Αγορα tv 50" 4k(hdr)

kosmar

New member
6 February 2012
22
Καλησπερα.. Ηρθε η στιγμη να αγορασω κι εγω μια τηλεοραση. Προσανατολιζομαι σε 50" καθως η αποσταση θεασης ειναι το πολυ 2μ. Η χρηση της θα ειναι για αρκετο gaming (ps4, ps4 pro - fps games), τηλεοπτικο (αρκετα αθλητικα) και ταινιες..
Καθισα και διαβασα αρκετα απο τα threads που υπαρχουν εδω για να παρω μια ιδεα και μαλλον κινουμαι προς Samsung μερια.

Το βασικο που θελω εγω ειναι η tv να εχει αρκετα χαμηλο input lag (fps games). Εκανα μια αναζητηση στο rtings αλλα περισσοτερο μπερδευτηκα παρα βοηθηθηκα καθως αρκετα μοντελα που κυκλοφορουν εδω εχουν διαφορετικη ονομασια απο αυτα που τεσταρουν αυτοι.

Μια tv με χαμηλο input lag (~19ms) ειμαι αυτη https://www.skroutz.gr/s/8995989/Samsung-UE50KU6000.html αλλα απ οτι διαβασα εδω εχει 60hz panel και στα αθλητικα δε δειχνει καλα.

Αλλα μια που μου καρφωθηκε ψαχνωντας ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/s/9777794/Sony-KD-49XD7005.html χωρις να μπορω να βρω ομως πληροφοριες για input lag..

Lg δεν πολυψαχνω διοτι δε διαβαζω και τα καλυτερα.
Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας. Μονο τα βασικα γνωριζω απο τηλεορασεις απ οτι διαβαζω στα φορουμς. Το μπατζετ ειναι 500 εως 650 (αντε 700 το πολυ πολυ αν βρεθει κατι πολυ εξαιρετικο)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 50" 4K (HDR)

Με 100 Hz panel, δύσκολα θα βρεις 4K τηλεόραση με χαμηλό lag και με καλή τιμή. Επίσης, μην περιμένεις ουσιαστικό HDR σε εισαγωγικά μοντέλα (ή ελαφρώς πιο ακριβά) και σε μοντέλα με IPS panels, όπως η Sony XD7005. Οπότε, αν είναι απαραίτητα τα 100 Hz, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για full HD τηλεόραση, με το υφιστάμενο budget.
 

kosmar

New member
6 February 2012
22
Σε τι ευρος τιμων πρεπει να κινηθω δηλαδη για να παω σε 100hz?
 

kosmar

New member
6 February 2012
22
Ναι ξεφευγει πολυ η τιμη. Δεν ειμαι για τετοιο ποσο. Γενικα δεν αναζητω τη τελεια εικονα. Απλα στα χρηματα που ψαχνω να κανω οσο το δυνατον γινεται τη καλυτερη επιλογη. Μη παρω tv και μετα ανακαλυψω οτι στα χρηματα που εδωσα μπορουσα να κανω καλυτερη επιλογη.
Απ οτι βλεπω η sony εχει ~31ms ενω η samsung ~21ms. Στα υπολοιπα αν καταλαβα η sony θεωρειται λιιγο καλυτερη. Θα συνεχισω το ψαξιμο.. Σε εκπτωσεις μπηκαμε, μηπως βγει και καμια καλη προσφορα..

Μου ηρθε και ενα mail με προσφορα απο κωτσοβολο, η LG 49UJ634V στα 599 (770 η επομενη τιμη στο σκρουτζ)..
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
γενικά βαθύ μαύρο θα πάρεις με va panel και όχι με ips.
η σονυ xd7005 έχει καλή εικόνα, αλλά επειδή είναι ips, σε σκοτάδι με σβηστά φώτα μπορεί να σου κακοφαίνεται γιατί θα γκριζάρει το μαύρο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 50" 4K (HDR)

Καλή επιλογή με 4K ανάλυση (αλλά με 50 Hz panel) είναι και η LG UH635V.
 

kosmar

New member
6 February 2012
22
Μαλλον θα παω προς samsung και va panel διοτι η χρηση της θ ειναι περισσοτερο βραδινη και απ οτι λετε στα ips υπαρχει θεμα με το μαυρο.

Ερωτηση.. Υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα στα μοντελα Samsung ue50ku6000(2016) και ue50mu6102(2017)..?
 

kosmar

New member
6 February 2012
22
Λοιπον πηγα και πηρα την samsung ue50mu6100 απο γνωστη μεγαλη αλυσιδα. Την παω σπιτι, την τοποθετω και την ανοιγω για σεταρισμα. Κατευθειαν πηγα youtube να δω 4k video και η εικονα ειναι φοβερη. Και ξαφνικα βλεπω μια μαυρη κουκιδα, λεω βρωμια θα ειναι, πλησιαζω και συνειδητοποιω οτι εχει καμενα πιξελ. Τρελαινομαι.. Λεω τωρα εμπλεξα.. Παιρνω κατευθειαν τηλ το μαγαζι, λεω το προβλημα και ευτυχως μου ειπαν να την παω απο εκει. Οντως την πηγαινω και οι τεχνικοι που την ειδαν μου ειπαν αλλαγη doa. Ερχεται λοιπον το δευτερο κουτι με την ολοκαινουρια τηλεοραση. Την ανοιγουμε να δουμε αν ειναι ολα οκ και ωωπ να καμενα πιξελ ξανα!!!!!!! Τριτη διαθεσιμη δεν ειχαν, οποτε θα παω παλι αυριο που θα την φερουν.. Απιστευτο...
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Έπεσες στην περίπτωση!!! Τουλάχιστον στην αλλάζουν κατευθείαν και δεν σε παιδεύουν.

Για δώσε σε παρακαλώ 40 αριθμούς και 19 τζόκερ! :flipout:
 

kosmar

New member
6 February 2012
22
Ασε φιλε τρελη γκαντεμια. Χωρις πλακα τωρα, σε ποσο κοσμο που δε το ψαχνει μπορει να τυχει κατι τετοιο και να μη το παρει γραμμη. Ή και να το δει μετα απο καποιο καιρο και να μη δωσει σημασια.
Παιζει και να ειναι ελλατωματικη η παρτιδα;! Ποιος ξερει. Θα δειξει οταν παω αυριο να δω την τριτη στη σειρα..
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Δεν είναι καντεμια φιλαράκι!Είναι το πιο πιθανό σενάριο όταν αγοράζεις καινούργια τηλεόραση!Εάν δεις εδώ στο site εχω αλλάξει πάρα πολλές τηλεοράσεις και γιατι δεν έβρισκα κάτι να με ικανοποιεί και γιατί σχεδόν όλες είχαν καμμένα pixels!Τα τελευταία χρόνια πριν την παραλάβω την τηλεόραση από το κατάστημα βάζω δικο μου στικάκι με το πρόγραμμα Dead pixel που εχω κατεβάσει,και της τσεσταρω! 8 στης 10(πάνω κάτω) είχαν καμενα-κολημενα pixels
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
και όπως πολύ σωστά το είπες,όταν πέρνεις καινούργια τηλεόραση και ειδικά μεγάλες ίντσες θα κάτσει νομίζεις ο άλλος να την κοίταει προσεκτικά μήπως βρει καμμενο pixel?όταν τυχαία το δεις έχει περάσει το DO Α και μετά άντε βρες άκρη!