ.2 PCI-EX υποστηριζουν και NVMe που δινει ένα boost ακομα.

Η διαφορα μεταξυ των 2 (SATA - PCI-EX / NVMe) είναι σημαντικη και φαινεται και στην πραξη (ακόμα και σε όχι και τοσο απαιτητικές εργασίες)

Ωστόσο, εσυ εχεις ηδη 2 σε raid 0 οποτε εισαι καπου ''στη μεση'' μαλλον (το ''μαλλον'' παει στο πως συμπεριφέρεται το raid - μη ξεχναμε ότι ''τραβαει'' και από cpu)

Από την αλλη, το RAID 0 με συγχρονους SSD είναι πλεον μαλλον ακυρη λυση (και αυξανει σημαντικα και το κινδυνο data loss - αν σου σκασει ο ενας από τους 2 δισκους)

Στη θεση σου θα αφηνα το raid και θα πηγαινα σε έναν 960 Pro και θα τελειωνα

Από αυτους που προτείνεις, θα επελεγα 960 EVO (και από αποψη αξιοπιστίας) αλλα δεν θα περιμενα τοσο μεγαλες διαφορες ταχύτητας σε σχεση με το υφισταμενο σεταπ σου.

Ωστόσο θα το εκανα μονο και μονο για να ξεφορτωθώ το raid.

Κατά τα αλλα, θεματα αξιοπιστίας κλπ των Μ.2, μη σε απασχολουν.
 
Καταρχήν, σας ευχαριστώ και τους δύο.

Οι δισκοι που εχεις τωρα είναι SATA

Αν πας σε Μ.2 θα προσεξεις να είναι PCI-EX και όχι SATA (ναι, παιζουν και τα 2 στο Μ.2 slot)

Επισης οι Μ.2 PCI-EX υποστηριζουν και NVMe που δινει ένα boost ακομα.

Η διαφορα μεταξυ των 2 (SATA - PCI-EX / NVMe) είναι σημαντικη και φαινεται και στην πραξη (ακόμα και σε όχι και τοσο απαιτητικές εργασίες)

Ωστόσο, εσυ εχεις ηδη 2 σε raid 0 οποτε εισαι καπου ''στη μεση'' μαλλον (το ''μαλλον'' παει στο πως συμπεριφέρεται το raid - μη ξεχναμε ότι ''τραβαει'' και από cpu)

Από την αλλη, το RAID 0 με συγχρονους SSD είναι πλεον μαλλον ακυρη λυση (και αυξανει σημαντικα και το κινδυνο data loss - αν σου σκασει ο ενας από τους 2 δισκους)

Στη θεση σου θα αφηνα το raid και θα πηγαινα σε έναν 960 Pro και θα τελειωνα

Από αυτους που προτείνεις, θα επελεγα 960 EVO (και από αποψη αξιοπιστίας) αλλα δεν θα περιμενα τοσο μεγαλες διαφορες ταχύτητας σε σχεση με το υφισταμενο σεταπ σου.

Ωστόσο θα το εκανα μονο και μονο για να ξεφορτωθώ το raid.

Κατά τα αλλα, θεματα αξιοπιστίας κλπ των Μ.2, μη σε απασχολούν.

Σύριε, σ' ευχαριστώ.
Α. Οι δίσκοι που έχω επιλέξει ως παραδείγματα είναι όλοι με PCI-e interface (γι αυτό και τους επέλεξα).
Β. Η πληροφορία που μου δίνεις σχετικά με το τι "φαίνεται στην πράξη, ακόμα και σε όχι τόσο απαιτητικές εφαρμογές" είναι σημαντική. Με κάνει πραγματικά να σκέφτομαι τη μετάβαση, έστω κι αν - όπως λες - βρίσκομαι στη μέση, σε σύγκριση δυο καταστάσεων - μιας με έναν απλό SSD και αυτής με δυο SSDs σε RAID 0.
Γ. Η επιλογή μου για τους δυο SSD σε RAID 0 είχε να κάνει αποκλειστικά και μόνο στην επιδίωξη κέρδους σε ταχύτητα. Το ρίσκο για το data loss τον έχω υπόψη μου και είναι και ένας ακόμα λόγος που θέλω να εγκαταλείψω αυτή τη χρήση.
Δ. Ωστόσο, με τη φράση σου "δεν θα περίμενα τόσο μεγάλες διαφορές ταχύτητας σε σχέση με το υφιστάμενο σετάπ σου", με ψιλομπέρδεψες, αφού αναιρείς κατά κάποιον τρόπο αυτό που γράφω στο "Β".
Ε. Επίσης, θεωρώ πολύ σημαντική την πληροφορία για την αξιοπιστία των M.2 (πάντα εννοώντας τη μακροζωία τους, φυσικά).

