Τελωνειο για ΕΛΤΑ

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλημερα παιδια,

Υπαρχει κανενας που να εχει καμια ακρη στο τελωνειο για τα ΕΛΤΑ να βοηθησει να δουμε τι και ποτε θα γινει?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

ΥΓ Εαν το ποστ αυτο δεν ειναι σωστο για τους διαχειριστες παρακαλω να σβηστει...
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλημερα,

Ρωταω μπας και υπαρχει καποιος που να εχει καμια ακρη στο τελωνειο για να με βοηθησει επειδη υπαρχει αντικειμενο το οποιο αγνοείτε η τυχη του απο τη; 12 Ιουνιου.
Το θεμα ειναι εαν μπορει καποιος να μαθει το που ειναι γιατι απο τα τηλ τα οποια εχω παρει μου εχουν πει οτι επειδη εχει αλλαξει το συστημα τους για να γινει ποιο γρηγορο (!!!) και με αυτο το συστημα θα επερνε μονο 10 μερες τωρα μου λενε οτι δεν μπορουν να δουν το που ειναι αλλα να υπολογιζω πανω απο 60 μερες εφοσον ΔΕΝ γυρισει πισω ανεξαρτητα εαν θα εννημερωθω η οχι!!!!
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Δηλαδή περιμένεις κάτι από έξω αλλά δεν έχεις tracking number? Ή το tracking έχει να ενημερωθεί από τις 12 Ιουνίου;

Εχει tracking και ειβαι Ελλαδα στο τελωνειο απο της 12 ιουνιου και κανενας δεν ξερει που ακριβως ειναι και φυσικα ποτε θα βγει


Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν
Χώρα Προορισμού: Ελλάδα
2017-06-12 10:02 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY
2017-06-12 10:02 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED
2017-06-12 07:36 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE
2017-05-30 15:09 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD
Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία
2017-06-12 13:02 The item is being processed by customs
2017-06-12 10:36 The item has been processed in the country of destination
2017-06-04 15:08 The item has arrived in the country of destination
2017-05-31 07:54 The item is on transport to the country of destination
2017-05-30 15:09 The item is at the PostNL sorting center
2017-05-24 07:19 The item is pre-advised
======================================
Powered by www.17track.net
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Περιμένεις όπως όλοι.
Κάνεις δεν ξέρει πότε θα λειτουργήσει το νέο σύστημα.
Προς το παρόν έχουν ξεκινήσει κάποιοι εκτελωνισμοι από ΚΑΤ Αθηνών αλλά ο όγκος που έχει μαζευτεί είναι τεράστιος.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Περίμενα ένα δεματάκι από Κινα και μέχρι πρίν μερικές μέρες μπορούσα να δώ που ήταν Πρίν λίγο που το τσέκαρα <εξαφανίστηκε>
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
παρελαβα προχθες ενα λουρακι για την φωτογραφικη μου ( απο κινα ) αξιας 4,5 ευρω
εφθασε ελλαδα στις 26/9 στις 3/7 μου αφησανε χαρτακι και εγραφε +3 ευρω τελωνειο
πρωτη φορα μου συνεβει , μου ειπανε στα ελτα οτι εδω και ενα μηνα ολα περνανε απο τελωνειο
και τιμολογουνται 3 ευρω και 12 τα μεγαλυτερα .....

για ενα λουρακι ....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Παλιά θυμάμαι ότι όντως για κάτω από ένα ποσό (100 Ευρώ, νομίζω), δεν πέρναγε τελωνείο

Αν ήταν νόμος / κανονισμός αυτό, άλλαξε επίσημα ή απλώς βρέθηκε ένας ακόμη τρόπος να μας τα παίρνουν;
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Οτιδήποτε (για αγορά απο χώρες εκτος EU) πάνω απο 30 περνάει τελωνείο. Τώρα για τα 3 δεν ξερω τι αφορά αυτη η χρέωση. Πριν κανενα χρόνο ειχα παραλάβει απο chinavasion πακετο δηλωμένης αξίας 160$ και ειχα πληρώσει το ίδιο ποςο στα ΕΛΤΑ.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι 3 ευρώ είναι η ταρίφα αν μπει κάτι στο τελωνείο, ασχέτως αν κριθεί μετά οτι πρέπει ή όχι να πληρώσει τελωνειακά... Ενα πάγιο δηλαδή, για δέματα που συντρέχουν λόγοι να ελεγχθούν για πιθανούς δασμούς κλπ...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι 3 ευρώ είναι η ταρίφα αν μπει κάτι στο τελωνείο, ασχέτως αν κριθεί μετά οτι πρέπει ή όχι να πληρώσει τελωνειακά... Ενα πάγιο δηλαδή, για δέματα που συντρέχουν λόγοι να ελεγχθούν για πιθανούς δασμούς κλπ...

ετσι ειναι και αν το δεμα ειναι μεγαλυτερο χωρις σχεδον να ελεγξουν τι περιεχει
απο τα 3 πηγαινει στα 12
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
To θεμα ειναι οτι απο οτι ακουω οτι εχουν παρει τον εκτελωνισμο των Ελτα ιδιωτες εχουν βρει "παραθυρακι" ετσι ωστε σε ολα τα δεματα εντος και εκτος ΕΕ να περνανε τελωνειο ετσι ωστε να τσιμπανε το 3ευρω με το ετσι θελω.

ΥΓ εκλεισα 1 μηνα σημερα στο περιμενε το δικο μου :slapface:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,462
Μεταμορφωση
Ενα δεμα που περιμενω ειναι ηδη δυο εβδομαδες τελωνειο χωρις ενημερωση.
Το φρόνιμο ειναι νομιζω να περιμενω...
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Ενα δεμα που περιμενω ειναι ηδη δυο εβδομαδες τελωνειο χωρις ενημερωση.
Το φρόνιμο ειναι νομιζω να περιμενω...

και τηλ να παρεις δεν θα το σηκωσει κανενας.
Παιρνω τηλ εδω και 3 εβδομαδες (2103538116 -δεν λειτουργει- 2103538117,2103538127) και δεν απανταει κανενας!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ....βρε ουτε ενας!!!??? :rifle:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Τελωνειο για ΕΛΤΑ

To θεμα ειναι οτι απο οτι ακουω οτι εχουν παρει τον εκτελωνισμο των Ελτα ιδιωτες εχουν βρει "παραθυρακι" ετσι ωστε σε ολα τα δεματα εντος και εκτος ΕΕ να περνανε τελωνειο ετσι ωστε να τσιμπανε το 3ευρω με το ετσι θελω.

ΥΓ εκλεισα 1 μηνα σημερα στο περιμενε το δικο μου :slapface:

Εντός ΕΕ; Δεν μπορεί. Το να επιβάλει κανείς δασμούς σε δέμα το οποίο γνωρίζει ότι προέρχεται από χώρα της ΕΕ (άρα ως γνωστόν απαλάσσεται από δασμούς) συνιστά το ποινικό αδίκημα της καταπίεσης, το οποίο προβλέπεται και τιμωρείται από το άρθρο 244 του Ποινικού Κώδικα. Τιμωρείται με φυλάκιση 3 μήνες έως 5 χρόνια.