Soundbar LG SH7

tasos9791

New member
18 July 2016
2
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι για Soundbar ώστε να το συνδυάσω με την LG 55UH850V που έχω.
Με έρευνα που έκανα μου φάνηκε ενδιαφέρον το LG SH7 αλλά καθώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε θέματα ήχου θα ήθελα την γνώμη σας ιδιαιτέρα αν κάποιος έχει εμπειρία με την SH7.
Βασικά η χρήση θα είναι 80% για μουσική και 20% για ταινίες οπότε δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή να πάρω την SH7 που είναι 4.1 η να πάω σε κάποια 2.1 και αν έχετε κάποια να μου προτείνετε ως 300e.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
ΜΗΝ πάρεις καμία soundbar.
Είναι πεταμένα λεφτά και ο ήχος που θα ακούς είναι χάλια!!!!
Για να πάρεις soundbar που να έχει καλή απόδοση πρέπει να δώσεις ΠΟΛΛΑ χρήματα που και πάλι δεν αξίζουν γιατι με τα ίδια παίρνεις ενισχυτή-ηχεία που η απόδηση θα είναι ακόμα καλύτερη.

Γνώμη μου στα ίδια χρήματα που θες να διαθέσεις, ψάξε ένα σετ μεταχειρισμένα ηχεία και avr ενισχυτή και σιγά σιγά χτίζεις ένα 5.1 σύστημα.
 

tasos9791

New member
18 July 2016
2
Ενισχυτή και ηχεία έχω (Yamaha RX-797 & 2 Energy C-200) και θέλω να τα αντικαταστήσω με μια soundbar λόγο του ότι δεν το χρησιμοποιώ
Μουσική δεν ακούω γενικά σε μεγάλες εντάσεις οπότε το ηχοσύστημα που έχω θεωρώ ότι μένει ανεκμετάλλευτο
Επίσης θέλω το soundbar λόγω του ότι πιάνει λιγότερο χώρο και έχει καλύτερες δυνατότητες συνδεσιμότητας (Bluetooth,Wi-Fi,HDMI)
5.1 επίσης δεν θέλω να κάνω με ξεχωριστά ηχεία γιαυτό αναρωτιέμαι αν αυτές οι soundbar που διαφημίζουν surround αξίζουν, αν όχι δεν με πειράζει κάποια και σε 2.1 με καλή ποιότητα ήχου
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Απάντηση: Re: Soundbar LG SH7

, αν όχι δεν με πειράζει κάποια και σε 2.1 με καλή ποιότητα ήχου

Αυτό ακριβώς είναι που ΔΕΝ πρόκειται να έχεις, εκτός αν βρείς κάποια με ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ budget!!!!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,688
Αθήνα
Προσπάθησε κατά την τοποθέτηση η απόσταση από τον δεξί και αριστερό τοίχο να είναι όσο το δυνατόν ίση σε σχέση με το μέρος που θα τοποθετηθεί η ηχομπάρα και απέφυγε τις πολύ μακρινές αποστάσεις από τους πλαινούς τοίχους. Θα είσαι μια χαρά, απλά μην περιμένεις να ακούσεις σημειακό ήχο με ακρίβεια να έρχεται από πίσω σου.

Η άλλη περίπτωση θα ήταν να κοιτάξεις κάποια ηχομπάρα με διαχείριση της ηχοδέσμης ως προς την γωνία ανάκλασης, αλλά εκεί ξεκινάνε από πιο ακριβά και δεν έχουν - οι εισαγωγικές - δικό τους ασύρματο sub.

Σε αυτά τα ποσά που κοιτάς ψάχνεις κάποια με ασύρματο subwoofer και αξιοπρεπές (ψευδο)surround που λειτουργεί όπως περιέγραψα.