Διαφορά θεωρώ ότι δεν θα καταλάβεις
Πήγαινε για τον 960
ή ακόμα καλύτερα περίμενε να πάρεις έναν 512

Στην πρώτη σου φράση, Τάσο, βλέπω ότι συμφωνείς με το Σύριο ότι οι διαφορές δεν θα είναι ορατές (δες το "Δ" παραπάνω, στο post μου). Επίσης, βλέπω ότι συμφωνείτε και οι δύο στην επιλογή του Samsung 960.
Όταν λες να περιμένω για να πάρω έναν 512, υποθέτω ότι εννοείς έναν 960 των 512 GB.

Τα λέω σωστά;

Και πάλι σας ευχαριστώ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Παναγιωτη,

Αναμεσα στο Β το Δ υπαρχει το RAID, εξ ου και η ''σύγχυση''

Μη ταλαιπωρείσαι, αν σε παίρνει οικονομικα, πουλα τους 2 υφισταμενους, παρε ένα έναν 960 Pro 256αρη και τελειωσες.

Και μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα να μη δεις, εχεις ξεμπερδεψει με το RAID και εισαι και πολύ πιο ευέλικτος
 
...Όταν λες να περιμένω για να πάρω έναν 512, υποθέτω ότι εννοείς έναν 960 των 512 GB.
Τα λέω σωστά;


Παναγιώτη,
Αναμεσα στο Β το Δ υπαρχει το RAID, εξ ου και η ''σύγχυση''
Μη ταλαιπωρείσαι, αν σε παίρνει οικονομικα, πουλα τους 2 υφισταμενους, παρε ένα έναν 960 Pro 256αρη και τελείωσες.
Και μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα να μη δεις, εχεις ξεμπερδεψει με το RAID και εισαι και πολύ πιο ευέλικτος

Κάναμε μια σύντομη και εξαιρετικά παραγωγική κουβέντα.

Αποφάσισα να καταργήσω τους 2 SSD και πάω στον M.2 960 της Samsung.
Τον 240άρη όμως, γιατί ο 512άρης βγαίνει έξω από βαλάντιό μου,
Θα τον ήθελα, αλλά κάπου πρέπει να βάλω ένα όριο.

Όταν τον παραλάβω, θα κλωνοποιήσω πάνω του τους δυο SSD με το Acronis και μετά θα ενημερώσω ανάλογα.

Και πάλι ευχαριστώ.
-bye-
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Τον Pro πηρες ή τον EVO;

Ελπιζω τον 1ο

Εχε υποψιν ότι ο EVO σε μικρές χωρητικότητες (σίγουρα 120 - για 250 δεν θυμαμαι), πεφτει πολύ σε αποδοση
 
Τον Pro πηρες ή τον EVO;

Ελπιζω τον 1ο

Εχε υποψιν ότι ο EVO σε μικρές χωρητικότητες (σίγουρα 120 - για 250 δεν θυμαμαι), πεφτει πολύ σε αποδοση

Καλημέρα, Σύριε.

Ο Samsung 960 Pro NVMe M.2 ξεκινάει από χωρητικότητα των 512GB και ανεβαίνει μέχρι τα 2TB. Σε τιμές που ξεπερνάνε πολύ το βαλάντιό μου.

Ο Samsung 960 EVO NVMe M.2, ο απλός στα 250GB, του οποίου οι προδιαγραφές σε ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής πλησιάζουν αρκετά αυτές του Pro, έχει προσιτή τιμή και φυσικά τον επέλεξα.

Δεν διατίθεται σε χωρητικότητες κάτω των 250GB, από όσο τουλάχιστον έψαξα στο site της Samsung, ενώ υπάρχει στα 500GB και στο 1TB, πράγμα που για μένα - πέραν της αναμενόμενης διαφοράς στην τιμή - δεν προσφέρει κάτι παραπάνω σαν δίσκος συστήματος.

Η επιλογή λοιπόν, του EVO των 250GB ήταν μονόδρομος, αν αφαιρέσουμε από την εξίσωση τους άλλους κατασκευαστές, των οποίων οι δίσκοι είχαν παρόμοιες προδιαγραφές σε ταχύτητα και χωρητικότητα.